Муніципалітет

Муніципаліте́тнім. Munizipalität, що походить від лат. municipium, від munis — «тягар» і capio — «приймаю») — термін, який залежно від контексту може означати:

  1. орган місцевого самоврядування;
  2. приміщення, яке займає орган місцевого самоврядування;
  3. адміністративну одиницю найнижчого рівня у Франції та багатьох інших країнах.

Загальне поняття

Як орган місцевого самоврядування муніципалітет становить собою утворені у визначеному порядку органи (установи), через які територіальна громада здійснює своє право на місцеве самоврядування.

Органи місцевого самоврядування є суб'єктами управління, а не господарювання. Вони є частиною механізму публічної влади в державі.

Види органів місцевого самоврядування:

Представницькі органи — сформовані на місцевих виборах шляхом голосування членів територіальної громади;

Виконавчі органи — призначені або обрані в іншому порядку.

Серед найважливіших ознак органів місцевого самоврядування виділяють їх правову, організаційну, матеріальну та фінансову автономії.

Правова автономія означає, що органи місцевого самоврядування наділені своїми власними повноваженнями, передбаченими законодавством. У межах цих повноважень органи місцевого самоврядування мають повну свободу дій.
Організаційна автономія органів місцевого самоврядування проявляється в їх можливості самостійно визначати та будувати свою внутрішню структуру для того, щоб вона відповідала місцевим потребам та забезпечувала ефективне управління. Діючи в межах закону, органи місцевого самоврядування не підпорядковуються іншим органам. Контроль за органами місцевого самоврядування здійснюється лише для забезпечення законності їх дій.
Матеріальна та фінансова автономія органів місцевого самоврядування проявляється в їх праві володіти і розпоряджатися коштами і майном для здійснення своїх функцій та повноважень[1].

1) Орган місцевого самоврядування насамперед у ряді країн. У республіканську епоху римської історії так називали міста, які користувалися правом самоврядування. У деяких країнах (США, Велика Британія) Муніципалітетами іменуються лише органи міського управління. Вони обираються населенням відповідних адм.-терит. одиниць і розглядаються у конституційному праві як публічно-правові корпорації. Муніципалітет складається з виборчої колегії на чолі з мером, бургомістром та чиновницького виконавчого апарату. Муніципалітети можуть бути власниками муніципальних підприємств, житлового фонду та ін. майна; вони відають державними шкільними та позашкільними дитячими установами, санітарними службами, місцевою поліцією; у ряді країн управляють різноманітними установами мед. обслуговування та соціального забезпечення. Головне джерело доходів Муніципалітетів — місцеві податки з населення. 2) Самоврядна громада з правами юридичної особи. Фактично, в різних країнах світу муніципалітетами називають два типи адміністративних одиниць:

  • Міські муніципалітети — адміністративні одиниці, що включають в основному територію (зазвичай великого) міста та співіснуючі з адміністративними одиницями того ж рівня, що включають переважно сільські райони. У такому випадку органами управління зазвичай є мер та міська рада (або муніципальна рада).
  • В деяких країнах муніципалітет є єдиною адміністративною одиницею певного рівня (звичайно 2-го або 3-го), незалежно від наявності та кількості в них міст. У багатьох з таких країн муніципалітет — найменша адміністративна одиниця, керована виборними органами. У такому випадку поняття муніципалітет є синонімом понять громада, комуна і волость. При цьому слід мати на увазі, що в деяких мовах відповідне слово (наприклад, англ. municipality ) є основним словом для передачі адміністративних одиниць місцевого рівня і зокрема для перекладу слів «комуна» і «община».

В Англії з кінця XVIII століття термін «самоврядування» використовується для характеристики місцевих представницьких органів, за діяльністю яких немає жодної адміністративної опіки зовні. Представниками французької та німецької юридичних шкіл двісті років тому були закладені основи вчення про місцеве самоврядування. Історично першою була науково обґрунтована теорія вільної громади, що базувалася на ідеях природного права.

У Росії застосовується термін муніципальне утворення, що використовується як загальне слово для адміністративних одиниць, відмінних від суб'єктів Федерації (тобто 2-го і 3-го рівнів).

В інших країнах

Муніципалітет є адміністративною одиницею таких країн світу:

2-й рівень

3-й рівень

Див. також

Журнали

Примітки

  1. Органи місцевого самоврядування

Посилання

Адміністративний поділ Румунії

Згідно з конституцією Румунії, адміністративно вона поділена:

на 41 жудець (повіт) та один окремий національний муніципалітет Бухарест;

211 міст, 103 муніципалітети та 2827 комун (у сільській місцевості).

Барк (муніципалітет)

Барк (фр. Barc) — муніципалітет у Франції, у регіоні Верхня Нормандія, департамент Ер. Населення — 1093 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 115 км на захід від Парижа, 50 км на південний захід від Руана, 25 км на захід від Евре.

Безансон

Безансо́н (фр. Besançon) — місто та муніципалітет на сході Франції на річці Ду, адміністративний центр регіону Франш-Конте та департаменту Ду. Річковий порт. Населення — 115 879 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 330 км на південний схід від Парижа.

Найбільший у Франції центр виробництва годинників. Автомобіле- і вагонобудування, виробництв штучного шовку. Університет.

Квартал міста Плануаз став відомий під час заворушень 2005 року.

Буян (Франція)

Буя́н (фр. Bouilland) — муніципалітет у Франції, у регіоні Бургундія-Франш-Конте, департамент Кот-д'Ор. Населення — 186 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 270 км на південний схід від Парижа, 29 км на південний захід від Діжона.

Діжон

Діжо́н (фр. Dijon) — місто та муніципалітет у Франції, адміністративний центр регіону Бургундія-Франш-Конте та департаменту Кот-д'Ор. Населення — 151 672 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 270 км на південний схід від Парижа.

Діо (муніципалітет)

Діо́ (фр. Dyo) — муніципалітет у Франції, у регіоні Бургундія-Франш-Конте, департамент Сона і Луара. Населення — 343 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 320 км на південний схід від Парижа, 125 км на південний захід від Діжона, 45 км на захід від Макона.

Естер (Франція)

Есте́р (фр. Estaires) — муніципалітет у Франції, у регіоні О-де-Франс, департамент Нор. Населення — 5955 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 210 км на північ від Парижа, 24 км на захід від Лілля.

Кан (Кальвадос)

Кан (фр. Caen) — місто та муніципалітет у Франції, адміністративний центр регіону Нижня Нормандія та департаменту Кальвадос. Населення — 108 793 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 210 км на захід від Парижа.

Кастет (муніципалітет)

Касте́т (фр. Castet) — муніципалітет у Франції, у регіоні Нова Аквітанія, департамент Атлантичні Піренеї. Населення — 159 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 680 км на південь від Парижа, 200 км на південь від Бордо, 26 км на південь від По.

Клермон-Ферран

Клермо́н-Ферра́н (фр. Clermont-Ferrand; МФА: [klɛʁ.mɔ̃ fe.ʁɑ̃] ( прослухати)) — місто та муніципалітет у Франції, адміністративний центр регіону Овернь та департаменту Пюї-де-Дом. Населення — 140 957 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 350 км на південь від Парижа.

Комуна (Франція)

Кому́на (фр. commune — «громада») — найнижча адміністративно-територіальна одиниця Франції (за винятком таких комун, як Париж, Марсель і Ліон).

У низці інших країн французькій комуні відповідають муніципалітети, приходи і т.і. У Франції термін «муніципалітет» може вживатися як синонім терміну «комуна». Комуни можуть значно відрізнятися одна від одної за чисельністю населення. До комун належать як багатомільйонний Париж, так і село з десятьма жителями.

Комуни є найстарішими адміністративними одиницями Франції,оскільки до Великої французької революції поділу на комуни не було, роль комун частково виконували церковні приходи, число яких становило близько 60 000. Комуни були створені у 1789 році і отримали автономність за законом від 5 квітня 1884 року.

На початок 2010 р. у Франції налічувалося 36 682 комуни, зокрема 36 570 — в метрополії і 112 — в заморських територіях. Середня площа комуни в метрополії становить 14,88 км², середнє медіанне значення — 10,73 км². Середнє медіанне населення комуни — 380 чоловік.

Кожна комуна має мера і муніципальну раду. Повноваження цих суб'єктів не залежать від чисельності населення комуни. У Парижі, Марселі і Ліоні комуни підрозділяються на муніципальні округи.

Мец

Мец (фр. Metz) — місто та муніципалітет у Франції, адміністративний центр регіону Лотарингія та департаменту Мозель. Населення — 119 962 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 290 км на схід від Парижа.

Провінції Іспанії

Провінції Іспанії адміністративні одиниці II рівня, складові автономних областей (товариств) Іспанії. Загальна кількість провінцій (враховуючи міста Сеута та Мелілья) — 52.

Пуатьє

Пуатьє (фр. Poitiers) — місто та муніципалітет у Франції, адміністративний центр регіону Нова Аквітанія та департаменту В'єнна. Населення — 87 906 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 295 км на південний захід від Парижа.

Руан

Руа́н (фр. Rouen) — місто та муніципалітет у Франції, адміністративний центр регіону Верхня Нормандія та департаменту Приморська Сена. Центр історичного регіону Нормандія. Населення — 111 553 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 115 км на північний захід від Парижа.

Соммен (муніципалітет)

Сомме́н (фр. Sommaing) — муніципалітет у Франції, у регіоні О-де-Франс, департамент Нор. Населення — 355 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 180 км на північний схід від Парижа, 55 км на південний схід від Лілля.

Сіссі (муніципалітет)

Сіссі́ (фр. Sissy) — муніципалітет у Франції, у регіоні О-де-Франс, департамент Ена. Населення — 483 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 135 км на північний схід від Парижа, 85 км на схід від Ам'єна, 31 км на північний захід від Лана.

Феєр (Франція)

Феє́р (фр. Feuillères) — муніципалітет у Франції, у регіоні О-де-Франс, департамент Сомма. Населення — 143 осіб (2011).

Муніципалітет розташований на відстані близько 130 км на північ від Парижа, 40 км на схід від Ам'єна.

Шалон-ан-Шампань

Шало́н-ан-Шампа́нь (фр. Châlons-en-Champagne) — місто та муніципалітет у Франції, адміністративний центр регіону Шампань-Арденни та департаменту Марна. У середньовіччі був центром Шалонського єпископства-графства. Населення — 45 153 осіб (2011). Колишня назва — Шалон-сюр-Марн (тобто Шалон-на-Марні, фр. Châlons-sur-Marne), місто було офіційно перейменовано 1998. Муніципалітет розташований на відстані близько 150 км на схід від Парижа.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.