Книга Юдити

Книга Юдити (Юдифи[1] чи Юдифі[2]) — второканонічна книга, що входить до книг Старого завіту, але не до Танаху. Написана бл. 150 р. до н. е. івритом, можливо у Єрусалимі[3]. Красива вдова Юдит йде неозброєна у військовий табір ассирійського генерала Олоферна та стинає йому голову його ж мечем. Такою дією Юдит фактично відіграє роль Мойсея та спасає ізраїльський народ від знищення. ЇЇ сміливий вчинок не стає звеличуванням вбивства, лише вимушеним війною вчинком для врятування свого народу.

Книга Юдити — оповідання побудоване на основі реальної історичної події, яку автор розширив і доповнив, навчає, що кожна людська потуга не може завдати шкоди Ізраїлеві, доки він зберігає вірність Закону. Не щодня випадає нагода рятувати місто і народ, ризикуючи власним життям. Але щодня зустрічаємо людей яких треба рятувати ціною наших уподобань і вигод.

Сюжет Книги Юдити

Перша частина Книги (розд. 1-7)

Після перемоги над мідійським царем Арфаксадом, вавилонський цар Навуходоносор, який правив в Ніневії, послав воєначальника Олоферна завойовувати країни від Персії на сході до Сидону і Тіра на заході, та покарати народи які жили на захід від Ассирії за непокору. В їх число потрапили і ізраїльтяни. Олоферн розорив Месопотамію, Кілікію та інші землі, почав наближатися до (Фінікії) та Юдеї. Дізнавшись про наближення асирійців, ізраїльтяни почали зводити укріплення, викликавши тим гнів Олоферна. Коли Олоферн досяг Долини Їзреель, виявилося, що за розпорядженням єрусалимського первосвященика вузький прохід, що вів до Юди та до Єрусалиму, перекрили євреї з прилеглих та укріплених міст Ветулія і Бетоместаім. Вождь аммонитян Ахіор відмовляв його від карального походу в Юдею, обіцяючи йому поразку, якщо ізраїльтяни і раніше будуть вірні єдиному Богові — поки євреї зберігають вірність Богу, вони непереможні. Олоферн, який вважав єдиним богом Навуходоносора, наказав зв'язати Ахіора і «віддати в руки синів Ізраїлю», його відвели в гірське місто Ветулію, де він був звільнений від пут місцевими жителями і розповів про свою зустріч з асирійцями. Олоферн за порадою ідумеїв та моавитян обложив місто і перекрив жителям Ветулії доступ до води, прирікаючи їх на повільну смерть. Жителі гірської фортеці вимагають від старійшин передачі її ассирійцям, якщо протягом 5 днів не прийде допомога від Бога.

Друга частина Книги (розд. 8-16)

У другій частині книги вперше згадано про Юдит. Дізнавшись про занепад духа Юдит звинувачує старійшин у тому, що вони хочуть піддати Бога випробуванню, і каже: «Послухайте мене, й я вчиню діло, що перейде від роду й до роду дітям нашого народу»[4] . Таким чином молода вдова Юдит, прагнучи врятувати рідне місто, одягла красивий одяг і відправилася разом зі служницею (яка несе великий мішок кошерної їжі в стан ассирійців. Вона молиться Богу, просить його допомогти здійснити свій задум, вмивається, маститись пахощами, одягає святкову сукню, прикрашає себе, щоб спокусити очі чоловіків, які побачать її[5]. Воїнам в таборі противника, що її зупинили, Юдит оголошує себе пророчицею і каже, що збирається вказати їх полководцю легкий шлях до захоплення Ветулії. Прийшовши до намету Олоферна, вона розповіла йому, що ізраїльтяни нібито порушили заповіді Бога, а значить, позбавили себе Його захисту і приречені на поразку. Підкреслюючи своє благочестя, вона пообіцяла Олоферну допомогти покарати відступників і провести його військо до Єрусалиму. За це Олоферн, захоплений її красою і мудрістю, дозволив Юдит жити в його таборі. На четвертий день Олоферн влаштував бенкет, на який наказав запросити Юдит, бо «сильно бажав зійтися з нею і шукав випадку звабити її з того самого дня, як побачив її». Але, милуючись красунею, Олоферн обпився вином і заснув. Коли слуги пішли з намету, Юдит стяла голову сплячому Олоферну його власним мечем і віддала відрубану голову своїй служниці, заховавши її в мішок з їстівними припасами. Потім ізраїльтянки повернулися в місто, показали голову городянам зі словами: "Тоді вийняла вона з торби голову й показала їм, кажучи: «Ось голова Олоферна, головного полководця ассирійського війська; ось завіса, що під нею він спав, коли був п'яний! Господь його побив рукою жінки! Слава Господеві, що зберіг мене на путі, якою я ступала, бо мій вигляд звів його — йому ж на погибель. Він не вчинив зо мною гріха мені на ганьбу та на сором.»[6]. Голову вивішують на фортечні мури. Юдит наказала воїнам Ветулії виступити проти ассирійського війська. Підлеглі Олоферна вирушили за своїм воєначальником і жахнулися знайшовши його вбитим. Асирійці почали утікати і по частинах були розбиті військами ізраїльтян. До Ветулії прибуває первосвященик Йоаким і старшини, що висловити Юдиті захоплення і вдячність. Юдит повернулася в Ветулію, де оселилася в своєму маєтку. Багато бажали бачити її своєю дружиною, але вона відмовилася вступати в другий шлюб. Так вона прожила до 105 років, користуючись загальною повагою. Юдит поховали в печері в Ветулії, де було поховано її чоловіка Манасію. "Дім Ізраїля оплакував її сім день. <…> І не було більш нікого, хто б непокоїв синів Ізраїля за днів Юдити — та й довгий час після її смерти. ".[7]

Юдита в мистецтві

August Riedel Judith 1840

Август Рідель
Юдит

Judith und Holofernes (Michelangelo)

Мікеланджело, Сикстинська капела
Юдит несе голову Олоферна

GENTILESCHI Judith

Артемізія Джентілески
Юдит стинає голову Олоферну

Giorgione - Judith

Юдита (Джорджоне)

El retorno de Judith

Боттічеллі. Повернення Юдити з головою Олоферна.

Див. також

Примітки

  1. Кому ж належить Біблія? Історія Святого Письма крізь століття
  2. Історія філософської думки в Україні
  3. Jan Joosten: The Original Language and Historical Milieu of the Book of Judith. In: Meghillot V–VI (2007), *159-*176.
  4. Юдит 8:32. Архів оригіналу за 30 серпень 2012. Процитовано 4 квітень 2012.
  5. Юдит 10:4. Архів оригіналу за 30 серпень 2012. Процитовано 4 квітень 2012.
  6. Юдит 13:15-16. Архів оригіналу за 30 серпень 2012. Процитовано 4 квітень 2012.
  7. Юдит 16:24-25. Архів оригіналу за 30 серпень 2012. Процитовано 4 квітень 2012.

Посилання

Книга Юдити. Біблія у перекладі Івана Хоменка

Джерела

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.
  • А. Пацьорек. Біблія для кожного і на кожен день. Старий завіт. Львів. Свічадо. 2005. ст 138–141. ISBN 966-561-379-0
Єва

Є́ва або Е́ва — в Старому Заповіті перша жінка, мати роду людського (Бут. 3:20).

За Біблією Бог створив її з ребра Адама.

Друга книга хроніки

Дру́га кни́га хро́ніки(ІІ Хроніка, 2. Хр.) — книга Старого Завіту Біблії та Танаху, безпосереднє продовження Першої книги хроніки.

Друга книга царів

Дру́га кни́га Царі́в (2. Цар.; ІІ Царів) — книга Старого Завіту Біблії та Танаху. У Септуагінті і в православному каноні відповідає Четвертій книзі Царств.

Книга Вихід

Кни́га Ви́хід (від дав.-гр. Ἔξοδος та лат. Exodus; івр. שמות‎, Шмот — імена) — друга частина П'ятикнижжя Мойсея. Книга описує період часу від початку поневолення євреїв у Єгипті фараоном до першого місяця другого року по виходу їх з Єгипту (Вих. 40:17), усього близько 210 років.

Книга Псалмів

Книга Псалмів, також Псалти́р — одна з книг Старого Заповіту Біблії. У юдейській, католицькій і протестантській традиціях сучасна Книга Псалмів містить 150 псалмів, а у православній — 151 псалом.

Книга Рут

Кни́га Рут, Кни́га Ру́ти, іноді Книга Руф, Книга Руфі (івр. מגילת רות‎) — книга Старого Заповіту Біблії і писань Танаха.

Книга пророка Авакума

Кни́га проро́ка Аваку́ма — книга, що входить до книг малих пророків Старого завіту та до Танаху. Написана пророком Авакумом.

Книга пророка Михея

Книга пророка Михея (Книга пророка Міхея) — книга, що входить до книг малих пророків Старого завіту та до Танаху. Збірка пророцтв пророка Міхея.

Книга пророка Овдія

Кни́га проро́ка О́вдія (лат. Prophetia Abdiae) — найкоротша книга Старого Завіту Біблії. Автор — пророк Овдій. Містить пророцтво про Божий суд над Едомом, який був засуджений до загибелі, і присудження його синам Ізраелю. Складається з однієї глави і 21 строфи. Також — Книга пророка Абдія.

Книга пророка Осії

Книга пророка Осії — перша з дванадцяти книг малих пророків, згідно з традиційним розташуванням книг Старого Завіту. Вона була написана в кінці VII ст. до Р. Хр. Осія пророкував для Північного Царства Ізраїлю в останні роки його існування. Осія був єдиним пророком, який жив і проповідував у цей час у Північному Царстві. Бог доручив Осії говорити про розповсюджене відступництво і розбещеність у Північному Царстві і закликати своїх співгромадян до покаяння і повернення до Бога. Осії був подарований унікальний привілей — своїм власним життям продемонструвати вірну любов завіту, яку Бог має до Ізраїлю.

Книга пророка Софонії

Книга пророка Софонії — дев'ята книга малих пророків Старого Завіту Біблії. Книга складається із чотирьох розділів.

Перша книга хроніки

Пе́рша кни́га хро́ніки (також І Хроніка, 1. Хр.) — книга Старого Заповіту Біблії та Танаху.

Перша книга царів

Перша книга Царів — книга Старого Завіту Біблії та Танаху. У Септуагінті і в православному каноні відповідає Третій книзі Царів.

Самсон

Самсо́н (івр. שִׁמְשׁוֹן‎ «сонячний»; похований в м. Цора або Зугар, Сура) — останній та найвідоміший з суддів (шофетів) давнього Ізраїлю. Згадується у Старому Заповіті Біблії (Книга Суддів, 13 — 14).

Сим

Си́м, також у письмових джерелах зустрічається варіант Сім, Сем — найстарший син Ноя. Від Сима походять близькосхідні (семітські) народи: євреї, араби та інші. Його братами були Хам та Яфет. Від синів Ноя за Таблицею народів походять всі народи після потопу.

Старий Заповіт

Стари́й Завіт — одна з двох частин Біблії, в його основі лежить «Танах» та поділяється на книги Закону (Тора), Пророків (Невіім) та Писання (Кетувім), що в свою чергу поділяються на історичні, поетичні та повчальні твори.

Хам

Хам (івр. חָם‎, грец. Χαμ, Cham, араб. حام‎, xam, «гарячий») — молодший син Ноя.

Від Хама пішли чорношкірі народи Африки, Австралії, Азії та Америки

Проклятий своїм батьком Ноєм. Згідно з прокляттям, Ной віддав Хамового сина Ханаана в рабство Симу і Яфету.

Сини Хама: Куш (Ефіопія), Міцраїм (Єгипет), Фут, Ханаан (палестинці і ліванці). (Буття 10:6)

У XVII столітті з'явилася гіпотеза, що зводять походження негрів до Хаму, що було виправданням расизму і звернення негрів в рабство.

Четверта книга Макавеїв

Четверта книга Макавеїв (грец. ΜΑΚΚΑΒΑΙΩΝ Δ ) — текст, що відносяться до апокрифів Старого Заповіту. У деяких православних церквах визнається як додаток до Біблії. У західних церквах — відсутній. Традиція з часів Євсевія Кесарійського приписує авторство Четвертої книга Макавеїв Йосипу Флавію. Дослідники також приписують авторство книги юдейській діаспорі сирійської Антіохії кінця першого століття нашої ери

Яфет

Яфе́т — син Ноя. Його братами були Хам та Сим. Від синів Ноя за Таблицею народів походять всі народи після потопу.

Старий завіт
Новий завіт
Православний та католицький канон
Апокрифи
П'ятикнижжя
Мойсеєве
Історичні
Навчальні
Пророчі

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.