12 червня

12 червня — 163-й день року (164-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 202 дні.

7 січня

7 січня — 7-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 358 днів (359 дні — у високосні роки).

Іноземна військова інтервенція в Росії

Іноземна військова інтервенція в Росії (1918–1922) — військове втручання країн Антанти та Четверного союзу у Громадянську війну в Росії (1917–1922). Всього в інтервенції взяли участь 14 держав.

Адмірал флоту (Велика Британія)

Адмірал флоту (англ. Admiral of the Fleet (Royal Navy) — найвище військове звання адміралітету в Королівському ВМФ Великої Британії в мирний час. Військове звання адмірал флоту вище за звання адмірала та дорівнює званням маршала Королівських повітряних сил та фельдмаршала.

Англійська мова

Англі́йська мо́ва (English, the English language) — мова, що належить до германської групи індоєвропейської сім'ї мов. Одна з найпоширеніших мов у світі, особливо як друга мова та мова міжнародного спілкування. Це офіційна мова в більш ніж 60 суверенних державах, таких як Велика Британія, США, Канада, Австралія, Ірландія і Нова Зеландія, також поширена в карибських країнах, Африці та в Південно-Східній Азії.

Битва на Середземному морі (1914—1918)

Війна на Середземному морі (1914—1918) — сукупність військових дій за часів Першої світової війни на морському просторі Середземного та прилеглих морів між військово-морськими силами Центральних держав (Австро-Угорщини, Німецької та Османської імперій) і країн Антанти (Італії, Франції, Греції, Японії, Російської та Британської імперій).

Битва на Середземному морі (1940—1943)

Битва на Середземному морі (1940–1943) (англ. Battle of the Mediterranean) — умовне найменування військово-морської кампанії, що тривала протягом Другої світової війни в Середземному морі. Активні бойові дії між протиборчими військово-морськими силами країн Осі та західних союзників велися з 10 червня 1940 до вересня 1943 року, до капітуляції Італії та виходу її з війни. Окремі зіткнення мали місце до кінця Другої світової війни.

Британське адміралтейство

Британське адміралтейство (англ. Admiralty) — колишня організація уряду Великої Британії, що відповідала за керівництво Військово-морського флоту. Спочатку мав єдиного керівника лорда-адмірала.

Воєначальник

Воєнача́льник — вищий військовий або військово-морський начальник (командир), на якого покладено обов'язки управління військами, як у мирний так і у воєнний час.

Військово-морські сили Великої Британії

Королі́вський військо́во-морськи́й флот Вели́кої Брита́нії (англ. Royal Navy) — військово-морський флот Великої Британії, складова частина збройних сил Сполученого Королівства. Один з найстаріших і наймогутніших флотів світу.

Дартмут

Дартмут (англ. Dartmouth) — таун та морський порт на річці Дарт на південно-західному узбережжі графства Девон, регіон Південно-Західна Англія, Англія, Сполучене Королівство. Станом на 2011 рік населення міста — 5 064 особи.

Друга англо-бурська війна

Англо-бурська війна́ 1899—1902 — загарбницька війна Великої Британії проти бурських республік Оранжевої і Трансваалю, одна з перших воєн епохи імперіалізму.

Друга світова війна

Дру́га світова́ війна́ — глобальний збройний конфлікт, що тривав упродовж з 1 вересня 1939 по 2 вересня 1945 року. У війні взяло участь понад 60 країн, зокрема всі великі держави, які утворили два протилежні військові табори: блок країн Осі та антигітлерівську коаліцію («союзники»). Безпосередню участь у бойових діях брали понад 100 мільйонів осіб. Супротивні держави кинули всі свої економічні, промислові та наукові можливості на вимоги фронту, стираючи різницю між цивільними та військовими ресурсами. Загальні людські втрати оцінюються від 50 до 80 мільйонів осіб, більшість із яких були мешканцями Радянського Союзу та Китаю. Друга світова війна відзначилася численними масовими вбивствами і злочинами проти людяності, насамперед Голокостом, стратегічними килимовими бомбардуваннями та єдиним в історії військовим застосуванням ядерної зброї.

Дублін

Ду́блін (англ. Dublin, також Даблін ірл. Baile Átha Cliath) — столиця Ірландії. Розташований у гирлі річки Ліффі, що впадає в затоку Дублін Ірландського моря. Населення 525 383 (2011), з передмістями — близько 1,2 мільйона.

Ендрю Браун Каннінгем

Ендрю Браун Каннінгем (англ. Andrew Browne Cunningham; 7 січня 1883(18830107) — 12 червня 1963) — британський воєначальник, флотоводець, адмірал флоту Королівського військово-морського флоту Великої Британії (1936—1945). Учасник Другої англо-бурської, Першої та Другої світових воєн. Народився в Дубліні, Ірландія. Навчався в Королівському британському морському коледжі в Дартмуті, по завершенні якого служив на кораблях Королівського флоту. За часів Першої світової війни командував есмінцем, бився на Середземному морі. В часи військової інтервенції союзників у громадянську війну в Росії бився на Балтиці. У Другій світовій один з найвідоміших флотоводців британських ВМС, командувач Середземноморського флоту, успішно командував ним у змаганнях проти італійських та німецьких сил, переміг у низці ключових морських битв. На флоті був широко відомим за своїм прізвиськом «ABC». Перший морський лорд Британського адміралтейства (1943—1945), баронет (1945), 1-й віконт Каннінгем Гайндгоупський (1946). Лорд-розпорядник коронації Єлизавети II (з 1953). Помер у віці 80 років у Лондоні, Англія.

Операції ВМФ Великої Британії на Балтиці (1918—1919)

Операції ВМФ Великої Британії на Балтиці (1918—1919) (англ. British campaign in the Baltic (1918-19) — проводились в ході війн за незалежність Естонії, Латвії і Громадянської війни у Росії з метою підтримки цих молодих незалежних держав і Білого Руху в Росії у першочерговому завданні встановлення контролю над Петроградом. Операція Королівського ВМС Великої Британії «Червоний шлях» (англ. Operation Red Trek) була частиною низки операцій країн Антанти і їхніх союзників проти поширення більшовизму на теренах колишньої Російської імперії.

Перша світова війна

Пе́рша світова́ війна́ — світова війна, глобальний збройний конфлікт, що розвивався перш за все в Європі від 28 липня 1914 до 11 листопада 1918 року, в якому брало участь 38 держав із населенням 1,5 млрд мешканців. Під час неї загинуло понад десять мільйонів солдатів і цивільних мешканців. Конфлікт мав вирішальний вплив на історію початку XX століття.

Перший морський лорд

Не варто плутати з Першим лордом адміралтейства та лордом верховним адміраломПерший морський лорд та начальник військово-морського штабу (англ. First Sea Lord та англ. Chief of Naval Staff) — військовий керівник Королівського військово-морського флоту Великої Британії та усієї військово-морської служби Її Королівської величності, найвища посада у цьому виді Збройних сил Великої Британії. Споконвічно, з 1689 року посаду обіймав «старший військово-морський лорд» лордів — членів Комітету Адміралтейства (англ. Senior Naval Lord to the Board of Admiralty); з 1771 року посада стала зватись «перший військово-морський лорд» (англ. First Naval Lord), а вже в 1904 році її стали йменувати «перший морський лорд». З 1923 року цей посадовець входить до британського Комітету начальників штабів.

Середземноморський Флот (Об'єднане Королівство)

Середземноморський флот (Велика Британія) (англ. Mediterranean Fleet) — одне з найпотужніших оперативно-стратегічних об'єднань Королівського військово-морського флоту Великої Британії, що діяло у Середземному морі з 1690 року по 1967.

Флотоводець

Флотово́дець — морський воєначальник, який уміло керує великими військовими формуваннями військово-морських сил; такий, що володіє мистецтвом підготовки і ведення воєнних дій на морі.

Читати іншою мовою