Королівський австралійський військово-морський флот

Королівський австралійський військово-морський флот (англ. Royal Australian Navy) — один з видів збройних сил Австралії.

Королівський австралійський військово-морський флот створено у 1901 році з військово-морських сил Співдружності, що являли собою невеликі об'єднані колоніальні морські сили сполучених у федеративну державу штатів. До початку Другої світової війни основну роль із захисту Австралійського Союзу, Нової Зеландії та інших тихоокеанських країн і територій Британської Співдружності відігравав Королівський військово-морський флот.

Royal Australian Navy
Королівський австралійський військово-морський флот
Naval Ensign of Australia
Австралійський білий кормовий військово-морський прапор
На службі 1901
Країна Австралія Австралія
Вид військово-морський флот
Гарнізон/Штаб Russell Offices
Війни/битви Перша світова війна 1914—1918
Друга світова війна 1939—1945
Корейська війна 1950—1953
В'єтнамська війна 1965—1973
Веб-сайт navy.gov.au

Бойовий склад

Бойові кораблі Королівського військово-морського флоту за станом на 2009 рік
Тип Клас Чисельність Рік надходження Примітки
Тип «Анзак» фрегати УРО 8 19962006
Тип «Аделаида» фрегати УРО 4 19831993
Тип «Коллінз» підводні човни 6 19962003
Тип «Армідейл» патрульні катери 14 20052008
Тип «Хуон» мінно-пошукові кораблі 6 19992003
Тип «Канімбла» десантні вертолітоносці 2 1971 пройшли глибоку модернізацію у 1994
«Тобрук» десантний корабель 1 1981
Тип «Балікпапан» десантні кораблі 6 19711974

Посилання

Bell 429 GlobalRanger

Bell 429 GlobalRanger легкий вертоліт з двома двигунами розроблений Bell Helicopter та Korea Aerospace Industries, розроблений на основі вертольота Bell 427. Перший політ прототипу Bell 429 відбувся 27 лютого 2007, вертоліт отримав сертифікацію 1 липня 2009. Bell 429 має обладнання для пілотування однією особою.

Camcopter S-100

Camcopter S-100 — багатоцільовий безпілотний вертоліт. Розроблений і створений австрійською фірмою Schiebel. Розробка велася з 2003 по 2005. Станом на 2019 рік стоїть на озброєнні у арміях ряду країн. Планер апарату побудований із композитних матеріалів. Навігація здійснюється за допомогою системи GPS, ГЛОНАСС. Управління може здійснюватися на відстані до 50, 90 і 200 кілометрів від бази в зоні прямої радіовидимості (залежить від вибраної антени головного каналу зв'язку).

HMAS Arunta (I30)

«Арунта» (I30) (англ. HMAS Arunta (I30) — військовий корабель, ескадрений міноносець типу «Трайбл» Королівського військово-морського флоту Австралії за часів Другої світової та Корейської війн.

Ескадрений міноносець «Арунта» був замовлений 24 січня 1939 року напередодні Другої світової війни. Закладка корабля відбулася 15 листопада 1939 року на верфі компанії Cockatoo Dockyard у Сіднеї. 30 листопада 1940 року він був спущений на воду, а 30 квітня 1942 року увійшов до складу Королівських ВМС Австралії.

Есмінець брав участь у бойових діях на морі в другій половині світової війни, переважно бився в Тихому та Індійському океанах, поблизу берегів Австралії, Нової Гвінеї, Голландської Ост-Індії, Філіппін, Китаю, супроводжував конвої. 29 серпня 1942 року близько берегів Нової Гвінеї потопив японський підводний човен Ro-33.

За проявлену мужність та стійкість у боях бойовий корабель заохочений п'ятьма бойовими відзнаками.

HMAS Bataan (I91)

«Батаан» (I91) (англ. HMAS Bataan (I91) — військовий корабель, ескадрений міноносець типу «Трайбл» Королівського військово-морського флоту Австралії за часів Корейської війн.

Ескадрений міноносець «Батаан» був замовлений 20 грудня 1939 року напередодні Другої світової війни. Закладка корабля відбулася 18 лютого 1942 року на верфі компанії Cockatoo Dockyard у Сіднеї. Спочатку корабель планувалося назвати «Chingilli», пізніше «Kurnai» (на честь племені австралійських аборигенів ганаї), проте, 15 січня 1944 року він був спущений на воду під ім'ям «Батаан» на честь подій на однойменному півострові у битві 1942 року, а 25 травня 1945 року увійшов до складу Королівських ВМС Австралії.

Корабель не встиг узяти участі в бойових діях Другої світової війни, хоча був присутнім на офіційній церемонії капітуляції Японської імперії в Токійській затоці. З 1950 року входив до складу сил ООН, виконуючи завдання з патрулювання і супроводу кораблів і суден до початку 1951 року.

Протягом 1952 року вдруге діяв поблизу Корейського півострову. 18 жовтня 1954 року виведений зі складу Королівського флоту Австралії до резерву, планувалося його переоснащення у протичовновий корабель, але 1957 році модернізація була скасована, у 1958 році «Батаан» проданий на брухт компанії T. Carr and Company у Сіднеї.

За проявлену мужність та стійкість у Корейській війні у складі військ ООН бойовий корабель відзначений бойовою відзнакою.

HMAS Warramunga (I44)

«Варрамунга» (I44) (англ. HMAS Warramunga (I44) — військовий корабель, ескадрений міноносець типу «Трайбл» Королівського військово-морського флоту Австралії за часів Другої світової та Корейської війн.

Ескадрений міноносець «Варрамунга» був замовлений 24 січня 1939 року напередодні Другої світової війни. Закладка корабля відбулася 10 лютого 1940 року на верфі компанії Cockatoo Dockyard у Сіднеї. 2 лютого 1942 року він був спущений на воду, а 23 листопада 1942 року увійшов до складу Королівських ВМС Австралії.

Есмінець брав участь у бойових діях на морі в ході світової війни, переважно бився в Тихому та Індійському океанах, поблизу берегів Австралії, Нової Гвінеї, Голландської Ост-Індії, Філіппін, Китаю, супроводжував конвої. У 1950-1953 роках брав участь у бойових діях на боці збройних сил ООН проти північно-корейської армії.

За проявлену мужність та стійкість у боях бойовий корабель заохочений шістьма бойовими відзнаками, п'ятьма за часів Другої світової та однією за Корейську війну.

Австралія в Першій світовій війні

Австралія (на час початку світового конфлікту офіційна назва Австралія) — домініон Британської імперії, перебуваючи формально в її складі, автоматично опинився в стані війни з Центральними державами, через те, що питання зовнішньої політики Австралії залишалися у сфері ведення британського уряду. 5 серпня 1914 року австралійський прем'єр-міністр Джозеф Кук оголосив

Австралійська спільнота щиро підтримала початок «Великої війни», значна чисельність населення країни записалася добровольцями для відправлення на фронт, де билися війська Британської корони. Австралія взяла найактивнішу участь у веденні військових дій на боці Антанти на деяких театрах воєнних дій Першої світової війни.

Перша кампанія, в якій билися австралійські солдати було захоплення Німецької Нової Гвінеї у вересні 1914 року і сусідніх з нею островів в архіпелазі Бісмарка силами Австралійського флотського і армійського експедиційного корпусу. 12 вересня був окупований Рабаул — адміністративний центр німецького протекторату. У листопаді 1914 Королівський ВМФ Австралії взяв участь у морському бою — знищенні німецького рейдера SMS «Емден» легким крейсером HMAS «Сідней».

У листопаді 1914 року, знов сформовані Перші Австралійські імперські сили відбули з континенту через Індійський океан до Єгипту, де на початковій фазі їх застосовували для охорони Суецького каналу. На початку 1915 року, значна частка австралійських військ брала участь в амфібійній операції з висадки морського десанту на півострів Галліполі. З австралійських та новозеландських компонентів був утворений АНЗАК, який 25 квітня 1915 висадився на османський берег, й протягом 8-ми місяців разом з британськими, французькими та іншими союзними військами вів запеклі бойові дії за контроль над протоками Босфор та Дарданелли.

Однак, Галліполійська кампанія не увінчалася успіхом, союзники надаремно спробували прорвати оборону османських військ, але цілі так й не досягли. Зазнавши серйозних втрат у живій силі, вони відступили до Єгипту. Понад 8 тисяч австралійців загинули під час цієї операції і ще 18 тисяч були поранені. Це були наймасовіші людські втрати в австралійській армії за усю історію її існування.

Після відступу з Галліпольського півострову австралійські піхотні частини були посилені й спрямовані на Західний фронт до Франції. Тут в 1916 і 1917 вони брали участь у масових штурмах ліній німецької оборони. У боях на Європейському континенті австралійські війська билися на Соммі, у третій Іпрській битві, наступі Нівеля, зокрема у битві біля Аррасу, а пізніше протистояли німецькому Весняному наступу. 4 липня 1918 австралійці показали свої найкращі результати за цю війну в ході битви при Ам'єні. З 8 серпня вони взяли участь у серії рішучих наступів під час 100-денного наступу союзних армій, що тривали до капітуляції Німеччини 11 листопада того ж року.

З 1916 року австралійці брали участь в Близькосхідній кампанії, обороняли Суецький канал і звільняли Синайський півострів. У наступні роки австралійські та інші війська союзників почали наступ в Палестину і захопили Газу і Єрусалим. До 1918 вони захопили Ліван і Сирію.

Основна маса австралійських військ билася у складі сухопутних військ, військово-морські сили брали незначну участь в операціях в Атлантиці, у Північному, Адріатичному та Чорному морях, а також на Тихому та Індійському океанах. Військово-повітряний компонент з'явився в лавах ЗС саме за часів світової війни й бився на Західному і Близькосхідному фронтах світової війни.

Боксуюче кенгуру

Боксуюче кенгуру (англ. The Boxing Kangaroo) — національний символ Австралії, що часто зустрічається в популярній культурі світу. Спортивні талісмани «боксуюче кенгуру» можна спостерігати на багатьох спортивних заходах за участю національної команди Австралії з таких видів спорту, як крикет, футбол, теніс, на іграх Співдружності, а також на Олімпійських іграх. Серед австралійських уболівальників неофіційно вважається «спортивним прапором Австралії»

Важкі крейсери типу «Каунті»

Важкі крейсери типу «Каунті» (англ. County-class cruiser) — клас військових кораблів, важких крейсерів трьох підтипів, що випускалися британськими суднобудівельними компаніями наприкінці 1920-х років для військово-морських сил Великої Британії та Австралії.

Цей тип важких крейсерів став першим у Королівському флоті, що будувався за визначеними лімітами Вашингтонського договору 1922 року. Відповідно до умов договору стандартна водотоннажність такого типу крейсерів обмежувалась 10 000 тоннами, а гармати головного калібру мали бути не більше ніж 8-дюймів. Загалом було збудовано 13 крейсерів, які поділялися на три підтипи: «Кент», «Лондон» та «Норфолк». Важкі крейсери типу «Каунті» стали єдиними в Королівському флоті, що відповідали вимогам «вашингтонських крейсерів».

Військово-морські сили

Військо́во-морські́ си́ли (ВМС) — окремий вид збройних сил багатьох країн, призначений головним чином, для ведення морської війни і вогневої підтримки наземних військових дій. До військово-морських сил відносяться надводні кораблі, кораблі-амфібії, субмарини та військово-морська авіація.

Військово-морські сили вперше з'явилися коли військові дії перемістилися з суходолу на воду. До введення артилерії морська війна перш являла собою протаранювання ворожих судів і їх захоплення. В добу Стародавньої Греції і Римської Імперії, військово-морські сили складалися з довгих, вузьких суден, які пересувалися завдяки зусиллям веслярів (як наприклад грецькі триреми), — головною задачею яких було таранити і топити ворожі судна або порівнятися з бортом ворожого судна, так щоб воно могло бути атакованим в рукопашну.

Військово-морські сили Великої Британії

Королі́вський військо́во-морськи́й флот Вели́кої Брита́нії (англ. Royal Navy) — військово-морський флот Великої Британії, складова частина збройних сил Сполученого Королівства. Один з найстаріших і наймогутніших флотів світу.

Історія флоту починається з 18 сторіччя, коли він відіграв важливу роль у становленні та розширенні Британської імперії. У 19-20-му сторіччях був наймогутнішим флотом світу, відіграв значну роль в успішних військових діях країни у двох світових війнах. Серед країн НАТО зараз другий за могутністю після Флоту США флот альянсу, здатний проводити військові операції у глобальному масштабі.

Теперішній флот Великої Британії має у своєму складі близько 90 кораблів, включно з авіаносцями «Арк Роял» та «Ілластріас», підрозділами морської піхоти та військової авіації.

Військово-морські сили Канади

Королівський військово-морський флот Канади (англ. Royal Canadian Navy RCN, фр. Marine royale canadienne) — військово-морський флот Канади, один з видів збройних сил країни, що існує у складі Збройних сил Канади з 1910 року.

ВМС Канади були засновані, як Морська служба Канади (англ. Naval Service of Canada) в 1910 році, які з 29 серпня 1911 року отримали назву Канадський королівський військово-морський флот (англ. Royal Canadian Navy), який існував, як окремий вид збройних сил до 1968 року. У 1923 флот був підпорядкований міністерству національної оборони Канади, а у 1968 усі три види Збройних сил — флот, Канадські королівські військово-повітряні сили та Канадська армія — сформували об'єднані Канадські збройні сили. Після цього ВМС країни до 2011 року мали назву Військово-морське командування (англ. Maritime Command).

Військово-морські сили Нідерландів

Королівські військово-морські сили Нідерландів (нід. Koninklijke Marine, KM) — військово-морські сили Королівства Нідерланди, що існує у складі Збройних сил Нідерландів, і ведуть свою історію з 1488 року.

Вперше флот Голландії взяв участь у Вісімдесятирічній війні або Війні за незалежність Нідерландів проти іспанської імперії Габсбургів (1568–1648). У XVII столітті за часів Голландської республіки (1581–1795) її військово-морські сили вважалися одними з найпотужніших ВМС у світі й зіграли ключову роль у війнах, що вели голландці проти Англії, Франції, Іспанії та інших європейських держав.

Флот Батавської республіки (1795–1806) і Королівства Голландія (1806–1810) грав активну роль у Наполеонівських війнах того часу. Після заснування сучасного Королівства Нідерландів (1815) флот служив на стражі колоніальних володінь держави і ніс відповідну роль у забезпеченні протидії зазіхань інших імперій та боротьбі з повстанцями у колоніях, особливо у Південно-Східній Азії.

За часів Першої світової війни Королівський флот не брав участі у військових діях на морі того часу через нейтральний статус країни. Проте, у Другій світовій через швидкий розгром сухопутних військ, втечу королівського сімейства до Великої Британії і окупацію країни Третім Рейхом, ВМС Нідерландів у переважній більшості пішли з території власної держави до союзних країн й відповідно брали участь у бойових діях у складі союзних флотів (в основному у складі британського флоту) на Тихому океані та Середземному морі.

Після перемоги союзників у Другій світовій війні Королівські військово-морські сили Нідерландів участі у військових діях практично не брали, а залучалися тільки до проведення миротворчих та гуманітарних операцій у всьому світі.

Ескадрені міноносці типу J, K та N

Ескадрені міноносці типу J, K та N (англ. J, K and N-class destroyer) — клас військових кораблів з 24 ескадрених міноносців, що випускалися британськими суднобудівельними компаніями з 1937 по 1940 роки. Ескадрені міноносці цього типу входили до складу Королівського військово-морського флоту Великої Британії та ВМС інших країн та знайшли широкого застосування за часів Другої світової війни та післявоєнний час. У морських боях та битвах було втрачено 15 кораблів цього типу.

Ці типи британських ескадрених міноносців (типу «J», типу «K» та типу «N») були першою серією есмінців, що надійшли на озброєння флоту після так званих «стандартних» есмінців. Назви кораблів нового типу, за традицією, починалися на певну букву латинського алфавіту. Лідер кожної флотилії називався на честь видатного британського адмірала.

Ескадрені міноносці типу «Трайбл»

Не варто плутати з ескадреними міноносцями типу «Трайбл» 1905 рокуЕскадрені міноносці типу «Трайбл» (1936) (англ. Tribal-class destroyer (1936)) — клас військових кораблів з 27 ескадрених міноносців, що випускалися британськими суднобудівельними компаніями з 1938 по 1945 роки. Ескадрені міноносці цього типу входили до складу Королівського військово-морського флоту Великої Британії, Австралії та Канади та знайшли широкого застосування за часів Другої світової та Корейської війн. У морських боях та битвах було втрачено 13 кораблів цього типу.

Споконвічно військові кораблі цього класу розроблялися як легкі крейсери, однак через низку проблем, вони були перетворені на швидкісні, потужні есмінці з потужною корабельною артилерією, на відміну від попередніх есмінців, де переважала торпедна зброя. Водотоннажність есмінців типу «Трайбл» становила до 2 500 тонн, коли звичайні британські есмінці мали порядку 1 300 тонн. Есмінці були своєрідною відповіддю британців на кораблі цих типів, що будувалися Японією, Італією та нацистською Німеччиною.

У 21 столітті залишається лише один ескадрений міноносець типу «Трайбл»: «Хаїда», який є кораблем-музеєм у канадському місті Гамільтон в Онтаріо.

Колоніальні військово-морські сили Австралії

Перед створенням Австралійського Союзу в 1901 році, п'ять з шести окремих колоній, які стали його штатами, мали свої військово-морські сили для місцевої оборони. Колоніальні військово-морські сили підтримували кораблі Королівського військово-морського флоту Австралійської станції, яка була створена в 1859 році. Окремі колонії зберігали контроль над своїми флотами до 1 березня 1901 році, коли було створено військово-морські сили Співдружності, які стали основою Королівського австралійського військово-морського флоту.

Королівський новозеландський військово-морський флот

Королівський новозеландський військово-морський флот (англ. Royal New Zealand Navy RNZN або маорі: Te Taua Moana o Aotearoa, «Морська армія Нової Зеландії») — військово-морський флот Нової Зеландії, що існує у складі Збройних сил Нової Зеландії з 1941 року.

Лідери ескадрених міноносців типу «Адміралті»

Не варто плутати з лідерами ескадрених міноносців «Адміралті» типу «V»Лідери ескадрених міноносців типу «Адміралті» (англ. Admiralty type flotilla leader) або відомі як лідери есмінців типу «Скотт» (англ. Scott type flotilla leader) — клас військових кораблів з 8 лідерів ескадрених міноносців, що випускалися британськими суднобудівельними компаніями після Першої світової війни. Лідери цього типу входили до складу Королівських військово-морських флотів Великої Британії та Австралії й активно використовувалися протягом Другої світової війни.

Лінійні крейсери типу «Індіфатігебл»

Тип «Індіфатігебл» (англ. Indefatigable class) був другим поколінням британських лінійних крейсерів. Ці кораблі використовувались Королівським військово-морським флотом і Королівським австралійського військово-морського флотом під час Першої світової війни. Його конструкція являла собою скромну модифікацію попереднього покоління лінійних крейсерів типу "Інвінсібл", яка відрізнялася підвищеною надійністю, та збільшенням сектору обстрілу центральних башт головного калібру за за рахунок подовження корпусу. Як і лінійних крейсерів попереднього типу, конструкція кораблів типу "Індіфатігебл" нагадувала сучасний йому дредноут відповідного покоління Королівського флоту. Основна відмінність лінійного крейсера полягала у тому, що за рахунок слабшого бронювання та відмови від однієї башти головного калібру його швидкість на 4 вузли 97,4 км/год) перевищувала лінійний корабель.

Спочатку "Індіфатігебл" був єдиним кораблем цього класу, але пізніше були побудовані "Австралія" та "Нова Зеландія" як частина схеми для поліпшення оборони домініонів , яка передбачала придбання кожним з домініонів «підрозділу флоту» з одного лінійного крейсера, трьох легких крейсерів і шести есмінців. Тільки Австралія повністю виконала свої зобов'язання, сформувавши Королівський австралійський військово-морський флот. Але Нова Зеландія погодилася фінансувати будівництво одного лінійного крейсера. Домініонами була обрана модифікована конструкція "Індіфатігебл", а не конструкція лінійних крейсерів нового покоління "Лайон", які будували для Королівського флоту.

Більшу частину Першої світової війни ці лінійні крейсери патрулювали Північне море і брали участь у більшості битв там, хоча тільки "Нова Зеландія" перебувала у 1914 у Великій Британії. "Індіфатігебл" був в Середземному морі, де він брав участь у переслідуванні німецьких кораблів "Гебен" і "Бреслау" під час їх прориву до Туреччини. "Австралія" була флагманом ВМС Австралії і діяла на початку війни на Тихому океані. Там корабель допоміг захопити німецькі тихоокеанські колонії та безуспішно шукав Німецьку Східно-азійську ескадру до того, як вирушив до Англії у грудні 1914 року. "Нова Зеландія" брала участь у низці ранніх зіткнень у Північному морі, в тому числі битві у бухті Гельголанду і відбиттям рейду на Скарборо. "Австралія" знаходилась на ремонті після зіткнення з "Новою Зеландію", тож у Ютландскій битві взяли участь лише "Індефатігебл" та "Нова Зеландія". У цій битві "Індіфатігебл" загинув через детонацію власних боєприпасів після влучання німецького снаряду. Обидва уцілілі лінійні крейсери цього типу продовжили службу без помітних подій після Ютландської битви, очікуючи наступної появи Флоту відкритого моря. "Нова Зеландія" доставила адмірала Джелліко під час його візиту до по Індії і домініонів після війни. "Австралія" повернулася на батьківщину, де вона знову стала флагманом Королівського австлійського військово-морського флоту. "Нова Зеландія" була продана на метало-брухт в 1922 році, в той час як "Австралія" прослужила ще два роки, поки не була затоплена у відповідності до умов Вашингтонської морської угоди.

Чотиризіркове звання

Чотиризіркове звання звання будь-якого офіцера яке описано кодом НАТО OF-9. Чотиризіркові офіцери зазвичай є найстаршими командирами збройних сил, мають звання (повний) адмирал, (повний) генерал або головний маршал авіації. Таке позначення також використовують у деяких збройних силах країн, які не є членами НАТО.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.