Центральна виборча комісія України

Центра́льна ви́борча комісія України (скор. — Центрвиборчком, ЦВК) є постійним колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки, проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, голів громад, організації всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених законами України. ЦВК виконує повноваження окружної виборчої комісії в Закордонному виборчому окрузі.

Центральна виборча комісія України
(ЦВК)
Emblem of the Central Election Commission of Ukraine
ЦИК и Киевская ОГА


Будівля ЦВК
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Дата створення 1997
Штаб-квартира 01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1
Річний бюджет 4.87 млрд. (2019, виборчий рік)[1]
177.2 млн. (2018, невиборчий рік)[2]
Голова Сліпачук Тетяна Володимирівна
Секретар Бернацька Наталія Іларіонівна
Підвідомчі органи 225 окружних виборчих комісій
Закордонний виборчий округ
Ключовий документ Закон України «Про Центральну виборчу комісію»
Офіційний сайт

Координати: 50°25′40″ пн. ш. 30°32′28″ сх. д. / 50.42778° пн. ш. 30.54111° сх. д.

Законодавчий статус

Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.

Комісія здійснює свої повноваження самостійно, незалежно від інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб[3].

Загальні відомості

Відповідно до вимог Конституції України в листопаді 1997 року утворено нову державну інституцію — Центральну виборчу комісію. Прийнято Закон України «Про Центральну виборчу комісію», в якому визначено, що Центральна виборча комісія є постійно діючим державним органом, котрий відповідно до Конституції України, законів України забезпечує організацію підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, а також всеукраїнських референдумів.

Центрвиборчком також здійснює консультативно-методичне забезпечення виборів до місцевих рад, сільських, селищних, міських голів і проведення місцевих референдумів. Він очолює систему виборчих комісій, які утворюються для підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України та всеукраїнського референдуму, спрямовує їх діяльність.

Центральна виборча комісія є незалежним державним органом. Для виконання своїх функцій вона наділена правами й повноваженнями, які дають можливість залучати до здійснення надзвичайно важливої для країни справи державні органи всіх рівнів. Комісія будує свою діяльність на засадах законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості й гласності[4].

Діяльність Комісії здійснюється відкрито і публічно.

Комісія має друкований орган — «Вісник Центральної виборчої комісії»

Єдиний державний реєстр виборців України

Наразі усі вибори в державі відбуваються на підставі Єдиного державного реєстру виборців, розпорядником якого чинним законодавством визначена ЦВК.[5]

Склад

Central Election Commission of Ukraine April 2014
Засідання ЦВК під час виборів 2014 року.

Верховна Рада України призначає на посаду та припиняє повноваження членів Комісії за поданням Президента України. У поданні Президента України про призначення на посаду членів Комісії враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України.

До складу Комісії входять 17 членів Комісії. Комісія працює на постійній основі. Член Комісії є державним службовцем. Строк повноважень члена Комісії — 7 років. Членом Комісії може бути громадянин України, який на день призначення досяг двадцяти п'яти років, має право голосу, проживає в Україні не менше п'яти останніх років та володіє державною мовою. Голова Комісії, заступники Голови Комісії, секретар Комісії, а також не менше п'яти інших членів Комісії повинні мати вищу юридичну освіту.

Станом на 5 жовтня 2018 року Комісія має такий склад:

Голова ЦВК

Попередні керівники ЦВК

 1. 1989–1992 — Віталій Бойко. Провів перші відносно демократичні вибори Верховної Ради УРСР (1990) та Вибори Президента України#1991 — перші президентські вибори незалежної України, на яких головою держави обрали Леоніда Кравчука.
 2. 1992–1993 — Олександр Лавринович виконував обов'язки голови ЦВК.
 3. 1993–1997 — Іван Ємець. Провів дострокові вибори Президента України у 1994 році, у яких Леонід Кучма переміг Леоніда Кравчука.
 4. 1997–2004 — Михайло Рябець. Провів дві парламентських кампанії і одну президентську за часів президентства Л.Кучми.
 5. 2004 — Сергій Ківалов. Провів 1-й і 2-й тури виборів Президента, після чого був звільнений зі своєї посади.
 6. 2004–2007 — Ярослав Давидович. Очолював ЦВК під час повторного голосування 2-го туру президентських виборів 2004 року (так званий «третій тур»).
 7. 2007–2013 — Володимир Шаповал.
 8. Від 6 липня 2013 по 20 вересня 2018[7]Михайло Охендовський[8].

Див. також

Президентські вибори

Парламентські вибори

Примітки

 1. Розподіл видатків Державного бюджету України на 2019 рік (документ .xls), лист «dod3», рядок 715 — офіційний сайт Верховної Ради України
 2. Розподіл видатків Державного бюджету України на 2018 рік (документ .xls), лист «д3», рядок 670 — офіційний сайт Верховної Ради України
 3. Про Центральну виборчу комісію: Верховна Рада України; Закон від 30.06.2004 № 1932-IV
 4. Матеріал агентства «Укрінформ»
 5. Офіційний сайт Державного реєстру виборців
 6. Новою Головою ЦВК обрано Тетяну Сліпачук /УНН, 5.10.2018/
 7. Рада розпустила ЦВК. Українська правда (uk). Процитовано 2018-09-26.
 8. Михайло Глуховський. ЦВК: Ківалов повертається // Zbruch, 11.07.2013

Джерела

Посилання

24 листопада

24 листопада — 328-й день року (329-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 37 днів.

Цей день в історії: 23 листопада—24 листопада—25 листопада

Борисівська сільська рада (Приморський район)

Борисівська сільська рада — орган місцевого самоврядування у Приморському районі Запорізької області з адміністративним центром у с. Борисівка.

Волинська обласна рада

Волинська обласна рада — є представницьким органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» й іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Обласна рада складається з 64 депутатів, обирається населенням Волинської області терміном на 4 роки. Рада обирає постійні і тимчасові комісії. Обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань і засідань її постійних комісій.

Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»

Всеукраї́нське об'є́днання «Батьківщи́на» — українська політична партія, яку очолює Юлія Тимошенко, колишній прем'єр-міністр України.

Партію вперше представлено у Верховній раді 2002 року, з 2008-го вона є членом наглядової ради Європейської народної партії. Тимошенко в жовтні 2011 року була засуджена до семи років ув'язнення за звинуваченням у перевищення влади і службових повноважень. Деякі ЗМІ вважають її політв'язнем режиму тодішнього президента Віктора Януковича. Реабілітована Верховним Судом і Європейським судом з прав людини «за відсутністю події злочину».

Оскільки участь партійних об'єднань у виборах до ВРУ 2012 року була заборонена, партія провела кампанію під назвою «Об'єднана опозиція „Батьківщина“». Тоді від імені партії було висунуто членів інших партій: список очолив керівник Фронту Змін Арсеній Яценюк.

15 червня 2013 року партії Фронт Змін та Реформи та Порядок увійшли у партію «Батьківщина», самоліквідувавшись. Після реформування на парламентські вибори 2014 року партія йде в оновленому складі, маючи у першій п'ятірці списку таких політиків: Надію Савченко, Юлію Тимошенко, Ігоря Луценка, Сергія Соболєва та Альону Шкрум.

Вінник Іван Юлійович

Іва́н Ю́лійович Ві́нник (нар. 3 січня 1979(19790103), Нова Каховка, Херсонська область) — український підприємець та політик, Народний депутат України VIII скликання, з 2014 р. секретар Комітету ВРУ з питань нацбезпеки та оборони.

Гордієнко Сергій Володимирович

Гордіє́нко Сергі́й Володи́мирович; (нар.20 березня 1957, с. Новий Іржавець Оржицького району Полтавської області) — український політик, Народний депутат України 6-го скликання, член фракції КПУ (з листопада 2007 року), секретар Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування (з грудня 2007), 2-й секретар Оржицького Районного комітету КПУ.

Грудень 2004

Грудень 2004 — дванадцятий, останній місяць 2004 року, що розпочався у середу 1 грудня та закінчився у п'ятницю 31 грудня.

Друзюк Світлана Олександрівна

Друзюк Світлана Олександрівна — український політик. Народилася 2 квітня 1949 (м. Миколаїв)

Освіта: Одеський політехнічний інститут (1971), інженер електронної техніки; Одеський державний університет імені І. І. Мечникова (1994), політолог.

З 1998 по 2002 — Народний депутат України 3-го скликання, обрана по виборчому округу № 137 (Одеська область).

Партійність (на момент виборів): Комуністична партія України.

Член комітету у закордонних справах.

Входила до фракції партії «Трудова Україна».

До обрання працювала викладачем соціально-економічних наук Білгород-Дністровського морського рибопромислового технікуму.

Під час президентських виборів 2004 р. була серед офіційних спостерігачів від кандидата на пост Президента України Януковича В. Ф. в окремому закордонному виборчому окрузі.Під час парламентських виборів 2006 року входила до виборчого списку Всеукраїнської партії «Нова сила» під 12 номером, проте Центральна виборча комісія України відмовила їй в реєстрації з підстав неналежного оформлення поданих для реєстрації документів.На позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року була під № 11 серед кандидатів у народні депутати України від Комуністичної партії України (оновленої). Проте ця партія, набравши 0,29 % голосів виборців не пройшла до парламенту.

За конкретні справи

Партія «За конкретні справи» - українська політична партія. Зареєстрована 26 березня 2013 року. Співголовами партії є Олександр та Галина Гереги, а також та Володимир Поворознік. На місцевих виборах 2015 року в Хмельницькій облраді партія отримала 19 мандатів.

Листопад 2005

Листопад 2005 — одинадцятий місяць 2005 року, що розпочався у вівторок 1 листопада та закінчився у середу 30 листопада.

Мінько Сергій Анатолійович

Сергій Анато́лійович Мінько́ (нар. 20 вересня 1973(19730920), Павлодар, Казахська РСР, СРСР) — український політик, бізнесмен, громадський діяч і меценат. Міський голова Мелітополя з 20 листопада 2015 року, секретар Мелітопольської міської ради і виконуючий обов'язки міського голови у 2014—2015 рр.

Місцеві вибори в Україні 2015

Черго́ві місце́ві ви́бори в Украї́ні (вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів) відбулися 25 жовтня 2015 року. На цих виборах заново сформують органи місцевого самоврядування, обрані на попередніх чергових виборах 2010 року з урахуванням позачергових виборів, що відбулися у 2014 році.

На тимчасово окупованій внаслідок російської агресії території (Автономна Республіка Крим, Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей) місцеві вибори не відбувалися. Це прямо передбачено ч. 5 ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Вибори також не відбувалися в окремих підконтрольних українській владі населених пунктах Донбасу, де голосування могло бути небезпечним для життя громадян через наближеність до військових дій.

Вибори депутатів районних у місті Києві рад також призначено на інший день — 27 березня 2016 року.

Правовою основою виборів став новий Закон «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року.

У разі повної реалізації Конституційної реформи, повноваження депутатів і голів, обраних на цих виборах, будуть припинені у жовтні 2017 року — тоді пройдуть нові місцеві вибори відповідно до нового адміністративно-територіального устрою.

Порошенко Олексій Іванович

Олексі́й Іва́нович Пороше́нко (нар. 11 червня 1936, Саф'яни, жудець Ізмаїл, Королівство Румунія) — український господарський і політичний діяч. Герой України, заслужений працівник сільського господарства України. Батько п'ятого Президента України Петра Порошенка.

Пригунов Гліб Олександрович

Гліб Олександрович Пригунов (нар. 17 червня 1974(19740617), Дніпропетровськ) — український політик, член партії БПП. З 16 грудня 2015 — голова Дніпропетровської облради.

Старичівська сільська рада

Старичівська сільська рада — орган місцевого самоврядування у Яворівському районі Львівської області. Адміністративний центр — село Старичі.

Стодольська сільська рада

Сто́дольська сільська́ ра́да — адміністративно-територіальна одиниця та орган місцевого самоврядування в Ніжинському районі Чернігівської області. Адміністративний центр — село Стодоли.

Шумська районна рада

Шумська районна рада — орган місцевого самоврядування у Шумському районі Тернопільської області з центром у місті Шумськ.

Вибори
Уряди
Верховна Рада
Державний лад
Події
Явища

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.