Athletics at the 2008 Summer Olympics – Women's 3000 metres steeplechase

This page was last edited on 1 October 2017, at 19:42.

The women's 3000 metres steeplechase at the 2008 Summer Olympics occurred on 15–17 August at the Beijing National Stadium,[1] the first time this event had ever been held at the Olympics.

The qualifying standards were 9:46.00 (A standard) and 9:55.00 (B standard).[2]

In the final, Gulnara Samitova-Galkina of Russia became the first woman in history to run under 9 minutes for the steeplechase, setting a world record time of 8:58.81.

Doping samples from 2008 were retained and retested in 2016. Third place finisher Yekaterina Volkova's sample was found to have dehydrochlormethyltestosterone (turinabol) and she was disqualified.[3] Medals of other athletes have been reallocated by IAAF.[4]

Women's 3000 metres steeplechase
at the Games of the XXIX Olympiad
Venue Beijing National Stadium
Dates 15 August 2008 (heats)
17 August 2008 (final)
Competitors 50 from 30 nations
Winning time 8:58.81 WR
Medalists
1st, gold medalist(s) Gulnara Samitova-Galkina  Russia
2nd, silver medalist(s) Eunice Jepkorir  Kenya
3rd, bronze medalist(s) Tatyana Petrova Arkhipova  Russia

Schedule

All times are China Standard Time (UTC+8)

Date Time Round
Friday, August 15, 2008 20:25-21:00
Heats
Sunday, August 17, 2008 21:30-21:40 Final

Records

Prior to this competition, the existing world and Olympic records were as follows:

World record  Gulnara Samitova-Galkina (RUS) 9:01.59 Heraklion, Greece 4 July 2004
Olympic record Inaugural Event  

The following new world and Olympic records were set during this competition.

Date Event Name Nationality Time OR WR
17 August Final Gulnara Samitova-Galkina  Russia 8:58.81 OR WR

Results

Round 1

Qualification: First 4 in each heat(Q) and the next 3 fastest(q) advance to the Final.

(WR - World Record, NR - National Record, AR - Area Record, PB - Personal Best, SB - Season Best)

Rank Heat Name Nationality Time Notes[5]
1 1 Gulnara Galkina-Samitova  Russia 9:15.17 Q
2 1 Ruth Bisibori Nyangau  Kenya 9:19.75 Q
3 3 Eunice Jepkorir  Kenya 9:21.31 Q
4 1 Wioletta Frankiewicz  Poland 9:21.88 Q, SB
5 3 Marta Domínguez  Spain 9:22.11 Q
6 1 Cristina Casandra  Romania 9:22.38 Q, NR
7 3 Yekaterina Volkova  Russia 9:23.06 DSQ[6]
8 1 Habiba Ghribi  Tunisia 9:25.50 q, NR
9 3 Zemzem Ahmed  Ethiopia 9:25.63 Q, PB
10 3 Elena Romagnolo  Italy 9:27.48 q, NR
11 3 Anna Willard  United States 9:28.52 q
12 2 Tatyana Petrova  Russia 9:28.85 Q
13 2 Roisin McGettigan  Ireland 9:28.92 Q, SB
14 1 Helen Clitheroe  Great Britain 9:29.14 NR
15 2 Jennifer Barringer  United States 9:29.20 Q
16 2 Zulema Fuentes-Pila  Spain 9:29.40 Q, PB
17 1 Zhu Yanmei  China 9:29.63 PB
18 3 Antje Möldner  Germany 9:29.86 NR
19 3 Rasa Troup  Lithuania 9:30.21 NR
20 2 Jessica Augusto  Portugal 9:30.23
21 3 Donna MacFarlane  Australia 9:32.05
22 3 Sara Moreira  Portugal 9:34.39
23 2 Ancuţa Bobocel  Romania 9:35.31
24 1 Lindsey Anderson  United States 9:36.81
25 2 Sophie Duarte  France 9:38.08
26 1 Mekdes Bekele  Ethiopia 9:41.43
27 1 Fionnuala Britton  Ireland 9:43.57 SB
28 1 Valentyna Horpynych  Ukraine 9:43.95
29 1 Rosa Morató  Spain 9:45.33
30 2 Sofia Assefa  Ethiopia 9:47.02
30 3 Katarzyna Kowalska  Poland 9:47.02
32 1 Victoria Mitchell  Australia 9:47.88
33 1 Türkan Erismis  Turkey 9:48.54
34 1 Clarisse Cruz  Portugal 9:49.45
35 1 Minori Hayakari  Japan 9:49.70
36 3 Barbara Parker  Great Britain 9:51.93
37 1 Widad Mendil  Algeria 9:52.35
38 2 Muna Durka  Sudan 9:53.09
39 2 Veerle Dejaeghere  Belgium 9:54.65
40 2 Hanane Ouhaddou  Morocco 9:56.41
41 2 Veronica Nyaruai  Kenya 10:01.69
42 3 Li Zhenzhu  China 10:04.05
43 2 Oxana Juravel  Moldova 10:04.38
44 2 Aslı Çakır  Turkey 10:05.76
45 3 Inna Poluškina  Latvia 10:18.60
46 2 Irini Kokkinariou  Greece 10:22.39
47 2 Zhao Yanni  China 10:36.77
3 Korene Hinds  Jamaica DNF
2 Mardrea Hyman  Jamaica DNF
3 Dobrinka Shalamanova  Bulgaria DNF
2 Zenaide Vieira  Brazil DNF

Final

Rank Name Nationality Time Notes[7]
1st, gold medalist(s) Gulnara Samitova-Galkina  Russia 8:58.81 WR
2nd, silver medalist(s) Eunice Jepkorir  Kenya 9:07.41 AR
DSQ Yekaterina Volkova  Russia 9:07.64 DSQ
3rd, bronze medalist(s) Tatyana Petrova  Russia 9:12.33 SB
4 Cristina Casandra  Romania 9:16.85 NR
5 Ruth Bisibori Nyangau  Kenya 9:17.35 PB
6 Zemzem Ahmed  Ethiopia 9:17.85 NR
7 Wioletta Frankiewicz  Poland 9:21.76 SB
8 Jennifer Barringer  United States 9:22.26 AR
9 Anna Willard  United States 9:25.63
10 Elena Romagnolo  Italy 9:30.04
11 Zulema Fuentes-Pila  Spain 9:35.16 PB
12 Habiba Ghribi  Tunisia 9:36.43
13 Roisin McGettigan  Ireland 9:55.89
Marta Domínguez  Spain DNF

Splits

Intermediate Athlete Country Mark
1000m Gulnara Samitova-Galkina  Russia 2:58.63
2000m Gulnara Samitova-Galkina  Russia 6:01.20

References

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.