Орден Лазні

Найпочесніший орден Лазні (англ. The Most Honourable Order of the Bath) — британський лицарський орден, заснований Георгом І 18 травня 1725. Назва походить від давнього обряду, коли претендентів піддавали нічному неспанню з постом, молитвою і купанням напередодні отримання лицарства (церемонія припинила існування в 1815 році).

Орден складається з Суверена (британського монарха), Великого Магістра (або Гросмейстера; Й. В. принца Вельського), і трьох класів лицарів:

  • Лицарі або дами Великого Хреста (GCB)
  • Лицарі або дами Командори (KCB або DCB)
  • Кавалери ордена (англ. Companions) (CB)

Заснований спочатку як військовий лицарський орден, знак носився як відзнака рангу армійського офіцера ордена Лазні (крім офіцерів гвардії, які використовували знаки інших орденів). Лицарі ордена сьогодні відносяться або до цивільного, або до військового підрозділу. Іноземні громадяни та піддані можут бути прийняті до ордену як почесні (honorary) члени.

Девіз ордена — Tria iuncta in uno (з лат. «Три в одному»), що відсилає одночасно до союзу Англії, Шотландії та Ірландії, і до Святої Трійці. Перше є найвірогіднішим; в ордені часто повторюється символ трьох корон. Другий девіз, Ich dien (з нім. «Служу») теж іноді використовується, але лише членами ордена, що служать у збройних силах, а також є девізом принца Вельского — Великого магістра ордена.

За старшинством у Британській системі нагород орден займає четверте місце після Ордену Підв'язки, Ордену Будяка і Ордену св. Патрика. Останній належить до Ірландії, і після отримання нею незалежності не використовується (орден не приймав нових членів з 1934).

Орден Лазні
The Most Honourable Order of the Bath
Order of the Bath UK ribbon
Order of the Bath, Breast Star and Badge, Knight Commander, Saxe-Ernestine House Order, awarded to Major-General Sir Charles Taylor du Plat, British Army - Glenbow Museum - DSC00629
Девіз TRIA IUNCTA IN UNO
ICH DIEN
Країна Велика Британія Велика Британія
Тип Орден
Статус вручається
Нагородження
Засновано: 18 травня 1725 року
Список нагороджених
 (1)
Черговість
Старша нагорода Орден Святого Патрика
Молодша нагорода Орден Зірки Індії

Історія

За традицією, що відноситься до Середньовіччя, особливу лицарську гідність дарували на важливих королівських випадках, таких як коронація. Ці лицарства називалися лицарством Лазні (позначається абревіатурою «KB» після прізвища) через ритуальне обмивання, що проводилося до титулування. Ця практика припинилася за правління Карла ІІ. Георг І відновив практику, заснувавши орден Лазні.

Склад

Британський монарх є головою ордена Лазні. Наступний за старшинством член ордена - Великий Магістр; Й. В. принц Уельський Чарльз був Великим Магістром з 1975. Глава ордена призначає нових лицарів за порадою уряду. Статути також допускають:

  • 120 лицарів чи дам Великого Хреста (GCB), (з яких Великий Магістр перший і головний);
  • 355 лицарів-командорів (KCB) або дам-командорів (DCB);
  • 1,925 кавалерів (CB).

Кількість лицарів встановлена статутом, часто збільшувалася; спочатку орден складався з менш ніж сорока членів, але зараз включає більше двох сотень. Статути дозволяють монарху нехтувати лімітами при призначенні членів, чиї дії заслуговували «особливої шани чи нагороди». Ці «додаткові члени», також відомі як почесні члени, не зараховуються в граничне число членів.

Кавалери ордена

Див. також

  • Нагороди Великої Британії
  • Кавалери Ордена Лазні
Візантійські лазні Салоніків

Візантійські лазні Салоніків (грец. Βυζαντινό λουτρό Άνω Πόλης) — рідкісний зразок світської архітектури у місті Салоніки від доби Візантійської імперії.

Клан Колвілл

Клан Колвілл (шотл. - Clan Colville) - один з кланів рівнинної частини Шотландії - Лоуленду.

Гасло клану: Oblier ne puis - Я не можу забути (фр.)

Вождь клану: Чарльз Колвілл - високоповажний віконт Калросс

Резиденція вождя клану: Замок Кіннайрд (шотл. - Kinnaird Castle)

Ворожий клан: Дуглас

Командор

Командо́р — термін, що має такі значення:

Усталена вимова звання Командер (англ. commander) — військово-морський ранг; також використовується як звання або титул деякими організаціями, що не входять до складу збройних сил, особливо в поліції та правоохоронних органах.

Капітан-командор — військове звання в російському флоті XVIII століття; відповідало британському комодор (англ. commodore).

Командор-сержант (англ. gunnery sergeant) — одне з військових звань сержантського складу Корпусу морської піхоти США. Також старший командор-сержант (англ. Master Gunnery Sergeant).

Командор, лицар-командор (англ. Knight Commander) або дама-командор (англ. Dame Commander) — звання в деяких лицарських орденах, переважно британських (Орден Британської імперії, Орден Лазні та інші).

Командор (італ. Commendatore) — ввічливе звернення до старшого за віком або положенням, яке використовується в Італії.

Королівський гвельфський орден

Королівський Гвельфський Орден (англ. The Royal Guelphic Order), іноді також має назву Ганноверський Гвельфський Орден, колишній лицарський орден, створений 28 квітня 1815 принцом-регентом Георгом і затверджений 12 серпня того ж року, який так і не ввійшов у перелік британських лицарських орденів і пішов у небуття із смертю Вільгельма IV у 1837, коли особиста унія Сполучченого Королівства і Ганновера закінчилася. Орден був названий на честь династії Вельфів, до якої належали королі Ганноверської династії. Його знаком була октагональна зірка з червоним щитом посередині і на ньому зображався білий кінь, символ Ганновера.

Орденом нагороджувалися як цивільні, так і воєнні британські і ганноверькі піддані. Орден мав три ступені:

Лицар-Великий Командор (GCH)

Лицар-Командор (KCH)

Лицар (KH)Даним орденом нагороджувалися особи за видатну службу на благо Сполученого Королівства і Ганновера. Орден продовжував своє існування на території Ганновера аж до 1918 року.

Купання

Купа́ння — очищення тіла в рідині, як правило, воді або водному розчині. Купання може бути здійснено для особистої гігієни, релігійного ритуалу, в терапевтичних цілях або як рекреаційна діяльність.

Купання може мати місце скрізь, де є вода. Воно може бути в ванній чи в ду́ші, в річці, озері, басейні, морі — в будь-якій водоймі. Термін використовується для опису дії, що триває в часі.

Орден Британської імперії

Орден Британської Імперії (англ. The Most Excellent Order of the British Empire — Найвизначніший Орден Британської Імперії) — британський лицарський орден, заснований 4 червня 1917 року королем Георгом V.

Орден Зірки Індії

Орден Зірки Індії (англ. Order of the Star of India) або Найвищий Орден Зірки Індії (англ. The Most Exalted Order of the Star of India) — лицарський орден, започаткований королевою Вікторією 25 червня 1861, що включав членів трьох ступенів:

Лицар Великий Командор Knight Grand Commander (GCSI)

Лицар Командор Knight Commander (KCSI)

Кавалер Companion (CSI)Орден припинив своє існування з 1947 року із проголошенням незалежності Індії. Орден було зображено на прапорі Віце-Королівства Індія.

Орден Святого Михайла і Святого Георгія

Найвидатніший орден Святого Михайла і Святого Георгія (англ. The Most Distinguished Order of St. Michael and St. George) — британський кавалерський орден, заснований 28 квітня 1818 Георгом, принцом Уельським (пізніше Георг IV) під час свого перебування принцом-регентом його батька, Георга III. Орден включає три класи (за убуванням старшинства):

Лицар або Дама Великого Хреста (RCMG);

Лицар або Дама Командор (KCMG або DCMG);

Кавалери (CMG).Орден використовується для нагородження осіб, що здійснили значні важливі послуги, пов'язані зі Співдружністю або іноземними націями.

Девіз ордену — Auspicium melioris ævi (з лат. «Ознака кращої епохи»). Святі-покровителі Ордену — Архангел Михаїл і Святий Георгій. Один з найголовніших символів — св. Михаїл уражає Сатану.

Орден займає шосту позицію за старшинством у британській системі нагород, після орденів Підв'язки, Чортополоху, св. Патрика, Лазні та Зірки Індії.

Іноді жартують, що абревіатури означають: «Call Me God» (CMG — «називайте мене Бог»), «Kindly Call Me God»(KCMG — «Прошу називати мене Богом») та «God Calls Me God» (GCMG — «Бог називає мене Богом»). Жартівлива розшифровка стала широко відомою завдяки серіалу «Так, пане міністр», але використовувалась у дипломатичних колах задовго до того.

Сандуновські лазні

Сандуно́вські лаз́ні, також Сандуни́ (рос. Сандуновские бани, Сандуны) — публічні лазні, розташовані в центрі Москви, Росія, на вулиці Неглинній. Пам'ятник архітектури. Найбільший і найвідоміший банний комплекс в Росії.

Лазні діють з 1808 і досі.

Сауна

Сауна (фін. sauna) — фінська назва лазні. В Україні (і не тільки) під сауною зазвичай розуміють кiмнату невиличкого розмiру з сухою парою, що неправильно. Фінам така сауна невідома. На практиці ж, сауна нічим не відрізняється від лазні — фіни так само піддають пару, так само користуються березовими віниками. Звичайно температуру підтримують в межах 70-110 °C, а вологість регулюється кількістю води, яка підливається з ковша на кам'янку (фін. kiuas).

Сауни чи бані, можуть опалюватись «по-чорному» і «по-білому». В сучасних квартирах зазвичай ставлять електричні каміни. Найбільше різноманіття саунних та лазневих комплексів знаходиться у столиці України місті Києві.

Терми Агріппи

Терми Агріппи (лат. Thermae Agrippae) — бані в Стародавньому Римі. Зведено у 25 до н. е. Марком Віпсанієм Агріппою. Терми згадують Марціал, Ювенал, Сидоній Аполлінарій, Григорій Великий. Сьогодні розташовані на віа дель Арко делла Чіамбелла.

Терми Варвари

Терми Варвари (нім. Barbarathermen) — давньоримські терми у місті Трір (лат. Augusta Treverorum), пам'ятка архітектури. Збудовані у другій половині 2-го ст. н. е. (149—201 роки).Найбільші давньоримські терми на північ від Альп. Є складовою частиною Світової спадщини ЮНЕСКО.

Терми Діоклетіана

Терми Діоклетіана — руїни терм з часів античного Риму. Будівництво терм почалося у 298, вони були освячені у 305 на честь Діоклетіана. У будівництві брало участь близько 40 000 рабів. Лазні площею понад 13 га (величина будівлі 376 м × 361 м) було побудовано за планом, схожим з термами Каракалли і Траяна. Споруди вміщали до 3 тисяч осіб, сади були прикрашені фонтанами і павільйонами, на території також розміщувалися бібліотека, зали для зборів і спортивних вправ.

Терми Діоклетіана в сучасному вигляді — це площа Республіки (сади), на місці центрального залу зведена церква Санта-Марія-дельї-Анджелі-е-деї-Мартірі, деякі приміщення займає Національний римський музей (Museo Nazionale Romano, з 1889 р.) зі збірками римського і грецького мистецтва, один з круглих залів перебудований у церкву Сан-Бернардо-алле-Терме, частина ще одного залу розташована між Віа Вімінале і П'яцца деї Чінквеченто.

Терми Каракалли

Терми Каракалли (лат. Thermae Antoniniana) — бані імператора Каракалли в Римі, офіційно іменовані Антоніновими. Вони знаходились біля Аппієвої дороги, за Капенськими воротами, між Авентіном і Целієм.

Терми Костянтина

Терми Костянтина — громадські терми, збудовані в Римі близько 313—315 років за наказом римського імператора Костянтина I. Згадуються у творі історика Амміана Марцеліна.

Терми Костянтина (Арль)

Терми Костянтина — громадські терми, що були зведенні за наказом римського імператора Костянтина I у місті Арль (натепер Франція). Разом з тepмaми Клюні в Парижі є найкращими римськими термами Франції, що збереглися до сьогодення.

Терми Тита

Терми Тита (лат. Thermae Titi) — комплекс громадських купалень побудованих у Римі у 80 році імператором Титом.

Комплекс терм розміром приблизно 125 × 120 м розташовувався на Есквіліні, на території, де раніше знаходився Золотий будинок імператора Нерона. Є припущення, що терми Тита є перебудовою терм, що існували на території Золотого будинку. Пізніше поруч з цими термами були побудовані більш масштабні терми Траяна.

Терми ремонтувалися в першій половині II століття н. е. за імператора Адріана і потім у 238 році у Рік шести імператорів). Пізніше комплекс терм поступово занепав. Значні частини будівлі ще стояли в XVI столітті, коли Андреа Палладіо замалював їх план. Знайдена в руїнах бань гранітна чаша знаходиться в Бельведерському дворику Музеїв Ватикану.

Терми Тита були розписані художником Фабуллом (лат. Fabullus). Його фрески, до остаточного руйнування решток, скопіював французький гравер Ніколя Понс, який опублікував їх пізніше в книзі «Опис лазень Тита» («Description des bains de Titus», Paris 1786). Ці зображення, зокрема, послужили джерелом розвитку стилю гротеск в образотворчому мистецтві..

Фригідарій

Фригідарій лат. frigidarium — одне з приміщень в стародавніх римських термах, де був басейн з холодною водою. Використовувався після купання в басейні з гарячою водою.

Хамам

Хама́м, хамма́м або ама́м (араб. حمّام‎) — назва громадських лазень у Туреччині і на Сході. Синонім — турецька лазня.

Існували домові (палацові), ритуальні лікувальні й громадські хамами, які крім гігієнічного призначення слугували для здійснення ритуальних обмивань, були своєрідним клубом для спілкування. Поряд із службовим блоком — цистерни для води, топкової камери, складу палива, приміщення опалювача — громадські хамами включали власне лазні, що поділялись на одинарні та подвійні (з двома відділеннями). Останні складалися з низки розташованих один за одним приміщень: роздягальні (джамкена), передбанника (согуклика), гарячого залу (харарета) і парильні (сикалика), до яких прилягали максури.

Подібні громадські лазні зводились у Боснії та Македонії після турецького завоювання.

Сучасні ордени
Старі ордени
Інші нагороди та призначення

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.