Йоханан Гіркан

Йоханан Гіркан, чи Йоханан Гіркан І (Yohanan Hyrcanus, івр. יוחנן הורקנוס‎, грец. Ιωάννης Υρκανός) — юдейський цар з династії Хасмонеїв з 134 по 104 р. до н. е.

Йоханан Гіркан
івр. ‏‏שמעון התרסי‏‎‎‏‏‏‎‎‎‏‎‎‎
Йоханан Гіркан
Етнарх Юдеї
134 — 104 до н. е.
Попередник: Симон Хасмоней
Спадкоємець: Арістобул I
 
Народження: 2 століття до н. е.
Смерть: 104 до н. е.
Династія: Хасмонеї
Батько: Маттафія Хасмоней

Життєпис

Judea Johannes Hyrcanus
Царство Хасмонеїв за часів Йоханана Гіркана
   Стан на 110 р. до н. е.
   Завойовані землі

Йоханан Гіркан був третім сином Симона Хасмонея та племінник Юди Маккавея. Йоханан Гіркан слідував за своїм батьком як правитель (етнарх) Юдеї та первосвященик.

108 року до н. е він завоював Сихем, храм самаритян на горі Гарізім, та грецькі поселення у Самарії, та руйнує їх фортеці на завойованих землях.

Для забезпечення сили династії, завойовані землі Ідумеї були підкорені і насильно навернені в юдаїзм. Йосип Флавій про ці події повідомляє так:

Фарисеї та Садукеї процвітати під час його правління, яке було апогеєм династії Хасмонеїв, а два його сини Арістобул I та Антигон I її продовжили, однак у вже гірших обставинах.

Примітки

  1. Йосип Флавій — Юдейська старовина, кн. 9, гл. 1 (рос.)

Посилання

Біографія Йоханана Гіркана у Jewish Encyclopedia (англ.)

Йоханан Гіркан
Попередник:
Симон Хасмоней
Етнарх Юдеї
134 р. до н. е. — 104 р. до н. е.
Наступник:
Арістобул I
Первосвященик
134 р. до н. е. — 104 р. до н. е.
Ідумея

Ідуме́я (грец. Ἰδουμαία, івр. אֱדוֹם‎,Едом) — назва об'єднання племен, що заселяли історичну область на півдні Палестини. На півночі Ідумея межує з Юдеєю, з півдня виходить до Мертвого моря і країни Моав, на сході з пустелею південного Зайордання, на півдні із затокою (Акаба), на заході з Синайським півостровом. країни.

Згідно з Біблією засновником Ідумеї вважається син біблійного патріарха Ісаака Ісав (Едом), брат Якова. Він не переселився слідом за ним до Єгипту. Столицею Ідумеї було місто Петра, розташоване у високих неприступних горах. Вже з перших днів свого існування Ідумея показала себе дуже войовничою і агресивною державою.

Александр Яннай

Александр Яннай (* бл 126 — † 76 р. до н. е., Alexander Jannai/Yannai, Jonathan, івр. אלכסנדר ינאי‎) — юдейський цар з династії Хасмонеїв та первосвященик з 103 по 76 р. до н. е. Третій син Йоханана Гіркана.

Антигон II (Хасмоней)

Антигон II (Хасмоней) (лат. Mattathias, Antigonos Mattathias — Маттатія, івр. מתתיהו אנטיגונוס השני‎) — останній цар династії Хасмонеїв. Царював у 40-37 р. до н. е.

Антипатр Ідуменянин

Антипатр Ідуменянин (івр. אנטיפטרוס האדומי‎; бл. * 100 р. до н. е. — † 43 р. до н. е.), ідумеєць — римський управитель Юдеї, батько Ірода I Великого, засновник династії Іродіадів.

Арістобул I

Арістобул I (Єгуда, יהודה, грец. Ἀριστόβουλος) — цар Юдеї в 104−103 рр. до н. э., старший син Йоханана Гіркана I.

Арістобул II

Арістобул II (Aristobulos II, * бл 100 до н. е. — † 49 до н. е. Рим) — юдейський цар з династії Хасмонеїв та первосвященик з 66 по 63 р. до н. е.

Гарізім

Гарізім, Герізім — назва гори висотою 881 м у Палестині та центральній частині Самарії. На північному її підніжжі знаходиться місто Наблус.

Зайордання

Зайордання — історичний регіон Близького сходу між Йорданською западиною на заході і Сирійською пустелею на сході. На півночі межує з підніжжям гори Хермон, на півдні з Акабською затокою. Ширина від 110 до 30 кілометрів, довжина понад 400 кілометрів, площа близько 28 тисяч квадратних кілометрів. Зараз Зайордання належить кільком країнам — Сирії (Башан) близько 10 тисяч квадратних кілометрів, Йорданії — 17 тисяч квадратних кілометрів, складаючи власне оброблювану та заселену частину країни, 1,2 тисячі кілометрів (Голанські висоти) контролює Ізраїль.

Йоханан Гіркан II

Йоханан Гіркан ІІ (* ? е. — † 30 до н. е. Рим) — з 63 по бл. 40 р. до н. е. юдейський етнарх з династії Хасмонеїв та первосвященик з 76 по 40 р. до н. е.

Правителі Юдеї

У статті подано список правителів Юдеї від перемоги повстання Хасмонеїв проти греків до завоювання Римом 70 року

Птолемей (син Авува)

Птолемей, син Авува — давньоєврейський можновладець, намісник Єрихонської долини.

Щодо його походження відомо лише те, що його батька звали Авувом. Завдяки шлюбу з дочкою Симона Хасмонея, Птолемей збагатився та отримав посаду намісника Єрихонської долини. Він замислив захопити владу у Державі Хасмонеїв, за однією з версій до цього його підштовхнув селевкідський басилевс Антіох VII.

Птолемей запросив тестя з синами у свою фортецю Док. Під час банкету господар наказав вбити Симона та його синів Маттафію та Юду. У живих зостався лише один син первосвященника - Йоханан Гіркан, який у той час знаходився у Газарі.

Саломея Александра

Саломея Александра (івр. שְׁלוֹמְצִיּוֹן אלכסנדרה‎, Shelomtzion чи Shlom Tzion, * 139 до н. е. (?); † 67 до н. е.) — цариця Юдеї з 76 по 67 роки до н. е. Дружина і наступниця царя Александра Янная.

Симон Хасмоней

Симон Хасмоней (Шимон бен Матитьягу ха-Хашмонай (Тассіс), Симон Макавей, * ? — †. 135 р. до н. е.) — другий син Маттафії Хасмонея, засновник династії Хасмонеїв, етнарх Юдеї з 153 року до н. е.

Хасмонеї

Хасмонеї (ממלכת החשמונאים, Mamlekheth haHash'mona'im) — рід правителів Юдеї священницького походження з поселення Модіїн, який походив з Макавеїв.

Після повстання Макавеїв 165 р. до н. е. засновано незалежну юдейську державу в Палестині. Нащадки Хасмонеїв правили Юдеєю з 152 по 37 роки до н. е. Вони були вождями народа з самого початку повстання проти Селевкідів 167 р. до н. е. Хасмонейські правителі були одночасно і первосвящениками та сформували релігійно орієнтовану систему державного правління.

Правителі Стародавнього Ізраїлю та Юдеї

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.