1916

Рік 1913 · 1914 · 1915 — 1916 — 1917 · 1918 · 1919
Десятиліття 1890-ті · 1900-ті — 1910-ті — 1920-ті · 1930-ті
Століття XVIII · XIX —  XX — XXI · XXII
Тисячоліття 1-ше — 2-ге — 3-тє

Події

Наука

Аварії й катастрофи

  • 26 лютого — Французький допоміжний крейсер «Прованс» (La Provence II) затонув у Середземному морі біля берегів Греції після торпедної атаки німецької субмарини U-35. Загинуло 930 чоловік.
  • 3 березня — Іспанський пароплав «Принсіпе-де-Астуріас» (Principe de Asturias) зазнав аварії біля Сантоса, Бразилія. Загинуло 558 чоловік.
  • 31 травня — Загибель британського лінійного крейсера «Інвінсібл» (HMS Invincible) у Ютландськомому бою. Загинуло 1026 жертв.
  • 5 червня — Британський крейсер «Гемпшир» (HMS Hampshire) підірвався на німецькій міні і затонув біля Оркнейських островів. Загинуло понад 500 чоловік.
  • 2 серпня — Італійський лінійний корабель «Леонардо да Вінчі» (Leonardo da Vinci) затонув у Торонто після вибуху боєзапасу. Загинуло 248 чоловік.
  • 29 серпня — Китайський пароплав «Сін-Ю» (Hsin Yu) затонув після зіткнення з круїзним судном (Hai-Yung) біля узбережжя Китаю. Загинуло 1000 чоловік.
  • 7 жовтня — Російський лінійний корабель «Імператриця Марія» затонув в Севастополі після вибуху артилерійських льохів. Загинуло 217 чоловік.
  • 21 листопада — Британське госпітальне судно «Британік» (HMHS Britannic), судно-двійник Титаніка, підірвалося на міні й затонуло в Егейському морі. Загинуло 30 чоловік.
  • 22 грудня — Російський ескадрений броненосець «Пересвіт» підірвався на двох мінах і затонув у Середземному морі біля Порт-Саїда, Єгипет. Загинуло 252 чоловік.

Народились

Дивись також Категорія:Народились 1916

Померли

Дивись також Категорія:Померли 1916

Нобелівська премія

1916 року Нобелівська премія не присуджувалася

Див. також

Isuzu

Isuzu Motors Ltd (яп. いすゞ自動車株式会社, Ісудзу Дзідо: ся Кабусікігайся) (TYO: 7202 7202) — перша японська автомобілебудівна компанія. Штаб-квартира — в Токіо (район Мінато).

Заснована в 1916 році. Назву Isuzu дано на честь однієї з річок Японії.

Австро-Угорщина

А́встро-Уго́рщина (нім. Österreich-Ungarn) — у 1867—1918 роках дуалістична монархія в Центральній Європі. Федерація Австрійської імперії та Угорського королівства. Займала терени сучасної Австрії та Угорщини, а також Чехії, Словаччини, Хорватії, Словенії, Чорногорії, частини Італії, Польщі, Румунії, Сербії, України. Очолювалася імператорами з австрійського дому Габсбургів — Францом-Йосифом (1867—1916) і Карлом I (1916—1918). Заснована після компромісної угоди між Австрією і Угорщиною. Столиця — Відень. Офіційною мовою була німецька. Панівна конфесія — католицизм. Була населена різними народами, провідну роль серед яких відігравали австрійські німці та угорці. Існування імперії супроводжувалося потужними національно-визвольними рухами. У 1918 році внаслідок поразки у Першій світовій війні розпалась на ряд незалежних держав.

Арабське повстання (1916-1918)

Ара́бське повста́ння 1916—1918 років (араб. الثورة العربية‎‎, Al-Thawra al-`Arabiyya, тур. Arap İsyanı) — повстання солдатів арабської армії, що виникло як спротив османському пануванню на Аравійському півострові й мало на меті створення єдиної арабської держави від Сирії до Ємену. Ініціатором був Хусейн бін Алі, шаріф Мекки.

Британське Того

Британське Того , Британський Тоголенд — підмандатна британська територія класу B в Африці , утворена розділом німецького протекторату Тоголенд на Французьке Того і Британське Того. Його столицею був Хо.

Дарфурський султанат

Дарфурський султанат — султанат, що існував з початку XVI століття до 1916. Виник на основі султанату Кордофан.

КОНМЕБОЛ

КОНМЕБОЛ (ісп. CONMEBOL від ісп. CONfederacion SudaMEricana de FutBOL) — Південноамериканська футбольна конфедерація — орган управління футболом у Південній Америці, який об'єднує футбольні федерації більшості країн континенту та є однією з шістьох континентальних конфедерацій, що входять до ФІФА.

Конфедерація створена 1916 року за ініціативою футбольної асоціації Уругваю, до якої приєдналися керівні футбольні органи Бразилії, Аргентини та Чилі. Поступово організація розширювалася і у 1952 році, з приєднанням Федерації футболу Венесуели, досягла сучасного розміру. До Південноамериканської футбольної конфедерації входять футбольні федерації усіх країн континенту за винятком Гаяни, Суринаму та департаменту Французька Гвіана, які з історичних, політичних та культурних міркувань входять до Північноамериканської футбольної конфедерації КОНКАКАФ.

Королівство Польща (1916—1918)

«Королівство Польське», також неофіційна назва Регентське Королівство Польща (пол. Królestwo Regencyjne) — маріонеткова держава, що була заснована Актом від 5-го листопада визнана Німецькою Імперією і Австро-Угорщиною. Було утворено в межах колишньої Російської території Царства Польського (проте без певних кордонів) в 1916 і існувало як держава-сателіт Німеччини. Державність Польщі ніколи не набувала значної підтримки в Німеччині, фактично була націлена лише на здобуття польської армії для Центральних Держав..

Королівство Хіджаз

Королівство Хіджаз (1916–1925), держава в регіоні Хіджаз, під проводом Хашимітів. Разом із Недждом заснували в середині 1920-х років Королівство Неджду і Хіджазу, яке в 1932 році перейменовано на Саудівську Аравію.

Кубок Америки з футболу

Кубок Америки з футболу, також відомий як Копа Америка (від ісп. Copa América) — головний футбольний турнір серед чоловічих футбольних збірних країн, що входять до зони КОНМЕБОЛ, футбольної конфедерації Південної Америки.

Участь у турнірі беруть збірні усіх десяти країн, що входять до Південноамериканської футбольної конфедерації — Аргентини, Болівії, Бразилії, Венесуели, Еквадору, Колумбії, Парагваю, Перу, Уругваю та Чилі. Окрім цих команд з 1993 року до участі у Кубку запрошуються дві національні збірні з інших регіонів, які й довершують перелік 12 команд-учасниць.

Легія (футбольний клуб)

«Ле́гія Варша́ва» (пол. Legia Warszawa) — професіональний польський футбольний клуб з міста Варшава.

Мальорка (футбольний клуб)

«Мальорка» (ісп. Mallorca) — іспанський футбольний клуб із Пальми (Балеарські острови), заснований 5 березня 1916 року. Виступає у Ла-Лізі.

Мурманськ

Му́рманськ (саамська Мурман ланнҍ, рос. Му́рманск) — місто в Російській Федерації, адміністративний центр Мурманської області. До 1917 року називалося Романов-на-Мурмані.

Мурманськ є одним із центрів Баренцевого Євро-Арктичного регіону. Одне з найбільших міст Арктики.

Перша світова війна

Пе́рша світова́ війна́ — світова війна, глобальний збройний конфлікт, що розвивався перш за все в Європі від 28 липня 1914 до 11 листопада 1918 року, в якому брало участь 38 держав із населенням 1,5 млрд мешканців. Під час неї загинуло понад десять мільйонів солдатів і цивільних мешканців. Конфлікт мав вирішальний вплив на історію початку XX століття.

Сили Антанти на чолі з Французькою республікою, Російською імперією (що визнала свою поразку до закінчення війни), Великою Британією і США (від 6 квітня 1917 року), перемогли держави Четверного Союзу (також відомі як Центральні Держави) на чолі з Австро-Угорською імперією, Німецькою імперією, Болгарським царством й Османською імперією. Королівство Італія приєдналося до Антанти 1915 року.

Боротьба, яка велась на Західному фронті, відбувалася вздовж системи траншей і укріплень, обмежених областю, відомою під назвою нічийна земля. Ці ряди укріплень тягнулися від Північного моря до Швейцарії, через це система ведення статичної траншейної війни визначила її перебіг для багатьох учасників. На Східному фронті розлогі східні рівнини й обмежена мережа залізниць запобігли стану ведення траншейної війни. Але масштаб конфлікту був настільки великим, що і Близький Схід та Італійський фронт також вели важку боротьбу. Військові дії також відбувалися і на морі, і, вперше, — у повітрі.

Війна спричинила розпад чотирьох імперій: Австро-Угорської, Німецької, Османської і Російської. Німеччина втратила свої колоніальні території, а такі країни як Чехословацька Республіка, Естонія, Фінляндія, Латвія, Литва, Польська Республіка та Королівство Сербів, Хорватів і Словенців здобули незалежність. Велика ціна ведення війни також сформувала підґрунтя для розпаду Британської Імперії.

Перша світова війна визначила кінець старого світового порядку, що склався після Наполеонівських війн. Результати конфлікту були важливим чинником для початку Другої світової війни.

Назва Перша світова війна увійшла у вжиток в історіографії після початку Другої світової війни (1939). У міжвоєнний період найбільш поширеними загальновживаними термінами були Велика війна (англ. The Great War, фр. La Grande guerre) або «Війна, щоб завершити усі війни»; до 1917 року в Російській імперії її також називали рос. «Великой войной», рос. «Большой войной», рос. «Второй Отечественной», рос. «Великой Отечественной», а також неформально (і до Жовтневого перевороту, і після) — «німецькою»; згодом у СРСР — «імперіалістичною».

Прохоров Олександр Михайлович

Олександр Михайлович Прохоров (рос. Александр Михайлович Прохоров; 11 липня 1916 р., Атертон, штат Квінсленд, Австралія — 8 січня 2002, Москва, Росія) — видатний радянський фізик, один з основоположників найважливішого напряму сучасної фізики — квантової електроніки, лауреат Нобелівської премії з фізики за 1964 рік (спільно з Миколою Басовим і Чарлзом Таунсом), один з винахідників лазерних технологій.

Румунська кампанія (1916—1917)

Румунська кампанія Пе́ршої світово́ї війни́ (1916–1917) — військова кампанія, що проходила в роки Першої світової війни на території Королівства Румунія.

Румунська кампанія Першої світової війни була частиною боїв на Східному фронті. Вступ у війну Королівства Румунія в серпні 1916 на боці Російської імперії і Антанти згодом виявився для них серйозним послабленням. Румунська армія проявила себе, як вкрай слабка союзниця і Російська імперія була змушена послати до Королівства Румунія значну кількість власних військ. Це проте не змогло завадити тому, що Центральні держави вже через кілька місяців опанували більшість території Королівства Румунія до початку 1917 року.

Туарезьке повстання (1916—1917)

Повстання Каосена — збройний виступ туарегів проти французького колоніального панування, що розгорталось у передгір'ях Аїру, на території Північного Нігеру в 1916—1917.

Чемпіонат Швеції з футболу 1915–1916

Svenska Mästerskapet 1916 — чемпіонат Швеції з футболу. Проводився за кубковою системою. У чемпіонаті брали участь 26 клубів.

Чемпіоном Швеції став клуб АІК Стокгольм.

Чемпіонат Швеції з футболу 1916–1917

Svenska Mästerskapet 1917 — чемпіонат Швеції з футболу. Проводився за кубковою системою. У чемпіонаті брав участь 31 клуб.

Чемпіоном Швеції став клуб «Юргорден» IФ (Стокгольм).

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.