Сержант

Серж́ант (фр. sergent, від лат. serviens — службовець) — чин, звання молодшого командного (сержантського або унтер-офіцерського) складу в армії багатьох країн.

Розрізняють військове звання сержанта та спеціальне звання сержанта.

Звання сержанта вище за звання молодшого сержанта та нижче від старшого сержанта.

У категорії військовослужбовців корабельного складу Військово-морських сил України званню «сержант» відповідає звання старшина I статті.

Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg
Сержант
Сухопутні війська ЗСУ
Повітряні сили ЗСУ
UA shoulder mark 04.svg UAAF shoulder mark 04.svg
Позначення Військове звання Збройних сил України
Категорія звання Сержантський склад
Існування з 1991
ВМС ЗСУ
еквівалент
Старшина I статті
НАТО
еквівалент
OR-4
Serzhant
Сухопутні війська ЗСУ
UA-SGT-GSB
Повітряні сили ЗСУ
Військова організація
Latvian platoon at Camp Lejune
Типові підрозділи Типова чисельність Типовий командир
Вогнева група 2–4 Молодший капрал /
Капрал
Відділення (Рій)/
Секція
8–14 Капрал/
Сержант/
Штаб-сержант
Взвод (Чота)/
Загін
15–45 Другий лейтенант /
Перший лейтенант /
Лейтенант
Рота (Сотня)/
Батарея/
Ескадрон
80–150 Капітан /
Майор
Батальйон (Курінь) /
Когорта
300–800 Підполковник
Полк /
Бригада /
Легіон
1,000–5,500 Полковник /
Бригадний генерал
Дивізія 10,000–25,000 Генерал-майор
Корпус 30,000–50,000 Генерал-лейтенант
Загальновійськова армія 100,000–300,000 Генералітет
Група армій /
Фронт
2+ польових армій Фельдмаршал /
Генерал армії
Військовий округ /
Театр
4+ польових армій Шестизіркове звання /
Головнокомандувач

Історія

Перші згадки про сержантів відносяться до початку XI століття, в Англії в ті часи сержантами називали особливий клас землевласників, службовців лицарів.

У XII столітті в Англії сержантами також називали службовців, що виконували поліційні функції.

У регулярній армії звання сержант вперше з'явилося в XV столітті у Франції, а потім в німецьких і англійських арміях.

У Середньовіччі, в західноєвропейських найманих і регулярних арміях існували декілька градацій сержантів:

  1. при роті;
  2. при полковому командирові, або сержант-майор, що перетворився потім на майора (у деяких сучасних арміях дане звання збереглося і є еквівалентом старшини або прапорщика);
  3. при головнокомандувачі, або генерал-сержант-майор, перейменований згодом в генерал-майори.

У Франції та Німеччині сержанти займали середнє місце між фельдфебелем і капралом. У часи Російської імперії це звання позначалося трьома горизонтальними личками або поперечними смужками на погоні.

Сержанти в СРСР

CCCP air-force Rank serzant infobox
Погон сержанта ВПС, ППО, ПДВ СРСР.
Сержант ВВС до 1943г
Петлиця сержанта BПC РСЧА (з 1940 до 1943 рр.)

У Радянських ЗС та інших силових структурах військове (спеціальне) звання сержанта введено наказом народного комісара оборони СРСР від 2 листопада 1940 року. Присвоюється: курсантам, які завершили курси у навчальних закладах за програмою підготовки сержантів із оцінками «відмінно»; молодшим сержантам, гідним присвоєння чергового звання й призначеним на посади, для яких штатами передбачено звання сержанта або при звільненні у запас. Штатна посада — командир відділення, танка, бойової машини (в історичному контексті посаді відповідає чину капрала російської армії до 1798 р., молодшому унтер-офіцеру 1798—1917 рр.). У категорії військовослужбовців корабельного складу ВМФ званню сержанта відповідає звання старшини 1-ї статті.

Спеціальне звання поліції України

УКР-СЕР-НП-Г(2015)
Сержант поліції (2015)

Сержант — спеціальне звання національної поліції України з 2015 року (було присутнє серед спеціальних звань попередньої міліції). Відноситься до молодшого складу.

2 липня 2015 року згідно зі ст. 80 розділу VII («Загальні засади проходження служби в поліції») Закону України «Про Національну поліцію», були встановлені спеціальні звання поліції. Нові звання дещо відрізняються від попередніх спеціальних звань міліції. Згідно зі ст. 83 Закону мінімальний строк вислуги для отримання звання сержант встановлено три роки. Згідно з розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» при переатестації працівники міліції, що мали спеціальне звання сержант міліції, отримують спеціальне звання сержанта поліції[1]. Звання сержанта поліції старше за звання капрала, але молодше від звання старшого сержанта

За знаки розрізнення сержанти мають по три кути на погонах.

Військове звання в Україні

В Україні поняття сержант у ЗСУ використовується щодо військового звання сержанта.

Також використовується загально у множині: щодо сержантського складу (молодший сержант, сержант, старший сержант); сержантський корпус[2]. Також у множині — до Сержантської Ради.

Примітки

  1. Текст Закону України «Про Національну поліцію» на сайті Голос України
  2. Сержантський корпус армій світу

Джерела

Посилання

Молодше звання
Капрал
поліції
Ukrainian National Police logo.svg
Національна поліція України

Сержант
поліції
Старше звання
Старший сержант
поліції
13-й окремий мотопіхотний батальйон «Чернігів-1»

13-й окремий мотопіхотний батальйон (13 ОМПБ, в/ч А4427, пп В2278) — формування Сухопутних військ Збройних Сил України в підпорядкуванні 58 окремої мотопіхотної бригади. Створений у 2014 році як добровольчий 13 батальйон територіальної оборони в Чернігівській області.

Армія США

А́рмія США (англ. United States Army) — сухопутні війська США, найбільший за чисельністю й, за деякими показниками, найстаріший вид Збройних сил США, один з семи воєнізованих міністерств США та один з п'яти видів Збройних сил США.

Армія призначена для ведення активних бойових дій на суходолі; до її складу входять військові об'єднання, з'єднання, частини та підрозділи піхоти, повітряно-десантних військ, танкових військ, армійської авіації, артилерії, війська ППО, розвідки та інших родів військ та спеціальних військ.

Сучасна Армія США веде свою історію від континентальної армії, яка була утворена 14 червня 1775, буквально перед заснуванням Сполучених Штатів Америки, у зв'язку з необхідністю вести бойові дії у Війні за незалежність Північноамериканських штатів. Конгрес, у зв'язку із закінченням війни і необхідністю створення власних Збройних сил замість розформованої Континентальної армії, своїм рішенням від 14 червня 1784 року заснував регулярну Армію США.

Контроль і управління Армією здійснюється за допомогою Департаменту Армії США, одного з трьох складових Департаменту оборони (Міністерства оборони). Главою Департаменту є цивільна особа — Секретар Армії; найвищою посадовою особою з числа військових є генерал (чотиризірковий генерал) — Начальник штабу Армії США, паралельно підпорядкований Начальникові Об'єднаного комітету Начальників штабів США.

Станом на 31 серпня 2008 чисельність Армії становила 539 675 військовослужбовців. Разом з іншими двома компонентами Армії: Національною Гвардією (англ. Army National Guard (ARNG) (360 351) і Резервом (англ. United States Army Reserve (USAR) 197 024, загальна чисельність сухопутних військ становить 1 097 050.

Бої за Авдіївку

Битва за Авдіївку, а також бої за промзону — бойові дії у ході війни на сході України, що розгорнулися навколо міста Авдіївка, яке знаходиться за 6 км на північ від Донецька. Авдіївка — це частина донецько-макіївської агломерації, і позиції навколо неї дозволяють контролювати північні околиці Донецька і Ясинуватої, південні околиці Горлівки, а також швидкісну трасу М04 «Донецьк — Горлівка». Окрім тактичної важливості міста, у ньому також працює один з найбільших коксохімічних заводів у Європі — Авдіївський коксохімічний завод.

Авдіївка, яку проросійські бойовики тримали під контролем з кінця квітня 2014 року, була звільнена Збройними силами України 28 липня 2014 року. До 21 січня 2015 року увага проросійських сил була прикута до Донецького аеропорту, після знищення якого атак почали зазнавати передмістя Авдіївки — дачний сектор, вентиляційний ствол шахти «Бутівка-Донецька» і промзона на південних околицях міста. Бої за промзону досягли піку навесні 2016 року, після чого українська армія поступово відтіснила проросійські сили на південь до автотраси. У кінці січня 2017 року українські сили наблизилися безпосередньо до автотраси і Ясинуватської розв'язки, взявши її під вогневий контроль.

Бої за Мар'їнку

Бої за Мар'їнку — бойові дії під час війни на сході України, що точилися в районі Мар'їнки — великого міста, що лежить західніше і практично впритул до Петровського району Донецька. Звільнена Збройними силами України 5 серпня 2014 року, до цієї дати переходила з «рук в руки». Періодично місто обстрілюється окупантами та терористами з Донецька.

Бої за Піски

Бої за Піски — епізод війни на сході України. Селище Піски розташоване на північний захід від Донецька, у безпосередній близькості до міста та Донецького аеропорту зокрема.

Селище було звільнене Українською Армією 21 липня 2014 року. Позиції українських сил у Пісках у 2014—2015 роках підтримували артилерією захисників Донецького аеропорту. Періодично селище зазнає артилерійських ударів проросійських формувань з Донецька.

Бої на Світлодарській дузі

Бої на Світлодарській дузі — епізод війни на сході України на південь від міста Світлодарськ Донецької області. Світлодарська дуга — лінія оборони, на яку на початку 2015 року відійшли з Дебальцевого сили АТО. Місто Світлодарськ, розташоване на північ від Світлодарського водосховища, має стратегічне значення: на північ від «дуги», на підконтрольній Україні території, знаходиться Вуглегірська ТЕС, на південь — місто Дебальцеве.

Відділення (військова справа)

Відді́лення або рій, рідко ві́дділок — це найменше штатне військове формування, тактичний підрозділ, що має штатного командира, в багатьох арміях світу.

Історично в українських збройних силах (армія УНР, УПА) в цьому значенні використовався термін «рій».

У Збройних силах України відділенням командує молодший сержант або сержант.

Зазвичай в механізованому (мотострілецькому, мотопіхотному, піхотному) відділенні 9-13 осіб. У відділеннях інших родів військ чисельність особового складу відділення від 3 до 15 осіб. У деяких родах військ відділення називається інакше: в артилерії — обслуга, в танкових військах — екіпаж.

У деяких інших арміях відділення не найдрібніше формування. Наприклад, в армії США, Великої Британії, Канади та Австралії в деяких частинах найменшим підрозділом є вогнева група, або секція, а відділення складається, як правило, з трьох груп. Але в основному, в більшості армій відділення залишається найдрібнішим формуванням.

Звичайно відділення входить до складу взводу, але може існувати і поза взводом. Наприклад, відділення управління парашутно-десантної роти не входить у жоден зі взводів роти, а безпосередньо підпорядковано командиру роти.

Військове звання

Військо́ве звання́ — ранги різних ступенів, що надаються у Збройних силах військовослужбовцям, відповідно до їхньої посади, кваліфікації фахової підготовки та терміну служби.

Військові звання України

Військові звання України — система рангів, що була утворена у березні 1992 року після прийняття Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Рангова структура відповідає оригінальній структурі військових рангів Радянського Союзу. Збройні сили України мають два типи рангів — армійські, які використовуються сухопутними військами і повітряними силами, та морські — для ВМС.

Україна позбавилась від дескриптора «авіації» у рангах повітряних сил. Ранг службовця гвардійських підрозділів, формувань чи кораблів може мати доповнення словом «гвардії». Ранги службовців правових, медичних або ветеринарних професій повинні мати приставку «юстиції», «медичної служби», чи «ветеринарної служби» відповідно до своїх основних рангів. Ранги громадян, які перебувають у резерві або у відставці мають дескриптори «резерву» чи «у відставці» відповідно.

Також Україна доповнила шкалу рангами Генерала армії України та адмірала ВМС.

Зенітна самохідна установка

Зені́тна самохі́дна устано́вка (ЗСУ) — бойова машина військ ППО, призначена для вирішення завдань з протиповітряної оборони військових формувань і тилових об'єктів від ударів авіації противника.

За своєю конструкцією і озброєнням ЗСУ можуть використовувати колісну (автомобільне або спеціальне шасі), напівгусеничну (шасі тягачів або БТР) або гусеничну (танкову або тракторну) базу, озброюватися кулеметами, зенітними гарматами, ракетами або комплексами всіх цих засобів.

Більшість армій світу досі використовують у протиповітряній обороні сухопутних військ зенітно-артилерійські установки калібром 20-40 мм.

Для надання зенітній артилерії мобільності, забезпечити можливість прикрити війська на марші були створені зенітні самохідні установки (ЗСУ). Наприклад, такі як західнонімецька ЗСУ «Гепард» або радянська ЗСУ-23-4 «Шилка».

Американці в свій час розробили ЗСУ «Сержант Йорк» у відповідь на створення Радянським Союзом «Шилки», але пізніше ця американська установка була зі скандалом знята з озброєння.

ЗСУ, як правило мають РЛС виявлення і супроводження цілей, дво- або чотиристволову артустановку, електронну систему управління вогнем, причому зазвичай все це розміщується на гусеничній базі.

Максимальний радіус дії РЛС зазвичай становить близько 16 км (на теперішній час близько 20 км). Вогонь по цілі повинен ретельно контролюватися для досягнення найбільшої вірогідності знищення літального апарату противника, економії боєприпасів (темп стрільби «Шилка» — 3400, а «Гепарда» — 1100 пост./хв.) та запобігання передчасному зносу ствола. Потрібно швидко визначати траєкторію польоту літального апарату противника, щоб вогонь вироблявся на прямолінійній ділянці траєкторії, тому що шанси збити літальний апарат, що маневрує невеликі.

Конопльов Андрій Анатолійович

Андрі́й Анато́лійович Конопльо́в (29 квітня 1977(19770429), с. Новомихайлівка, Манський район, Красноярський край, РРФСР — 23 січня 2015, с. Нікішине, Шахтарський район, Донецька область, Україна) — старший сержант Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Герой України (посмертно).

Корпус морської піхоти США

Корпус морської піхоти США або Маринарський корпус Сполучених Штатів (англ. United States Marine Corps) — один з найстаріших видів Збройних сил США, один з семи воєнізованих департаментів США та один з п'яти видів Збройних сил США.

Корпус морської піхоти призначений для швидкого розгортання військ (сил) з моря на суші, демонстрації сили та ведення самостійних активних бойових дій, як на морі, так і на суші, використовуючи міць Військово-морських сил США.

Організаційно корпус належить до Департаменту Військово-морських сил, але він може діяти абсолютно самостійно, як окремий вид збройних сил, взаємодіючи з флотом в питаннях тренування, транспортування та забезпечення.

На жовтень 2009 року Корпус налічував 203 000 солдат та 40 000 резервістів.

Молодший сержант

Моло́дший сержа́нт — військове звання в Збройних Силах України та багатьох країн, за рангом нижче за сержанта і вище за старшого солдата. Разом з військовими званнями сержант, старший сержант, старшина відноситься до сержантського і старшинського складу Збройних Сил.

За військовим званням молодший сержант є начальником — для солдатів однієї з ними військової частини.

У категорії військовослужбовців корабельного складу ВМС України званню молодший сержант відповідає звання старшина ІІ статті. В арміях більшості країн світу званню молодший сержант умовно відповідає звання «капрал».

КАНАДА: Капрал (англ. Corporal (Cpl)) в Армії та Військово-Повітряних Силах Канади. Перше звання серед сержантського складу (англ. non-commissioned officer rank) в збройних сил країни.

НІМЕЧЧИНА: Унтер-офіцер (нім. Unteroffizier) військове звання в Армії Німеччини серед сержантського складу збройних сил. Умовно можливо порівняти з військовим званням молодшого сержанта та капрала в інших країнах за ступенем відповідальності та виконання функціональних обов'язків.

В часи Третього Рейху у військах СС було еквівалентно званню «унтершарфюрер»

США: В Армії США військове звання капрал (англ. Corporal (CPL)) є вищим за звання спеціаліст та нижчим за сержанта, але має той же рівень Е-4, як і спеціаліст. Проте, на відміну від спеціаліста капрал відноситься до сержантського складу Армії (англ. non-commissioned officer).

У морській піхоті США (англ. United States Marine Corps) військове звання капрал (англ. Corporal (Cpl)) є четвертим за ступенем військовим званням, вищим за молодшого капрала (англ. Lance Corporal) та нижчим за сержанта (англ. Sergeant) Морської піхоти США.

Знаки розрізнення молодшого сержанта (капрала)

Новокатеринівка (Старобешівський район)

Новокатери́нівка — село в Україні, у Старобешівському районі Донецької області. Населення становить 667 осіб.

Повітряні сили США

Пові́тряні си́ли США (англ. United States Air Force (USAF) — один з видів збройних сил США. За чисельністю особового складу і кількістю літальних апаратів є найбільшими військово-повітряними силами у світі.

Станом на 30 вересня 2007 р., чисельність ПС США становила 328 600 осіб на дійсній службі. Крім того, 117 497 чоловік числилося в резерві, а 106 700 чоловік — у ПС Національної гвардії. На озброєнні було 4093 пілотованих літальних апаратів (а також 1289 у ПС Національної гвардії і 396 в резерві), близько 156 безпілотних літальних апаратів, 2130 крилатих ракет повітряного базування, 450 міжконтинентальних балістичних ракет.

У сучасному вигляді ПС США були сформовані 18 вересня 1947 р., незабаром після завершення Другої світової війни. До цього моменту вони перебували у складі Армії США.

Сержант Мертва Голова

Сержант Мертва Голова (Sergeant Deadhead) — американський комедійний мюзикл Нормана Торога 1965 року.

Старший сержант

Ста́рший серж́ант — військове звання молодшого командного складу в Збройних силах України, Росії і низки інших країн, по рангу вище за сержанта і нижче за старшину.

В категорії військовослужбовців корабельного складу Військово-морських сил України званню «старший сержант» відповідає звання головний старшина.

В арміях інших країн військове звання «старший сержант» умовно можливо порівняти зі званнями:

Велика Британія

штаб-сержант Армії Великої Британії (англ. Staff Sergeant (SSgt))

Ізраїль

штаб-сержант Армії Ізраїлю (Samál rishón)

Німеччина

оберфельдфебель Бундесверу ФРН нім. Oberfeldwebel

Сербія

старий водник (Старији водник)

США

штаб-сержант Армії США (англ. Staff Sergeant (SSG) або сержант першого класу (англ. Sergeant First Class) (SFC) (U.S. Army)

штаб-сержант морської піхоти США (англ. Staff Sergeant (SSgt) (U.S. Marine Corps)

штаб-сержант ВПС США (англ. Staff Sergeant (SSgt) (U.S. Air Force)

Унтерофіцер

У́нтерофіце́р (нім. Unteroffizier — «підофіцер») — військове звання і категорія молодшого командного, начальницького складу в Збройних силах різних країн. Ця категорія звань в Збройних силах України, колишньої Радянській армії умовно відповідає сучасній назві українського сержантського корпусу.

Штаб-сержант

Штаб-сержа́нт (англ. Staff Sergeant) — військове звання (сержантського) складу Збройних сил США та деяких інших країн. У ВМС ЗС України аналогічне званню штаб-старшини.

Повітряні сили Emblem of the Ukrainian Air Force.svg
Сухопутні війська Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg
Військово-морські сили Emblem of the Ukrainian Navy.svg
Сержантський та рядовий склад ЗС США
Посадовий оклад →
Вид ЗС США ↓
E-1 E-2 E-3 E-4 E-5 E-6 E-7 E-8 E-9
рядовий авіації
базовий

AB
Airman
рядовий авіації
Amn
Airman First Class
рядовий авіації першого класу
A1C
Senior Airman
старший рядовий авіації
SrA
Staff Sergeant
штаб-сержант
SSgt
Technical Sergeant
технік-сержант
TSgt
Master Sergeant Master Sergeant
майстер-сержант (MSgt)
1-й сержант (1st Sgt)
Senior Master Sergeant Senior Master Sergeant
старший майстер-сержант
(SMSgt)
1-й сержант (1st Sgt)
Chief Master Sergeant Chief Master Sergeant Command Chief Master Sergeant Chief Master Sergeant of the Air Force
головний майстер-сержант (CMSgt)
1-й сержант (1st Sgt)
головний сержант-майор (CCM)
Головний майстер-сержант ВПС (CMSAF)
рядовий (рекрут)
PVT
Private 2
рядовий
PV2
Private First Class
рядовий першого класу
PFC
SpecialistCorporal
спеціаліст (SPC)
капрал (CPL)
Sergeant
сержант
SGT
Staff Sergeant
штаб-сержант
SSG
Sergeant First Class
сержант 1 класу
SFC
Master SergeantFirst Sergeant
майстер-сержант (MSG)
1-й сержант (1SG)
Sergeant MajorCommand Sergeant MajorSergeant Major of the Army
сержант-майор (SGM)
головний сержант-майор (CSM)
сержант-майор армії (SMA)
Рядовий
Pvt
Private First Class
рядовий першого класу
PFC
Lance Corporal
молодший капрал
LCpl
Corporal
капрал
Cpl
Sergeant
сержант
Sgt
Staff Sergeant
штаб-сержант
SSgt
Gunnery Sergeant
комендор-сержант
GySgt
Master Sergeant First sergeant
майстер-сержант (MSgt)
1-й сержант (1stSgt)
Master Gunnery Sergeant Sergeant Major Sergeant Major of the Marine Corps
старший командор-сержант (MGySgt)
сержант-майор (SgtMaj)
сержант-майор КМП (SgtMajMarCor)
матрос (рекрут)
SR
Seaman ApprenticeAirman Apprentice
Fireman ApprenticeConstructionman Apprentice
молодший матрос
SA
SeamanAirman
FiremanConstructionman
матрос
SN
Petty Officer Third Class
петті-офіцер III класу
PO3
Petty Officer Second Class
петті-офіцер II класу
PO2
Petty Officer First Class
петті-офіцер I класу
PO1
Chief Petty Officer
чиф-петті офіцер
CPO
Senior Chief Petty Officer
старший чиф-петті офіцер
SCPO
Master Chief Petty Officer Command Master Chief Petty Officer Fleet Master Chief Petty Officer / Force Master Chief Petty Officer Master Chief Petty Officer of the Navy
майстер чиф-петті офіцер (MCPO)
головний майстер чиф-петті офіцер (CMDCM)
майстер чиф-петті офіцер флоту
(FORCM)
майстер чиф-петті офіцер сил (FLTCM)
майстер чиф-петті офіцер ВМС (MCPON)
Seaman Recruit
матрос (рекрут)
SR
Seaman ApprenticeAirman Apprentice
Fireman Apprentice
молодший матрос
SA
SeamanAirman
Fireman
матрос
SN
Petty Officer Third Class
петті-офіцер III класу
PO3
Petty Officer Second Class
петті-офіцер II класу
PO2
Petty Officer First Class
петті-офіцер I класу
PO1
Chief Petty Officer
чиф-петті офіцер
CPO
Senior Chief Petty Officer
старший чиф-петті офіцер
SCPO
Master Chief Petty Officer Command Master Chief Petty Officer Area Command Master Chief Petty Officer, MCPOCG Reserve Master Chief Petty Officer of the Coast Guard
майстер чиф-петті офіцер (MCPO)
головний чиф-петті офіцер (CMC)
майстер чиф-петті офіцер флоту (Резерв)
майстер чиф-петті офіцер БО (MCPOCG)

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.