Піт

Піт — водний розчин солей, що виділяється потовими залозами ссавців, у тому числі людини.

Amanda Françozo At The Runner Sports Fragment
Краплини поту на обличчі

Механізм потовиділення

Основна стаття: Потовиділення

Потовиділення є рефлекторною реакцією організма на підвищену температуру повітря. При дії більш високої температури навколишнього середовища, внаслідок подразнення рецепторів шкіри, що сприймають тепло, починається потовиділення.

Потові залози беруть участь у терморегуляції. Найбільше потових залоз у людини на долонях — до 500 на см². У людини за добу виділяється від 0,5 до 10 л. поту і більше, залежно від інтенсивності м'язової роботи, температури зовнішнього середовища й кількості спожитої людиною води.

Хімічний склад поту й ін. характеристики

Піт містить 97,5—99,5% води, незначну кількість солей (хлориди, фосфати, сульфати), органічних сполук (сечовина, креатинін, сечова кислота) та інші речовини.

Реакція поту кисла (рН 3,8-6,2), іноді лужна (при розкладанні сечовини і виділенні аміаку).

Людський піт має характерний запах, який може бути різким. Вчені сперечаються про зв'язок між сприйняттям запаху поту і сексуальною збудженістю особами протилежної статі.

Значення поту

Піт є кінцевим продуктом одного з механізмів терморегуляції людини і багатьох тварин. Кисла реакція поту сприяє бактерицидності шкіри, захищаючи її від проникнення багатьох мікробів.

У багатьох ссавців піт відіграє роль комунікативного засобу. З потом переносяться феромони та ін. біологічно активні речовини.

Див. також

Джерела та література

Посилання

Альберт Коста

Альберт Коста і Казальс (кат. Albert Costa i Casals) — іспанський тенісист, олімпійський медаліст, чемпіон Ролан-Гарросу, володар Кубка Девіса в складі збірної Іспанії.

Бронзову олімпійську медаль Коста виборов на Сіднейській олімпіаді 2000 року в парних змаганнях, граючи разом із Алексом Корретхою.

Найбільшим досягненням Кости була перемога у Відкритому чемпіонаті Франції 2002, де в фіналі він переграв Хуана Карлоса Ферреро.

Іспанська команда, до складу якої входив Коста, виграла Кубок Девіса 2000 року. В цьому змаганні Коста грав як в одиночному, так і в парному розрядах. Після завершення кар'єри в 2006 році Коста з 2008 був капітаном іспанської збірної, і під його керівництвом вона двічі вигравала Кубок у 2009 та 2011 роках.

Борис Беккер

Борис Беккер (нім. Boris Becker, 22 листопада 1967) — німецький тенісист, у минулому перша ракетка світу, шестиразовий переможець турнірів Великого шолома, олімпійський чемпіон.

Борис Беккер виграв Вімблдонський турнір у 1985, коли йому було 17 років. Він став наймолодшим переможцем в історії турніру й першим несіяним гравцем та першим німцем, якому підкорився Вімблдонський титул. Він зумів захистити титул наступного року, й ще раз виграти Вімблдон у 1989.

Беккер також двічі перемагав на Відкритому чемпіонаті Австралії, і один раз на Відкритому чемпіонаті США. Олімпійську золоту медаль і звання олімпійського чемпіона Борис здобув у Барселоні.

Для гри Беккера була властива класична тактика подача — вихід до сітки. Він був сильний в обох складових частинах цієї тактики, а родзинкою в його грі були пірнання за м'ячем на сітці, що дозволяли йому в падінні досягати далекі м'ячі. Іншими сильними сторонами його гри були добрі удари з відскоку й прийом подачі. Особливості його гри давали йому перевагу на трав'яних кортах, але не дозволяли добиватися значних успіхів на ґрунті.

2010 року разом із колишнім президентом США Біллом Клінтоном і голлівудськими кіноакторками Елізабет Герлі та Вупі Ґолдберґ Беккер відвідав Міжнародну конференцію з питань СНІДу Відні, що мала на меті зупинити поширення ВІЧ Східною Європою (в тому числі — Україною).

Вейн Феррейра

Вейн Річард Феррейра (англ. Wayne Richard Ferreira) — південноафриканський тенісист, олімпійський медаліст.

Срібну олімпійську медаль Феррейра виборов на Олімпіаді 1992 року, що проходила в Барселоні, у парних змаганнях, граючи з Пітом Норвалом. У фіналі південноафриканська пара поступився німецькій.

За свою кар'єру Феррейра виграв 15 турнірів ATP в одиночному й 11 в парному розряді. Найвищим його досягненням у турнірах Великого шолома були два півфінали Відкритого чемпіонату Австралії. Граючи з Амандою Кутцер, Феррейра виграв Кубок Гопмана 2000 року.

Горан Іванишевич

Горан Іванишевич — колишній хорватський тенісист, єдиний в історії Вімблдону гравець, який здобув перемогу, отримавши на турнір спеціальне запрошення організаторів — вайлд-кард, бронзовий медаліст Олімпійських ігор.

Іванишевич відомий своєю надпотужною подачею. Найкраща поверхня для нього — трава. Його єдиний успіх на турнірах Великого шолома прийшов на кортах Вімблдона. Іванишевич міг перемогти будь-якого, якщо гра в нього скадалася добре, але йому були також властиві вибухи гніву на корті, спрямовані перед усім на себе, і деяка нестабільність в грі.

Вперше Іванишевич потрапив до фіналу Вімблдону в 1992 році, вигравши у Бориса Беккера, Стефана Едберга та Івана Лендла. У фіналі він грав з Андре Агассі. Для обох тенісистів це був перший фінал Великого шолома. Іванишевич поступився в 5 сетах: 6-7, 6-4, 6-4, 1-6, 6-4.

Вдруге Іванишевич грав у фіналі Вімблдона в 1994, де Піт Сампрас переміг його 7-6, 7-6, 6-0. Втретє він знову грав із Сампрасом у 1998 і поступився у 5 сетах: 7-6, 6-7, 4-6, 6-3, 2-6.

Наприкінці 1990-х результати Горана знизилися у зв'язку з травмою плеча. Він здобув репутацію найкращого тенісиста всіх часів і народів, якому не підкорився жоден турнір Великого шолома. Перед Вімблдоном-2001 він перебував на 125 позиції в рейтингу, а тому не мав автоматичного допуску. Організатори надали йому вайлд-кард. Попри те, що його шанси розцінювалися дуже низько, він зумів добратися до фіналу, перемігши Карлоса Мойю, Енді Роддіка, Марата Сафіна і, у півфіналі в 5 сетах, Тіма Генманна. У фіналі Іванишевич переміг Патріка Рафтера 6-3, 3-6, 6-3, 2-6, 9-7.

Іванишевич виборов дві бронзові медалі на Олімпіаді у Барселоні як в одиночному розряді, так і у парі з Гораном Прпичем. Він також виграв Кубок Великого шолома в 1995, перемігши в фіналі Тодда Мартіна. У 1996 разом із Івою Майолі він здобув перемогу у Кубку Хопмана.

Густаво Куертен

Ґуста́во «Ґуґа́» Куерте́н (порт. Gustavo Kuerten; *10 вересня 1976, Флоріанополіс) — бразилійський тенісист, триразовий чемпіон Ролан-Гарросу, колишня перша ракетка світу.

Народився 10 вересня 1976 року в місті Флоріанополіс, Бразилія.

Куертен очолював світовий рейтинг 43 тижні. Загалом за кар'єру він здобув 20 титулів в одиночному та 8 — в парному розрядах.

У травні 2008 року після поразки в першому колі відкритого чемпіонату Франції, завершив свою 12-ти річну професійну кар'єру. У 2009 році розпочав написання автобіографічної книжки. Видання книги очікується в 2010 - 2011 роках. За словами автора в книзі будуть цікаві історії з життя спортсмена.

Давиденко Микола Володимирович

Мико́ла Володи́мирович Давиде́нко (рос. Никола́й Влади́мирович Давыде́нко; нар. *2 червня 1981, Сєвєродонецьк, Українська РСР, СРСР) — російський тенісист українського походження. Мешкає в Монте-Карло.

Володар Кубка Девіса 2006 року в складі збірної Росії.

Досягнення на турнірах Великого шолома в одиночному розряді:

Півфіналіст Відкритого чемпіоната Франції 2005 та 2007,

Півфіналіст Відкритого чемпіоната США 2006 та 2007,За час кар'єри Давиденко виграв 14 турнірів ATP в одиночному розряді, в тому числі 2 турніри серії Мастерс.

Давід Налбандян

Даві́д Па́бло Налбандя́н (ісп. David Pablo Nalbandian, нар. 1 січня 1982) — аргентинський тенісист-професіонал вірменського та італійського походження. Фіналіст Вімблдонського турніру 2002 року. Зараз займає 27-му позицію у рейтингу ATP.

Джим Кур'є

Джим Кур'є (англ. James Spencer "Jim" Courier, Jr., 17 серпня 1970) — колишній американський тенісист, колишня перша ракетка світу, переможець чотирьох турнірів Великого шолома.

Джим Кур'є був одним із провідних тенісистів першої половини 90-тих. Він двічі вигравав Відкритий чемпіонат Франції, двічі Відкритий чемпіонат Австралії, був фіналістом Вімблдону та Відкритого чемпіонату США. У складі збірної США Кур'є двічі, у 1992 та 1995, вигравав Кубок Девіса.

За стилем гри Кур'є був гравцем задньої лінії з потужними ударами з відскоку.

Джим Кур'є був індуктований у Міжнародну залу тенісної слави в 2005.

Карлос Мойя

Карлос Мойя Лліомпарт (кат. Carles Moyá, 27 серпня 1976) — іспанський тенісист, колишня перша ракетка світу.

Мойя виграв Відкритий чемпіонат Франції у 1998 і був фіналістом Відкритого чемпіонату Австралії 1997. У 2004 він допоміг збірній Іспанії виграти Кубок Девіса. Першу позицію в світовому рейтингу Мойя утримував два тижні.

Хоча Мойя природний шульга, він грає правою рукою. Він був одним із перших в новому поколінні іспанських тенісистів, які поряд із вмілою грою на ґрунтових кортах почали добиватися успіхів на харді. На вересень 2010 Мойя був одним із чотирьох тенісистів в АТР-турі, котрі здобули понад 500 перемог.

Завершив професіональну кар'єру 17 листопада 2010 року. Виступає у турнірах ветеранів.

Має двох дітей.

дочка Карла (2010)

син Карлос (2012)

Ллейтон Г'юїтт

Ллейтон Г'юїтт (англ. Lleyton Hewitt, 24 лютого 1981) — австралійський тенісист, колишня перша ракетка світу, дворазовий чемпіон турнірів Великого шолома в одиночному розряді, і ще раз у парному розряді.

За стилем гри Г'юїтт гравець захисного плану, відомий передусім витяганням складних м'ячів, швидкістю переміщень на корті й умінням боротися проти супротивників, які переважають його за фізичними даними — Ллейтон середнього зросту.

Міхаель Штіх

Міхаель Штіх (нім. Michael Stich, 18 жовтня 1968) — німецький тенісист, олімпійський чемпіон.

Найбільше досягнення Штіха в одиночному розряді на турнірах Великого шолома — перемога у Вімблдонському турнірі 1991 року. В парному розряді він також вигравав Вімблдон, але, крім того, став олімпійським чемпіоном Барселонської Олімпіади в парі з Борисом Беккером.

Патрік Рафтер

Патрік «Пет» Майкл Рафтер (англ. Patrick Michael Rafter) — австралійський тенісист-професіонал. Народився 28 грудня 1972 року в місті Маунт-Іса, Австралія .

Колишня перша ракетка світу. Двічі вигравав US Open та двічі виступав в фіналі Wimbledon в одиночному розряді. Також став переможцем Australian Open в парному розряді разом з Йонасом Бйоркманом в 1999. 2006 року був прийнятий в Міжнародну тенісну залу слави.

У 2001 році завершив свою професійну кар'єру.

Піт Пітерс

Піт Пітерс (англ. Pete Peeters, нар. 17 серпня 1957, Едмонтон) — колишній канадський хокеїст, що грав на позиції воротаря. Грав за збірну команду Канади.

Провів понад 500 матчів у Національній хокейній лізі.

Піт Сампрас

Піт Са́мпрас (англ. Pete Sampras; * 12 серпня 1971, Вашингтон, США) — американський тенісист грецького походження; за свою 15-річну кар'єру виграв 14 турнірів великого шолома та 286 тижнів був першою ракеткою світу, що деякий час було абсолютними рекордами, побитими відповідно у 2009 та 2012 роках Роджером Федерером.

Роджер Федерер

Роджер Федерер (англ. Roger Federer) (нар. 8 серпня 1981, Базель, Швейцарія) — швейцарський тенісист-професіонал, 20-разовий чемпіон турнірів Великого шолома, олімпійський чемпіон та медаліст, шестиразовий переможець підсумкового турніру року, перша ракетка світу, семиразовий найкращий спортсмен Швейцарії (2003–2004, 2006–2007, 2012, 2014 та 2017).

Сафін Марат Михайлович

Мара́т Миха́йлович Са́фін (тат. Марат Мөбин улы Сафин, Marat Möbin ulı Safin, рос. Сафин Марат Мубинович; *27 січня 1980, Москва) — російський тенісист-професіонал.

Народився 27 січня 1980 року в Москві. Дворазовий переможець турнірів серії Великого шолому. Дворазовий переможець кубку Девіса у складі збірної команди Росії. Колишня перша ракетка світу. За свою кар'єру здобув 15 титулів в одиночному розряді і 2 — в парному.

Стен Вавринка

Станіслас «Стен» Вавринка (нім. Stanislas Wawrinka, 28 березня 1985) — швейцарський професійний тенісист, олімпійський чемпіон, переможець трьох турнірів Великого шолома: Відкритого чемпіонату Австралії 2014, Відкритого чемпіонату Франції 2015 та Відкритого чемпіонату США 2016, а також Мастерсу в Монте-Карло 2014.

Звання олімпійського чемпіона Вавринка виборов на Пекінській олімпіаді в парному розряді разом із Роджером Федерером.

Вавринка має один з найкращих одноручних бекхендів серед тенісистів професіоналів. Це його улюблений удар.

У травні 2014 офіційно змінив своє ім'я зі «Станіслас» на «Стен».

Стефан Едберг

Стефан Едберг (швед. Stefan Edberg, 19 січня 1966) — шведський тенісист, у минулому перша ракетка світу, переможець шести турнірів Великого шолома в одиночному розряді й трьох в парному розряді, дворазовий бронзовий медаліст Олімпійських ігор.

Едберг був яскравим представником класичного стилю тенісу за принципом подача - вихід до сітки. Єдиний турнір Великого шолома, який йому не покорився - Відкритий чемпіонат Франції, який грається на повільних ґрунтових кортах. На Ролан-Гарросі він зумів добратися лише до фіналу в 1989, поступившись у вирішальному матчі Майклу Чангу.

У парному розряді Едберг переміг на Відкритому чемпіонаті Австралії та Відкритому чемпінаті США в 1987 році в парі з Андресом Яррідом. Ще одну перемогу в Австралії Едберг здобув у 1996 в парі з Петром Кордою. Це був його останній великий шолом.

Едберг переміг на показовому турнірі тенісистів на Лос-Анджелеській олімпіаді 1984. На Сеульській олімпіаді, де теніс входив до офіційної програми змагань Едберг здобув дві бронзові медалі - в одиночному розряді та в парі, граючи з Андерсом Яррідом.

Тампа-Бей Лайтнінг

«Тампа-Бей Лайтнінг» (англ. Tampa Bay Lightning) — заснована у 1993 професіональна хокейна команда міста Тампа (штат Флорида, США). Команда — член Атлантичного дивізіону, Східної конференції, Національної хокейної ліги.

Домашнім полем для «Тампа-Бей Лайтнінг» — Сент-Піт-Таймс-форум.

«Лайтнінг» виграли Кубок Стенлі y 2003–2004 році.

Хуан Карлос Ферреро

Хуа́н Ка́рлос Ферре́ро Дона́т (ісп. Juan Carlos Ferrero Donat, *12 лютого 1980, Онтеньєнте, Іспанія) — іспанський тенісист-професіонал, колишня перша ракетка світу ATP.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.