Військові дії

Військові дії — організоване застосування військ, сил і засобів для виконання поставлених військових завдань на суші, на морі, в повітрі, в космосі, — в стратегічному і оперативному масштабах. Залежно від можливостей збройних сил, мети і характеру їх дій ведуться у формі кампаній, операцій, битв, ударів, боїв, систематичних бойових дій. Включають також всі види пересування військ (сил флоту) і комплекс що забезпечують їх дії заходів. Передбачають знищення (розгром) противника і відбиття його дій, захист своїх військ (сил флоту) і об'єктів, що прикриваються ними.

Сучасність

На початку XXI століття характеризуються різнотипністю переслідуваних цілей, великим просторовим розмахом, участю різних видів збройних сил, родів військ і сил флоту, широким застосуванням всіх видів зброї і військової техніки, високою напруженістю, динамічністю, великою витратою матеріальних засобів. Складають основу озброєної боротьби у війні.

Див. також

Література

  • Сунь-цзы. Искусство войны.
  • Клаузевиц К. О войне. — М.: Госвоениздат, 1934. / Clausewitz K. Vom Krieg. 1832/34.
  • Фронтин С. Ю. Военные хитрости (Стратегемы). — СПб.: Алетейя, 1996.
  • Макиавелли Н. Военное искусство. — М.: Воениздат, 1939.

Посилання

Агапіт I

Святий Агапіт I (лат. Agapetus; †22 квітня 536) — п'ятдесят сьомий папа Римський (13 травня 535—22 квітня 536), народився у Римі, син священика Йордана з роду Анціїв. Співпрацював з письменником Кассіодором у справі заснування у Римі бібліотеки церковних творів, написаних грецькою та латинською мовами.

Король остготів Теодат відрядив Агапіта з дипломатичною місією до візантійського імператора Юстиніана, щоб вмовити його припинити військові дії проти готів в Італії. У Константинополі Агапіт усунув патріарха Антима I, прихильника монофізитів.

Папа не зміг повернутись до Риму, оскільки помер у Константинополі.

Англо-американська війна (1812—1815)

А́нгло-америка́нська війна́ 1812-1815 відома в англомовній історіографія як війна 1812 року — війна між США і Великою Британією, викликана втручанням останньої в торговельні справи США. Напружені відносини з британцями в Канаді призвели до виникнення планів вторгнення США в Канаду, які однак так ніколи й не були реалізовані. У 1814 британські війська окупували Вашингтон в окрузі Колумбія і спалили багато будинків, в тому числі і перший Білий Дім. Мирний договір був підписаний в грудні 1814 року в Генті.

Батальний жанр

Бата́льний жанр (від фр. bataille — битва) — жанр образотворчого мистецтва, що відображає військові дії, походи і життя армії, та пов'язані з цим події.

Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка

Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка — територіальне утворення, проголошене 6 травня 1919 року Тимчасовим робітничо-селянським урядом Бессарабії на лівобережжі Дністра, з претензіями на всю Бессарабію. Ліквідована на початку вересня 1919 року.

Військова кампанія

Військова кампанія або Воєнна кампанія (від фр. campagne, англ. campaign — похід, італ. сат-pagna — поле битви) — етап війни, у ході якого досягається її проміжна мета. У кожній військовій кампанії проводиться низка стратегічних операцій та інших форм військових дій, об'єднаних загальним задумом і що проводяться на одному або декількох стратегічних напрямах або в цілому на континентальному чи морському театрі воєнних дій.

Зазвичай воєнна кампанія має назву на честь певного періоду війни, позначеного календарними рамками (роком, часом року тощо) і визначеного театром воєнних дій. Наприклад, для позначення військової кампанії вживаються назви: літня, зимова, кампанія 1944 року тощо. Військові кампанії, що включають військові дії збройних сил на одному театрі, інколи позначаються географічними назвами; наприклад, Богемська кампанія (1866), Італійська кампанія (1796—97), Французька кампанія (1940), Італійська кампанія (1943—1945) та тощо.

В історії багато воєн іменувалися кампаніями, наприклад австро-прусська кампанія 1866 року, російсько-турецька 1877—1878 року, французько-прусська 1870—1871 року.

Військово-морські сили

Військо́во-морські́ си́ли (ВМС) — окремий вид збройних сил багатьох країн, призначений головним чином, для ведення морської війни і вогневої підтримки наземних військових дій. До військово-морських сил відносяться надводні кораблі, кораблі-амфібії, субмарини та військово-морська авіація.

Військово-морські сили вперше з'явилися коли військові дії перемістилися з суходолу на воду. До введення артилерії морська війна перш являла собою протаранювання ворожих судів і їх захоплення. В добу Стародавньої Греції і Римської Імперії, військово-морські сили складалися з довгих, вузьких суден, які пересувалися завдяки зусиллям веслярів (як наприклад грецькі триреми), — головною задачею яких було таранити і топити ворожі судна або порівнятися з бортом ворожого судна, так щоб воно могло бути атакованим в рукопашну.

Гібридна війна

Гібридна війна — війна з поєднанням в застосуванні конвенційної зброї, партизанської війни, тероризму та злочинної поведінки з метою досягнення певних політичних цілей, основним інструментом якої є створення державою-агресором в державі, обраній для агресії, внутрішніх протиріч та конфліктів з подальшим їх використанням для досягнення політичних цілей агресії, які звичайно досягаються звичайною війною.

Експерти називають гібридну війну типом конфлікту, який все частіше буде застосовуватися у 21 столітті.

Економічна війна

Економічна війна (англ. Economic warfare) — економічна стратегія, заснована на використанні заходів економічного характеру (наприклад, економічної блокади, торговельних обмежень тощо), направлених на ослаблення економіки іншої держави або блоку держав. Економічна війна може бути складовою економічного протистояння або складовою гібридної війни, класична війна звичайно передбачає повне припинення будь яких економічних відносин між країнам-ворогами.

Конвенційна війна

Конвенційна або традиційна війна (англ. conventional warfare) — форма війни, що ведеться з використанням звичайного озброєння та військової тактики між двома або більше державами у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права: дотримання прав учасників конфлікту, військовополонених, цивільного населення. Сили кожної із сторін чітко визначені та б'ються використовуючи зброю, яка вражає в основному ворожих солдатів. Зазвичай вона ведеться із використанням звичайних озброєнь, та ні в якому разі не включає зброю масового ураження (хімічну, біологічну або ядерну).

Положення конвенційної війни описуються у Гаазьких Конвенціях, Женевських Конвенціях про захист жертв війни 1949 р. і Додаткових Протоколах до них 1977 р., резолюціях Генеральної Асамблеї ООН й інших міжнародних документах.

Основною метою традиційної війни є послаблення або знищення збройних сил супротивника, тим самим підриваючи його можливість брати участь у конвенційній війні. Однак, примушуючи супротивника до капітуляції, одна або обидві сторони можуть вдаватися до неконвенційних військових тактик.

Кримська війна

Кри́мська війна́ (1853–1856), або Східна війна — війна між Російською Імперією і союзницькими військами Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства за панування на Близькому Сході і Балканах.

Переважно військові дії Східної війни відбувалися у Криму, але охопили також райони Подунав'я, Одесу, Балтійське та Біле моря, російсько-османський кордон на Кавказі.

Морська війна

Морська війна полягає в збройній боротьбі на морях, океанах, або будь-яких інших великих водоймах, таких як великі озера та широкі річки.

Перська кампанія

Перська кампанія — військові дії, що відбувалися під час Першої світової війни на території Ірану між військами країн Антанти (Російська імперія, Британська імперія) з одного боку й османськими військами — з іншого. Для російських військ ці військові дії були частиною Кавказької кампанії, а для британських — частиною Месопотамської кампанії.

Повітряна війна

Повітряна війна — використання військових літаків та інших літаючих машин у військових цілях. Повітряна війна включає бомбардувальники, що атакують скупчення ворога або стратегічні об'єкти; винищувальну авіацію яка змагається за контроль повітряного простору; ударні літаки які задіяні у авіаційній підтримці проти наземних цілей; морську авіацію яка літає над морями та біля узбережжя; планери, гелікоптери та інші літаки, що перевозять повітряно-десантні війська, наприклад парашутистів; танкери дозаправлення у повітрі для збільшення оперативної зони та часу; та військові транспортні літаки для перевезення вантажів та персоналу. Раніше, військові повітряні засоби також включали легші за повітря аеростати для коригування артилерії; легші за повітря дерижаблі для бомбардування міст; різні види розвідувальних, спостережних та літаків раннього попередження для перевезення спостерігачів, камер та радіолокаційного обладнання; торпедних бомбардувальників для атак по ворожих кораблях; та військові пошуково-рятувальні літаки для порятунку збитих повітряних службовців. Сучасна повітряна війна включає ракетні та безпілотні літальні апарати. Наземні сили зазвичай відповідають на ворожу повітряну активність протиповітряними засобами.

Психологічна війна

Психологі́чна війна́ (англ. Psychological warfare (PSYWAR)) — сукупність різних форм, методів і засобів впливу на людину з ціллю зміни в бажаному напрямку її психологічних характеристик (поглядів, думок, ціннісних орієнтацій, настроїв, установок, мотивів, стереотипів поведінки), а також групових норм, масових настроїв, суспільної свідомості в цілому.В Міністерстві оборони США цей термін означає «планове використання пропаганди і інших психологічних дії, що мають за основну мету вплив на думки, емоції, стосунки, і поведінку ворожих іноземних груп, таким чином, щоб підтримувати досягнення національних завдань.» Попри те що в США настанова FM-33-5 «Ведення операцій психологічної війни» діяла з серпня 1949 року збільшення пріоритету та виділення засобів для ПВ відбулося під час війни в Кореї коли за перші 1,5 року із ЗС США дезертирували 47 тисяч чоловік.

На відміну від психологічних операцій, котрі окрім локального характеру також вирізняються можливістю застосування і щодо власного населення, термін ПВ, як правило, застосовують на означення сукупності операцій супроти іншої країни під час військових конфліктів чи економічних воєн. Оскільки психологічна війна ведеться за допомогою інформації, то розглядається як вид інформаційної війни. Частина фахівців поєднує ці явища термінологією «інформаційно-психологічна війна».

Під час тривалих військових конфліктів та бойових дій, на відміну від безповоротніх чи санітарних, може призвести до психогенних втрат особового складу.

Скотувата

Скотува́та — пасажирська та вантажна залізнична станція Лиманської дирекції Донецької залізниці на лінії Костянтинівка — Ясинувата.

Розташована у смт Верхньоторецьке, Ясинуватський район, Донецької області між станціями Ясинувата (14 км) та Фенольна (13 км).

Через військові дії залізничний рух на даній ділянці припинено.

Спеціальна операція

Спеціальна операція військ (сил) — загальновживане поняття, що набуло широкого вжитку у різних сферах діяльності силових структур та правоохоронних органів світу з другої половини 20 століття.

Сухопутна війна

Сухопутна війна (англ. Land warfare) — термін який використовується для опису військових операцій, які відбуваються переважно на поверхні суші планети.

Ці війни класифікуються за використанням кількості бойових одиниць, використанням різноманітних бойових навичок, методів і широкого спектру систем озброєння і устаткування, проведених у різних місцевостях і погодних умов. Сухопутні війни, за необхідності проводяться для захисту міських і сільських населених районів, серед інших видів її вивченню надається особлива увага, вона в центрі уваги більшості національних оборонних політик, а фінансові витрати на неї переважають інші витрати на оборону.

Протягом історії сухопутні війни зазнавали декілька різних переходів у їх проведенні: від великої концентрації в основному непідготовленого і нерегулярно озброєного населення, яке використовується в лобовій атаці до сучасної комбінованої концепції ведення війни, яка поєднує використання добре навчених регулярних військ з широким спектром організаційних, збройних та інформаційних систем, і передбачає використання різних стратегічних, оперативних і тактичних доктрин.

З часів Другої світової війни вона в основному включає в себе три різних типи бойових одиниць: піхоту, бронетанкові війська і артилерію.

Туризм у Демократичній Республіці Конго

Туризм у Демократичній Республіці Конгоо — один із секторів економіки ДР Конго.

В ДР Конго у туристів є безліч унікальних можливостей побачити дику природу, культуру корінних народів і визначні пам'ятки, які зрідка зустрічаються в інших частинах світу і в Африці. Можна здійснити похід, в якому побачити горил в дикій природі, зустріти пігмеїв і познайомитися з їх традиційним способом життя в лісі, зустріти бонобо і окапі — два рідкісних види, які не можна знайти в інших місцях на Землі, і піднятися на вершину вулкана.

Через військові дії у східній частині країни кількість туристів знизилася. Але після встановлення миру в регіоні кількість туристів з-за кордону продовжує збільшуватися.

Фронт

Фронт (від фр. front, лат. frons — лоб, чоло, передня (чолова) сторона) — у військовій справі — район (смуга, зона) території, на якій ведуться бойові дії (у поняттях фронт і тил). Також може мати такі значення:

стратегічний район дії угруповання (групи армій, фронту) під командуванням одного командувача;

регулярна армія в такому районі;

військові дії в такому районі.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.