Камер-юнкер

Камер-юнкер (від нім. Kammerjunker — кімнатний молодий дворянин) — один з нижчих придворних чинів.

Спочатку камер-юнкером називався дворянин, що обслуговує особу імператора, короля або курфюрста в його кімнатах. Посада камер-юнкера існувала в німецьких державах і в Данії.

У царській Росії відповідно до табелі про ранги камер-юнкер — молодше придворне звання (нижче за камергера). Спочатку відносилося до IX класу, з 1737 — до VI класу, з 1742 — V класу. Після 1809 — молодше придворне звання; з 1836 — для осіб, що мали чин IV—IX класів, а з 1850 — V—VIII класів.

Після 1809 до обов'язків камер-юнкерів та камергерів, як і раніше, входило щоденне, в порядку черговості, чергування при імператрицях і інших членах Імператорської сім'ї, а також особливі чергування при них під час придворних церемоній, балів і в театрах. Вони представляли, наприклад, осіб чоловічої статі, що з'явилися на прийом, окрім послів.

На початок 1915 в Росії налічувалося 394 камер-юнкера.

Див. також

Джерела

Література

  • Шепелёв Л. Е. Чиновный мир России: XVIII—начало XX вв.—СПб: «Искусство—СПб», 1999.—479 с.

Посилання

Єгермейстер (звання)

Єгермейстер (нім. Jägermeister, дослівно - майстер-мисливець, мисливець - майстер своєї справи) - придворне звання і посада, начальник єгерів, відігравав важливу роль в організації та проведенні придворних полювань. Зазвичай дворянин. У Росії - єгермейстер - придворний чин III класу Табелі про ранги, відповідав чину повного генерала.

Обер-єгермейстер - придворний чин другого класу Табелі про ранги, відповідав чину повного генерала. Дарування чину відображало особливу прихильність імператора.

Бобринський Олексій Олексійович

|відомий_?відома?=

Олексі́й Олексі́йович Бо́бринський (рос. Алексей Алексеевич Бобринский; нар. 6 (17) січня 1800(18000117), Санкт-Петербург — пом. 7 (19) жовтня 1868, Сміла) — граф, син Олексія Григоровича Бобринського, онук Катерини ІІ та Григорія Орлова, гвардійський офіцер, з 1833 служив у міністерстві фінансів, камер-юнкер; підприємець, селекціонер.

Віцеадмірал

Ві́це-адміра́л — військово-морське звання (чин) вищого офіцерського складу флоту у ряді держав. Вище за ранг контр-адмірала, але нижче адмірала. Відповідає званню (чину) генерал-лейтенанта в сухопутних військах.

Генерал-аншеф

Генера́л-анше́ф (фр. general en chef) — військове звання генералітету та один з найвищих чинів в арміях деяких країн.

Генерал від інфантерії

Генера́л від інфанте́рії — військове звання і чин в Російській Імперії в 1796—1917 рр. Вищий генеральський чин в піхотних військах, передбачений «Табеллю про ранги» 1722, до кінця XVIII століття що замінювався загальним чином генерал-аншефа.

На флоті відповідав чинам адмірала і дійсного таємного радника

Звання введено імператором Павлом I 29 листопада 1796. Відповідав II класу «Табелі про ранги» із зверненням «Ваше високопревосходительство».

Генерал від інфантерії за посадою міг бути генерал-інспектором піхоти, командувачем військами військового округу, керувати крупними військовими з'єднаннями (корпусом, армією, фронтом).

Чин скасовано 16 (29) грудня 1917 декретом Ради Народних Комісарів «Про зрівняння всіх військовослужбовців в правах».

Гофмаршал

Гофмаршал - дворецький, придворний чин III класу в Табелі про ранги в Росії введений в 1726 р. Відав справами по платні двору, організації прийомів і подорожей, керував придворними служителями, утримував стіл імператорської сім'ї. Крім того, Гофмаршальська частина відала ще трьома класами столів: Гофмаршальський або кавалерський - для чергових кавалерів і гостей двору, обергофмейстеріни - для проживаючих при дворі придворних дівиць, начальника кавалергардських рот (I клас); для вартових офіцерів, чергових секретарів і ад'ютантів, чергових пажів (II клас); «загальна їдальня» для інших службовців двору (III клас).

Дійсний статський радник

Ді́йсний ста́тський радник (рос. действительный статский советник) — цивільний чин IV класу в табелі про ранги у Російській імперії, надавав привілей спадкового дворянства. Особи, що мали даний чин, зазвичай обіймали високі посади, як то: директор департаменту, губернатор, градоначальник. Титулувався «Ваша вельможність» (рос. "Ваше Превосходительство").

Контр-адмірал

Контрадміра́л — військове звання вищого офіцерського складу флоту у ряді держав. Вище за ранг капітана І рангу, але нижче віцеадмірала. Відповідає генерал-майорові в армії.

Майор

Майо́р (лат. major, «старший») — перше військове звання старших офіцерів у Збройних силах України та більшості армій країн світу. Вище військового звання капітан та нижче підполковника.

У російській армії чин майора був запроваджений Петром I 1698 року, у 1884 був скасований.

У Червоній Армії звання майора було введене в 1935.

У військово-морських силах званню майора відповідає військове звання капітан III рангу.

Знаки розрізнення майора країн світу

Надвірний радник

Надві́рний ра́дник — в Російській імперії цивільний класний чин до 1745 року VIII класу, пізніше — до VII класу в Табелі про ранги, відповідав армійському чину підполковника, військового старшини у козаків та військово-морському чину капітана II рангу.

Офіційне звернення: «Ваше високоблагородіє».

Обер-гофмаршал

Обер-гофмаршал — придворний чин II класу в Табелі про ранги, введений в 1722 імператором Петром I. Його обов'язки див. Гофмаршал.

Обер-гофмейстер

Обер-гофмейстер (рос. обер-гофмейстер, від нім. Hofmeister) — придворний чин II класу в Табелі про ранги, запроваджений 1722 року в Російській імперії. До його зобов'язань відносилося завідування штатом і фінансами імераторського двору.

Обер-церемоніймейстер

Обер-церемоніймейстер (рос. Обер-церемониймейстер, від нім. Oberceremonienmeister — «старший майстер церемоній») — придворний чин в Російській імперії III класу в 1800—1844 роках і II класу з 1844 року в Табелі про ранги. Запроваджений 1727 року. Відповідав за процедурну сторону двірцевих церемоній.

Обер-єгермейстер

Обер-єгермейстер (нім. Oberjägermeister) — придворний чин II класу в Табелі про ранги в Росії. Завідував імператорським полюванням. У його розпорядженні були завідувач господарською частиною, царський ловчий, государів стременний, государів руженосець (зброєносець).

Старший лейтенант

Ста́рший лейтена́нт (фр. lieu tenant — заступник, від lieu — місце і tenant — посідає) — військове звання молодшого офіцерського складу в армії багатьох країн, в тому числі Збройних силах України, що нижче за капітана та вище за лейтенанта.

У Військово-морських силах Збройних Сил України армійські та флотські звання старшого лейтенантів еквівалентні.

В арміях інших країн військове звання «старший лейтенант» умовно можливо порівняти зі званнями:

Албанія: Toger

Азербайджан: Baş Leytenant

Білорусь: Старэйшы Лейтэнант

Боснія і Герцеговина: Poručnik

Бразилія: Primeiro Tenente

Болгарія: Старший Лейтенант

Велика Британія: Lieutenant

Естонія: Leitnant

Ізраїль: סגן (Segen)

Іспанія Teniente

Італія: Tenente

Китай: 中尉 (Zhōngwèi)

Латвія: Virsleitnants

Німеччина: Oberleutnant

Польща: Porucznik

Росія: Старший Лейтенант

Румунія: Locotenent

Саудівська Аравія: Mulazim Awwal

Сербія: Поручник (Poručnik)

Словаччина: Nadporučík

США: First Lieutenant

Туреччина: Üsteğmen

Узбекистан: Katta Leytenant

Франція: Lieutenant (Армія)

Хорватія: Natporučnik

Чеська Республіка: Nadporučík

Фінляндія: Luutnantti

Японія: Nitō Rikui (або Nii)

Статський радник

Ста́тський ра́дник — в Російській імперії цивільний класний чин V рангу в Табелі про ранги, відповідав армійському чину бригадира та військово-морському чину капітана-командора.

Статський радник відповідав посаді віце-директора департаменту, віце-губернатора, голови казенної палати тощо. Титулувався «Ваше Високородіє». Для надання чину статського радника був встановлений термін служби в 5 років з часу здобуття попереднього чину. В Росії чин статського радника скасований більшовицьким декретом від 10 (23) листопада 1917 про знищення станів і чинів.

Фенрих

Фенрих, фендрик (від нім. Fähnrich — «прапороносець») — найнижчий офіцерський ранг деяких країн світу.

Шаутбенахт

Шаутбена́хт (нід. schout-bij-nacht — «дивися вночі») — один з вищих військово-морських чинів в Нідерландах (четверте, після адмірала, лейтенант-адмірала і віце-адмірала), відповідний генерал-майорові.

До XVII століття шаутбенахтом називали офіцера, відповідального за несення і організацію нічної варти, після — будь-якого старшого офіцера флоту рангом нижче за віце-адмірала; у флотах інших держав йому відповідало звання контр-адмірала. Один з найвідоміших нідерландських адміралів Корнеліс Тромп (1629–1691), брав участь в більшості битв, що прославили його, в чині шаутбенахта, хоч і командував часом всім флотом Нідерландів і Данії.

У Російській імперії звання шаутбенахта було введене на самому початку XVIII століття і згодом включене в Табель про ранги, воно відповідало званню генерал-майора. Звання шаутбенахта мав Петро I, в морських походах і битвах під псевдонімом шаутбенахта Петра Михайлова.

Штабс-ротмістр

Штабс-ротмістр — військове звання старшого офіцера у кінноті німецької та австрійської армій, а також обер-офіцерський чин X класу (1797–1884) і IX класу (1884–1917) «Табелі про ранги», рангом нижче за ротмістра, для кавалерії, жандармерії і прикордонної варти в Російській імперії; відповідав чину штабс-капітана в піхоті і підосавула в козацьких військах.

Знаками розрізнення імперського штабс-ротмістра були погони з одним просвітом. На кожному погоні було по чотири п’ятипроменеві зірочки.

Ранг штабс-ротмістра існував також в арміях деяких інших держав.

I ранг
II ранг
III ранг
IV ранг
V ранг
VI ранг
VII ранг
VIII ранг
IX ранг
X ранг
XI ранг
XII ранг
XIII ранг
XIV ранг

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.