Біла троянда

Біла троянда (нім. die Weiße Rose) — група спротиву в нацистській Німеччині, яка складалася зі студентів Мюнхенського університету та професора філософії. Група проіснувала від червня 1942 року до лютого 1943 року. Діяльність групи полягала в анонімному розповсюдженні листівок, які закликали до активного спротиву режиму Адольфа Гітлера. Шість головних членів організації були заарештовані Гестапо та покарані обезголовлюванням в 1943 році. Два майдани перед головною будівлею Мюнхенського університету названі на честь членів групи — брата та сестри Шоль та професора Губера.

Scholl-Denkmal, München (Zuschnitt)
Пам'ятник брату та сестрі Шоль та «Білій троянді» перед Мюнхенським університетом.

Джерела

  • Detlef Bald: Die Weiße Rose. Aufbau, Berlin 2003, ISBN 3-351-02546-7
  • Harald Steffahn: Die Weiße Rose. Rowohlt, Reinbek 1992, ISBN 3-499-50498-7

Див. також

Посилання

Борек ІІІ

Борек III (Borek III, Rola odmienna III, Rolicz) – шляхетський герб, різновид герба Роля.

Біла троянда Йорків

Біла троянда Йорків (англ. White Rose of York) — геральдичний символ клану Йорків і символ Йоркшира.

Герб Канберри

Герб Канберри є офіційним гербом столичної території і міста Канберри. Він був затверджений 1928 року.

Герцог Йоркський

Герцог Йоркський (англ. Duke of York) — герцогський титул, який англійські, а потім і британські королі давали членам свого сімейства (з кінця XV ст., цей титул носили другі сини монархів). Походить від назви міста Йорк, одного із найстарших міст Британії.

Гітлер'югенд

Гітлер'ю́генд (також поширене написання Гітлерюгенд, нім. Hitler-Jugend, Hitlerjugend, HJ) — молодіжна нацистська воєнізована організація, головний кадровий резерв НСДАП. Створена у березні 1922 року як Молодіжна Федерація націонал-соціалістів. 30 жовтня 1931 Гітлер'югенд очолив рейхс'югендфюрер Бальдур фон Ширах, що підкорявся безпосередньо Гітлеру. Приналежність молоді Німеччини до «Гітлер'югенду» була обов'язковою. Заборонена 10 жовтня 1945.

Гасло Гітлер'югенду — «Кров і честь» (нім. Blut und Ehre).

Едуард IV

Едуа́рд IV (англ. Edward IV Plantagenet; 28 квітня 1442 — 9 квітня 1483) — перший король Англії (1461—1470, 1471—1483 роки) з династії Йорків.

Запорізький обласний театр ляльок

Запорі́зький обласни́й теа́тр ляльо́к — україномовний обласний ляльковий театр у Запоріжжі, заснований у 1939-му році Надією Йосипівною Копп.

Йоркський дім

Йо́ркський дім (англ. House of York) — англійський шляхетний рід, започаткований першим йоркським герцогом Едмундом, принцем з династії Плантагенетів. Також, династія англійських королів, заснована Річардом (1411—1460), сином Едунна. Назва походить герцогського титулу. Він претендував на трон, оскільки був нащадком Ліонела, герцога Кларенса (1338—1368), третього сина Едуарда ІІІ, тоді як чинний монарх, Генріх VI з дому Ланкастерів, був нащадком четвертого сина. Суперечка стала причиною Війни троянд. Герцог Йоркський загинув у бою біля Вейкфілда 1460 року, але наступного року його син став королем Едуардом IV, якому успадковував його син Едуард V, і потім його брат Річард ІІІ, на якому закінчилася Йоркська лінія династaстії Плантагенетів, що правила Англією з 1154 по 1485 рік. Переможець війни Білої та Червоної троянд — Генріх VII Тюдор, засновник нової правлячої династії Англії, посилив свої права, одружившись зі старшою дочкою Едуарда IV, Елізабет. Також — Йорки, Йоркські.

Йоркшир

Йоркшир — історичне графство на півночі Англії з центром у місті Йорк, найбільше в країні. В наш час Йоркшир не є адміністративною одиницею. Існують окремі графства Північний Йоркшир, Південний Йоркшир, Західний Йоркшир та Східний Йоркшир.

Більша частина Йоркшира зараз входить до регіону Йоркшир і Гамбер.

У межах історичного графства Йоркшир знаходяться райони, які вважаються одними з найзеленіших в Англії, через великі ділянки незайманої сільської місцевості в Йоркшир-Дейлс і Північних Йорк-Моурах і у деяких великих містах. Йоркшир іноді називають «Божим власним графством» або «Божою власною державою».

Емблема Йоркширу біла троянда англійського королівського будинку Йорків, і найбільш часто використовуваний прапор представник Йоркширу є біла троянда на синьому тлі, який після майже п'ятдесят років використання, був визнаний Інститутом прапору 29 липня 2008. День Йоркширу, яке відбулося 1 серпня, це свято загальної культури Йоркшира, починаючи від його історії до його діалектів.

Йоркшир в даний час розділений між різними офіційними регіонами. Велика частина округу потрапляє в Йоркшир і Гамбер. Крайня північна частина регіону знаходиться в межах Північно-Східної Англії. Невеликі ділянки на заході історичного округу в даний час є частиною Північно-Західної Англії, після зміни кордонів в 1974 році.

Також так називається порода свиней, що була виведена в цьому графстві.

Клан Кейт

Клан Кейт (шотл. - Clan Keith, гельск. - Clan Ceiteach) - клан Кіт, клан Кейтех - один з кланів рівнинної частини Шотландії - Лоуленду та гірської частини Шотландії - Гайленду. Вожді клану Кіт були спадковими Головними Марішалами Шотландії.

Гасла клану: Quae amissa salva - Те, що втрачено, збережено (лат.); Veritas vincit - Істина переможе (лат.); Thay say: quhat they say: thay haif sayed: let thame say - Вони говорять: що вони говорять: вони мусять говорити: хай собі говорять (шотл.)

Військовий клич: A Keith, Veritas Vincit! - Кейти, правда переможе!

Землі клану: Східний Лотіан, Абердиншир, Кейтнесс

Символи клану: біла троянда, олень

Вождь клану: Джеймс Вільям Фалконер Кейт (шотл. - James William Falconer Keith) - XIV граф Кінтор

Історичні резиденції вождів клану: Замок Кейт Маршал-Хаус, замок Дунноттар, замок Феттерессо

Сучасна резиденція вождів клану: Замок Кейт-Холл (Абердиншир)

Союзні клани: Форбс, Камерон

Ворожі клани: Ірвін, Ганн

Кінематограф Єгипту

Кінематограф Єгипту — галузь культури і економіки Єгипту, що займається виробництвом і демонстрацією фільмів глядачам.

Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького

Льві́вська націона́льна галере́я мисте́цтв імені Б.Г. Возницького (до 4 лютого 1998 — Льві́вська карти́нна галере́я) — найбільший художній музей України. Розташований на вулиці Стефаника, 3, навпроти бібліотеки імені Стефаника. Загальна кількість експонатів становить понад 62 тисячі.

Нана Мчедлідзе

Нана Мчедлідзе (груз. ნანა მჭედლიძე; *20 березня 1926, Хоні, Грузинська РСР, СССР — †28 березня 2016, Тбілісі, Грузія) — грузинська акторка, кінорежисер і сценарист.

Палац Правосуддя (Мюнхен)

Палац Правосуддя (нім. Justizpalast) — туристична пам'ятка, розташована в місті Мюнхен, Німеччина. Побудований між 1891-1897 рр. німецьким архітектором Фрідріхом фон Тіршем. Архітектура будівлі, містить у собі елементи бароко та ренесансу.

Будівлю зайнято Верховним судом Баварії, Баварським державним міністерством юстиції, а також великою кількістю палат земельного суду Мюнхена.

Тут проходив судовий процес проти членів антифашистської підпільної групи «Біла троянда», що діяла за часів Третього рейху і ліквідованої в 1943 році. Також у стінах Палацу правосуддя проходив гучний суд над Вірою Брюне, колишньою дружиною композитора Лотара Брюне, засудженої до довічного ув'язнення за вбивство свого коханця.

Праведники народів світу

Пра́ведники наро́дів сві́ту (івр. חסידי אומות העולם‎, хасидей умот ха-олам), може в частковому випадку стосуватись Бней Ноах чи Ноахідів, цей термін використовується в юдаїзмі і стосується неєвреїв, які виконують Сім законів нащадків Ноя і таким чином заслуговують на царство небесне.

В світському житті термін використовується державою Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб врятувати життя євреям від знищення нацистами. Також часто світська нагорода перекладається українською просто Праведники світу.

Роля (герб)

Роля або Риля (пол. Rola, Agricola, Kroje) — родовий герб польської, литовської шляхти.

Софі Шолль

Софія Магдалена Шолль (9 травня 1921 — 22 лютого 1943) — німецька студентка й антинацистська політична діячка, активна учасниця групи ненасильницького Руху Опору «Біла Троянда» в нацистській Німеччині.Засуджена за державну зраду після того, як її та її брата Ганса спіймали на поширенні антивоєнних листівок у Мюнхенському університеті (LMU). В результаті, їх обох було страчено на гільйотині. З 1970-х років Шолль активно вшановують за її роботу в антинацистському опорі.

Херсонський обласний театр ляльок

Херсо́нський обласни́й теа́тр ляльо́к — обласний театр ляльок у місті Херсоні.

Хроніки Чорного загону

Чорне товариство (англ. The Black Company) — десятитомний роман у жанрі темної фентезі, написаний американським письменником Гленом Куком у період з 1984 по 2000 роки. Сага розповідає про пригоди загону військових найманців протягом кількох десятиліть.

Українського перекладу «Хронік Чорного товариства» на сьогодні немає, як і немає інформації про можливість подальшого опублікування романів українською.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.