Григорович-Барський Василь Григорович

Васи́ль Григо́рович Григоро́вич-Ба́рський (Ба́рський[1], 1 (12) січня 1701, Літковичі — 7 (18) жовтня 1747, Київ) — український православний письменник та мандрівник.

Василь Григорович Григорович-Барський
VGB.jpg&filetimestamp=20090101204057&
Ім'я при народженні Василь Григорович Барський
Псевдо Василій Київський, Плака, Альбов
Народився 1 (12) січня 1701
Літковичі
Помер 7 (18) жовтня 1747 (46 років)
Київ
Національність українець
Діяльність письменник
Alma mater Національний університет «Києво-Могилянська академія»
Magnum opus «Мандри святими місцями Сходу з 1723 по 1747 рік»

Біографія

Народився у заможній літківській купецькій родині. Близько 1715 року сім'я перебралася до Києва. Батько займався торгівлею, а також був старостою соборної подільської церкви Успіння Богородиці Пирогощі. Бажаючи вчитися, таємно від батька Василь пішов до ректора Феофана Прокоповича і вступив до Києво-Могилянської академії. У 1723 році через хворобу був змушений полишити навчання і відправитися на лікування до Львова. Там вступив до класу риторики єзуїтської академії.

У 1724 році рушив у мандри, які тривали 24 роки. Відвідав Пешт, Відень, Барі, Рим, Венецію, Корфу, гору Афон. У 1726 році дістався до Палестини. Побував у Єрусалимі, на Синайській горі, Кіпрі.

Вісім місяців Василь Григорович-Барський прожив у Єгипті, при дворі олександрійського патріарха. У 17291731 роках мешкав у Триполі. Тут він вивчав грецьку мову. У 1734 році прийняв чернечий постриг та шість років провів на острові Патмос, де продовжив вивчення грецької мови та літератури.

У 1741 році — у зв'язку зі смертю батька — вирішив повернутися додому. Проте у травні 1743 року за наказом імператриці Єлизавети Петрівни Василь Григорович-Барський отримав місце священика при російському посольстві в Константинополі. Протягом 17441746 років перебував на Афоні, де отримав доступ до всіх православних бібліотек та монастирів.

У 1747 році Василь Григорович-Барський повернувся до Києва, де невдовзі помер. Був похований у Богоявленському соборі Київського Братського монастиря.

Маршрут

За 24 роки подорожі подолав такий маршрут: Київ — Острог — Почаїв — Львів — Самбір — Кошице — Пешт — Відень — Венеція — Салоніки — острів Кіпр — острів Патмос — Константинополь — Бухарест — Ясси — Київ. Був в Італії, Палестині, Єгипті, Сирії і двічі на грецькій горі Афон. Замітки доповнював власними малюнками та схемами. За ними згодом викладали образотворче мистецтво в Києво-Могилянській академії.

Творча спадщина

Примітки

  1. Приставку Григорович прізвище Барський отримало від імені батька Василя — Григорія. В листах до рідних мандрівник підписувався Василь Барський.

Джерела

Посилання

Григорович-Барський

Григоро́вичі-Ба́рські — рід українських купців (пізніше — російських дворян), вихідців з міста Бар.

Григорович-Барський Іван Григорович

Іва́н Григо́рович Григоро́вич-Ба́рський (1713 — 10 вересня 1791) — український архітектор, представник пізнього козацького бароко (рококо). Народився у Літковичах[а], походив із купецького роду Григоровичів-Барських, брат мандрівника Василя Григоровича-Барського. Навчався у Києво-Могилянській академії. Працював інстигатором та, ймовірно, виконував обов'язки міського архітектора. Також був депутатом Київського магістрату та батьком 15 дітей. Автор багатьох сакральних та цивільних споруд Києва (фонтан Самсон (1748—1749), Покровська церква (1766), церква Миколи Набережного (1772—1775), Козельця (Собор Різдва Богородиці, будинок полкової канцелярії) та інших міст та містечок України. В його пізній творчості помітний перехід до класицизму. Помер у Києві.

Мандри святими місцями Сходу з 1723 по 1747 рік

Мандри святими місцями Сходу з 1723 по 1747 рік (рос. «Пешеходца Василия Григоровича Барского-Плаки-Альбова, уроженца Киевского, монаха Антиохийского, путешествие к святым местам, в Европе, Азии и Африке находящимся, предпринятое 1723 и оконченное в 1747 году, им самим описанное») — умовна назва автобіографічної книги українського православного письменника-мандрівника 18 століття Василя Григоровича-Барського.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.