Служба безпеки України

Слу́жба безпе́ки Украї́ни (СБУ) — державний орган спеціального призначення, з правоохоронними функціями який забезпечує державну безпеку України. Підпорядкована Президенту України.

Служба безпеки України
Security Service of Ukraine Emblem
 
Flag of the Security Service of Ukraine
 
Будівля СБУ, Київ
Будівля СБУ
Загальна інформація:
Тип: спецслужба
Юрисдикція: Україна Україна
Дата заснування: 25 березня 1992
Відомство-попередник: Emblema KGB.svg КДБ УРСР (де-факто)
Структура:
Голова: UA-OF1b-LT-GSB-H(2015).png Лейтенант Іван Баканов
Керівна організація: Flag of the President of Ukraine.svg Президент України
Ключовий документ: Закон України «Про Службу безпеки України»
Кількість співробітників: 31 000 осіб[1]
Бюджет: 9.45 млрд. (2019)[2]
Штаб-квартира:
Адреса штаб-квартири: м. Київ, вул. Володимирська, 33
50°27′02″ пн. ш. 30°30′57″ сх. д. / 50.4506935° пн. ш. 30.51580578° сх. д.
Веб-сайт:
ssu.gov.ua

Історія створення і завдання

Штандарт Голови СБУ
Штандарт Голови СБУ

20 вересня 1991 року Верховною Радою України було прийнято постанову «Про створення Служби національної безпеки України».[3] Цією ж постановою було ліквідовано Комітет державної безпеки УРСР.

25 березня 1992 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про Службу безпеки України»[4].

Були прийняті інші закони, що регулюють діяльність СБУ, серед них: «Про контррозвідувальну діяльність», «Про боротьбу з тероризмом», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю», «Про державну таємницю», «Про боротьбу з корупцією» та інші.

Battle Flag of the Security Service of Ukraine
Бойове знамено військової частини СБУ
Call flag of the SSU
Службовий прапор органу, підрозділу, навчального закладу Служби безпеки України

Пріоритетними функціями Служби безпеки України є:

Контррозвідувальна діяльність

CI Dep of SSU
Символіка Департаменту контррозвідки СБУ

Служба безпеки України є спеціально уповноваженим органом України у сфері контррозвідувальної діяльності. Метою контррозвідувальної діяльності є попередження, своєчасне виявлення і запобігання зовнішніх і внутрішніх загроз безпеки України, припинення розвідувальних, терористичних та інших протиправних посягань спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на державну безпеку України, усунення умов, що їм сприяють, та причин їх виникнення. Завданнями контррозвідувальних підрозділів СБУ є добування, аналітична обробка та використання інформації, що містить ознаки або факти розвідувальної, терористичної та іншої діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України; протидія розвідувальній, терористичній та іншій діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України; розробка та реалізація заходів щодо запобігання, усунення та нейтралізації загроз інтересам держави, суспільства і прав громадян. За контррозвідку в Службі безпеки України відповідає Департамент контррозвідки Служби безпеки України. Він має у своєму складі підрозділу та управління контррозвідувального захисту життєво важливих державних інтересів, дипломатичних представництв іноземних держав, науково-технічного потенціалу, промисловості, енергетики, зв'язку, транспорту, Збройних сил та інших військових формувань, військово-технічного співробітництва.

Інформаційно-аналітична діяльність

Департамент інформаційно-аналітичного забезпечення СБУ збирає, аналізує і систематизує інформацію, що має значення для нормального функціонування країни, державного апарату. Служба безпеки України здійснює інформаційно-аналітичну діяльність з метою сприяння керівництву України в реалізації зовнішньо- та внутрішньополітичного курсу з розвитку держави, зміцнення її обороноздатності та економічного потенціалу, розширення міжнародного співробітництва.

Контррозвідувальний захист економіки держави

Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ є головним органом в системі СБУ з розробки стратегії та тактики захисту національних економічних інтересів, розкриття і запобігання злочинів в економічній сфері.

Захист національної державності

Департамент захисту національної державності (Департамент «Т») СБУ реалізує державну політику у сфері протидії організаціям і окремим особам, метою яких є підрив національної державності, ліквідація незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганда війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної та іншої ворожнечі, посягання на права і свободи людини, а також попередження, виявлення і припинення злочинів та інших протиправних діянь, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам держави і безпеки громадян України та віднесені до компетенції Служби безпеки України, реалізує профілактику злочинів у цій сфері. Для цього Департамент має у своєму підпорядкуванні розгалужену агентурну мережу в сфері вищої освіти, в політичних партіях, рухах, об'єднаннях громадян, органах державної влади, молодіжних рухах, наукових і культурних організаціях. Також Департамент відстежує вплив зарубіжних політичних діячів, організацій, партій на питання державного ладу і суверенітету.

Боротьба з корупцією та організованою злочинністю

ГУ -К- СБУ
Емблема Головного управління «К» СБУ

Серед інших завдань, на Службу Безпеки України покладено боротьбу з корупцією та організованою злочинністю. Одним з державних органів, уповноважених працювати в цій сфері, є Головне управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ (Департамент «К»). Завданнями Головного управління та підпорядкованих йому відділів в регіонах є:

 • організація, здійснення та координація оперативно-розшукових заходів щодо злочинів у сферах державного управління, валютно-фінансової системи, органів влади, легалізації доходів, контрабанди, організованих злочинних угрупувань (а також наркоугруповань) та інших особливо складних злочинів;
 • виявлення, попередження, локалізації та припинення діяльності міжрегіональних організованих злочинних угруповань, які використовують методи насильства;
 • починати та проводити за дорученням прокурора області слідство у справах щодо корупції досудове розслідування поза загальною підслідністю.

Антитерористичний центр при Службі безпеки України

Логотип Антитерористичного центру при СБУ

Боротьба з тероризмом є однією з найважливіших завдань усіх спецслужб не тільки України, але й інших країн. У структурі СБУ існує Антитерористичний центр, до складу якого входять представники органів СБУ, МВС, СЗРУ, ДПСУ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, ДСНС, Генерального штабу та Міністерства оборони, Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів України, міністерств і відомств. Завданнями Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства СБУ є запобігання, у взаємодії з оперативними підрозділами СБУ, терористичних актів, злочинів, що мають насильницький характер і створюють загрозу національним інтересам України, і інших злочинів, розслідування яких віднесено до компетенції СБУ. У складі підрозділів Центру діють спеціалізовані загони парашутистів (група «Крило»), бойових плавців і водолазів, альпіністів, снайперів, кінологів (команда «К»), піротехніків, фахівців з радіозв'язку, психологів, що спеціалізуються на переговорах з терористами. Ці підрозділи більше відомі як спеціальний підрозділ СБУ «А» (Альфа). Також Центр уповноважений, згідно з рішенням суду, забезпечувати силами спеціальних підрозділів безпеку учасників кримінального судочинства (суддів, потерпілих, свідків, прокурорів, слідчих, обвинувачених).

Досудове слідство

ГСУ СБУ.jpeg
Символіка Головного слідчого управління СБУ

Завданнями слідчих органів СБУ є початок кримінальних проваджень відповідно до статей КК України, підслідних органам безпеки та проведення в їх рамках досудового розслідування у злочинах проти основ національної безпеки, контрабанди, злочинів проти громадської безпеки, злочинів у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Структура слідчих органів СБУ включає в себе Головне слідче управління і підлеглі йому Слідчі відділи (управління) регіональних органів Служби.

Кадри для слідчих органів і підрозділів СБУ готує Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Військовослужбовцям, які проходять службу в слідчих органах СБУ, присвоюються звання юстиції.

Контррозвідувальне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань

Вкр-сбу герб
Символіка органів ВКР СБУ

Систему органів військової контррозвідки СБУ становлять Головне управління, управління (головні відділи) в регіонах у складі Департаменту контррозвідки Центрального управління, оперативні підрозділи контррозвідки в оперативних управліннях, регіональних та територіальних командуваннях (управліннях), військових частинах та підрозділах, органах Збройних Сил України, Національної гвардії України, ДПСУ та інших військових формувань. До основних напрямів діяльності органів військової контррозвідки СБУ належать:

 • Контррозвідувальна діяльність, тобто діяльність органів безпеки у військах, спрямована на вирішення завдань щодо виявлення, попередження, припинення розвідувальної та іншої діяльності спеціальних служб і організацій іноземних держав, а також окремих осіб, що переслідує мету завдання шкоди безпеці України, Збройним силам, іншим військовим формуванням, Державній прикордонній службі, а також їх органам управління;
 • Боротьба зі злочинністю і терористичною діяльністю, яка передбачає для органів безпеки у військах рішення завдань щодо виявлення, попередження та припинення злочинів, віднесених до підслідності органів Служби безпеки України та слідчих підрозділів Прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері; виявлення, попередження та припинення терористичної і диверсійної діяльності, спрямованої проти Збройних сил України, інших військових формувань, Державної прикордонної служби, а також їх органів управління; організації та здійснення спільно з іншими державними органами боротьби з організованою злочинністю, корупцією, контрабандою, незаконним обігом зброї, боєприпасів, вибухових і отруйних речовин, наркотичних засобів і психотропних речовин, спеціальних технічних засобів, призначених для негласного отримання інформації, а також боротьбу з незаконними збройними формуваннями, злочинними групами, окремими особами та громадськими об'єднаннями, що ставлять своєю метою організацію збройного заколоту, насильницьку зміну конституційного ладу України, насильницьке захоплення або насильницьке утримання влади. Боротьбу із злочинністю і терористичною діяльністю органи військової контррозвідки здійснюють шляхом проведення в межах своєї компетенції оперативно-розшукових заходів, дізнання;
 • Адміністративно-правова діяльність, яка спрямована на вирішення завдань щодо забезпечення належного адміністративно-правового режиму, а саме: виявлення, попередження і припинення адміністративних правопорушень, збудження і/або розгляд справ по яких віднесено до відання органів Служби безпеки України; запобігання несанкціонованих дій з ядерним, хімічним, біологічним чи іншим зброєю великої вражаючої здатності, застосування якого викликає масові втрати і/або руйнування; участь у розробці та здійсненні заходів щодо захисту державної таємниці, а також здійснення контролю за забезпеченням збереження відомостей, що становлять державну таємницю, у Збройних силах, інших військових формуваннях та Державній прикордонній службі, а також їх органах управління; здійснення заходів, пов'язаних з допуском військовослужбовців і цивільного персоналу до державної таємниці; участь у вирішенні питань, що стосуються їх виїзду за межі України; участь у вирішенні питань режиму перебування іноземних громадян та осіб без громадянства на території України, відвідування ними військових об'єктів;
 • Інформаційна діяльність органів військової контррозвідки, яка передбачає вирішення таких завдань: здійснення аналізу інформації про реальних і потенційних загрозах безпеки Збройних сил, прогнозування тенденцій їх розвитку; отримання інформації та обмін інформацією на основі міжнародних договорів із правоохоронними органами, контррозвідувальних та розвідувальними службами іноземних держав; інформування органів військового управління та посадових осіб про виявлену діяльності спеціальних служб і організацій іноземних держав; про виявлення, попередження і припинення іншої протиправної діяльності, а також порушень встановлених вимог до забезпечення різних видів безпеки у Збройних силах, інших військових формуваннях та органах; участь в інформуванні військово-політичного керівництва країни, органів державної влади України, органів військового управління та посадових осіб про загрози безпеці України, Збройних сил, інших військових формувань, Державної прикордонної служби та їх органів управління, про передумови до виникнення надзвичайних ситуацій, а також в надання інших відомостей, необхідних для забезпечення оборони і безпеки держави.
 • Органи військової контррозвідки СБУ також інформують органи спеціалізованої прокуратури, органи, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, про виявлені факти протиправної діяльності, що належать до їхньої компетенції, тісно взаємодіють з військовими прокуратурами регіонів і гарнізонів Головним управлінням, Центральним управлінням у м. Києві і Київській області і зональними відділами Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, в питаннях забезпечення безпеки військ, запобігання та розкриття злочинів.

Архів

Усього у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України (ГДА СБУ) — майже 180 тис. одиниць зберігання (томів), створених у радянський період.[5]

Кадри

Нарукавний знак СБУ
Нарукавний знак військовослужбовця СБУ

Кадри СБУ становлять співробітники-військовослужбовці; працівники, які уклали із Службою безпеки України трудовий договір; а також військовослужбовці строкової служби. Військовослужбовці СБУ поділяються на офіцерський, сержантський і старшинський та солдатський. Військовослужбовцям присвоюються військові звання. Восени 2014 року в штатi СБУ було 25 583 співробітники[6].

Освіта

Підготовку та перепідготовку необхідних кадрів здійснює Національна академія Служби безпеки України, яку очолює генерал-майор, доцент, кандидат юридичних наук Кудінов Сергій Сергійович.[7]

Забезпечення діяльності

Забезпечення функцій досудового слідства

Служба безпеки України має в своїй структурі спеціально призначені місця для тримання осіб, підозрюваних у підготовці чи проведенні розвідувально-підривної, терористичної діяльності та вчиненні інших злочинів, розслідування яких віднесено до компетенції органів СБУ, осіб, які проникли на об'єкти та в місця, які охороняються органами і підрозділами СБУ. Ізолятори тимчасового тримання СБУ є структурними підрозділами Відділу забезпечення досудового слідства Центрального управління СБУ. Відділ має сектори забезпечення досудового слідства при регіональних органах СБУ. Крім того, сектор забезпечення досудового розслідування виконує завдання з конвоювання.

Військово-медичне забезпечення

Військово-медичне управління СБУ є функціональним підрозділом Центрального управління СБУ, на яке покладено функції установи охорони здоров'я та надано повноваження з організації та управління охороною здоров'я в системі СБУ.

Начальником управління є перша в Україні жінка-генерал Шугалей Людмила Миколаївна.

Основними структурними підрозділами ВМУ СБУ є:

Господарське та військово-технічне забезпечення

У системі СБУ питаннями господарського та військово-технічного забезпечення опікується Департамент господарського забезпечення Центрального управління. Йому підпорядковані різноманітні підрозділи тилу — речового, продовольчого, технічного забезпечення, автомобільного транспорту, служби озброєння, відповідні бази і склади. У коло обов'язків ДГЗ входить забезпечення органів та підрозділів СБУ військовою і спеціальною технікою, обмундируванням, засобами захисту, відповідними видами озброєння та боєприпасів.

Також ДГЗ СБУ підпорядковані відомчі їдальні, готелі, магазини; заклади дошкільної освіти для дітей співробітників Служби; будинки культури СБУ.

До департаменту належить Державне підприємство «Підсобне господарство Служби Безпеки України» (Київська обл., Васильківський р-н, с. Мархалівка).

Реформування в 2004—2005 роках

1 грудня 2005 р. було створено Службу зовнішньої розвідки України. Таким чином, в СБУ припинив діяльність департамент розвідки.

На підставі Указу Президента України від 7 листопада 2005 року, Департамент спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБУ з підпорядкованими йому військовими формуваннями урядового зв'язку був виведений із структури СБУ і на його базі була створена Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Участь у протидії російській агресії (з 2014 р.)

Справжні бойові випробування очікували співробітників СБУ на початку 2014 р., коли Україна зазнала збройного нападу з боку Росії

Ворожі дії Росії по захопленню Криму і частини Донбасу навесні 2014 р. були заздалегідь добре підготовлені і з ряду причин не зустріли належного опору з боку українських силових і владних структур: російські спецслужби організовували у містах Сходу України чисельні проросійські мітинги, які часто переростали у масові заворушення з блокуванням і захопленням державних установ і військових об'єктів. У той же час місцеві керівники були дезорієнтовані подіями у Києві, знаходились під впливом антиукраїнської московської пропаганди, а в деяких випадках були завербовані ворогом (особливо у Криму, тут всього 213 співробітників з 2 300 виїхали після захоплення півострова на неокуповану територію України)[8]; СБУ напередодні цих подій очолював ставленик Президента В.Януковича Олександр Якименко — громадянин Росії із сумнівною біографією.

Станом на жовтень 2018 внаслідок агресії Росії проти нашої країни загинуло 27 співробітників СБУ, ще 128 співробітників отримали поранення. За мужність і героїзм під час проведення АТО та ООС 227 співробітників української спецслужби нагороджені державними нагородами[9]. І саме боєць «Альфи» капітан СБУ Геннадій Біліченко став першою жертвою російської кулі на Донбасі, коли українські силовики потрапили у ворожу засідку під Слов'янськом 13 квітня 2014 р.

Наступним російська зброя забрала життя Олександра Аніщенка, заступника командира підрозділу «Альфа» в Сумській області. Він загинув також поблизу м.Слов'янськ 05.05.2014 р. від вибуху гранати, коли виносив з поля бою побратима.[10]

Резонансним було вбивство шляхом підриву в автомобілі 31 березня 2017 р. у Маріуполі контррозвідника, полковника СБУ Олександра Хараберюша.

У числі останніх загиблих (26.05.2018 р.) — двоє військовослужбовців ЦСО «А»: полковник Руслан Муляр та прапорщик Юрій Журавльов. Загинули в Луганській області біля с. Кримське, потрапивши під артилерійський обстріл. Ще один співробітник був при цьому важко поранений.

За 5 років СБУ запобігла 300 терактам, вилучила 960 тис. вибухових пристроїв. Окрім того на рахунку СБУ лише за минулий рік — припинення діяльності кількох агентурних мереж, що були створені російською військовою розвідкою, установлено понад 150 членів терористичних організацій «ДНР/ЛНР», більше третини з яких затримано.

Будівлі у центрі Києва

Штаб-квартира СБУ займає в центрі Києва цілий квартал між вулицями Володимирською, Ірининською, Паторжинського, Малопідвальною.

Головна будівля Служби безпеки України розташовується на Володимирській вулиці, будинок 33 — в тому ж будинку, де до здобуття незалежності розміщувався КДБ УРСР. Ця будівля була побудована в 1913—1914 рр. як Земська управа на розі двох вулиць — Ірининської та Володимирської, на місці, де була Ірининська церква 11-го століття. У 1934—1938 рр. у будівлі знаходилося ЦК КП(б)У. Після переїзду ЦК на Михайлівську площу будівля була передана органам держбезпеки. Тут розташовувалася штаб-квартира НКВС УРСР. Під час окупації Києва військами Третього Рейху тут знаходилося управління німецької Таємної державної поліції.

Всередині «кварталу СБУ» знаходяться будівлі управлінь і департаментів, дворики і провулочки, як у маленькому місті. На території працює кафе і кілька магазинів — продуктово-господарський і овочевий. Старі будівлі чергуються з новими. Колись тут у дворі була внутрішня в'язниця КДБ/СБУ, після перепланування та ремонту тут розмістилися приміщення Департаменту господарського забезпечення та спортзал. У внутрішніх підвалах головної будівлі також в радянські часи знаходилися камери для утримання підслідних.

Слідчою в'язницею СБУ республіканського (центрального підпорядкування) став ізолятор тимчасового тримання в комплексі будівель Головного управління СБУ у місті Києві та Київській області на Печерську (Аскольдів провулок, 3-б).

В'їзд і виїзд автомобілів на територію здійснюється через один діючий КПП, але є ще три законсервованих в'їзди.

Через дорогу від містечка, на Малопідвальній, 29, розташовані Головне управління «К» і Департамент оперативно-технічних заходів. По другий бік, на вул. Ірининській, розміщені готель і їдальня з буфетом на два зали на двох поверхах. У двоповерховій будівлі на Володимирській, 35, що примикає до головного будинку і виходить фасадом на вулицю, міститься комендатура Служби охорони при Апараті Голови СБУ.

Галерея

SBU Headquarters

Головна будівля СБУ

Independence Day in Kyiv, 2015 111

Пам'ятний знак біля головної будівлі

СБУ логотип

Герб СБУ

SSU Picture

СБУ

Структура

Керівництво

Вище керівництво СБУ складається з Голови Служби; двох перших заступників, у тому числі першого заступника — Начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ і чотирьох заступників.[11]

Голова Служби

Перші заступники

Заступники

Критика

Права людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини вважає Службу безпеки України головним порушником прав людини.[19]

Існують підозри щодо існування підконтрольних СБУ незаконних місць позбавлення волі, у яких застосовуються тортури. Також є свідчення застосування позасудової страти у одному з таких місць. В ООН заявляють про небажання влади розслідувати заяви про застосування тортур.[20][21]

Міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch стверджують, що СБУ незаконно затримувало цивільних осіб.[22]

Окупація Криму

Після окупації Криму Росією півострів покинули лише 10 % (215 із 2,3 тис.) співробітників СБУ. «90% співробітників СБУ — це були або агенти ФСБ, або ті, хто „співчував“ Росії», — заявив з цього приводу Сергій Пашинський.[23] Колишні працівники СБУ, які перейшли на роботу до ФСБ, безпосередньо залучені до переслідування кримських татар на окупованому півострові.[24]

Інше

Існують повідомлення про випадки зникнення цінних речей після обшуків СБУ.[25]

Відзнаки та нагороди

25 років сумлінної служби

20 років сумлінної служби

15 років сумлінної служби

10 років сумлінної служби

Див. також

Примітки

 1. Закон України «Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України»
 2. Розподіл видатків Державного бюджету України на 2019 рік (документ .xls), лист «dod3», рядок 646 — офіційний сайт Верховної Ради України
 3. Постанова Верховної Ради України «Про створення Служби національної безпеки України»
 4. Закон України «Про Службу безпеки України»
 5. http://www.golos.com.ua/article/264022
 6. Порошенко звільняє співробітників СБУ, «ФАКТИ.ICTV», 24 жовтня 2014
 7. Сайт Національної академії Служби безпеки України
 8. https://ru.krymr.com/a/27631589.html
 9. https://ua.censor.net.ua/n3091350
 10. http://ipress.ua/ru/mainmedia/spysok_sylovykov_kotorie_pogybly_za_edynstvo_ukrayni_66749.html
 11. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ Про заступніків Голови Служби безпеки України
 12. Указ Президента України від 26 червня 2019 року № 462/2019 «Про призначення Р.Баранецького першим заступником Голови Служби безпеки України»
 13. Указ Президента України від 26 червня 2019 року № 463/2019 «Про призначення Р.Баранецького керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України»
 14. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 682/2019 Про призначення В.Бухарєва першим заступником Голови Служби безпеки України — начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України
 15. Про призначення В. Пояркова заступником Голови Служби безпеки України
 16. Указ Президента України від 1 липня 2019 року № 473/2019 «Про призначення Д.Нескоромного заступником Голови Служби безпеки України»
 17. Указ Президента України від 4 липня 2019 року № 478/2019 «Про призначення О.Карпенка заступником Голови Служби безпеки України»
 18. Указ Президента України від 4 липня 2019 року № 479/2019 «Про призначення А.Дублика заступником Голови Служби безпеки України»
 19. Правозахисники назвали СБУ головним порушником прав людини, 19 травня 2017, Українська правда
 20. Тетяна Печончик, Потаємні місця несвободи: що ховає СБУ від делегації ООН проти катувань, 03 червня 2016, Європейська правда
 21. ЗМІ знайшли нові факти існування таємних ізоляторів СБУ, 15 березня 2018, Українська правда
 22. Правозахисники: і бойовики, і СБУ незаконно утримують людей, 21 липня 2016, Українська правда
 23. Після анексії Крим покинули лише 10 % співробітників СБУ, 8 лютого 2016, Українська Правда
 24. Марія Томак, «Справа кримських мусульман»: конвеєр політичних репресій тільки розгортаеться, 10 березня 2016, Українська Правда
 25. ЗМІ повідомили про випадки зникнення цінних речей після обшуків СБУ, 18 липня 2018, Українська Правда

Джерела

Посилання

Інженерний захист інформації

Інженерний захист інформації — попередження руйнування носія інформації внаслідок навмисних дій або природного впливу інженерно-технічними засобами (сюди відносять обмежуючі конструкції, охоронно-пожежна сигналізація).

Інженерний ЗІ є частиною комплексної системи захисту інформації.

Закон визначає інженерний ЗІ як складову технічного захисту інформації. Але засоби і методи інженерного та технічного ЗІ дуже різняться хоча і мають спільну мету використання. Для прикладу: засоби обмеження доступу на територію і програмні засоби забезпечення автетифікації згідно із законодавчим визначенням складають одну категорію.

Альфа (спецпідрозділ СБУ)

Центр спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів, скорочена назва ЦСО «А» або «Альфа» — спецпідрозділ СБУ, антитерористичний центр.

Військово-цивільна адміністрація

Військо́во-циві́льна адміністра́ція — в Україні — тимчасовий державний орган у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України або у складі Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України, який діє в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей і призначений для забезпечення дії Конституції та законів України, гарантування безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, протидії диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи.

Галузевий державний архів Служби безпеки України

Галузевий Державний архів Служби безпеки України (ГДА СБ України) — архів матеріалів органів державної безпеки УРСР та України, створений при Службі безпеки України.

Голова Служби безпеки України

Голова Служби безпеки України — посадова особа, яка очолює спецслужбу України — Службу безпеки України. Належить до першої категорії посад державних службовців.

У відповідності до статті 107 Конституції України, є Членом Ради національної безпеки і оборони України.

Департамент контррозвідки Служби безпеки України

Департамент контррозвідки Служби безпеки України — орган при Службі безпеки України, що спеціалізується на контррозвідці, протидії діяльності спеціальних служб іноземних держав на території України.

Державна безпека

Державна безпека — стан захищеності державної влади, суверенітету, територіальної цілісності, обороноздатності, спокою людей (народу), громадської злагоди, довкілля, національної і релігійної рівності.

Сучасне українське законодавство надає наступне визначення терміну: «державна безпека - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності і демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів від реальних і потенційних загроз невоєнного характеру».Державна безпека є:

внутрішня — передбачає систему законів, спрямованих на охорону державних інтересів у гуманітарній, політичній та економічній сферах та проведення ефективної внутрішньої політики держави, яка забезпечує цю систему заходів;

зовнішня — діяльність державних органів щодо забезпечення суверенітету, територіальної недоторканності та обороноздатності держави, забезпечує мирне життя, вирішення проблем у гуманітарній, політичній та економічній сферах.

Державна зрада

Держа́вна зра́да — діяння, умисно вчинене громадянином на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці держави: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, іноземній організації (спецслужбі) або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти держави.

Державна таємниця України

Державна таємниця в Україні (або ще секретна інформація, скор. ДТ) — вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці та які визнані у порядку, встановленому Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Економічна безпека

Економічна безпека — це комплекс дієвих заходів офіційних державних органів, які забезпечують стійкість до зовнішніх та внутрішніх загроз, характеризують здатність національної економіки до розширеного самовідтворення та задоволення потреб громадян, суспільства і держави на певному визначеному рівні та часовому проміжку.

Комплексна система захисту інформації

Комплексна система захисту інформації (КСЗІ) — взаємопов'язана сукупність організаційних та інженерно-технічних заходів, засобів і методів захисту інформації (ЗІ).

На тебе чекають вдома

«На тебе чекають вдома» (рос. Тебя ждут дома) — програма Служби безпеки України (СБУ), запроваджена у серпні 2015 року, яка передбачає повернення на підконтрольну Україні територію громадян України, які добровільно відмовились від участі в терористичних організаціях ДНР та ЛНР. Програма діє в рамках законодавства України. За словами пресцентру СБУ, програма поширюється на осіб, які:

2015 року програмою «На тебе чекають вдома» скористалися понад 60 осіб, яких суди України звільнили від кримінальної відповідальності, а станом на 2017 — понад 200.

Станом на початок 2019 року нею скористались понад 360 осіб.

Національна безпека України

Національна безпека України — комплекс законодавчих та організаційних заходів, спрямованих на постійну захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у сферах правоохоронної діяльності, боротьби з корупцією, прикордонної діяльності та оборони, міграційної політики, охорони здоров'я, освіти та науки, науково-технічної та інноваційної політики, культурного розвитку населення, забезпечення свободи слова та інформаційної безпеки, соціальної політики та пенсійного забезпечення, житлово-комунального господарства, ринку фінансових послуг, захисту прав власності, фондових ринків і обігу цінних паперів, податково-бюджетної та митної політики, торгівлі та підприємницької діяльності, ринку банківських послуг, інвестиційної політики, ревізійної діяльності, монетарної та валютної політики, захисту інформації, ліцензування, промисловості та сільського господарства, транспорту та зв'язку, інформаційних технологій, енергетики та енергозбереження, функціонування природних монополій, використання надр, земельних та водних ресурсів, корисних копалин, захисту екології і довкілля та інших сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам.

Організаційний захист інформації

Організаці́йний за́хист інформа́ції — захист інформації шляхом регулювання за допомогою організаційних заходів доступу до всіх ресурсів інформаційної системи .

Згідно з ДСТУ 3396.1-96 організаційні заходи захисту інформації — комплекс адміністративних та обмежувальних заходів, спрямованих на оперативне вирішення задач захисту шляхом регламентації діяльності персоналу і порядку функціювання засобів (систем) забезпечення інформаційної діяльності та засобів (систем) забезпечення ТЗІ.

Промислове шпигунство

Промисло́ве шпигу́нство стосовно бізнесу — це різновид економічного шпигунства, якому властиве звуження масштабів завдань з одержання інформації, що цікавить, від державного — до масштабу однієї або декількох фірм-конкурентів.

Промислове шпигунство — вид недобросовісної конкуренції, діяльність із незаконного добування відомостей, що становлять комерційну цінність Отже, для бізнесу промислове шпигунство — лише спосіб конкурентної боротьби. І якщо суб'єктом економічного шпигунства (стороною, що здійснює активні дії) є держава в особі своїх спецслужб, то щодо промислового — таким є окремий підприємець, фірма, тобто фізична або юридична особа.

Промислове шпигунство, зазвичай, має дві мети:

отримання інформації конкурентів, насамперед конфіденційної, про стратегічні й тактичні наміри їхнього бізнесу;

здобуття конкурентної переваги на ринку, через витіснення або знищення конкурента.

Рада національної безпеки і оборони України

Ра́да націона́льної безпе́ки і оборо́ни Украї́ни (РНБОУ) — координаційний орган з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.

Відповідно до статті 107 Конституції України РНБОУ координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони. Рішення РНБОУ вводяться в дію указами Президента України. Компетенція та функції РНБОУ визначаються законом.

Служба захисту інформації

Слу́жба за́хисту інформа́ції (СЗІ) — підрозділ організації, який забезпечує захист інформації шляхом управління комплексною системою захисту інформації.

В організаціях, де штатним розкладом не передбачено створення СЗІ, заходи щодо забезпечення захисту інформації в АС здійснюють призначені наказом керівника організації працівники. У цьому випадку посадові (функціональні) обов'язки цих працівників повинні включати положення, які б передбачали виконання ними вимог щодо діяльності СЗІ.

Спецслужби

Спецслужби — загальна неофіційна назва для державних органів та установ, покликаних здійснювати оперативно-розшукову діяльність, розвідку та контррозвідку, спеціальні операції і диверсії в інтересах держави та національних інтересів. У недемократичних країнах спецслужби обслуговують панівні еліти, займаються політичними репресіями та позасудовими убивствами. Спецслужби часто діють поза правовим полем своєї країни, а їхня діяльність на території інших держав є протизаконною.

У деяких країнах спецслужби мають особливу політичну вагу й можуть бути незалежним гравцем, впливати на політику та обрання (призначення) керівництва держави. Тенденція останніх років — посилення ролі спецслужб, дедалі більше втручання їх у приватне життя громадян та маніпуляція суспільними процесами.

Спецслужби можна умовно розділити на дві групи:

розвідувальні

внутрішньої безпеки.Завданням розвідувальних органів є здобуття важливої інформації та дезінформація аналогічних структур ворожих держав. Органи внутрішньої безпеки гарантують безпеку громадянам і стабільність владі країни.

Спецслужби гарантують:

аналіз усіх сфер дотичних до безпеки держави;

завчасне попередження кризових явищ;

державний кризовий менеджмент;

інформаційне забезпечення для планування бойових дій міністерства оборони;

захист власної конфіденційної інформації та інформації інших державних органів;

вплив на суспільні процеси з метою дотримання національних інтересів.В Україні функції спецслужб покладені на такі структури:

ГУР — Головне управління розвідки Міністерства оборони (воєнна розвідка);

СЗР — Служба зовнішньої розвідки;

СБУ — Служба безпеки України (контррозвідка та внутрішня безпека);

Управління розвідки Адміністрації Державної прикордонної служби України.Певною мірою до спецслужб можна віднести і УДО (Управління державної охорони) — колишнє «9 управління КДБ СРСР», що займається забезпеченням охорони перших осіб держави.

Усі українські спецслужби істотно потерпають від корупції. Трапляються випадки використання офіцерами спецслужб свого становища для ведення власного бізнесу, зловживання посадою з метою задоволення приватних інтересів, співпраця з кримінальними структурами, інші протиправні дії. Атмосфера в українських спецслужбах значною мірою визначається радянським минулим. Тривалий час керівні посади в більшості структур обіймали колишні офіцери КДБ, їхні родичі, вихованці тощо.

Технічний захист інформації

Техні́чний за́хист інформа́ції (ТЗІ) — діяльність, спрямована на забезпечення інженерно-технічними заходами конфіденційності, цілісності та доступності інформації.

Техні́чний за́хист секре́тної інформа́ції — вид захисту, спрямований на забезпечення інженерно-технічними заходами конфіденційності, цілісності та унеможливлення блокування інформації.

Консультат́ивні послуги в гáлузі технíчного зáхисту інформáції — розроблення та надання рекомендацій щодо організації (створення) комплексу технічного захисту інформації об'єкта інформаційної діяльності або інформаційної системи на підставі матеріалів їх дослідження; надання методичної допомоги щодо розроблення нормативно-правових актів, нормативних документів системи ТЗІ, проектної та робочої документації при створенні засобів або комплексів технічного захисту інформації, проведення експертизи таких документів.

В Україні існує Реєстр експертів з питань технічного захисту інформації.

Президенти
Історія
Інавгурація
Протокол та структура
Резиденції
Вибори
Інституційний
вплив
Україна Україна в темах
Географія
Устрій
Історія
Символи
Державний лад
Оборона
Безпека
Економіка
Транспорт і зв'язок
Соціум
Знання
Культура
Туризм
Національні служби розвідки
Розвідка
Контррозвідка
Воєнна розвідка
Радіоелектронна розвідка
Інше

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.