Хузестан

Хузеста́н (перс. خوزستان‎ — Xuzestân) — остан (провінція) на південному заході Ірану. Адміністративний центр — місто Ахваз. Населений арабами, персами та лурами.

Остан багатий на поклади нафти, що привабило Саддама Хусейна та стало причиною іракського вторгнення 22 вересня 1980, коли почалася ірано-іракська війна.

Хузестан
Остан Ірану
استان
Розташування
Мапа Ірану з позначеною провінцією Хузестан
Статистика
Столиця: Ахваз
Найбільші міста: Абадан
Андимешк
Бехбахан
Дезфул
Площа: 64 055 км²
Населення (2006):
 • густота:
4 274 979
 • 67,6/км²
Кількість шахрестанів: 18
Часовий пояс: UTC+3:30
Мова(и): фарсі,
арабська,
кашкайська,
лурі
Мапа

Етимологія

Назва Хузестан, що означає «Земля хузі», походить від назви племені Хуз, що населяло цю землю у часи Ахеменідської імперії. Назва міста Ахваз також походить від перського кореня перс. خوز (xuz)‎, видозміненого на арабський манер як основа ه-و-ز (ha-wa-za). Назва древньої столиці держави Елам, що існувала в цьому регіоні до утворення Ірану — Сузи — є однокореневим з «Хуз» (має місце закономірне для індоіранських мов чергування передньоязикового фрикативного «с» і увулярний «х»).

Південна частина Хузестану в Середньовіччя була відома в Ірані як «Арабістан», оскільки в XV-XVI століттях біло значне зростання частки арабів у населенні Хузестану. Сучасна назва офіційно закріплена лише в 1923 шахом Резою.

Історія

На території Хузестану в 3 тис. — VI ст. до н. е. знаходилась держава Елам зі столицею в Сузах, а пізніше — ахеменідська провінція Сузіана.

Географія

На північному заході межує з останом Ілам, на півночі — з Лурестаном, на сході — з останами Чехармехаль і Бахтиарія та Кохгілує і Бойєрахмед, на південному сході — з Бушером. На заході межує з Іраком, з півдня має вихід до Перської затоки.

Хузестан розташований в долині річки Карун, притоки Шатт-ель-Арабу. Рельєф переважно низовинний, що не є типовим для країни.

Найбільші міста

Сепаратизм

Flag of Arabistan
Прапор Хузестанських сепаратистів, що входять в Організацію невизнаних народів

Арабське населення Ірану зосереджено, в основному, на південному заході країни, зокрема, в Хузестані, також іменованому ними Арабістаном.

До 1925 а ця територія, звана аль-Ахваз, знаходилася під британським протекторатом. Проте потім території проживання арабських племен потрапили під юрисдикцію Ірану.

З 1946 партія Ель-Саадех (El Saadeh) веде боротьбу за незалежність Хузестану від Ірану. Крім неї існує також Фронт Визволення Арабістану.

Під час ірано-іракської війни 1980—1988 місцеві арабські сепаратисти підтримували зв'язки з режимом Саддама Хусейна.

30 квітня 1980 арабськими сепаратистами з Ірану було захоплено посольство Ірану в Лондоні.

З 1990 кілька партій об'єдналися в Організацію Визволення аль-Ахваз (англ. Al Ahwaz Liberation Organisation (ALO)). Її керівник Абдулла аль-Мансурі проживає в Маастрихті, Нідерланди.

Галерея

Shushtar Waster Structure1

Шуштар. Водяний млин

Choqa Zanbil 3

Чока Занбіль, зікуррат, Дур Унташ, 13 століття до н. е.

Choghazanbil2

Чока Занбіль, зікуррат, Дур Унташ, 13 століття до н. е.

Sushtar Bridge

Банд-е Кайсар — іригаційна система Шуштару -
об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Royal City and Acropolis Tepes

Руїни Суз (околиці Шуштару)

Emamzadeh-hamzeh

Купол

Ali mahziar

Мечеть у Ахвазі

Dezful-masjed-jameh

Мечеть Дезфул

Parthian Queen Bust

Бюст королеви Муси, дружини Фраата IV, викопаний французькою командою в Хузестані в 1939, Національний музей Ірану

Karun3-dam

Уряд Ірану витрачає великі суми грошей в Хузестані. Масивна дамба Карун-3 відкрита зовсім недавно, щоб задовольнити зростаючі потреби в енергії

Посилання

Ірано-іракська війна

Ірано-іракська війна — військовий конфлікт між Іраком і Іраном, що тривав з 1980 по 1988. У Ірані часто вживається назва «Священна оборона» (دفاع مقدس -дефа-йе могаддас), іноді — «Нав'язана війна» (جنگ تحمیلی -Джанг-е тахмілі), а в Іраці поширене неофіційне найменування конфлікту як «Кадісія Саддама» (قادسیه صدام -кадіссійят Саддам) на честь перемоги, здобутої арабами в битві при Кадіссії під час завоювання Персії.

Війна почалася 22 вересня 1980 р. вторгненням іракської армії в іранську провінцію Хузестан. Первинне успішне просування іракської армії, проте, незабаром натрапило на наполегливий опір і було зупинене. До літа 1982 р. Іран повернув окуповані Іраком території, після чого сторони почали війну на виснаження. Перемир'я, що закінчило війну, було підписане 20 серпня 1988 року і відновило довоєнну ситуацію.

За тривалістю, задіяними ресурсами і людськими жертвами ірано-іракська війна є найбільшим військовим конфліктом між суверенними державами «третього світу» після 1945 року. В ході війни Іраком застосовувалася хімічна зброя.

Абадан

Абада́н (перс. آبادان‎ слухатиопис файлу) — місто в Іранській провінції Хузестан на південному заході Ірану. Населення 415 тисяч мешканців (2005). У 1956 році мешкало 226,1 тисяч чоловік, впродовж Ірако-іранської війни 1980–1988 років й застосування хімічної зброї місто покидали усі мешканці.

Нафтовий порт у Ірані. Довжина причалу близько двох кілометрів, обладнаний плавучими доками. Досяжний для океанських кораблів. Розташоване на східному березі річки Шатт-ель-Араб за 50 км від Перської затоки. Вивіз нафти і нафтопродуктів.

Абадан — основний центр Ірану з очистки і відвантаження нафти, націоналізований в 1951 році. Нафтопроводами з'єднаний із Тегераном та Ісфаханом.

У 1913 р. розпочав роботу нафтопереробний завод в Абадані, який з часом став найбільшим нафтопереробним заводом світу.

Млини і завод штучного льоду.

Ахваз

Ахва́з (перс. اهواز‎ ahvāz) — місто на півдні Ірану у провінції Хузестан. Порт на річці Карун і залізничний вузол на Трансіранській залізниці.

1338 тис. жителів (2006).

Назву міста пов'язують з перською назвою «Хуз», яка є інтерпретацією давньої назви міста і країни Сузи.

В районі Ахвазу є великі нафтопромисли.

Чорна металургія. Елеватор, текстильна фабрика, маслозавод. Початковий пункт нафтопроводу Ахваз—Тегеран.

Великий освітній і культурний центр. У місті переважає арабський елемент.

Гідравлічна система у Шуштарі

Історична гідравлічна система у Шуштарі (перс. سازه‌های آبی شوشتر‎) — острівне місто Сасанідської епохи зі складною системою зрошення. Знаходиться в Ірані у остані Хузестан. Він був включений ЮНЕСКО в список Світової спадщини в 2009 році і став 10-м об'єктом культурної спадщини Ірану, внесеним у цей список ООН.

Дезфул

Дезфу́л (перс. دزفول‎) — місто в іранській провінції Хузестан.

Населення міста — 1235,8 тис. осіб (2006).

Назва означає «за́мковий міст» з доарабським звучанням «Дезипол».

Вік міста оцінюють 6000 роками. Перший міст через річку Дез, згаданий у назві міста був побудований еламами.

Промисловий, торговий, сільськогосподарський центр. Освітній центр.

Елам

Ела́м — одна з найдревніших відомих цивілізацій, стародавня країна на південному заході Ірану, приблизно в межах сучасних провінцій Хузестан та Ілам (назва останньої походить від Еламу). Еламська мова, яка не була споріднена з жодною іншою мовою, з'являється у піктографічних написах перед 3000 р до н. е. Столицею Еламу були Сузи, і Елам був тісно пов'язаний культурно та політично з Шумером і Вавилонією (які він тимчасово завойовував у 2 тисячолітті до н. е.) до часу включення і асиміляції перською імперією Ахеменідів (6 ст. до н. е.).

Естеґлал Хузестан

Футбольний клуб Естеґлал Меллі-Санаті Хузестан або просто «Естеґлал Хузестан» (перс. باشگاه فوتبال استقلال ملی-صنعتی خوزستان‎) — професіональний іранський футбольний клуб з міста Ахваз. Зараз команда виступає у вищому дивізіоні чемпіонату Ірану, після того як в сезоні 2012/13 років стала переможцем Ліги Азадеган.

Цей клуб не має нічого спільного з Естеґлал (Ахваз). У 2011 році команда викупила місце в Лізі Азадеган у клубу Естеґлал Жонуб. У сезоні 2012/13 років Естеґлал Хузестан став переможцем Ліги Азадеган. Саме «Хузестан» було визнано переможцем чемпіонату й він отримав право на підвищення в класі оскільки Федерація футболу Ірану впіймала на договірних поєдинках переможця групи, «Шардані Табріз» (цей клуб було понижено в класі). «Естеґлал Хузестан» став переможцем національного чемпіонату сезону 2015/16 років.

Кубок Ірану з футболу 2017—2018

Кубок Ірану з футболу 2017—2018 — 31-й розіграш кубкового футбольного турніру в Ірані. Титул володаря кубка всьоме здобув Естеґлал.

Лекі

Лакі або лекі — вимоваопис файлу іранська мова, іноді розглядається як діалект курдської, відноситься до північно-західних іранських мов.

Поширена в центральному Загросі (Іран, провінції Ілам, Лурестан, Керманшах, Хамадан, Казвін та Хузестан). Також зустрічається в Іраку.

Німа Накіса

Німа Накіса (перс. نیما نکیسا‎‎, нар. 1 травня 1975, Тегеран) — іранський футболіст, що грав на позиції воротаря.

Був гравцем національної збірної Ірану, учасником чемпіонату світу 1998 року.

Остани Ірану

Територія Ірану поділяється на 31 провінцію, які мають назву остан (перс. استان‎ остан, множина استان‌ها останха). Кожним останом керує остандар (перс. استاندار‎), еквівалентом якого є посада генерал-губернатора, якого призначає Міністерство внутрішніх справ Ірану за узгодженням кабінету міністрів. Остандар управляє останом зі столиці остану - марказу (перс. مركز‎), який зазвичай є найбільшим містом провінції.

Саліф Кулібалі

Саліф Кулібалі (фр. Salif Coulibaly, нар. 13 травня 1988) — малійський футболіст, захисник клубу «ТП Мазембе».

Виступав, зокрема, за клуби «кальчіо Дйоліба» та «Естеґлал Хузестан», а також національну збірну Малі.

Сохраб Бахтіярізаде

Сохраб Бахтіярізаде (перс. سهراب بختیاری‌زاده‎, нар. 11 вересня 1974, Ахваз) — іранський футболіст, що грав на позиції захисника.

Виступав, зокрема, за клуб «Саба Кум», а також національну збірну Ірану.

Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Ірані

В списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Ірані станом на 2018 рік налічується 23 об'єкти: 22 культурного і 1 природного типу.

Сумбеїла Діакіте

Сумбеїла Діакіте (фр. Soumbeïla Diakité, нар. 25 серпня 1984, Бамако) — малійський футболіст, воротар клубу «Стад Малієн» та національної збірної Малі.

Хорремшехр

Хорремшехр (перс. خرمشهر‎ — Xorramšahr, араб. المُحمرة‎ — al-Muḥammarah) — портове місто на річці Шатт-ель-Араб в Ірані. Розташоване у провінції Хузестан на південному-заході країни, приблизно за 10 км на північ від Абадана. Населення, за різними даними, становить 338 922 осіб (2006 рік) або 624 321 чол. (2005 рік). В місті є суднобудівна, нафтопереробна, шкіряна промисловість.

Хоссейн Каебі

Хоссейн Каебі (перс. حسین کعبی‎, нар. 23 вересня 1985, Ахваз) — іранський футболіст, правий захисник клубу «Сепідруд».

Виступав, зокрема, за клуби «Фулад» та «Лестер Сіті», а також національну збірну Ірану.

Чога-Занбіль

Дур-Унташ (перс. چغازنبیل‎ Chaqā Zanbil, Choghā Zanbil — Чога-Зенбіль, Чога-Занбіль, Чога-Зембіль) — стародавнє місто та храмовий комплекс, що зберігся від держави Елам, розташований в провінції Хузестан сучасного Ірану.

Знаменитий завдяки своєму зикурату, одному з небагатьох за межами Межиріччя. Знаходиться за 25 км на захід від міста Дезфул, 45 км на південь від міста Сузи (Суса, Шуш), 120 км на північ від Ахваза. Сходознавці вважають цей зикурат найпершою релігійною спорудою на території Ірану.

Шавур (дехестан)

Шавур (перс. شاوور‎) — дехестан в Ірані, остані Хузестан, шахрестані Шуш, бахші Шавур. За даними перепису 2006 року, його населення становило 17 578 осіб, що проживали у складі 2695 сімей .

Європа
Азія
Африка
Америка
Океанія

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.