Парафія

Пара́фія (грец. παροικία, paroikia, лат. paroecia, «церковна громада») — у християнстві церковно-адміністративна організація найнижчого рівня в межах однієї діоцезії (єпископства, єпархії). Громада (клір і миряни) одного храму-церкви; так звані парафія́ни. Також — місцевість, де живуть члени цієї громади, або церковна власність громади. Перебуває під пасторською опікою та церковним контролем парафіяльного священника — настоятеля парафіяльної церкви. Керується радою парафії та настоятелем (парохом, пастором, плебаном тощо). Перебуває під наглядом єпископа, який затверджує парафіяльного священика. У деяких католицьких і протестантських країнах — адміністративно-територіальна одиниця нижчого рівня, що відповідає повіту або волості.

Александровский костёл в Киеве
Парафія святого Олександра об'єднує громаду київських католиків довкола Олександрівського собору.

Назва

  • Пара́фія (грец. παροικία, paroikia, лат. paroecia; від грец. παρά — «біля» + грец. οἶκος — «дім») — християнська українська традиційна назва. Спільна для всіх християнських конфесій: Римо-Католицької, Греко-Католицької, православних та протестантських церков.
  • Пара́хвія — назва за старим правописом[1].
  • Паро́хія — назва за старим правописом.
  • Прихі́д (від рос. приход) — російська назва парафії, що походить від слова «приходити»; зустрічається в східноукраїнських громадах Московського патріархату. Парафіяни таких громад називаються на російський лад «прихожанами»; несумлінні парафіяни — «захожанами».
  • Кі́рхшпіль — німецька назва парафії; поширена серед балтійських і українських лютеран.
  • Пробо́ство (від пол. probostwo) — польська назва парафії, що походить від посади пробста; поширена серед західноукраїнських римо-католиків.

Церковна громада

Drogobych P8270117
Парафіяни Дрогобицької церкви Успіння на богослужінні.

Парафія об'єднує християн певної конфесії на певній території для спільного здійснення права на свободу віросповідання, місіонерства, взаємодопомоги тощо. Члени парафії — парафіяни. Вони беруть участь у літургії, таїнствах Церкви; дотримуються церковних і парафіяльних правил; творять діла віри, милосердя та добродійності; займаються релігійно-моральним вихованням, господарською і виробничою діяльністю тощо. Парафіяни утримують парафіяльний клір, храм та інші парафіяльні установи.

Парафія утворюється за бажанням вірян, які досягли повноліття, з благословення єпархіального архієрея. В Україні щоб отримати статус юридичної особи парафію реєструють в органах державної влади в передбаченому чинним законодавством порядку, на підставі поданої заяви, підписаної не менш як десятьма фізичними особами, які утворили цю парафію. Межі парафії визначає Єпархіальна рада, з благословення керівного архієрея, вона розпочинає свою діяльність після благословення єпархіального архієрея.

Парафія підзвітна своєму єпископові (єпархіальному архієрею). Вона виконує рішення Єпархіальних зборів, Єпархіальної ради та розпорядження єпископа.

Парафія має у своїй власності храм (отриманий від органів державної влади та місцевого самоврядування, або наданий у користування), церковне начиння та інше майно. Парафіяни несуть відповідальність за збереження храму, роздачу майна нужденним. Парафія може купувати, будувати або орендувати будинки, приміщення й інше майно, необхідне для своїх потреб. Парафіяни відраховують кошти на потреби єпархії (єпископства), у порядку і розмірах, які встановили самі або органами єпархії. Парафіяльні храми, молитовні будинки та каплиці влаштовуються з благословення єпископа та з додержанням установленого законом порядку.

Парафія припиняє існування за рішенням вірян або єпископа, згідно зі Статутом, або відповідно до чинного законодавства.

Парафія керується настоятелем, Парафіяльними зборами та Парафіяльною радою. Контрольним органом фінансово-господарської діяльності п. є Ревізійна комісія.

Адміністративно-територіальна одиниця

Адміністративно-територіальна одиниця нижчого рівня, що відповідає повіту, волості, гміні.

Див. також

Примітки

  1. Парахвія // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 3. — С. 96.

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Парафія

Балигородський деканат

Балигородський деканат — колишня структурна одиниця Перемишльської єпархії греко-католицької церкви з центром в м. Балигороді. Очолював деканат Декан.

Барку

Барку — власна назва.

Бенфіка

Бенфі́ка (порт. Benfica) — португальська власна назва.

Богатирівка (Вільнянський район)

Богати́рівка — село в Україні, Вільнянському районі Запорізької області. Орган місцевого самоврядування — Люцернянська сільська рада. Площа села — 160,2 га. Кількість дворів — 455, кількість населення на 1 січня 2007–1235 люд.

Горлицький деканат

Горлицький деканат — колишня структурна одиниця Перемишльської єпархії греко-католицької церкви з центром в м. Горлиці. Очолював деканат Декан. У 1934 році деканат був включений до Апостольської адміністрації Лемківщини.

Зіболки

Зіболки — село у Жовківському районі Львівської області. Належить до Зіболківської сільської ради. Перша згадка про село в історичних документах припадає на 1399 рік. З 1949 року по 1991 рік село мало назву Підлісне.

Костел святого Миколая (Київ, 1899)

Церква святого Миколая — діючий римо-католицький храм у Києві, один з двох римо-католицьких у місті, побудованих до 1917 року. Розташований у самому центрі міста на Великій Васильківській вулиці. Храм побудований у 1899—1909 роках у неоготичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким за проектом С. В. Валовського. Дозвіл на спорудження храму отримав граф Володислав Михайло Браницький, який також надав значні кошти для будови.

Краматорськ

Крамато́рськ — місто обласного підпорядкування у Донецькій області України. З 11 жовтня 2014 року в місті перебуває Донецька обласна державна адміністрація. Значний центр машинобудування України. Неофіційна столиця ювелірних прикрас України. Лежить у північній частині регіону на річці Казенний Торець (притока Сіверського Донцю). Під час Російської збройної агресії проти України (у 2014) відбулася Битва за Краматорськ.

Львівська єпархія ПЦУ

Львівська єпархія — єпархія ПЦУ на території Львівської області.

Заснована 1989 року після відновлення Української автокефальної православної церкви.

Мукачівсько-Карпатська єпархія ПЦУ

Мукачівсько-Карпатська єпархія — єпархія ПЦУ на території Закарпатської області..

Керуючий єпархією — єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор (Бедь).

Адреса єпархіального управління — вул. Юрія Гойди, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, Україна, 88 000.

Духовний клір єпархії (19 священнослужителів):

єпископ — 1

архімандрити — 2

ігумен - 1

ієромонахи - 2

протоієреї — 11

ієрей - 1

протодиякон — 1

Мушинський деканат

Мушинський деканат — колишня структурна одиниця Перемишльської єпархії греко-католицької церкви з центром в м. Мушина. Очолював деканат Декан. У 1934 році деканат був включений до Апостольської адміністрації Лемківщини.

Новий Орлеан

Нови́й Орлеа́н (Нью-Орлінс) (англ. New Orleans, фр. La Nouvelle-Orléans) — найбільше місто у штаті Луїзіана (США), в гирлі Міссісіпі; за переписом 2000 — 484 674 жителів. Після руйнівного урагану «Катрина» восени 2005 населення скоротилося більш ніж удвічі. У кінці серпня — на початку вересня 2008 р. йому загрожував ураган Густав. 2016 року у місті мешкало 391 495 мешканців.

Покров

Покров (до 2016 року — Орджонікідзе) — місто обласного значення Дніпропетровської області, Україна. Територія міста становить 2,6 тис. га, населення — 40,8 тис. осіб (2015).

Покровськ

Покро́вськ (до 1934 — Гришине, у 1934–1938 — Постишеве, у 1938–1962 — Красноармійське, у 1962—2016 — Красноармійськ) — місто в Донецькій області, над річкою Гришинка, центр однойменного району. Населення — 63 тис. осіб.

Населений пункт Покровськ розміщений у західній частині Донецької області, тому його називають «західними воротами Донбасу».

Полтавська єпархія ПЦУ

Полтавська єпархія — єпархія Православної церкви України на території Полтавської області. Від липня 1992 року діяла як Харківсько-Полтавська. У якості окремої єпархії заснована 1993 року.

Рівненсько-Волинська єпархія ПЦУ

Рівненсько-Волинська єпархія — єпархія Православної церкви України на території Рівненської та Волинської областей. Єпархіальний центр — Рівне.

Таврійська єпархія ПЦУ

Таврійська єпархія — єпархія Православної церкви України, що охоплює парафії Херсонської, Миколаївської та Одеської областей. Походить із УАПЦ.

Церква

Церква (грец. Ἐκκλησία, «зібрання вірних») — спільнота віруючих, мирян і священиків, одного віросповідання, як місцева так і спільнота всієї земної кулі.

Церква — християнська конфесія (Католицька церква, Православна церква, Лютеранська церква, Англіканська церква тощо).

Церква — релігійна громада християн у конкретній місцевості.

Церква — парафія, церковна громада.

Церква (грец. Κυριακη (οικια), «дім Господа») — храм, в якому відбувається християнське богослужіння

Шахтарськ

Шахта́рськ (до 1953 — селище Кати́к) — місто обласного підпорядкування, районний центр Донецької області. Входить до Шахтарської агломерації. Населення — 59 589 мешканців (2001).

Основні галузі економічної діяльності видобуток вугілля, збагачувальні фабрики; легка промисловість; харчова промисловість; каменеобробна промисловість.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.