Israel Aerospace Industries

Israel Aerospace Industries (IAI, івр. תעשיה אווירית‎, укр. Авіаційна промисловість Ізраїлю) — ізраїльський концерн, головний офіс фактично знаходиться в аеропорту «Бен Гуріон» в районі «великого Тель-Авіву». Концерн є відомою фірмою ізраїльського ВПК. Компанія створена у 1953 році. Виробництво авіатехніки і авіоніки, випуск приладів і обладнання для космічних супутників, зв'язку та розвідки. Один з провідних розробників світу, серед виробників безпілотних літальних апаратів (БПЛА), деякі з них не мають аналогів у світовій практиці авіабудування, що випускалися і випускаються.

IAI-Lavi-B-2-hatzerim-1
Винищувач I.A.I. Lavi

Продукція концерну

 • IAI E-HUNTER — тактичний розвідувальний БПЛА
 • IAI HARPY — протирадіолокаційний БПЛА
 • IAI RANGER — тактичний розвідувальний БПЛА
 • IAI Scout — тактичний розвідувальний БПЛА
 • IAI SEARCHER — тактичний розвідувальний БПЛА
 • IAI SEARCHER II — тактичний розвідувальний БПЛА
 • IAI, RUAG, Oerlikon ADS 95 RANGER — розвідувальний БПЛА
 • IAI Heron — стратегічний розвідувальний БПЛА

Компанія активно займається модернізацією авіатехніки у всьому світі. Випускалися літаки: Винищувач Nesher («Орел») IAI Nesher, Кфір IAI Kfir — всепогодний багатоцільовий винищувач.

 • RQ-5 Hunter — тактичний розвідувальний БПЛА
 • IAI Ейтан — важкий розвідувальний і ударний БПЛА

Ліцензії та сертифікати

Підрозділ IAI "Bedek Aviation" (іврит: בדק מטוסים) успішно конкурує з фірмою "Боїнг" в конверсії пасажирських літаків у вантажні. Підрозділ "Бедек" має сертифікат схвалення типу на літаки Боїнг 737-300, 767-200, 747-200/-400. Незабаром компанія повинна отримати подібний сертифікат Би-737-400.

Див. також

 • IAI Nesher
 • IAI Kfir
 • RISAT-2
 • TecSar
 • IAI Bird-Eye 400 мініБПЛА

Посилання


Координати: 32°00′16″ пн. ш. 34°54′09″ сх. д. / 32.0045667° пн. ш. 34.9025944° сх. д.

Arrow (система протиракетної оборони)

Ерроу (англ. Arrow) або Хетц (івр. חֵץ‎, МФА: [ˈχet͡s]) — система протиракетної оборони, розроблена відповідно до планів ізраїльського уряду, які передбачали створення ефективного засобу ПРО, що за своїми характеристиками мав перевершити американський зенітно-ракетний комплекс «Петріот». Фінансування та виробництво системи здійснюється спільними зусиллями США та Ізраїлю. Розробкою комплексу, яка розпочалася в 1986 році, керує ізраїльське міністерство оборони. Основними розробниками виступають компанії Israel Aerospace Industries та Boeing.

Комплекс складається із гіперзвукової ракети-перехоплювача Arrow, радіолокаційної станції раннього попередження з АФАР EL/M-2080 Green Pine, пункту управління Golden Citron та центру управління пуском Brown Hazelnut. Всі компоненти системи є пересувними й можуть переміщатися на спеціально підготовлені місця.

Спершу була розроблена ракета Arrow-1, що слугувала технологічним демонстратором. Після того як вона успішно пройшла випробування, була створена версія Arrow-2, яка була прийнята на озброєння та поставлена в серійне виробництво. «Ерроу» розглядається як одна з найефективніших систем протиракетної оборони, які нині стоять на озброєнні. Вона стала першим комплексом ПРО, який спеціально розробляли для перехоплення й знищення балістичних ракет. Перша батарея «Ерроу» досягла бойової готовності у жовтні 2000 року. Хоча деякі компоненти системи експортувалися в інші країни, Командування протиповітряної оборони Ізраїлю залишається єдиним користувачем «Ерроу». Комплекс створює верхній ешелон протиракетної оборони країни.

У січні 2018 була введена в експлуатацію ракета Arrow-3, вона має більшу швидкість, дальність та висоту польоту, ніж Arrow-2 й здатна перехоплювати балістичні ракети ще під час їхнього польоту в космічному просторі. Згідно інформації, озвученої главою ізраїльського космічного агенства нова ракета дала можливість використовувати комплекс як протиспутникову зброю, що робить Ізраїль однією з кількох країн світу, які мають засоби знищення супутників.

EL/M-2084

EL/M-2084 — багатоцільова РЛС з АФАР, розроблена компанією ELTA (Ізраїль), використовується в системах ППО «Спайдер», «Праща Давида». Працює в S-діапазоні. В режимі огляду повітряного простору виявляє до 1100 цілей на дальності до 250 км. Робочий сектор антени в азимутальній площині - 120°.Модифікація WLR (Weapon Locating Radar) була поставлена канадській армії. Закуплений також ВПС Республіки Сингапур. Чехія замовила 8 РЛС з постачанням у 2019-2021 роках.

Gulfstream G100

Gulfstream G100 — також відомий як Astra SPX розроблений корпорацією Israel Aerospace Industries двомоторний реактивний літак бізнес класу, що виробляється корпорацією Gulfstream. У Військово-повітряних силах США G100 отримав позначення C-38 Courier.

IAI Searcher

IAI Searcher (від англ. searcher — пошуковець) — сімейство тактичних розвідувальних безпілотних авіаційних комплексів, розроблених ізраїльським концерном Israel Aerospace Industries.

Основним завданням БПЛА є ведення повітряної розвідки, в тому числі в зоні бойових дій; також може використовуватися для вказання цілей, наведення і коректування вогню артилерії.

LAHAT

LAHAT (англ. LAser Homing ATtack missile, також на івриті «Лахат» (івр. להט‎) позначає «Накал») — ізраїльська легка протитанкова керована ракета, оснащена напівактивною лазерною головкою самонаведення. Була розроблена підрозділом MBT Missiles Division фірми «Israel Aerospace Industries» (IAI). Позиціонується виробником, як система призначена для ураження різних типів цілей: наземних (бронетехніка, інженерні та фортифікаційні споруди), кораблів і вертольотів (включаючи рухомі).

Атакує ціль зверху під кутом 30 градусів. Для підсвічування цілі на кінцевій ділянці польоту можуть використовуватися БПЛА, піхотинці з лазерними цілевказівниками або інші танки.

RQ-5 Hunter

RQ-5 Hunter («Мисливець») — тактичний розвідувальний БПЛА, розроблений ізраїльським концерном Israel Aerospace Industries (підрозділ Malat Division) разом з американською фірмою TRW Inc (з 2003 року останню замінила компанія «Northrop Grumman»), на базі ізраїльського безпілотного апарату «Impact UAV». Програма створення розпочата у 1989 році. Спочатку проект був відомий під назвою JIMPACS (англ. Joint Improved Multi-mission Payload Aerial Surveillance, Combat Survivable). Перша партія апаратів (7 комплектів по 8 апаратів) була виготовлена у 1993 році під назвою BQM-155A. Після зміни системи класифікації у 1997 році «Hunter», отримав позначення RQ-5.

У 2003 році підрядником за програмою «Hunter» стала компанія «Northrop Grumman», яка згодом приступила до розробки ударного варіанту безпілотника, що отримав назву MQ-5A з можливістю озброєння боєприпасом BAT (англ. Brilliant Anti-Tank), відомим у модернізованому варіанті як «Viper Strike».

Наступним членом сімейства «Hunter» став безпілотний літальний апарат MQ-5B — з крилом більшого розмаху, збільшеною практичною стелею і збільшеним запасом пального, що дозволило збільшити і дальність його польоту. Армія США закупила 18 апаратів MQ-5B, які чудово зарекомендували себе під час бойового застосування в Афганістані — особливо вдалим виявилося застосування апаратів, оснащених приймачами GPS і боєприпасами BAT «Viper Strike».

RQ-7 Shadow

RQ-7 Shadow («Тінь») — тактичний безпілотний літальний апарат (БпЛА) (англ. TUAV - TUAV Tactical Unmanned Aerial Vehicle) спроектований ізраїльською фірмою AAI Corporation та її американською філією. Призначений для проведення денного і нічного спостереження за полем бою.

Urban Aeronautics X-Hawk

Urban Aeronautics X-Hawk — це проект літаючого автомобіля, який зараз розробляється Рафі Йолі (Rafi Yoeli) в Ізраїлі (м. Явне). Розробкою займається компанія Metro Skyways Ltd., дочірня компанія Urban Aeronautics. Інженери з Urban Aeronautics, стверджують, що вже піднімали машину на висоту 90 см . X-Hawk і його менший безпілотний варіант, Urban Aeronautics AirMule, передбачається використовувати в рятувальних операціях, де використовувати вертоліт неможливо, або, дуже небезпечно, наприклад, для евакуації людей з верхніх поверхів палаючих будівель, або доставки поліції чи солдат в умовах міської забудови і інших обмежених просторах.

Ізраїльська Кремнієва Долина

Silicon Wadi або «Ізраїльська Кремнієва Долина» (івр. סיליקון ואדי‎, lit) це район з високою концентрацією високотехнологічних компаній на прибережній рівнині узбережжя Ізраїлю, подібний до Силіконовій долині у США штату Каліфорнія, і що є причиною того, щоб в Ізраїлі називати її подібною до аналогу. Високотехнологічні компанії охоплюють більшу частину території країни, хоча особливо висока концентрація високотехнологічної промисловості розташовується в районі Тель-Авіві, включаючи невеликі скупчення навколо міст Раанана, Петах-Тіква, Герцлія, Нетанья, академічне місто Реховат та його сусід Рішон-ле-Ціон. Крім того, високотехнологічні будівлі та райони можна помітити в Хайфі і Кесарії. У Єрусалимі та в містах, таких як Йоханес Іліт.

Ізраїльське космічне агентство

Ізраїльське космічне агентство (ІКА; івр. סוכנות החלל הישראלית‎, Sochnut HaChalal HaYisraelit, англ. Israel Space Agency, ISA) — державна структура, частина ізраїльського Міністерства науки, технології та космосу, що координує всі дослідницькі космічні програми Ізраїлю з науковими та комерційними цілями.

Агенство було засноване фізиком-теоретиком і державним діячем професором Ювалем Неєманом в 1983 році для заміни Національного комітету космічних досліджень, який був заснований в 1960, для того, щоб підготувати інфраструктуру, потрібну для космічних місій. Сьогодні агенство очолюють професор Isaac Ben Israel як голова та Avi Blasberger як генеральний директор.На сьогодні Ізраїль є найменшою країною, що має власні здатності до запуску космічних ракет.[джерело?]

Буксирування (авіація)

Буксирувáння (англ. pushback) ― це аеродромна процедура, під час якої повітряне судно транспортується заднім ходом за допомогою додаткових потужностей від виходу терміналу в бік руліжних доріжок. Буксирування здійснюються спеціальними низькопрофільними автомобілями ― тягачами або буксирами.

Хоча більшість літаків здатні рухатись у зворотньому напрямку за допомогою тяги реверсу (процедура зворотньої тяги, powerback), відповідний реактивний удар чи порив від пропелерів може пошкодити елементи терміналу чи обладнання. Низькорозташовані відносно землі двигуни також можуть піднімати та засмоктувати пісок та непотріб, що потенційно може привести до несправності. В зв'язку з цим буксирування є головним способом відведення борта від терміналу.

Залізний купол

Залізний купол (англ. Iron Dome, івр. כִּפַּת בַּרְזֶל‎, Кіпат Барзель) — мобільна всепогодна система протиповітряної оборони розроблена ізраїльським підприємством Rafael Advanced Defense Systems (Рафаель). Система здатна перехоплювати та знищувати тактичні некеровані ракети та артилерійські снаряди, випущені з відстані від 4 до 70 км з траєкторією, що може загрожувати населеним пунктам, в 2015 році система отримала можливість знищувати маневрені БПЛА. Основне призначення системи «Залізний купол» — захист цивільного населення півдня та півночі Ізраїлю. Тут використана технологія, яка раніше була створена для системи SPYDER фірми Рафаель. Система «Залізний купол» була взята на озброєння та вперше розгорнута 27 березня 2011 року поблизу міста Беер-Шева. 7 квітня 2011 року система успішно знищила ракету Град, випущену з сектору Газа. 10 березня 2012 року, The Jerusalem Post повідомила, що система знищила 90% ракет, випущених з сектору Газа, і які мали влучити в населену місцевість. Станом на листопад 2012 року, система перехопила та знищила понад 400 ракет.

Система «Залізний купол» також може вражати літаки на висоті до 10 км.

Збройні сили Ізраїлю

А́рмія оборо́ни Ізра́їлю (івр. צבא ההגנה לישראל‎ — Цва га-Аґана ле-Ісраель, скорочено івр. צה"ל‎ — Цааль) — збройні сили держави Ізраїль і головний орган його безпеки. Нинішній начальник Генерального штабу Цаалю — генерал-лейтенант Гаді Айзенкот.

Збройні сили України

Збро́йні си́ли Украї́ни — військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються завдання з оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності. Структурно поділене на 3 види та 2 окремі роди військ/сил.

Збройні сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України а також беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.

З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, боротьби з тероризмом і піратством, посилення охорони державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні і континентального шельфу України та їх правового оформлення, протидії незаконним перевезенням зброї, наркотичних засобів та психотропних речовин, ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, надання військової допомоги іншим державам, а також брати участь у міжнародному військовому співробітництві, міжнародних антитерористичних, антипіратських та інших міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на підставі міжнародних договорів України та в порядку і на умовах, визначених законодавством України.

Лондонський Міжнародний інститут стратегічних досліджень у своєму виданні The Military Balance 2018 року зазначає, що Збройні сили України налічують 204000 військовослужбовців, з яких 145000 у Сухопутних військах, 6000 у ВМС, 45000 у Повітряних силах, 8000 у Десантно-штурмових військах, невідома кількість у Силах Спеціальних операцій. Сухопутні війська мають на озброєнні 832 танків, 1087 бойових машин піхоти і 548 розвідувальних бронемашин, 1737 одиниць артилерії, 90 тактичних ракетних комплексів, і 35 ударних гелікоптерів. Військово-морські сили мають на озброєнні 1 фрегат і 10 військових суден меншого класу. Українська авіація налічує 71 винищувачів, 14 бомбардувальників, 31 штурмовик, 30 транспортних літаків.

Міжнародний аеропорт імені Давида Бен-Гуріона

Міжнародний аеропорт імені Бен-Ґуріона (івр. נמל התעופה בן גוריון‎) — аеропорт розташований за 14 км на південний схід від міста Тель-Авів, неподалік містечка Лода, і є найбільшим міжнародним аеропортом Ізраїлю. Аеропорт був побудований британською владою у 1936 році, сьогодні належить державному підприємству «Israel Airports Authority» і має три злітно-посадкові смуги довжиною 1780, 3657 і 3112 метрів відповідно. Початково аеропорт відкрився під назвою Аеропорт Лідда. Пізніше у 1948 році його було перейменовано на Аеропорт Лода — під такою назвою аеропорт проіснував до 1973 року, коли отримав свою сучасну назву на честь першого Прем'єр-міністра Ізраїлю Давида Бен-Гуріона, який помер 1 грудня того ж року.

В аеропорту імені Бен-Ґуріона базуються авіакомпанії Ель-Аль, Аркіа, ІсраЕйр.

Аеропорт розташований поруч з шосе № 1 Тель-Авів — Єрусалим. Автобусні компанії «Егед» і «Дан» здійснюють рейси з зупинкою в аеропорту. Також аеропорт обладнаний багатоярусними автомобільними стоянками (на 11,3 тис. автівок), стоянками таксі і має залізничну станцію. Час проїзду залізничним транспортом до міста Тель-Авіва становить 18 хвилин і коштує близько 3,7 долари.

Аеропорт імені Бен-Ґуріона визнаний найбезпечнішим аеропортом у світі, з точки зору захисту від терористичних актів. Він охороняється поліцією і солдатами ЦАХАЛа, а також найманими охоронцями в уніформі охорони аеропорту і в цивільному одязі, з метою підтримувати високий рівень безпеки. Аеропорт піддавався декільком терористичним атакам, але жодна спроба викрадення літака не увінчалася успіхом.

Пантера (БПЛА)

Пантера (Panther) - тактичний комплекс БПЛА. Розроблений ізраїльською фірмою IAI. Вперше представлений в ході щорічної міжвійськової конференції в Латруні в Ізраїлі, яка проходила з 5-7 жовтня 2010 року. Головною відмінністю безпілотника Пантера від всіх інших БПЛА є використання технології поворотних гвинтів, що дозволяє здійснювати вертикальний зліт і посадку, а також зависати в повітрі. За словами виробника, розроблено також в мініверсію, що важить 12 кілограмів і керовану за допомогою переносної станції.

Призначений для розвідки цілей, коригування вогню, виявлення місць падіння інших БПЛА і літаків. До складу корисного навантаження дрона в штатному варіанті входять система Mini POP виробництва ТАА, що дозволяє вести спостереження цілодобово в будь-яких погодних умовах, за бажанням замовника, на БПЛА можна встановити лазерний покажчик, вимірювач відстані або систему наведення.

Наземна станція керування, розміщена в одному автомобілі, може керувати відразу трьома «Пантерами».

Промисловість Ізраїлю

Промисловість Ізраїлю — сукупність підприємств електроніки, обробки металів, хімічної, текстильної та харчової галузей, а також виробництва ліків та інших. На початку XXI століття збільшилася частка високотехнологічної та обробної промисловості як галузі, що характерною для високо розвинених країн.

РД-843

РД-843 — український рідинний ракетний двигун, що працює на паливній парі НДМГ і АТ. Двигун розрахований на 5 запусків у польоті, і може здійснювати відхилення до 10 градусів у кожному напрямку.Двигун був розроблений КБ Південне для компанії Fiat Avio і виготовлений на заводі Південмаш. Він використовує камеру згоряння від двигуна РД-869, від радянської МБР СС-18 Сатана. РД-843 пройшов випробування в 74 тестах, 140 запалюваннях, досягнувши в цілому напрацювання в 8201 сек., що приблизно дорівнює 12 термінам служби на 4 двигунах. Станом на грудень 2015 року він був успішно використаний на п'ятьох орбітальних запусках.Нині використовується як основний двигун «Вега» на верхній ступені AVUM. Німецьке агентство аерокосмічних технологій планує працювати з італійцями, щоб розробити заміну РД-843.

Список військових літаків США

Список військових літаків США — перелік військових літальних апаратів, у тому числі прототипів, передсерійних екземплярів та таких, що перебували на озброєнні у Повітряних силах Сполучених Штатів Америки.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.