Риф

Риф — пасмо підводних чи невисоких надводних скель на мілководді, що утворюються під час розмиву дна, берегів або внаслідок нагромадження решток колоніальних коралів, молюсків тощо.

PamalicanAfterLiftOff
Острів Памалікан з оточуючим рифом. Море Сулу, Філіппіни.
Reef
Риф навколо острівця

Див. також

Література

2С27 «Риф»

2С27 «Риф» — радянська 152-мм самохідна гаубиця на гусінному шасі. Розроблена на Харківському тракторному заводі.

Staying Power

«Staying Power» (укр. «Витривалість») — пісня британського рок-гурту «Queen», перший трек їхнього альбому «Hot Space» 1982 року. Вона була написана провідним співаком гурту Фредді Мерк'юрі і відома як єдина пісня «Queen», яка має секцію горну, яку влаштував Аріф Мардін. Піснею керує фанк-стилізований басовий риф (який грає Мерк'юрі на синтезаторі «Oberheim OB-X»), починаючи з ре мінору і модуляції до мі мінору протягом усієї пісні. Джон Дікон не грає у цій пісні на бас-гітарі, замість цього, він грає на ритм-гітарі «Fender Telecaster». Роджер Тейлор запрограмував доріжку драм-машини «Linn LM-1». Браян Мей грав на своїй гітарі «Red Special». В огляді альбому «Hot Space» виданням «Stylus Magazine» критик Ентоні Міччіо описав стиль пісні як "електро-диско-трек з божевільними горнами".Пісня вийшла як сингл в Японії на 7-дюймовій платівці з піснею «Calling All Girls» на стороні «Б», і в США на 7-ми і 12-дюймових платівках з піснею «Back Chat» або її реміксом на стороні «Б». Також вона вийшла у Польщі, де досягла 21 позиції у чарті.

Whole Lotta Love

Whole Lotta Love — перша і найбільш відома пісня із другого студійного альбому британського рок-гурту Led Zeppelin, Led Zeppelin II. Візитна картка пісні - гітарний риф, який в унісон грають Джиммі Пейдж та Джон Пол Джонс, а також соло на електромагнітному інструменті терменвоксі (у сингловому варіанті пісні цього соло немає)

Бухта

Бу́хта (від нім. Bucht, буквально — «вигин», «кривина») — невелика частина моря, затоки, озера, водосховища, відокремлена від відкритих вод з трьох боків частинами суші (виступами берегів, скелями та прилеглими островами) і захищена ними від хвиль та вітру. Проте в німецькій мові слово бухта має розширене значення і може позначати як затоку (наприклад, Гудзонова затока — (нім. Hudson-Bucht)), так і море (наприклад, Море Баффіна — (нім. Baffin-Bucht)).

Місцеві умови визначають гідрологічний режим бухти, який дещо відрізняється від режиму прилеглих до неї вод.

Як правило, бухти є зручним місцем стоянки суден — наприклад, Геленджицька та Цемеська бухти в Чорному морі, Золотий Ріг в протоці Босфор.

Великою бухтою можна назвати затоку, зунд або риф. Вузька бухта також може бути названа фіордом, якщо його береги відносно круті. Кале має кругове або овальне узбережжя з вузьким входом, а деякі кале можуть бути позначені як бухти.

Більшість невеликих бухт утворюються в м'яких скелях або глинах, вимитих хвилями. Тверді породи зруйнувати важче, в результаті чого утворюється мис. Невелика бухта може бути в складі більшої бухти (наприклад, Джеймсова бухта у складі Гудзонової бухти). Великі бухти, на кшталт Бенгальської бухти та Гудзонової бухти, мають різноманітну морську геологію.

Великий Бар'єрний риф

Вели́кий Бар'є́рний риф — найбільша у світі система коралових рифів, розташована в Кораловому морі, уздовж східного узбережжя Австралії, біля узбережжя штату Квінсленд. Простягається на &&&&&&&&&&&02300.&&&&002300 км з півдня на північ, починаючи від тропіка Козерога між містами Гладстон і Бундаберг до протоки Торреса, що відокремлює Австралію від Нової Гвінеї. Загальна площа — &&&&&&&&&0348698.&&&&00348 698 км². У північній частині має ширину близько 2 км, у південній — 152 км. На півдні віддалена від берега на 300 км, а далі на північ, біля мису Мелвілла, наближається до материка на відстань до 32 км. Складається з мільярдів коралових поліпів. Найбільша споруда у світі, яку творять живі організми. Велика частина рифів перебуває під водою й оголюються під час відпливів.

Деякі рифи під впливом абразійно-акумулятивній діяльності моря перетворилися на коралові острови. Морський національний парк (площею понад 5 мільйонів га, заснований в 1979 році) включено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Важливим видом економічної діяльності в регіоні є туризм, який дає близько 3 мільярдів доларів США на рік(англ.).

Геологія Марокко

Геологія Марокко

Марокко знаходиться на північному краї гігантської плити, яка утворює Африканський материк. На тер. країни виділяються різні за геологією і металогенією області: на півночі країни — Риф-Атласька (крайній зах. сектор Середземноморського геосинклінального пояса), на півдні — Антиатласька (півн.-зах. сегмент Африканської платформи), розділені Півд.-Атлаським регіональним розломом. У Антиатлаській обл. виділяється мегантикліналь Антиатлас, обрамована на півночі Півд.-Атлаським розломом, а на півдні — палеозойськими відкладами синекліз Тіндуф, Тафілальт-Бешар і авлакогену Угарта. Древній офіолітовий шов Бу-Аззер — Ель-Граара розділяє мегантикліналь на два блоки — східний (Сх. Антиатлас) і Західний (Центр. і Зах. Антиатлас). Найбільш древні комплекси архею і протерозою оголені в Зах. і Центр. Антиатласі в куполоподібних виступах фундаменту (бутоньєрах). Вони укладені кристалічними сланцями, гнейсами, мусковітовими і серицитовими сланцями, прорваними гранітоїдами. Протоплатформні відклади карбонатно-піщано-кварцитового комплексу поширені в Зах. і Центр. Антиатласі. Офіолітовий теригенно-вулканогенний комплекс зі спілітами, діабазами і ультрамафітами локально розвинений в прирозломній смузі Гол. Антиатласького розлому, в шовній зоні Бу-Аззер — Ель-Граара. Теригенно-флішоїдні відклади геосинклінального і вулканіти орогенного комплексів, прорваних гранітоїдами, розвинені переважно в Сх. Антиатласі. Платформний чохол складений морськими карбонатно-теригенними комплексами (венд-палеозой), локально деформований і перекритий мезозойсько-кайнозойськими відкладами. З породами докембрійського фундаменту пов'язані родов. руд заліза, кобальту і нікелю, міді, рідкіснометалічних пегматитів, вольфраму, золота і срібла; з відкладами платформного чохла — руд заліза, марганцю, міді, свинцю і цинку.

Риф-Атласька обл. включає епіпалеозойські платформні блоки Марокканської Месети і Мароккано-Оранської Месети, на заході — сектор Приатлантичного перикратонного прогину, в центрі, на сході і півдні — брило-складчасті споруди Середнього, Високого і Сахарського Атласів, а на півночі — шар'яжно-складчасті зони Ер-Рифу. Складчаста основа Риф-Атласької обл. представлена каледоно-герцинськими вулканогенно-осадовими комплексами палеозоїд, прорваними герцинськими гранітоїдами, серед яких місцями виступають породи пізнього докембрію. Платформний чохол Риф-Атласької обл. складений червоноколірними гірськими породами, базальтами і евапоритами тріасу, карбонатно-теригенними відкладами юри, місцями — крейди і палеогену. З палеозойськими комплексами Риф-Атласької обл. пов'язані родов. кам. вугілля, руд заліза, марганцю, міді, свинцю і цинку, молібдену, вольфраму, олова, стибію і піротину; з мезозойськими і кайнозойськими — родов. горючих сланців, руд марганцю, міді, свинцю і цинку, а також ангідриту, гіпсу, бариту, кам'яної і калійної солей, флюориту і зернистих фосфоритів. У Антиатлаській обл. подовжні і поперечні розломи контролюють розподіл фацій і потужності докембрійських і палеозойських комплексів, а також розміщення докембрійських офіолітів, палеозойських і кайнозойських вулканітів.

У Риф-Атлаській обл. широтні і півн.-східні розломи пов'язані з розкриттям Атлантичного ок. і зануренням Середземного м. Вони визначають розвиток Приатлантичного перикратонного прогину, авлакогенів Середнього, Високого і Сахарського Атласів. У поєднанні з поперечними розломами вони обумовили розподіл потужності і фацій в палеозої, мезозої і кайнозої, а також розміщення фанерозойських вулканітів і неоген-четвертинних вулканічних центрів (вулканаріїв). Найважливіші рудні райони ендогенних і полігенних родов. локалізовані в зонах подовжніх і поперечних розломів і у вузлах їх зчленування. Південно-Атласький розлом, що обрамовує з півдня Риф-Атлаську обл., в районі м. Агадір характеризується найбільшою сейсмічністю (до 10 балів).

Ер-Риф

Ер-Риф, Ер-Ріф або просто Риф (Ріф) (араб. جبال الريف‎) — гірський хребет на півночі Марокко. Розташований поряд з системою Атлаських гір. Найвища гора Тидигін (2456 м).

Залежні території

У списку представлені залежні та самоврядні території і країни, що мають відмінний політико-правовий статус від такого, що діє в метрополії й не інтегровані остаточно до такої системи.

Австралія

Зовнішні території Австралійського Союзу:

Австралійська антарктична територія

Острови Ашмор і Картьє

Острів Херд і острови Макдональд

Кокосові острови

Острови Коралового моря

Острів Норфолк

Острів Різдва

Велика Британія

Британські військово-морські бази:

Акротирі і Декелія

Заморські території:

Ангілья

Бермудські Острови

Британська антарктична територія

Британські Віргінські Острови

Британська Територія в Індійському Океані

Гібралтар

Кайманові Острови

Монтсеррат

Острови Святої Єлени, Вознесіння і Тристан-да-Кунья

Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови

Піткерн

Острови Теркс і Кайкос

Фолклендські Острови

Коронні володіння:

Гернсі, частина Нормандських островів

Джерсі, частина Нормандських островів

Острів Мен

Королівство Данія

Ґренландія

Фарерські острови

Королівство Нідерландів

Аруба

Кюрасао

Сінт-Мартен

Нова Зеландія

Острови Кука — самоврядна країна у вільній асоціації

Ніуе — самоврядна країна у вільній асоціації

Токелау — залежна територія

Територія Росса — антарктична територія

Королівство Норвегія

Острів Буве

Земля Королеви Мод — антарктична територія

Острів Петра I

Свальбард і Ян-Маєн — архіпелаг Шпіцберген має спеціальний статус згідно з міжнародним Шпіцбергенським трактатом

США

Заморські володіння (не інкорпоровані території):

Американське Самоа, Східне Самоа

Американські Віргінські Острови

Гуам

Північні Маріанські Острови

Пуерто-Рико

Зовнішні малі острови США без корінного населення:

острів Бейкер, атол Джонстон, острів Джарвіс, острів Гауленд, риф Кінгмен, атол Мідвей, острів Навасса, острів Вейк

Франція — Французька Республіка

Заморські спільноти:

Волліс і Футуна

Нова Каледонія

Сен-Бартельмі

Сен-Мартен

Сен-П'єр і Мікелон

Французька Полінезія

Французька Гвіана

Заморські території:

Кліппертон

Французькі Південні і Антарктичні Території

Квінсленд

Кві́нсленд (англ. Queensland, скорочено — Qld) — штат в Австралії. Столиця — Брисбен. Міста — Голд-Кост, Кернс, Тувумба, Таунсвіль, Рокгемптон, Калаундра, Маккай, Гладстон.

Особливості: Великий Вододільний хребет, включаючи гору Бартл Фрере 1 657 м; Великий бар'єрний риф довжиною близько 2 тис. км біля східного узбережжя; гірничодобувний район біля міста Маунт-Айза; Саншайн-Кост (узбережжя «Сонячне Сяйво») із великою кількістю курортів.

Виробництво: цукор, ананаси, яловичина, бавовна, вовна, тютюн, мідь, золото, срібло, свинець, цинк, вугілля, нікель, боксити, уран, природний газ.

Коралове море

Кора́лове мо́ре — море Тихого океану між Австралією і Меланезією. Площа 479,1 млн. км² (з Соломоновим морем), глибина до 9175 м (Бугенвільський жолоб). Підводні вулкани, Великий Бар'єрний Риф.

Кораловий риф

Кора́лові спору́ди, кора́лові ри́фи (рос. коралловые сооружения, англ. coral structures; нім. Korallenbauten m pl) — геологічні утворення, що формуються внаслідок життєдіяльності колоніальних коралових поліпів (головним чином мадрепорових коралів) і супутніх їм організмів, здатних вилучати вапно з морської води. Утворюються на мілководді в тропічних морях. На початку 1980-х років загальна площа коралових рифів становила близько 600 тисяч км², до 2000 року вона скоротилася приблизно до 250 тисяч км² (0,07 % площі Світового океану). Основні масиви рифів розташовані в морях Південно-Східної Азії (45 % світової площі рифів), близько 14 % в Атлантиці, 17 % в Індійському океані, 18 % в Тихому і 6 % в Червоному морі. Близько третини коралових рифів світу вже втрачено. При поточній тенденції деякі рифи можуть бути знищені до 2030 року.

Куш-Кая (Судак)

Куш-Кая́ або Со́кіл (рос. Сокол, Куш-Кая, крим. Quş Qaya — скеля-птах) — гора поблизу Зеленої бухти селища Новий Світ у Криму (Україна).

Біля підніжжя гори пролягає єдина асфальтована дорога з Нового Світу — до міста Судак.

Гора являє собою стародавній кораловий риф, що є найбільшим у Європі. Основа займає площу біля 1-го кв. км. Сформований приблизно 150 млн років тому на прибережній обмілині стародавнього океану Тетіс, як і подібні рифи даного регіону — миси Алчак та Капчик, гора Коба-Кая. Колір Сокола залежить від освітлення: при сонці — білий, а після дощу — фіолетовий різних відтінків.

Прокладено більше двох десятків альпіністських маршрутів на вершину гори від 1-ї до 6-ї категорії складності. З західної та північної сторони є кілька відносно легких та безпечних маршрутів для підйому без додаткового альпіністського спорядження.

Кінгмен (риф)

Кі́нгмен — кораловий риф у північній частині Тихого океану.

Загальна площа — 1 км².

Координати: довгота — 162 ° 18' W, широта — 6° 23' N

Відкритий у 1789 році американським капітаном Едмундом Фенінгом (Edmund Fanning) судна Бетсі (Betsey) та анексований США в 1922 році.

Наприкінці 1930-х лагуна рифа використовувалася авіакомпанією Pan American World Airways як проміжна база для гідролітаків на шляху між Гаваями і Самоа.

Покровське (Бахмутський район)

Покро́вське — село Бахмутської міської громади Донецької області, Україна.

Неподалік від села розташована геологічна пам'ятка природи місцевого значення Риф, оголення вапняку біля села Покровське.

Ресіфі

Ресіфі (порт. Recife, вимоваопис файлу МФА: [heˈsifi], від порт. recife — «риф») — друге за розміром місто в Північно-східному регіоні Бразилії.

Риф (музика)

Риф (англ. Riff) — на відміну від соло коротка, багаторазово повторювана, мелодійна фраза, остинато якої використовується як засіб нагнітання динаміки чи ритмічна форма супроводу імпровізуючого соліста. Попри найчастіше застосування в рок-музиці, важкому металі, латинос, фанку та джазі, класична музика також іноді базується на простому рифі, як-то «Болеро» Моріса Равеля.

Техніка рифів широко розповсюджена в біг-бенді, де можуть виконуватися одночасно декілька різних рифів. Іноді серія рифів проводиться в послідовному чергуванні або у вигляді респонсорної переклички між групами інструментів оркестру.

Термін увійшов до жаргону в 1920-х і використовується переважно в обговоренні форм рок-музики або джазу. Достеменне походження словотворення невідоме. Деякі джерела стверджують, що слово «riff» є скороченням від фрази «Rhythmic figure» (ритмічна фігура), проте більшість музикантів вважають, що назва походить від аналогічного терміну в комедії, де ним позначають коротке влучне зауваження по суті справи.

Риф Маро

Риф Маро́ (англ. Maro Reef, мовою гавайців — Налукакала «прибій розчісує прибульців») — кораловий атол в Тихому океані, належить до Гавайських островів. Площа рифу приблизно 1 934 км². На рифі мешкає 37 родів коралів (англ. stony coral). Розташований за 850 км на північний захід від Гонолулу, що на острові Оаху.

Скагеррак

Скагерра́к (дан. Skagerrak, норв. Skagerrak, швед. Skagerrak) — акваторія між північно-західним берегом Ютландії і Скандинавським півостровом, з'єднує Північне море з Балтійським морем, через Каттегат, Великий і Малий Бельт, Ересунн. Через Скагеррак проходить один з найбільш завантажених морських маршрутів у світі, де можна зустріти судна з усього світу. Тут також ведеться інтенсивне промислове рибальство. Екосистема протоки знаходиться під негативним впливом прямої діяльності людини. Осло є єдиним великим містом на узбережжі Скагеррака.

Стратотиповий розріз нижньопермських відкладів Донбасу в селі Покровське

Стратотиповий розріз нижньопермських відкладів Донбасу в селі Покровське — геологічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташована в Бахмутському районі Донецької області біля села Покровське.

Статус пам'ятки природи присвоєно рішенням облвиконкому від 21 червня 1972 року № 310. Площа — 0,2 га. Це — вихід нижньопермських вапняків, доломітів, гіпсів і ангідритів на денну поверхню у вигляді рифа. Залишки викопного рифа розташовані на північно-східній околиці села Покровського. Виявлено геологами виробничого об'єднання «Донбасгеологія».

Сформувався 200 мільйонів років тому, в чистій водоймі як результат життєдіяльності різноманітних організмів — коралів, морських їжаків, губок.

Форми рельєфу
Пляжі
Процеси
Береговий захист
Пов'язані

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.