Aqmescit

Aqmescit (ukraince Сімферополь, rusça Симферополь) – merkeziy Qırımda Salğır özeni boyunda bulunğan bir şeerdir, Qırımnıñ paytahtı.

Arsen Maqsutov

Arsen Maqsutov oğlu Reşat (rusça Максутов Арсен Решатович; 1998 s. iyül 16 künü doğ.) — Kırım programmist ve blogger, büyük bir proje «MC-Silah» kurucularından. Koruma «Muhafız Opaxdo» bir sistem (2016) oluşturmak için çalışmalarımız bir öğrenci olarak.

Bağçasaray

Bağçasaray (ukraince Бахчисарай, rusça Бахчисарай) – cenüp-ğarbiy Qırımda tarihiy bir şeerdir, Qırım Hanlığınıñ sabıq paytahtı, Bağçasaray rayonınıñ merkezi. Qırımnıñ İçeri dağ sıralarınıñ capında, Çürük Suv özeniniñ yılğasında buluna. Qırımnıñ paytahtı olğan Aqmescit ve Bağçasaray arasındaki mesafe 38 km.

Bağçasaray rayonı

Bağçasaray rayonı (ukraince Бахчисарайський район, rusça Бахчисарайский район) - cenüp-ğarbiy Qırımda bir rayondır.

I Qurultay

I Qırımtatar Qurultayı 1917 senesi keçirildi. İşbu Qurultaynıñ teşkil olunuvı 1918 senesi fevral 23-de şeit ketken Qırım musulmanlarınıñ ilk müftisi, siyasetçi, şair Noman Çelebicihan ile bağlıdır. 1917 senesi noyabr 26-da Bağçasaraydaki Hansarayda üyle namazından soñra, saat 2-de Qurultay öz işini başladı. Hansaraynıñ tışında asker ve halq büyük bir qalabalıq ve eyecan alında Qurultay vekilleriniñ çıqışlarını beklemekte ediler.

Mari Sklodovska-Küri

Mari Sklodovska-Küri (lehçe Maria Salomea Skłodowska-Curie, frenkçe Marie Curie; 1867 s. noyabr 7, Varşava, Leh çarlığı, Rusiye imperiyası — 1934 s. iyün 4, Sansellmoz yanında, Frenkistan) — leh-frenk fizikacı ve himiyacısı. Radioaktivlik mevzusında müim tedqiq eserleri içün belli. 1903 senesi fizikadan Nobel mukâfatı, 1911 senesi himiyadan Nobel mukâfatını aldı. Nobel mukâfatı alğan ilk qadın, bu mukâfatnı eki kere alğan ilk insan edi. Alim Pyer Küriniñ apayıdır.

Moskva

Moskva (rusça Москва́) – Rusiye Federatsiyasınıñ paytahtı.

Paris

Paris (frenkçe Paris) – Frenkistannıñ paytahtı.

Qarılğaç

Qarılğaç – Hirundinidae ailesini teşkil etken kiçkene, ötüci quş türleriniñ umumiy adı.

Qırım

Qırım (ukraince Крим, rusça Крым) – Qara deñizniñ şimaliy tarafında bir adlı yarımadada bulunğan bir ülke, qırımtatar halqınıñ vatanı. Meydanlığı 26,2 biñ km². Ealisiniñ sayısı 1.994 300.kişi (2005 s. malümat). Memuriy ceetten Qırım (Aqyar şeerinden ğayrı) 1991 senesinden berli Ukraina terkibindeki Qırım Muhtar Cumhuriyetidir.

Qırım Halq Cumhuriyeti

Qırım Halq Cumhuriyeti – 1917 senesi dekabr 26-da I Qırımtatar Qurultayında ilân etilgen bir cumhuriyettir.

Qırım Hanlığı

Qırım Hanlığı (öz adı Qırım Yurtu, arap urufatında: قريم يورتى‎) — tarihiy Qırımtatar devleti. Avropada "Perekop Tatariyası" ve "Avropa Tartariyası" adlarınen de belli edi. 1441 s. peyda olıp 1783 s. Rusiye tarafından zapt etildi. Qırım Hanlığında üküm sürgen hanlar Geray sülâlesinden edi.

Qırımtatarca Vikipediya

Qırımtatarca Vikipediya - azat çoq tilli entsiklopediya olğan Vikipediyanıñ qırımtatar tilindeki bölügi.

Soñ Ce-gi

Soñ Ce-gi (Koreyaca: 성재기;成在基; 1966 s. Sentâbr 11, Daegu, Cenübiy Koreya — 2013 s. İyül 21, Mapo, Seul, Cenübiy Koreya) — Cenübiy Koreyalı insan aqları faali, liberal felsefeci, siyasetçi ve nazariyecisidir. 2008 s. yanvarnıñ 24-ünde, Koreya aqayları dernegi (Association of Korean male, 남성연대;男性連帶 Man of Korea) tesis etti. 2008 senesinden 2013 senesine Koreya aqayları derneginiñ başı edi.

Voronej

Voronej (rusça Воро́неж) — Rusiyede bir şeer, Voronej vilâyetiniñ merkezidir. Sanayısınıñ esas saaları — maşna yapıcılığı, maden işlevi, elektron ve himiyaviy sanayı.

Çürük Suv

Çürük Suv (ukraince ve rusça Чурук-Су) — Qırımda küçük bir özen, Qaçınıñ oñ qoludır. Bağçasaraynıñ şarqiy kenarında Büyük Aşlama deresinde başlana. Bağçasaraydan keçip şeerniniñ ğarbında Aranköy yanında Qaçı özenine qoşula. Uzunlığı — 11 km.

İsmail Gasprinskiy

İsmail Gasprinskiy (Gaspıralı, Gaspralı) (arap urufatında: اسماعیل گسپرينسكى‎) (1851 – 1914) – ulu qırımtatar mütefikkirdir.

İstanbul

İstanbul (türkçe İstanbul) - Türkiye Cumhuriyetiniñ eñ balaban şeeridir, Osmanlı Devleti ve Bizans İmperiyasınıñ sabıq paytahtı. Tarihiy adları - Konstantiniye, Konstantinopolis, Yañı Roma, Bizantion.

Başqa tilde oqu