Територія України

Терито́рія України — суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.

Загальна площа території України становить 603 628 км², тобто 5,7 % території Європи і 0,44 % території світу. За цим показником вона є другою за величиною серед країн Європи після Росії (найбільшою країною, яка повністю лежить в Європі). Територія України витягнута з заходу на схід на 1316 км і з півночі на південь на 893 км, лежить приблизно між 52°20′ та 44°23′ північної широти і 22°5′ і 41°15′ східної довготи.

Поняттям «територія України» охоплюються:

а) суша, море, річки, озера та інші водойми, надра землі в межах кордону України, а також повітряний простір над сушею і водним простором, у тому числі над територіальним морем. До територіального моря України належать прибережні морські води шириною 12 морських миль, відлічуваних від лінії найбільшого відливу як на материку, так і на островах, що належать Україні, або від прямих вихідних ліній, які з'єднують відповідні точки.
Географічні координати цих точок затверджуються в порядку, який встановлюється Кабінетом Міністрів України. В окремих випадках інша ширина територіального моря України може встановлюватися міжнародними договорами України, а якщо договорів немає — відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права;
б) військові кораблі, приписані до портів на території України, що перебувають під прапором України у відкритому морі, в територіальному морі або портах інших держав;
в) невійськові судна, приписані до портів на території України, що перебувають під прапором України у відкритому морі;
г) іноземні невійськові судна, що перебувають у територіальному морі чи порту України;
ґ) військові повітряні судна України, приписані до аеропортів на її території, які під розпізнавальним знаком України перебувають у відкритому повітряному просторі, в повітряному просторі чи на аеродромі іншої держави;
д) невійськові повітряні судна України, які приписані до аеропортів на її території і перебувають поза межами держави у відкритому повітряному просторі під розпізнавальним знаком України.

Виділяють також об'єкти, що не є територією України, але на які за певних умов, передбачених нормами міжнародного права та законодавством України, поширюються юрисдикція і сфера застосування законодавства України:

  • континентальний шельф — поверхня і надра морського дна підводних районів, що примикають до узбережжя чи до островів України і є поза зоною територіального моря до глибини 200 м або за цими межами до такого місця, де глибина вод, що покривають шельф, дозволяє розробку природних багатств цих районів. Поверхня і надра морського дна западин, що розташовані в суцільному масиві континентального шельфу України, незалежно від глибини, є частиною континентального шельфу України.
  • виключна (морська) економічна зона України — це морські райони, зовні прилеглі до територіального моря України, враховуючи райони навколо островів, що їй належать. Її ширина становить до 200 морських миль, відлічених від тих самих вихідних ліній, що і територіальне море України.

До зазначених об'єктів належать також:

Вглиб територія України поширюється від поверхні до технічно доступних геологічному вивченню й освоєнню глибин земних надр. Вгору — на шар атмосфери (тропосферу, стратосферу й прилеглу частину космічного простору), що використовується для польотів повітряних суден.

З точки зору адміністративно-територіального устрою, територією України є сукупність територій усіх її адміністративно-територіальних одиниць верхнього рівня: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь.

Згідно зі статтею 2 Конституції України,

Суверенітет України поширюється на всю її територію.
Україна є унітарною державою.
Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Територія України не містить анклавів або ексклавів.

З березня 2014 року окремі частини території України окуповані Російською Федерацією:

Автономна Республіка Крим і Севастополь;
частина Херсонської області (частина Арабатської стрілки, півострови Ад (Чаплинський район), Чонгар (Генічеський район)) — звільнені 9-10 грудня 2014 року[3].

Крім того, з квітня 2014 року суверенітет України тимчасово не поширюється на частину територій Донецької та Луганської областей, зайнятих російськими та проросійськими силами. Верховна Рада визнала ці території тимчасово окупованими 17 березня 2015 року[4].

Europe-Ukraine (disputed territory)
Україна на карті Європи
Ukraine
Територія України виділена білим
Black Sea relief location map with exclusive economic zones
Межі виключних (морських) економічних зон у Чорному морі

Див. також

Територіальні суперечки

Примітки

  1. Конвенція про реєстрацію об'єктів, що запускаються в космічний простір: ООН; Конвенція, Міжнародний документ від 14.01.1975
  2. Кримінальне право України: Загальна частина: Підручник / М. І. Бажанов, Ю. В. Баулін, В. І. Борисов та ін.; За ред. проф. М. І. Бажанова, В. В. Сташиса, В. Я. Тація. — 2-е вид., перероб. і доп. — К.: Юрінком Інтер, 2005.  — С. 65-67. — ISBN 966-667-160-3. Архів оригіналу за 16 травень 2017. Процитовано 28 липень 2019.
  3. Російські військові повністю покинули Херсонську область — прикордонники / Дзеркало тижня. Україна, 11 грудня 2014 12:23
  4. Верховна Рада України прийняла Постанову «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» / Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України, 17 березня 2015, 17:54

Посилання

III століття

На початок третього століття на Землі за оцінками проживало 257 млн людей. На цей час значна частина Старого світу була поділена між великими імперіями. У степовій смузі Європи та Азії переміщалися численні кочові племена, які часто швидко утворювали племінні союзи, що робили набіги на кордони імперій, а потім швидко розпадалися. У лісах Європи поступово зростали й набиралися сили осілі племена.

V століття

V століття — століття, що охоплює роки з 401 року по 500 за григоріанським календарем. Кінець V століття вважається часом заснування Києва.

V століття було епохою великого переселення народів та падіння Західної Римської імперії.

Боротьба (об'єднання)

Об'є́днання «Боротьба́» — сталіністська організація в Україні, де визнана сепаратистською.

Ботанічний заказник

Ботанічний заказник — природно-заповідна територія України, що створюється задля забезпечення охорони рідкісних та ендемічних видів, фрагменти різних фітоценозів. Заказники даного типу зазвичай створюються на лісових, степових, заплавних, болотних та інших ділянках; у гірських районах.

Геологія України

Геологі́чна будо́ва Украї́ни

Деркульський (заказник іхтіологічний)

Деркульський — іхтіологічний заказник, найсхідніша природно-заповідна територія України, охоплює нижню й середню ділянку течії річки Деркул.

Доісторична Україна

Доісторичний період на території України тривав досить довго, аж до часів, коли на узбережжя Чорного моря поширилася давньогрецька цивілізація у вигляді грецьких колоній-полісів і поселень. Таким чином, територія України (південна частина) згадується в письмових пам'ятках з часів Геродота, який описав ці землі досить детально.

Створення відомих нині перших писемних пам'яток Київської Русі датуються ХІ століттям.

Кримський федеральний округ

Кри́мський федера́льний о́круг — територія України, визнана Організацією Об'єднаних Націй, Європейським Союзом та Верховною Радою України анексованою РФ в результаті військової інтервенції та незаконної окупації. Був утворений указом президента Росії Володимира Путіна від 21 березня 2014 року. Скасований 28 липня 2016 року (територію передано до складу Південного ФО).

Наразі триває Кримська криза через тиск світового співтовариства на Російську Федерацію з метою повернення колишнього округу до складу України.

До складу округу входили два адміністративні регіони України — Автономна Республіка Крим та місто Севастополь. Розташовувався на Кримському півострові. Адміністративний центр — Сімферополь.

Найвищими органами влади округу було визначено так звану Державну раду Республіки Крим та Законодавчі збори Севастополя. Повноважним представником президента Російської Федерації в Криму призначено віце-адмірала Олега Белавенцева.

Ландшафтний заказник

Ландшафтний заказник — природно-заповідна територія України, що створюється задля забезпечення охорони всього природного комплексу, що розташований на ній.

Для збереження ландшафту заказника, зберігаються усі компоненти, від яких він залежить: рельєф, геологічна основа, повітряні маси, гідрологічні об'єкти, флора та фауна.

Лісовий заказник

Лісовий заказник — природно-заповідна територія України, що створена задля забезпечення охорони типових для кожного окремого ботаніко-географічного району лісових екосистем. Заказник може бути природного або штучного походження. Найпоширеніші лісові заказники штучного походження — соснові, дубові та білоакацієві насадження.

Митна територія України

Ми́тна терито́рія Украї́ни — територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України.

Межі митної території України є митним кордоном України.

Поняття митна територія відіграє ключове значення для здійснення митного регулювання в Україні:

митна територія є територією на якій застосовується митне законодавство держави, як це передбачено Розділом ІІ Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур;ввезення товарів на митну територію, або вивезення з неї, та відповідно переміщення їх через митний кордон, є підставою здійснення митного оформлення та митного контролю;розпорядження іноземними товарами на митній території визначається згідно з правилами митного режиму в який вони поміщені.товари повністю отримані або вироблені на митній території України мають статус українських товарів або товарів походженням з України для цілей митного регулювання.товари ввезені на територію вільних митних зон вважаються такими, що перебувають поза межами митної території з точки зору сплати мит та митних платежів, застосування інших заходів митного регулювання.

Міоцен

Міоце́н (від дав.-гр. μείων — «менший», «менш значний» і καινός — «новий», «сучасний») — рання епоха неогенового періоду, почалася 23,03 мільйонів років тому і закінчилася 5,333 мільйонів років тому. Міоцену передував олігоцен, а після нього настав пліоцен.

Оплот (бійцівський клуб)

«Оплот» — бійцівський спортивний клуб, створений у листопаді 2011 року у Харкові президентом корпорації «Оплот» Євгеном Жиліним за сприяння Олексія Олійника. СК «Оплот» спеціалізується виключно на змішаних єдиноборствах (ММА / Бої без правил). Клуб також одночасно є і ММА-лігою, тобто платформою для проведення професійних чемпіонатів з ММА, а також гран-прі в різних вагових категоріях.

Організація внесена до санкційного списку Виконавчого наказу №13660 Президента США від 10.03.2014

Тимчасово окупована територія України

Тимчасово окупована територія України — частина території України, яка контролюється Російською Федерацією внаслідок анексії Криму, а також війни на сході України.

Унітарна держава

Уніта́рна держа́ва — єдина цілісна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.

Фібула

Фі́була (лат. fibula — «скобка») — металева застібка, яка одночасно виконувала роль прикраси. Як правило, фібула складалася з голки, корпуса і пружини. Фібули відомі з бронзової доби і проіснували до раннього середньовіччя. Фібули часто слугували для защіпання плащів на одному плечі. В археології фібули сприяють датуванню культурних шарів, оскільки форма їх змінювалася протягом різних історичних періодів. Територія України багата на знахідки фібул, завезених з Римської імперії, готські фібули. Окрім того, найдавніша відома в Європі форма для відливання пальчастих фібул знайдена біля села Бернашівки Могилів-Подільського району Вінницької області у майстерні слов'янського ювеліра, V—VI ст. н. е. [1]. Пружинні бронзові фібули місцевого виробництва знайдено також у поселеннях висоцької культури (VIII—VII ст. до Р. Х.) в межиріччі Збруча і Стрипи. Їх вигнуті спинки прикрашені бронзовими намистинками.

Хорвати

Хорва́ти (хорв. Hrvati) — південнослов'янський народ, що мешкає переважно в Хорватії, Боснії і Герцеґовині та прилеглих країнах. Налічується близько 4,6 мільйонів хорватів на Балканах, і по всьому світові — 9 мільйонів. Через політичні, соціальні й економічні причини чимало хорватів полишили свою Батьківщину і створили значну хорватську діаспору. Чималі громади існують у багатьох країнах, зокрема США, Австралії, Німеччині, Чилі, Новій Зеландії і ПАР.

Хорвати переважно є католиками, а їхньою рідною мовою є хорватська.

Юрисдикція

Юрисди́кція (лат. jurisdictio, від jus (juris) — право + dico проголошую):

Компетенція судових органів із розгляду цивільних, кримінальних та інших справ; коло справ, які даний суд має право розглядати й вирішувати.

Коло питань, що належать до відання установи або держави.

Область застосування можливостей суб'єктом компетенції.До прикладу, — «Територія України, зайнята суходолом, територіальне море, внутрішні води й повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки й споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять митну територію України» Ст.9 Митного кодексу України.

У міжнародному праві — повноваження держави давати правову оцінку фактам, розв'язувати ті чи інші правові питання.

Ґрунти України

Більша частина території України розташована у західній частині Східноєвропейської рівнини, при цьому рівнини займають 95 % території України, а гори — лише 5 % (на заході — Карпати (4 %), на півдні — Кримські гори (1 %). Завдяки теплому клімату, гарному рельєфу (близько 60 % сільськогосподарських угідь є рівнинними, а ще 35 % мають кут нахилу в діапазоні між 1° та 3°) та наявності великих площ чорнозему (третина світових запасів), в Україні надзвичайно сприятливі умови для сільськогосподарського виробництва. Сільськогосподарські угіддя займають приблизно 60 % всієї території України. Територія України поділена на три природно-кліматичні зони: Полісся, Лісостеп, Степ.

Україна Україна в темах
Географія
Устрій
Історія
Символи
Державний лад
Оборона
Безпека
Економіка
Транспорт і зв'язок
Соціум
Знання
Культура
Туризм

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.