Лагуна

Лагу́на  — мілководна частина океану (моря), відділена від нього баром, косою, кораловим рифом і часто з'єднана з ним вузькою протокою. Зустрічається всередині атолу.

Від заток лагуни відрізняються більшим ступенем ізольованості від моря. Затоки звичайно вільно сполучаються (з'єднані) з морем. Через це на солоність заток, характер їх відкладів тощо море впливає безпосередньо. Лагуни звичайно з'єднані з морем протоками, але іноді відокремлені береговими валами, косами тощо. Через органічний світ та осади більш автономні, не зазнають такого впливу відкритого моря, як затоки. Існують численні переходи від затоки до лагуни та континентального приморського озера.

Kara-Bogaz Gol from space, September 1995
Затока Кара-Богаз-Гол (Каспій).
Супутникове фото.

Галерея

GlenrockLagoonFromLeichhardtLookout

Лагуна Глінрок. Австралія

Flores hocheebene

Лагуна Кумпрайда, Азорські острови.

Zalewszczecinski.jpeg

Щецинська затока. Світлина Landsat c. 2000.

Kiritimati-EO

Лагуна в ареалі атолу Кіритіматі.

Blue lagoon

Блакитна лагуна, Олюденіз, Туреччина

Див. також

Література

Атол

Ато́л (малай. adol — замкнений) — кораловий острів, який найчастіше має форму розірваного або суцільного кільця, що оточує неглибоку (до 100 м) лагуну.

Виникають атоли навколо островів здебільшого вулканічного походження зі скелетних решток коралів та червоних водоростей і зустрічаються тільки у тропічних та субтропічних відкритих частинах океанів. Кільце атола має вигляд валу, що замикає внутрішню лагуну і зовні круто спадає в бік океану. Вал може бути суцільним, але найчастіше лагуна поєднується з океаном низкою проток. Глибина лагуни не перевищує 100 м. Діаметр атола — від 2—3 до 100 км. Над рівнем води атоли підносяться на 10—15 м. В середині невеликих атолів замість лагун іноді утворюються блюдцеподібні округлі западини.

Великі атоли заселені людьми. Деякі лагуни зручні для стоянки суден.

Одна з гіпотез походження атолів: опускання острова, оточеного бар'єрними рифами, що поступово вкриваються коралами.

Вега-де-Валькарсе

Вега-де-Валькарсе (ісп. Vega de Valcarce) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Кастилія-і-Леон, у провінції Леон. Населення — 712 осіб (2010).

Муніципалітет розташований на відстані близько 370 км на північний захід від Мадрида, 110 км на захід від Леона.

На території муніципалітету розташовані такі населені пункти: (дані про населення за 2010 рік)

Амбасместас: 44 особи

Ла-Бранья: 20 осіб

Лас-Ерреріас: 47 осіб

Ліндосо: 26 осіб

Моньйон: 13 осіб

Ла-Портела-де-Валькарсе: 34 особи

Рансінде: 23 особи

Руїтелан: 23 особи

Сампрон: 4 особи

Сан-Хуліан: 29 осіб

Сотогайосо: 11 осіб

Вега-де-Валькарсе: 239 осіб

Вільясінде: 67 осіб

Архентейро: 11 осіб

Ла-Трейта: 0 осіб

Ель-Кастро: 18 осіб

Лабальйос: 11 осіб

Бархелас: 6 осіб

Ла-Фаба: 30 осіб

Сернада: 11 осіб

Ла-Лагуна: 25 осіб

Лас-Ламас: 8 осіб

Сан-Тірсо: 12 осіб

Венеція

Вене́ція (італ. Venezia) — місто та муніципалітет в Італії, в регіоні Венето. Адміністративний центр регіону. Розташоване на північному сході країни, на 117 невеликих островах у Венеціанській лагуні Адріатичного моря. Віддалене від Риму на 400 км. Колишня столиця олігархічно-купецької Венеціанської республіки. Один з великих культурних центрів епохи Ренесансу. Батьківщина Антоніо Вівальді. Великий італійський туристичний центр. Населення — 259 263 особи (2012). Близько 60 тисяч проживають в історичній частині міста, решта — на материковій частині муніципалітету та інших островах лагуни. Свято муніципалітету — 21 листопада. Патрон — святий Марк, символом якого є лев, закарбований на прапорі і гербі міста.

Лагуна-Дальга

Лагуна-Дальга (ісп. Laguna Dalga) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Кастилія-і-Леон, у провінції Леон. Населення — 741 особа (2010).

Муніципалітет розташований на відстані близько 270 км на північний захід від Мадрида, 33 км на південний захід від Леона.

На території муніципалітету розташовані такі населені пункти: (дані про населення за 2010 рік)

Лагуна-Дальга: 396 осіб

Сан-Педро-де-лас-Дуеньяс: 232 особи

Санта-Крістіна-дель-Парамо: 12 осіб

Согільйо-дель-Парамо: 101 особа

Лагуна-де-Дуеро

Лагуна-де-Дуеро (ісп. Laguna de Duero) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Кастилія-і-Леон, у провінції Вальядолід. Населення — 22 110 осіб (2010).

Муніципалітет розташований на відстані близько 160 км на північний захід від Мадрида, 7 км на південь від Вальядоліда.

Лагуна-де-Камерос

Лагуна-де-Камерос (ісп. Laguna de Cameros) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Ла-Ріоха. Населення — 143 осіб (2009).

Муніципалітет розташований на відстані близько 220 км на північний схід від Мадрида, 34 км на південь від Логроньйо.

Лагуна-де-Контрерас

Лагуна-де-Контрерас (ісп. Laguna de Contreras) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Кастилія-і-Леон, у провінції Сеговія. Населення — 129 осіб (2010).

Муніципалітет розташований на відстані близько 120 км на північ від Мадрида, 60 км на північ від Сеговії.

На території муніципалітету розташовані такі населені пункти: (дані про населення за 2010 рік)

Лагуна-де-Контрерас: 87 осіб

Вівар-де-Фуентідуенья: 42 особи

Лагуна-де-Негрільйос

Лагуна-де-Негрільйос (ісп. Laguna de Negrillos) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Кастилія-і-Леон, у провінції Леон. Населення — 1164 особи (2010).

Муніципалітет розташований на відстані близько 260 км на північний захід від Мадрида, 41 км на південь від Леона.

На території муніципалітету розташовані такі населені пункти: (дані про населення за 2010 рік)

Кабаньєрос: 23 особи

Конфоркос: 3 особи

Лагуна-де-Негрільйос: 1098 осіб

Вільяморіко: 40 осіб

Лагуна-дель-Маркесадо

Лагуна-дель-Маркесадо (ісп. Laguna del Marquesado) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Кастилія-Ла-Манча, у провінції Куенка. Населення — 68 осіб (2010).

Муніципалітет розташований на відстані близько 170 км на схід від Мадрида, 41 км на схід від Куенки.

Лагуна Сека

Гоночна траса Мазда Лагуна Сека (англ. Mazda Raceway Laguna Seca) — гоночна траса для авто- та мотоперегонів, побудована в 1957 році недалеко від міста Монтерей, штат Каліфорнія, США. У теперішньому вигляді має протяжність 3,602 км в довжину та перепад висоти 55 м. Він має одинадцять поворотів, в тому числі знаменитий «штопор» при поворотах 8 і 8а. На Лагуна Сека проводяться різноманітні гоночні, виставкові та розважальні заходи.

Назва Лагуна Сека в дослівному перекладі з іспанської означає «суха лагуна». Місцевість, на якій розташована траса, раніше була озером. Трек був побудований навколо озера, яке з тих пір висохло повністю. Згодом був побудований штучний ставок.

Проведення різноманітних заходів на автомотодромі дає місцевому бюджету близько $ 120 млн в рік.

Лиман

Лима́н (грец. λιμένας — «гавань», «бухта») — затоплена пригирлова частина річкової долини (або балки), що перетворилась у мілку й витягнуту затоку. Складається з озерець солоної води, мулистих берегів і солелюбної рослинності.

Пахарес-де-ла-Лагуна

Пахарес-де-ла-Лагуна (ісп. Pajares de la Laguna) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Кастилія-і-Леон, у провінції Саламанка. Населення — 139 осіб (2010).

Муніципалітет розташований на відстані близько 170 км на північний захід від Мадрида, 20 км на північний схід від Саламанки.

Прімера Дивізіон (Мексика)

Пріме́ра Дивізіо́н (ісп. Primera División) — найвища ліга чемпіонату Мексики з футболу, в якій виявляється чемпіон країни та учасники міжнародних клубних змагань. З 1902 по 1943 роки титул чемпіона Мексики розігрували аматорські клуби.

Сан-Крістобаль-де-ла-Лагуна

Сан-Крістобаль-де-ла-Лагуна (ісп. San Cristóbal de La Laguna) — муніципалітет в Іспанії, у складі автономної спільноти Канарські острови, у провінції Санта-Крус-де-Тенерифе, на острові Тенерифе. Населення — 152 222 особи (2010).

Сантос Лагуна

«Сантос Лагуна» (ісп. Club Santos Laguna) — мексиканський футбольний клуб із міста Торреон (штат Коауїла).

Туманність Лагуна

Туманність Лагуна (також відома як Мессьє 8, M8 і NGC 6523) є гігантською міжзоряною хмарою і H II областю в сузір'ї Стрільця.

Чачапоя

Чачапоя — доколумбова культура, що існувала на території перуанських регіонів Сан-Мартін і Амазонас в період з 900 по 1470 роки н. е. Територія культури була захоплена Тауантінсую незадовго до завоювання регіону іспанцями. Представники даної культури створили безліч монументальних кам'яних пам'ятників: Куелап, Ґран-Пахатен, Лагуна-де-лос-Кондорес та інші, а також велику кількість саркофагів і мавзолеїв в труднодоступних місцях.

Різновиди заток
Форми рельєфу
Пляжі
Процеси
Береговий захист
Пов'язані
Гірські
Континентальні
Флювіальні
Льодовикові
Океанічні та прибережні
Вулканічні
Еолові
Штучні

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.