Будівельна справа

Будівництво — галузь матеріального виробництва, в якій створюються основні фонди виробничого і невиробничого призначення: готові до експлуатації будівлі, будівельні конструкції, споруди, їх комплекси.

Будівни́цтво — спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.[1]

Будівництво — нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт будинків, споруд та інших об'єктів, технічне переоснащення підприємств.[2]

Будівництво — реконструкція, технічне переоснащення, капітальний ремонт (ремонт), модернізація, відновлення тримальних конструкцій каркасів будівель і споруд.[3]

Будівництво — повний комплекс діяльності щодо спорудження АС.[4]

Будівництво — спорудження нових систем транспортування нафти та газу або будь-якої нової частини Міждержавної системи транспортування нафти та газу.[5]

Термін «будівництво» охоплює:[6]

 • будівельні роботи, серед них земляні роботи і спорудження, конструктивні зміни, реставраційні роботи, капітальний і поточний ремонт (куди входять чистка й пофарбування) та знесення усіх видів будинків чи будівель;
 • цивільне будівництво, куди входять земляні роботи й спорудження, конструктивні зміни, капітальний і поточний ремонт та знесення, наприклад, аеропортів, доків, гаваней, внутрішніх водних шляхів, гребель, захисних споруд на берегах річок і морів поблизу зон обвалів, автомобільних доріг і шосе, залізниць, мостів, тунелів, віадуків та об'єктів, пов'язаних з наданням послуг, таких як комунікації, дренаж, каналізація, водопостачання й енергопостачання;
 • монтаж та демонтаж будов і конструкцій з елементів заводського виробництва, а також виробництво збірних елементів на будівельному майданчику.

Староукраїнським відповідником до слова будувати (пол. budować, від сер.-верх.-нім. büden) є слово строїти[7] (давньорус. строити, прасл. *strojiti).

Prefabricated house construction

Класифікація

Галузі будівництва

Розрізняють такі галузі будівництва:

 • Промислове будівництво
 • Транспортне будівництво
 • Житлово-цивільне будівництво

Види будівництва

Існують такі види будівництва:

 • великопанельне житлове будівництво
 • збірно-монолітне каркасне житлове будівництво
 • цегляне житлове будівництво
 • дерев'яне житлове будівництво
 • панельно-каркасне житлове будівництво

Після завершення будівництва забудовник має подати декларацію про готовніть до єксплуатації об'єкта з незначними наслідками.

Див. також

Примітки

 1. МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ НАКАЗ Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 «Будівельні контракти» (Положення, п.2) N 205 від 28.04.2001 м. Київ
 2. МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ НАКАЗ Про затвердження Інструкції з організації роботи органів державного пожежного нагляду (Інструкція, п.1.12) 06.02.2006 N 59 (Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 128 від 18.02.2008)
 3. МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ НАКАЗ Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів виробничого призначення із специфічними умовами експлуатації (Порядок, розд.3) 17.04.2006 N 139 (втратив чинність)
 4. ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ НАКАЗ Про затвердження Загальних положень безпеки атомних станцій (Загальні положення, розд.2) 19.11.2007 N 162
 5. Рамкова угода про інституційні засади створення міждержавних систем транспортування нафти та газу (розд. Визначення та заголовки) м. Київ, 30 грудня 1999 року
 6. Рекомендація щодо безпеки та гігієни праці у будівництві N 175 (розд.1, п.2) м. Женева, 20 червня 1988 року
 7. СТРОЇТИ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua (uk). Процитовано 2018-11-11.
Merko Ehitus

AS Merko Ehitus Eesti — естонська будівельна компанія, що працює в Естонії, Латвії та Литві. Заснована у 1990 році. Штаб-квартира компанії розташована у Таллінні.

Компанія постійно входить до числа найбільших будівельних компаній Естонії, і завдяки обігу (за 2005 рік) в розмірі понад 3 млрд крон стала найбільшою будівельною компанією Прибалтики. Займається зведенням як житлових будинків, так і промислових об'єктів.

Mitsubishi

Mitsubishi Group (яп. 三菱グループ, укр. міцубісі ґурупу) — японська група підприємств. Штаб-квартира міститься в Токіо.

Артіль

Арті́ль — добровільне об'єднання осіб, для досягнення спільною працею, певної господарської мети. Були поширені у 1920 — 1930-х роках, на теренах дореволюційної України, Росії та інших республік СРСР після його утворення 1922 року.

Слово артіль запозичене з російської мови (рос. артель, за старим правописом — артѣль) із закономірною вимовою ѣ як [і]. До російської мови це слово потрапило з тюркських, де її походження пояснюють по-різному: від тат. і башк. арт («частина», «тил») + іл («народ», «община»), від тобольсько-татарського урталай («навпіл», «разом»), або від тур. ortak («спільний», «спільник»).

Архітектор

Архіте́ктор, жін. архіте́кторка (грец. arkhitektōn: apxi + tektōn — будівник) — фахівець, який за допомогою матеріально-технічних ресурсів створює проект організації простору. Професія охоплює організацію всіх рівнів просторового середовища: від малих форм до великих територіальних систем.

Боспорська держава

Боспорська держава, Боспор (Боспорське царство, Боспор Кіммерійський) — одна з античних держав Північного Причорномор'я з центром на берегах Керченської протоки.

Важіль

Ва́жіль, підо́йма чи підвáга — простий механізм, тверде тіло, що може обертатися навколо певної точки, яка називається точкою опори. В основному застосовується для підйому вантажів, однак існують також інші способи його застосування. Зокрема, система важелів використовується для врівноваження ваги тіла у важільних вагах.

Одним з перших трактатів, у якому докладно розглядалася проблема важеля, був трактат «Механічні проблеми» невідомого автора з арістотелівського корпусу. Важіль використовувався людством з давніх часів, а от повністю зрозумів і зумів сформулювати принцип дії цього простого механізму Архімед. Саме йому належить крилатий вираз «Дайте мені точку опори, і я переверну Землю».

Главстрой

ВАТ Главстрой — російська будівельна компанія, Входить в промислову групу «Базовий Елемент». Об'єднує підприємства, що працюють в сфері житлово-цивільного будівництва та девелопменту, будівництва транспортної інфраструктури та виробництва будівельних матеріалів.

Компанії Главстроя здійснюють повний цикл робіт - від видобутку необхідного для виробництва будматеріалів сировини до здачі в експлуатацію технологічно унікальних об'єктів. Ключові компанії - Главмосстрой, Трансстрой, Главстрой Девелопмент, Базелцемент, Главстрой-СПб і Главмосстрой-нерухомість.

Дербент

Дербе́нт (ав. Дербенд, лакськ. Дарбант, азерб. Dərbənd, з перс. دربند‎ Дарбанд — «вузькі ворота», лезгин. Кьвевар - «двоє воріт») — місто в Дагестані на вузькому проході між Каспійським морем і передгір'ями Кавказу. Дербент - найпівденніше місто Російської Федерації. Місто і прилеглий до нього Дербентський район розташовані в зоні напівсухих субтропіків.

Дербент - одне з найдавніших міст світу . Перші поселення виникли тут в епоху ранньої бронзи - наприкінці 4 тисячоліття до н. е.. Перша згадка Каспійських воріт - найдавнішої назви Дербента - відноситься до VI ст. до н. е., її наводить відомий давньогрецький географ Гекатей Мілетський.

Забудовник

Забудовник (застаріле) — це особа, яка у встановленому законодавством порядку отримала право на використання земельної ділянки для спорудження об'єктів житлового будівництва або згідно з укладеними договорами має право розпоряджатися житловою площею у будинках, які будуються (реконструюються).

В редакції Закону України «Про архітектурну діяльність» від 17.02.2011 термін «забудовник» є скасований. [1]

Забудовником може виступати юридична особа, включаючи ФО-П.

Серед обов'язків забудовника виділяють забезпечення фінансування (інвестицій), та його освоєння підрядним або господарським способом.

Кельн

Кельн (нім. Köln МФА: [kœln] ( прослухати), лат. Colonia, фр. , англ. Cologne) — місто в Німеччині, у федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія. Четверте за кількістю населення місто країни після Берліна, Гамбурга і Мюнхена; третє найбільше за площею. Найбільше місто федеральної землі. Заснований у І ст. н. е. як римська колонія. У 953–1803 рр. було столицею самоврядного Кельнського архієпископства (курфюства) в складі Священної Римської імперії. Сильно постраждало внаслідок варварських бомбардувань під час Другої світової війни (1940—1945). Відоме своєю культурною та архітектурною спадщиною (Кельнський собор, Кельнський університет), а також подіями міжнародного значення, що відбувалися в місті. Також — Кьо́льн.

ПІК (група компаній)

ПІК — російська девелоперська і будівельна компанія. Штаб-квартира - в Москві.

Поміст

Поміст (будівельна справа)

Поміст (гірництво)

Поміст (будівельна справа)

Поміст — засіб з переважно горизонтальним настилом, призначений для проходу працівників під час виконання ремонтних, монтажних робіт.

Справа (значення)

Справа — певна галузь занять, спеціальність, професія.

Архівна справа (значення)

Архівна справа — діяльність з організації збереження, обліку і використання архівних документів .

Гірнича справа — галузь науки й техніки, що охоплює сукупність процесів видобування корисних копалин з надр або на поверхні Землі, а також їх попереднього оброблення з метою використання в господарстві.

свердловинна гірнича справа — наукова дисципліна про свердловинні способи розробки родовищ корисних копалин.

гірничорятувальна справа — підгалузь гірничої справи, що розробляє наукові основи, здійснює комплекс організаційних заходів щодо боротьби з аваріями на шахтах і рудниках;

Видавнича справа — сфера суспільних відносин, що поєднує в собі організаційно-творчу та виробничо-господарську діяльність

Військова справа — в широкому розумінні охоплює всі питання військової теорії і практики.

Будівельна справа — спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів

Банківська справа — концентрує свою увагу на структуру та процеси в банківській сфері.

Справа — добірка документів, об'єднаних за якоюсь ознакою і які зберігаються разом. Теки з написом «Справа» використовуються в діловодстві.

Судова справа — справа, яка розглядається в суді із веденням відповідних документів, довідок, резолюцій

Ювелірна справа — вид людської діяльності, що дозволяє виготовляти штучні прикраси тіла людини.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля — державний заклад вищої освіти України IV рівня акредитації, розташований у місті Сєвєродонецьку Луганської області.

До жовтня 2014 університет розташовувався у Луганську, однак через воєнні дії у місті наказом МОН України заклад переміщено до Сєвєродонецька й розміщено на базі його структурного підрозділу — Сєвєродонецького технологічного інституту. Навчання студентів базового ЗВО здійснюється у заочно-дистанційній формі.

Тектоніка

Текто́ніка (грец. τεκτονική — будівельна справа, від τεκταίνω — майструю, будую) — наука (галузь геології), що вивчає структуру та рухи земної кори і підкорових мас та форми залягання гірських порід, створені цими рухами, досліджує геологічну історію й закономірності розвитку тектонічних рухів.

Тектоніка (значення)

Текто́ніка (грец. τεκτονική — будівельна справа, від τεκταίνω — майструю, будую) —

1) структура, властива якійсь ділянці земної кори або всій корі в цілому;

2) Тектоніка — розділ геології, який вивчає залягання і взаємовідношення гірських порід на окремих ділянках земної кори та на всій корі в цілому;

3) структура споруди, зумовлена характером матеріалу і конструктивною системою.Прийнято розрізняти:

Тектоніка стояково-балкових конструкцій,

Тектоніка стінових систем,

Тектоніка каркасних систем,

Тектоніка склепінчастих систем.Див. також: Архітектоніка, Тектонічність.

Технологія

Техноло́гія (від грец. τεχνολογια, що походить від грец. τεχνολογος; грец. τεχνη — майстерність, техніка; грец. λογος — (тут) передавати) — наука («корпус знань») про способи (набір і послідовність операцій, їх режими) забезпечення потреб людства за допомогою (шляхом застосування) технічних засобів (знарядь праці).

Шухов Володимир Григорович

Шу́хов Володи́мир Григо́рович (рос. Владимир Григорьевич Шухов; *16 (28) серпня 1853(18530828) — 2 лютого 1939) — російський інженер, архітектор, науковець і винахідник, Герой Праці.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.