Пахвина

Пахвина (лат. inguen) або пахвинна ділянка (лат. regio inguinalis) — частина нижнього краю живота, що прилягає до стегна. Пахвинна ділянка є парною ділянкою гіпогастральної частини живота: є справа і зліва.

Від пахвини слід відрізняти пах — місце між стегном і нижньою частиною живота[1].

Dr Bock plate11a
1 — жовтий — пахвинна ділянка;
2 — синій — лонна зона;
3 — пахвинний канал

Термінологія

Український термін «пахвина» походить від архаїчного слова «пах», яке означає впадина, заглибина. В українській медичній термінології існує низка паронімів, що мають спільний корінь «пах»[2]:
пах, у, ч. — ділянка пахвинна
пахва, и, ж. — ямка пахвова
пахвинний,а, е — син. інґвінальний
пахвовий, а, е — син. аксилярний, підпахвовий.
Очевидно наявність однокореневих слів-паронімів (пари «пах — пахва» і «пахвинний — пахвовий») і механічна транслітерація з російської мови призвели до того, що сьогодні в українській медичній літературі і публіцистиці часто для означення пахвини хибно використовується російська калька «пахова ділянка»[3][4][5][6]

Анатомічні межі

Пахвинна ділянка має наступні межі[7][8]:
• вгорі — горизонтальна лінія, що з'єднує передні верхні ості клубових кісток
• внизу — пахвинна зв'язка або шкірна складка на стику тулуба з ногою
• присередньо — бічний край прямого м'яза живота.

Клінічне значення

В пахвинній ділянці розташовуються пахвинний канал (лат. - canalis inguinalis), множинні лімфатичні вузли, м'язи-аддуктори стегна, проходять крупні кровоносні судини, що кровопостачають нижню кінцівку, у чоловіків — сім'яний канатик, у жінок — кругла зв'язка матки. За певних патологічних обставин в цю ділянку можуть спускатися петлі кишок. Відповідно пахвинна ділянка є типовим місцем локалізації цілої низки патологічних процесів чи захворювань, катетеризації магістральних кровоносних судин нижньої кінцівки та операцій[9]

Патологія

Пахвинна грижа
Грижа Гілмора
Лімфаденіт пахвинних лімфатичних вузлів
Кіста сім'яного канатика

Примітки

  1. Пах // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Орфоґрафічний словник українських медичних термінів/Львівський державний медичний інститут-Наукове товариство імені Шевченка, Львів: Видавнича спілка словник, 1993. — С.300
  3. Стерильні пов'язки на живіт, пахову ділянку та промежину
  4. Біль в паховій області справа
  5. І. Я. Дзюбановський, В. І. П'ятночка, К. Г. Поляцко, О. В. Дмитрів. Оцінка якості життя пацієнтів після різних типів пахових герніопластик. Український Журнал Хірургії, 2011, № 5 (14), С. 34-38
  6. Черкасов В. Г. (2010). У Нова книга. Міжнародна анатомічна термінологія (латинські, українські, російські та англійські еквіваленти). Вінниця. с. 16. с. 392. ISBN 978-966-382-214-3.
  7. MedicineNet.com: Definition of groin. Архів оригіналу за 2013-07-16. Процитовано 2008-08-23.
  8. WebMB.com: Groin problems and injuries. Архів оригіналу за 2013-07-16. Процитовано 2008-08-23.
  9. Оперативна хірургія та топографічна анатомія (під ред. Ковальського М. П.)
Бубон (медицина)

Бубо́н (лат. bubo < грец. βουβών — «пахвина», «пухлина в пахвині») — значно збільшений внаслідок запалення поверхневий лімфатичний вузол. Виникає при таких інфекційних захворюваннях, як чума (її різновид бубонна чума) чи туляремія. У випадку збільшення лімфатичних вузлів при таких хворобах, як м'який шанкр, гонорея, сибірка чи сифіліс доречніший термін «лімфаденіт». Зовнішньо бубон схожий на величезну шкіряну мозолю, і, як правило, з'являється під пахвами, у пахвині або на шиї.

Розрізнюють первинні та вторинні бубони. Перші утворюються у місцях проникнення збудника в організм. Вторинні виникають внаслідок гематогенного занесення збудника на віддалені від первинного зараження місця.

Проколювання і розрізання бубонів з наступним видаленням гною ще в XIX ст. було основним способом лікування чуми. Нині подібні операційні втручання не практикуються, але в бубони здійснюють ін'єкції антибіотиків (стрептоміцин, доксициклін), а також з них проводять забирання гнійного вмісту для діагностики

Глибоке пахвинне кільце

Глибоке пахвинне кільце (лат. anulus inguinalis profundus) внутрішній отвір пахвинного каналу, розташований на його задній стінці (вхід у пахвинний канал).

Грижа Гілмора

Грижа Ґілмора, або спортивна грижа або грижа спортсменів, — патологічне ураження пахвини, притаманне для спортсменів.

Пах (значення)

Пах, Пахвина — частина нижнього краю живота, що прилягає до стегна

Пахвинна зв'язка

Пахвинна зв'язка (лат. ligamentum inguinale) — щільний сполучно тканинний тяж, складений у вигляді жолобка і перекинутий між передньою верхньою остю клубової кістки і лонним горбком.

Пахвинний канал

Паховий канал (лат. canalis inguinalis) — хід в нижній частині передньої черевної стінки, в якому у чоловіків проходить сім'яний канатик, а у жінок кругла зв'язка матки.

Поверхневе пахвинне кільце

Поверхневе пахвинне кільце (лат. - anulus inguinalis superficialis) зовнішній отвір пахвинного каналу, розташований на його передній стінці (вихід з пахвинного каналу).

Розбирання яловичої туші

Розбирання яловичої туші — процес обробки (перероблення) туші великої рогатої худоби для одержання яловичини різної кулінарної якості.При обробленні виконуються наступні операції:

розрубування — розділення туші на частини;

обвалювання — видалення кісток;

зачищення — видалення сухожиль, хрящів, плівок і жиру.

Яловичина

Я́ловичина — м'ясо великої рогатої худоби.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.