Києво-Могилянська академія (1659—1817)

Ки́єво-Могиля́нська акаде́мія  — стародавній навчальний заклад в Києві, який під такою назвою існував від 1632 до 1817 року. Засновником Академії є Петро Могила. Фактично всі сучасні українські ВНЗ в тій чи іншій мірі є духовними спадкоємцями цього закладу через вихованців Академії, які стали засновниками відповідних нових богословських, філософських і наукових шкіл у цих вишах.

Декілька сучасних вищих навчальних закладів претендують на спадкоємність від Києво-Могилянської академії, серед них насамперед Національний університет «Києво-Могилянська академія», а також Київські духовні академія і семінарія та Київська православна богословська академія[1][2][3].

Києво-Могилянська академія
КМА
NaUKMA seal transp2
Mazepa building
Староакадемічний корпус академії на Контрактовій площі
?координати:
Назва латиною Academia Kiioviensis Mohileana
Тип навчальний заклад
Розташування Київ
Засновано 1632
Випускники Категорія:Випускники Києво-Могилянської академії

Історія

Києво-Могилянська академія була заснована на базі Київської братської школи, яка 1615 року отримала приміщення від шляхтянки Галшки Гулевичівни. Деякі вчителі Львівської та Луцької братських шкіл переїхали викладати до Києва. Школа мала підтримку Війська Запорозького і, зокрема, гетьмана Сагайдачного[4].

У вересні 1632 року об'єдналися Київська братська і Лаврська школи. У результаті було створено Києво-Братську колегію. Київський митрополит Петро Могила побудував в ній систему освіти за зразком єзуїтських навчальних закладів. Велика увага в колегії приділялася вивченню мов, зокрема польської та латини (мова викладання). Станових обмежень для отримання освіти не було. Згодом колегія іменувалася Києво-Могилянською на честь свого благодійника та опікуна. Рівень навчання — академічний.[5]

Згідно з Гадяцьким трактатом 1658 року між Річчю Посполитою і Гетьманщиною колегії надавався статус академії і вона отримувала рівні права з Ягеллонським університетом. Після входження українських земель у склад Московського царства статус академії був підтверджений у грамотах російських царів Івана V 1694 року та Петра I 1701 року[6]. За час існування Києво-Могилянської академії, з її стін вийшло багато відомих випускників. До вихованців належали гетьмани Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський та Іван Самойлович, а також багато хто з козацької старшини. Тут навчалися архітектор Іван Григорович-Барський, композитори Артемій Ведель та Максим Березовський, філософ Григорій Сковорода та науковець Михайло Ломоносов. Авторитет та якість освіти в академії також приводили сюди іноземних студентів: росіян і білорусів, волохів, молдаван, сербів, боснійців, чорногорців, болгар, греків та італійців. Вихованці академії часто продовжували освіту в університетах Європи, оскільки, згідно з європейською традицією, викладання проводилось латиною[7].

Незважаючи на намагання випускників перетворити академію на сучасний університет, за розпорядженням уряду, указом Синоду від 14 серпня 1817 року Академію було закрито[8]. Натомість у 1819 році в приміщеннях Києво-Могилянської академії була створена Київська духовна академія.

Назви академії

Києво-Могилянська академія та її спудеї
Києво-Могилянська академія та її вихованці. Гравюра XVIII ст.

Ніхто за життя Петра Могили не називав колегію (академію) «Могилянською», ні польські королі, ні московські царі. Це сталося вже понад двадцять років після його смерті. Вперше цю назву знаходимо в грамоті короля Польщі Михаїла Корибута Вишневецького (внучатого небожа Петра Могили, сина Яреми, онука Раїни Могилянки) в 1670 році: «Ми нашою королівською владою дозволили, після такого тяжкого руйнування і спустошення, відновити помянуту Києво-Могилянську колегію і в ній школи».

За часів свого існування Київську академію називали на честь своїх благодійників. Крім Києво-Могилянської, на честь Петра Могили, її називали також Могило-Заборовською, на честь Рафаїла Заборовського[9]. За часів гетьмана Івана Мазепи академію також називали Могилянсько-Мазепинською[10].

Навчальний процес

Навчання в академії було відкритим для всіх станів суспільства. Рік починався 1 вересня, але студентів приймали також пізніше протягом року. Викладова мова — латинська.[5]

Процес навчання в Київській Академії тривав дванадцять років. Предмети поділялися на так звані ординарні та неординарні класи. До ординарних належали: фара, інфіма, граматика, синтаксима, поетика, риторика, філософія та богослов'я. В неординарних класах викладались грецька, польська, німецька, французька, єврейська та російська мови, історія, географія, математика (курси включали алгебру, геометрію, оптику, діоптрику, фізику, гідростатику, гідравліку, архітектуру, механіку, математичну хронологію), музика, нотний спів, малювання, вище красномовство, медицина, сільська та домашня економіка. В 1751 р. в академії почали викладати російську мову та поезію, в 1784 р. було заборонено читати лекції українською мовою[11][12].

Випускникам академії надавався сертифікат з підписами ректора та префекта.

Традиції в академії

В академії відбувалися регулярні поетичні змагання з декламації віршів відомих поетів, а також власних віршів. Найбільш вправних віршотворців вшановували лавровими вінками та присвоювали звання «лавроносного поета» (лауреата).[13]

Згадування в культурі

500 гривень 2015 року (новий зразок) реверс
Банкнота 500 гривень, 2015
Stamp of Ukraine s32
Поштова марка присвячена Києво-Могилянській академії, 1992 рік.

Києво-Могилянська академія та заклади-наступники згадуються в творах художньої літератури. В повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба» сини Тараса Бульби були студентами академії[14]. Київська академія згадується в двох романах Павла Загребельного, «Я, Богдан» та «Південний комфорт»[15][16]. Київська духовна академія фігурує в творах «Хмари» Івана Нечуй-Левицького та «Печерські антіки» Миколи Лєскова[17][18]. В поемі «Бояриня» Лесі Українки один з головних дійових осіб — Степан — випускник Київської академії[19].

В 1992 р. було випущено поштову марку з зображенням Києво-Могилянської академії[20]. Староакадемічний корпус академії зображено на купюрі в 500 гривень, а також на логотипах Українського наукового інституту Гарвардського університету та Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.

Видатні особистості

Випускники та професори старої Києво-Могилянської академії відіграли важливу роль в освітньому та професійному житті України. Багато хто з козацької старшини та гетьманів Запорізького козацтва навчалися тут. До випускників зокрема належали Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський та Іван Самойлович. Канцлер Російської імперії Олександр Безбородько походив з України та здобував освіту в КМА. Університет довгий час був також важливою релігійною школою, звідси вийшли такі відомі християнські діячі як Степан Яворський, Феофан Прокопович і Дмитро Ростовський. Протягом 17 та 18 ст. КМА була колискою культурного життя України та Російської імперії. Декілька поколінь художників, архітекторів, музикантів та науковців були виховані в ній, наприклад архітектор Іван Григорович-Барський, композитор Артемій Ведель, філософ Григорій Сковорода та науковець Михайло Ломоносов. Після перетворення в Київську духовну академію навчальний заклад зберіг свою міжнародну репутацію як центр православної релігійної освіти.

Див. також

Примітки

 1. Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 49, ст. 685
 2. Київська духовна академія і семінарія
 3. Київська Православна Богословська Академія
 4. G. Gajecky, The Kiev Mohyla Academy and the Hetmanate in Omeljan Pritsak and Ihor Sevcenko, eds. «The Kiev Mohyla Academy (Commemorating the 350th Anniversary of Its Founding, 1632—1982).» Harvard Ukrainian Studies. vol. VIII, no. 1/2. Cambridge, MA, 1985. (англ.)
 5. а б Києво-Могилянська Академія… — С. 996.
 6. Декреты царей Ивана и Петра датированный 11 января 1694, декрет царя Петра датированный 26 сентября 1701. Памятники изданные Киевской временной комиссией, 2:488-97. (рос.)
 7. В. М. Нічик, З. І. Хижняк, Києво-Могилянська академія та українсько-німецькі культурні зв'язки, К.: Вид. дім «КМ Академія», 2000
 8. З. І. Хижняк, В. К. Маньківський, Історія Києво-Могилянської академії — К.: Вид. дім «КМ Академія» 2003.
 9. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 63.
 10. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 65.
 11. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 74.
 12. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 76.
 13. Історія академії: КМА — 400 років
 14. Николай Гоголь, Тарас Бульба. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2008-08-01.
 15. Павел Архипович Загребельный, Я, Богдан. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2007-08-17.
 16. Павел Архипович Загребельный, Южный комфорт. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2007-08-17.
 17. Іван Нечуй-Левицький, Хмари. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2008-10-24.
 18. Лесков Николай Семенович, Печерские антики. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2007-08-17.
 19. Леся Українка, Бояриня
 20. Видавничий дім Марка України. Процитовано 2007-12-09.

Література

Посилання

Ігнатій Бузановський

Бузановський (чернече ім'я Ігнатій; * близько 1695 — 1748, Максаки) — ігумен Максаківського Спасо-Преображенського монастиря. Випускник та викладач Києво-Могилянської академії.

Базилевич Григорій Іванович

Григо́рій Іва́нович Базиле́вич (1759, село Боромля Охтирського полку — 1802) — український військовий лікар, хірург. Перший клінічний професор у Російській імперії. Один із засновників Петербурзької медико-хірургічної академії.

Василь Ілліч Скоропадський

Скоропа́дський Васи́ль Ілліч (? — 1727) — український військовий і політичний діяч. Представник роду Скоропадських. Другий син Іллі Скоропадського. Брат гетьмана Івана Скоропадського. Військовий канцелярист (1676), сотник Березинської сотні (1697–1709), полковий обозний Чернігівського полку(1713–1721), генеральний бунчужний (1726–1727).

Вернадський Василь Іванович

Васи́ль Іва́нович Верна́дський (*1769 — †1838) — військовий лікар. Батько Івана Вернадського, дід Володимира Вернадського, прадід Георгія Вернадського.

Волховський Іван Степанович

Волховський Іван Степанович (*1737, Ніжин — †після 1762) — настоятель Ніжинського Миколаївського собору, протопоп. Походив з дрібношляхетського роду Волковичів. Вихованець Києво-Могилянської академії.

Гамалія Михайло Леонтійович

Гамалія Михайло Леонтійович (1749, село Круподеринці Яблунівської сотні Лубенського полку, тепер Оржицького району Полтавської області — 1830, місце смерті невідоме) — український лікар, статський радник. Дід мікробіолога М. Ф. Гамалії.

Геннадій (Андрієвський)

Єпископ Геннадій (в миру Григорій Андрієвський; р. н. невід., Миргород — 28 квітня 1758, Новгород-Сіверський) — перекладач, поет, ректор Псковської слов'яно-латинської школи, єпископ Костромський і Галицький.

КМА (значення)

КМА — Києво-Могилянська академія (1659—1817)

КМА — Кременчуцька магнітна аномалія

КМА — Курська магнітна аномалія

Києво-Могилянська академія (значення)

Національний університет «Києво-Могилянська академія» — сучасний університет в Україні.

Києво-Могилянська академія (1659—1817) — вищий навчальний заклад в Україні, який проіснував з 1659 до 1817 р.

Києво-Могилянська Академія (видавничий дім) — видавництво Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Києво-Могилянська Академія (комплекс) — комплекс навчальних закладів України, який включає Національний університет «Києво-Могилянська академія», Національний університет «Острозька академія», Чорноморський національний університет імені Петра Могили, Кременецьку обласну гуманітарно-педагогічну академію імені Тараса Шевченка та колегії.

Миколаївська філія Національного університету «Києво-Могилянська академія», нині Чорноморський державний університет імені Петра Могили.

Ладинський Павло

Ладинський Павло (* ? — † 1737) — український історик, дипломат, мемуарист, канцелярист Генеральної військової канцелярії за гетьмана Павла Полуботка, акровіршовий поет.

Лизогуб Семен Семенович

Лизогуб Семен Семенович (1708/1709 — 1781) — український шляхтич, прадід письменника Миколи Гоголя по материній лінії.

Оранський Іосиф

Іосиф Война-Оранський (? — 8 жовтня 1751) — церковний діяч. Належав до пинського боярсько-шляхетського роду Войнів.

Радивиловський Антін

Анто́ній Радивило́вський (? — † 10 (20) грудня 1688, Київ) — український православний церковний діяч і письменник.

Сильвестр (Пиновський)

Сильвестр (Пиновський) (*д/н —†1722) — український церковний діяч, ректор Києво-Могилянської академії.

Сильвестр Головчич

|відомий_?відома?=

Сильвестр Головчич (1630-і рр., ? — 15 грудня 1697, Київ)— церковний діяч, у 1672—1684 роках ректор Києво-Могилянської академії.

Симонтовський Петро Семенович

Петро́ Семе́нович Симонто́вський (1747–1815) — український лікар, епідеміолог. Випускник Києво-Могилянської академії.

Тризна Йосиф

Йосиф I Тризна († 1655 або 1656), церковний діяч, письменник, вихованець Києво-Могилянської Колеґії гербу Ґоздава.

Турчиновський Ілля Михайлович

Ілля́ Миха́йлович Турчино́вський (20 червня 1695, Березань — дата смерті невідома) — письменник першої половини XVIII ст., священник.

Чуйкевич Федір Олександрович

Фе́дір Олекса́ндрович Чуйке́вич (нар. Полтава ? — 1684 — пом. 1760) — правник Гетьманщини, автор збірника «Суд і Розправа».

Києво-Могилянська академія
Історія
Персоналії
Підрозділи
Студентське та культурне життя
Університетське містечко
Організації-спадкоємці

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.