Adolfas Hitleris

Adolfas Hitleris (vok. Adolf Hitler, slapyvardis Vilkas, 1889 m. balandžio 20 d. – 1945 m. balandžio 30 d.) – buvo austrų kilmės vokiečių politikas ir Nacionalsocialistinės vokiečių darbininkų, dar gerai žinomos sutrumpintu pavadinimu – Nacių, partijos vadas (fiureris – vok. Führer). 1933–1945 – Vokietijos kancleris. Po Paulo von Hindenburgo mirties 1934 metais iki 1945 metų Vokietijos nacionalinis lyderis (fiureris ir reichskancleris). Jisai, kaip nacistinės Vokietijos vadovas, vyriausias Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto kaltininkas.

Anglų kalba

Anglų kalba – germanų kalbų grupės kalba, kilusi iš germanų prokalbės. Vartojama Jungtinėje Karalystėje, JAV, Australijoje, Airijos Respublikoje, Naujojoje Zelandijoje, 60 % Kanadoje, iš dalies Pietų Afrikos Respublikoje, Indijoje. Ji taip pat viena iš oficialių JT kalbų.

Antrasis frontas

Antrasis frontas – Didžiosios Britanijos ir JAV karinių pajėgų operacijos Antrajame pasauliniame kare sąlyginis pavadinimas. Fronto atidarymas buvo sudėtinė dalis bendrų antihitlerinės koalicijos veiksmų.

Antrasis pasaulinis karas

Antrasis pasaulinis karas – didžiausias karas žmonijos istorijoje, trukęs nuo 1939 iki 1945 m.

Birželio 6

Birželio 6 yra 157-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 158-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 208 dienos.

Desantas

Desantas karinėje taktikoje - kovinės grupės išlaipinimas iš transporto priemonės į priešo užimtą teritoriją siekiant suduoti smūgį apeinant fortifikacinius ar kitus įtvirtintus įrenginius.

Erdenetas

Erdentas (mong. Эрдэнэт) – antras pagal dydį Mongolijos miestas. Apie 83 tūkstančius gyventojų (2006 m.).

Erwin Rommel

Ervinas Romelis (vok. Erwin Rommel, pilnas vardas Johannes Erwin Eugen Rommel; 1891 m. lapkričio 15 d. Heidenheime – 1944 m. spalio 14 d. Herlingene, Blaušteine) – vokiečių karinis veikėjas, pasižymėjęs abiejuose pasauliniuose karuose. Vermachto feldmaršalas (1942 m.). Buvo pramintas „Dykumų lapinu” (Wüstenfuchs), vadovavęs Ašies šalių pajėgoms per Šiaurės Afrikos kampaniją, su armijų grupe rengęs Prancūzijos Atlanto pakrantę gynybai prieš Sąjungininkų įsiveržimą.

Fortifikacija

Fortifikacija (lot. fortificatio 'įtvirtinimas', iš lot. fortificatus 'įtvirtintas') – 1. karo inžinerijos mokslas apie vietovės įtvirtinimą, ruošiantis mūšiams; 2. karo inžinerijos statinys, įtvirtinimas.Fortifikacija, kaip karo mokslas, tiria, nustato taisykles ir būdus, atakuojant ar ginant įtvirtintus objektus. Taip pat į bendrą sistemą įtraukiamos natūralios gamtinės kliūtys, jas papildant dirbtinėmis. Išskiriamos lauko, laikinoji bei ilgalaikė (patvarioji) fortifikacija. Fortifikaciniai statiniai skirstomi į lauko ir ilgalaikius statinius. Jų konstrukcijos tyrimas, statybos būdai taikos ar karo sąlygomis – šio karo inžinerijos mokslo objektas.

Izraelis

Izraelio Valstybė – žydų valstybė Artimuosiuose Rytuose, Viduržemio jūros rytuose. Izraelis ribojasi su Libanu, Sirija, Jordanija, Egiptu.

Kryvyj Rihas

Kryvyj Rihas – miestas vidurio Ukrainoje, Dnepropetrovsko srityje, prie Inguleco ir Saksahanės upių santakos. Miestas yra gausiame geležimi regione, tai svarbus transporto, kalnakasybos ir plieno gamybos centras. Čia gaminamos mašinos ir įrengimai, apdirbamas maistas ir miškas.

Lamanšo sąsiauris

Lamanšo sąsiauris (pranc. La Manche 'rankovė', angl. English Channel 'anglų kanalas', korn. Mor Bretannek 'britų jūra', bret. Mor Breizh 'bretonų jūra', fryz. It Kanaal, ol. Het Kanaal, vok. Ärmelkanal 'rankovės sąsiauris) – sąsiauris tarp Prancūzijos pakrantės ir Didžiosios Britanijos salos.

Mongolija

Mongolija (mong. Монгол улс, ) – valstybė Azijoje, tarp Rusijos ir Kinijos. Didžiąją dalį Mongolijos teritorijos užima stepės, šiaurėje ir vakaruose – kalnai, o pietuose – dykuma. Pagal plotą šalis yra 18-a pasaulyje, 2016 m. turėjo 3 081 677 gyventojų.

Normandija

Normandija (pranc. Normandie) – regionas ir istorinė sritis Prancūzijos šiaurėje, susijusi su Normandijos hercogyste. Normandijai priklauso Aukštutinė Normandija į šiaurę nuo Paryžiaus ir teritorija į vakarus su Kotentino pusiasaliu – Žemutinė Normandija.

Prancūzija

Prancūzija (pranc. France, tariama [fʁɑ̃s]), oficialiai Prancūzijos Respublika (pranc. République française) – šalis Vakarų Europoje, turinti užjūrio teritorijų visame pasaulyje. Šalis iš pietų į šiaurę driekiasi nuo Viduržemio jūros iki Lamanšo sąsiaurio ir Šiaurės jūros, iš rytų į vakarus nuo Reino iki Atlanto vandenyno. Dėl teritorijos formos patys prancūzai savo šalį kartais vadina šešiakampiu (pranc. l'Hexagone).

Prancūzų kalba

Prancūzų kalba (le français, la langue française) – indoeuropiečių romanų kalbų grupės kalba. Kalbančiųjų pasaulyje yra apie 129 mln. Prancūzų kalba yra daugelio tarptautinių organizacijų oficiali arba darbo kalba (Jungtinių Tautų Organizacija, Europos Sąjunga, Tarptautinis olimpinis komitetas, Pasaulio prekybos organizacija, Tarptautinis teisingumo teismas, Interpolas, Pasaulinė pašto sąjunga, Europos transliuotojų sąjunga ir daugelis kitų).

Sąjungininkai (Antrasis pasaulinis karas)

Sąjungininkai (angl. Allies) – valstybių grupė, Antrojo pasaulinio karo metu kovojusi prieš Ašies sąjungą.

Teisė

Teisė – priemonių visuma, teisingumui visuomenėje nustatyti ir užtikrinti. Savo veikimu, įgyvendina deramą elgesį atitinkančias bausmes bei paskatas. Tai oficialiai pripažintų, įtvirtintų, formaliai apibrėžtų, organizacinėmis-prievartinėmis poveikio priemonėmis užtikrintų, sankcionuotų viešosios organizacijos (valstybės, tarptautinės organizacijos, savivaldybės, religinės bendruomenės (Bažnyčios) ir kt.), privačių struktūrų (pvz., įmonės, asociacijos) taisyklių, principų, reguliuojančių visuomeninius santykius; socialinių normų sistema, norminės-socialinės sistemos posistemė.

Vakarų Europa

Vakarų Europa − vienas iš kelių geografinių ir politinių Europos regionų. Geopolitine ir kultūrine prasme tai Europos žemyno dalis, kuri po Antrojo pasaulinio karo nepriklausė komunistiniam blokui. Skirstant Europą į Šiaurės, Pietų, Rytų, Vidurio ir Vakarų Europą, jai priklauso:

Skaityti kita kalba