Торгівля

Торгі́вля — процес обміну товарами, послугами, цінностями і грошима. У широкому значенні — вид підприємницької діяльності, пов'язаний з купівлею-продажем товарів.

Законопроект «Про внутрішню торгівлю» станом на вересень 2011 містить таке визначення: Торговельна діяльність — діяльність з купівлі-продажу товарів, зокрема власного виробництва, або посередницька діяльність, зокрема із надання агентських, комісійних та інших послуг у просуванні товарів від виробників (постачальників) до кінцевого покупця[1].

Командна торгівля — залучення фахівців з торгівлі, маркетингу, інжинірингу, фінансів, технічного супроводу і навіть менеджерів вищої ланки до обслуговування великих і складних замовлень.

Wojciech Gerson - Gdańsk in the XVII century
Gdańsk

Історія

Торгівля виникла з появою розподілу праці як обмін надлишками продуктів, виробів, що вироблялись. Обмін спочатку носив натуральний характер; з виникненням грошей виникли передумови для встановлення товарно-грошових відносин.

В Україні у буржуазному суспільстві торгівля й пов'язані з нею справи називались комерцією.[2]

Види торгівлі

Розрізняють гуртову і роздрібну торгівлю.

Гуртова торгівля

Гуртова торгівля — це діяльність по придбанню та відповідному перетворенню товару для подальшої його реалізації підприємствам роздрібної торгівлі або іншим суб'єктам підприємницької діяльності.

Роздрібна торгівля

Процес обміну товарами на гроші (чи інший еквівалент вираження ціни товару) з метою задоволення потреби споживача та отримання прибутку.

Внутрішня торгівля

Внутрішня торгівля — галузь народного господарства, що реалізує товарну продукцію на внутрішньому ринку країни. Внутрішня торгівля охоплює обіг засобів виробництва і предметів особистого споживання. Включає оптову і роздрібну торгівлю.

Міжнародна торгівля

Торгівля між суб'єктами господарювання з двох або більше країн (міжнародна торгівля) ділиться на імпорт і експорт.

Соціальна відповідальність торгівлі

Якщо продукція не відповідає вимогам то постачальник несе відповідальність

Див. також

Література

  • Торговельне підприємництво: механізм розвитку і фінансової підтримки: монографія / ред.: С. В. Князь; Нац. ун-т «Львів. політехніка». — Львів: Вид-во Львів. політехніки, 2015. — 722 c.

Посилання

Примітки

  1. http://www.radakmu.org.ua/080911_01%20.doc[недоступне посилання з червень 2019]
  2. http://sum.in.ua/s/komercija
Імпорт

І́мпорт — ввезення товарів, послуг (іноді може вживатися щодо капіталу, знань, технологій)

Товари і послуги, що одна країна продає іншій для внутрішнього використання, обробки чи перепродажу (Гонконг, наприклад, серйозно залежить від імпорту для своєї експортної діяльності).

Імпорт може бути видимим (товари) і невидимим (послуги).

Виділяють також реімпорт.

Якщо країна, що імпортує, не має контрбалансу у вигляді експорту, це може призвести до балансових труднощів і відповідно до обмеження імпорту у вигляді якої-небудь форми протекціонізму (типу імпортних тарифів або накладення квот на імпорт).

Імпорт забезпечує для виробничих та індивідуальних споживачів, а також для країни, низку додаткових переваг. Зокрема :

доступ до дешевих та якісніших товарів готових виробів, сировинних та інших матеріалів та комплектуючих деталей;

наповнення ринку дефіцитними товарами або товарами, які взагалі не виробляються на національній території;

зростання конкуренції та стимулювання завдяки цьому оптимізації, підвищення виробництва на національній території;

налагодження сталих виробничих зв’язків щодо кооперування виробництва з інонаціональними партнерами;

розвиток технологій завдяки поширенню ввезення науково-містких товарів.Вартість імпорту разом із вартістю експорту формує зовнішньоторгівельний оборот. Економіки зі значною питомою вагою зовнішньоторгівельного обороту відносять до відкритих економік.

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин (англ. Internet shop, англ. Online shop) — місце в інтернеті, де відбувається прямий продаж товарів споживачеві (юридичній або фізичній особі), враховуючи доставку. При цьому розміщення споживацької інформації, замовлення товару і угода відбуваються там само, всередині мережі (на сайті інтернет-магазину).

Електрóнний магази́н (е-магазин, e-shop) — сайт, з якого можна вибрати та замовити потрібний товар чи послугу. Інтернет-магазин перш за все передбачає грошові розрахунки на відміну від сайтів, які надають послуги безкоштовно. Для безпечного використання сайту передбачені надійні протоколи — https, та інші системи безпеки.

Валюта

Валю́та (італ. valuta — «цінність», «вартість» від лат. valere — «мати силу, коштувати») — грошова одиниця, що використовується як засіб розрахунку в торгових операціях.

Європейський банк реконструкції та розвитку надає визначення терміну: «Валюта – означає законний засіб грошового обігу країни, який є законним платіжним засобом для сплати державних і приватних боргів у цій країні».Валютою, зазвичай, є монети та банкноти певної держави, які є фізичним аспектом національної грошової маси. Інша частина грошової маси країни складається з банківських депозитів (депозитних грошей), власність на яку може бути передана за допомогою чеків, дебетових карток або інших форм грошових переказів. Депозитні гроші і валюта є грошима у тому сенсі, що обидва вони є допустимими як засіб платежу.

Історично як валюту використовували золото і срібло та інші метали, які мають власну мінову вартість. Тепер роль валюти виконують здебільшого кредитно-паперові гроші, вартість яких визначається законодавчо. На території держави її валюта проголошується законодавством законним платіжним засобом, тобто є обов'язковою до прийому для оплати будь-якого платежу. Відмова від такого прийому є порушенням закону.

Станом на 2015 рік, у світі налічується близько 150 валют різних держав та валютних об'єднань.

Ганза

Га́нза (Ганзейська унія, Любецька унія; нім. Hanse, Lübische Hanse), іноді також: «Німецька Ганза», «Любецька Ганза» — унія вільних німецьких «ганзейських міст» (нім. Hansestädte) на чолі з Любеком та торгових гільдій (нім. Gilde), яка підтримувала і захищала торгівлю від феодалів і піратів у Північній Європі у 14—17 століттях (формально до 1669 року).

Членами Ганзи в різний час були близько 200 великих та малих міст, розташованих в основному в басейні Північного та Балтійського морів. Для вироблення загальних правил і законів представники міст регулярно збирались на з'їзди в Любеку. Ганзейські купці та компанії мали письмово обговорені права та привілеї.

Ганзейські міста як правило розташовувались на географічних перехрестях водних та сухопутних торгових шляхів. Любек лежав на центральному перехресті шляхів, які зв'язували східну Балтику і Новгородські землі до Уралу на Сході — з Бельгією і Англією на Заході, країни Скандинавії на Півночі — з континентальною Європою на Півдні.

Вперше термін «Ганза» письмово згадується у «вендській угоді» міст Любек, Кіль, Вісмар, Росток і Штральзунд в 1280 році.

В 1358 році вираз «Міста німецької Ганзи» (нім. «Städte von der deutschen Hanse») був покладений в текст основоположної угоди міст на першому ганзейському з'їзді в Любеку.

Екваторіальна Гвінея

Респу́бліка Екваторіа́льна Гвіне́я (ісп. República de Guinea Ecuatorial), (порт. Guiné Equatorial) — країна на західному узбережжі екваторіальної частини Африки. Вона складається з Ріо-Муні (інша назва — Мбіні) на континенті і п'яти островів: Біоко (колишній Фернандо-По), Кориско, Великий та Малий Елобей і Аннобон. Сумарна площа країни 28051 км². Столиця — місто Малабо на острові Біоко.

Електронна комерція

Електро́нна коме́рція (від англ. Electronic commerce) — це сфера цифрової економіки, що включає всі фінансові та торгові транзакції, які проводяться за допомогою комп'ютерних мереж, та бізнес-процеси, пов'язані з проведенням цих транзакцій.

Кабо-Верде

Респу́бліка Ка́бо-Ве́рде (Республіка Зеленого мису, порт. República de Cabo Verde [ˈkabu ˈveɾdɨ], кабувердьяну: Repúblika di Kabu Verdi) — держава на 15 однойменних островах в Атлантичному океані за 620 км від західного узбережжя Африки.

Площа 4033 км². Столиця — Прая.

Крамниця

Крамни́ця, магази́н, діал. ла́вка (з рос.) — підприємство чи заклад роздрібної торгівлі. Складові крамниці: торговельний зал або кілька залів для обслуговування покупців, каса, підсобні приміщення, де приймають, зберігають і готують до продажу товари; адміністративно-побутові й технічні приміщення.

Законопроект «Про внутрішню торгівлю» станом на вересень 2011 містить таке визначення: Крамниця — це об'єкт торгівлі, розташований в окремій капітальній споруді або приміщеннях іншої капітальної споруди або тимчасової споруди некапітального типу або їх частинах з торговельними, підсобними, адміністративно-побутовими приміщеннями, а також приміщеннями для приймання, зберігання, підготовки та продажу товарів, оснащений торговим та інженерним устаткуванням, яке забезпечує здійснення торговельної діяльності.

Мозамбік

Респу́бліка Мозамбі́к (порт. Moçambique) — держава на південному сході Африки; межує на півночі з Замбією, Малаві і Танзанією, на півдні з Південно-Африканською Республікою (ПАР), на заході з Свазілендом і Зімбабве, на сході омивається Індійським океаном. Столиця і головний порт — місто Мапуту.

Міжнародна торгівля

Міжнаро́дна торгі́вля — торгівля між резидентами різних держав. При міжнародній торгівлі відбувається переміщення товарів та послуг через митні кордони різних держав. Результатом міжнародної торгівлі є виникнення світового ринку та міжнародного поділу праці.

Зовнішня торгівля є історично першою і найважливішою формою економічних зв'язків між народами і країнами, яка відображає зв'язок між товаровиробниками різних країн, що виникає на основі міжнародного поділу праці, і виражає їхню взаємну економічну залежність.

Міжнародна торгівля включає експорт і імпорт товарів, співвідношення між якими називають торговельним балансом.Торгівля двостороння — торгівля між двома державами на підставі угоди про збалансованість товарних потоків і платежів (кліринг).

Міжнародна торгівля у широкому розумінні охоплює всяку обмінну діяльність, як товарами, так і іншими продуктами людської праці.

Зовнішня торгівля— це торгівля однієї країни з іншими, яка складається з вивозу(експорту) і ввозу (імпорту).

Торгівля зустрічна — зовнішньоторговельні операції, умови яких передбачають зустрічні зобов’язання експортерів закупити в імпортерів товари на частину чи повну вартість експортованих товарів. Однією з головних ознак Т. з. є фіксація зобов’язань імпортерів купити товар і зустрічних зобов’язань експортерів у єдиному документі — угоді чи контракті. Основні форми — бартерні угоди, компенсаційні угоди.

Торгівля компенсаційна — система торгівлі, за якої експортер товару дає свою згоду на одержання за рахунок платежу за нього товарів із країни-імпортера.

Міжнародна торгівля є своєрідним проявом світового товарного ринку. Якщо на національному ринку рух товарів обумовлюється більше економічними факторами і державною політикою, то на світовому ринку суттєвий вплив на міжнародну торгівлю має зовнішньоекономічна політика окремих держав чи їх груп.

Рух національних товарів між країнами дещо обмежений, а деякі національні товари взагалі не надходять у світовий товарообіг. На світовому товарному ринку обертаються тільки конкурентоспроможні товари, найкращі з національних товарів.

Будь-якій державі для успішного функціонування на всесвітньому ринку необхідно мати свою зовнішньоекономічну інфраструктуру, яка може забезпечити просування товарів чи послуг від виробника до споживача в інші країни.

Міжнародний відділ — форма маркетингової міжнародної організації, відповідно до якої філіал здійснює контроль всієї міжнародної діяльності компанії. Фахівці з маркетингу, виробництва, досліджень, планування і персоналу становлять підрозділ за географічною або виробничою ознакою або ж міжнародний філіал, що відповідає за свій власний продаж і прибутки.

Місто-привид

Мі́сто-при́вид — повністю залишений мешканцями населений пункт. Головними причинами перетворення міста на привид є:

виробництво, торгівля або інша економічна активність, що слугувала головною сферою діяльності міста, припинилося з якоїсь причини (вичерпання природних ресурсів, перенесення виробництва, падіння попиту на товар тощо)

природні або спричинені людськими діями чинники (повінь, війна, техногенні катастрофи)Термін також може використовуватися для територій, популяція яких критично зменшилася у порівнянні з минулим.

Деякі з міст-привидів стають туристичніми атракціями, наприклад: Волгалла в Австралії, Barkerville, British Columbia; Tombstone, Arizona; Jerome, Arizona; Oatman, Arizona; Bannack, Montana; Колманскоп, Намібія, Elizabeth Bay, Намібія; Форті Майл, Юкон; Дайї, Аляска. В основному, це стосується тих міст, які зберегли аутентичну архітектуру або були поглинені дикою природою

Інші міста можуть стати небезпечними для туристів (підземні пожежі, провалля, злочинність) або взагалі забороненими для відвідування (Чорнобильська зона)

Одеська агломерація

Одеська агломерація — Агломерація з центром у місті Одеса. Простягається вздовж Чорного моря на 120 км. Головні чинники створення і існування агломерації: морський порт, міжнародна торгівля, культурний і освітній центр, курорт. Центр розвиненого сільськогосподарського району. Виноградарство, садівництво.

Одеський міжнародний аеропорт. Сайт citypopulation.de оцінює населення О.а. у 1110 тис. осіб (465 місце у світі).

[1]

Складається

з міст: Одеса, Білгород-Дністровський, Чорноморськ, Теплодар, Южне.

з районів: Білгород-Дністровський район, Овідіопольський район, Біляївський район, Роздільнянський район, Іванівський район, Лиманський район, Березанський район.Приблизна статистика:

Чисельність населення — 1 546,6 тис. осіб.

Площа — 9 780 км².

Густота населення — 158,1 осіб/км².

Повітряний чартер

Повітряний чартер — договір фрахтування повітряних транспортних засобів, що передбачає фрахтування всієї місткості або частини повітряних суден.

Це оренда всього літака (тобто, фрахтування) на відміну від окремих місць у літаку (наприклад, при придбанні квитка через традиційні авіакомпанії). Термін також застосовується до індивідуальних приватних літаків і індивідуальних маршрутів, при перевезеннях строкових вантажів, повітряної швидкої допомоги.

Слово «чартер» також нерідко застосовується щодо чартерного (не регулярного) рейсу повітряного судна, який виконується для конкретного замовника. При цьому авіакомпанія не несе ризику продати мало квитків і залишитися в збитку (у цьому полягає відмінність від регулярного рейсу).

Туристичні агентства часто таким чином фрахтують судна для своїх клієнтів.

Підприємство

Підприє́мство — самостійний суб'єкт господарювання, зареєстрований компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому Господарським кодексом України та іншими законами. Головне завдання підприємства полягає в задоволенні потреб ринку в його продукції або послугах з метою одержання прибутку.

Роздрібна торгівля

Ро́здрібна торгі́вля (у роздріб, на роздріб) — тип торгівлі товарами, а також виконання певних послуг, де покупцем є кінцевий споживач, фізична чи юридична особа.

Метою придбання товару у роздріб є задоволення особистих потреб покупця, членів його родини (якщо це фізична особа), або ж працівників фірми (якщо це юридична особа) за рахунок споживання купленого товару.

Роздрібна торгівля — це діяльність щодо продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі в ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарської діяльності.

В Україні на практиці існує недосконалість цього терміну. Наприклад, чи можна визначити, яку ліцензію повинний мати продавець у випадку придбання платником єдиного податку кількох ящиків горілки? Якщо цей платник бере товар для перепродажу, — то оптову, а якщо для власних потреб — то роздрібну. А тому, якщо відсутня відповідна ліцензія, є всі підстави застосувати до продавця санкції, передбачені ст. 156 КУпАП.

Мета купівлі товару є вагомою для маркетології. Купівельні мотиви є визначним чинником для сегментації ринку та визначення цільової групи споживачів.

На відміну від оптової торгівлі товар, куплений в системі роздрібної торгівлі, не підлягає подальшому перепродажу, а призначений для безпосереднього використання.

Товар

Това́р (англ. good) — продукт природи і людської праці або тільки людської праці у матеріальній і нематеріальній субстанції та у формі послуг, який завдяки своїм властивостям здатен задовольняти наявні чи передбачувані суспільні потреби і призначений для обміну і купівлі-продажу; продукт праці, що виробляється не для власного споживання, а на продаж, а також матеріальні та нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

Торгівля людьми

Торгі́вля людьми́ — протизаконна торгівля в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці - сучасна форма рабства. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі і пов'язана з незаконною торгівлею зброєю, як другою за величиною після торгівлі наркотиками.

Фондова біржа

Фо́ндова бі́ржа — організаційно оформлений, постійно діючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами; акціонерне товариство, яке зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу та здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства, статуту і правил фондової біржі.

Ярмарок

Я́рмарок (через пол. jarmark з сер.-в.-нім. jârmarket — «річний ринок») — це тимчасовий періодичний захід, в рамках якого продавці демонструють та продають товар споживачам.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.