Архітектор

Архітектор (грец. arkhitektōn: apxi + tektōn — будівник) — фахівець, який за допомогою матеріально-технічних ресурсів створює проект організації простору. Професія охоплює організацію всіх рівнів просторового середовища: від малих форм до великих територіальних систем.

Architect
Архітектор біля проектувальної дошки. Малюнок 1893 року з норвезького видання «Teknisk Ukeblad».

Засади діяльності

Діяльність архітектора зумовлена вимогами часу та науково-технічним прогресом. Кожна епоха вирізняється своїм баченням організації простору — стилем, що є похідною естетичного втілення науково-технічного прогресу та суспільних вимог до середовища. Проте рисою архітектора є прагнення поліпшити середовище, в якому ми живемо, максимально його ідеалізувати і тим самим створити новочасний стиль.

Архітектор повинен досконало орієнтуватись в сучасності і вміти передбачати майбутнє. Адже об'єкти, створені ним, як правило, «живуть» довше за свого автора.

Архітектор повинен знати психологію людини та вміти запрограмувати сценарій її побуту в просторі таким чином, щоб вона почувалась максимально комфортно.

Функція архітектора не завершується на кресленні. Щоб зрозуміти, що креслити потрібно бути тонким психологом, вміти побачити в людині те, що їй дійсно потрібно, а не те що їй сподобалося. На цьому етапі сучасний архітектор повинен знати чим займається людина, яке в неї хобі, скільки людей житиме в будинку. Не завадить інформація про територію, ґрунти, та сусідів по ділянці, саме цей ресурс потрібно якнайкраще використати.

Початок будівництва потребує участі архітектора, бо це найважливіша стадія діяльності архітектора. Будівельники не знають, що від них хоче архітектор вони, просто не здатні побачити. Це під силу лише архітектору.

Нарешті ви завершили будівництво, але це ще не кінець діяльності архітектора, на цьому етапі потрібно ввести в експлуатацію вже готову будівлю, інколи цей етап виявляється найскладнішим, і в цьому вам допоможе саме архітектор.

Персоналії

  • Категорія:Архітектори
  • Категорія:Архітекторки
  • Категорія:Українські архітектори
  • Категорія:Українські архітекторки

Творчі об'єднання

Підготовка фахівців

Підготовка фахівців проводиться у ВНЗ України за такими спеціальностями:

Бакалавр Спеціаліст Магістр
1. Архітектура будівель і споруд 6.120100 7.120101 8.120101
2. Містобудування 6.120100 7.120102 8.120102
3. Дизайн архітектурного середовища 6.120100 7.120103 8.120103

Основні вимоги до абітурієнтів: Абітурієнт має бути підготовлений за програмою повної загальної освіти і мати атестат зрілості або диплом молодшого спеціаліста напряму підготовки 5.120101 — «Архітектура будівель і споруд». Мати розвинені просторові уявлення, творчі здібності до креслення, малюнку, почуття гармонії при вирішенні композиційних завдань.

Вищі навчальні заклади, які готують архітекторів:

Присудження наукових ступенів кандидата архітектури і доктора архітектури проводиться відповідно до порядку, затвердженого Вищою атестаційною комісією (ВАК) України за такими спеціальностями:

Докладніше: Таблиця: спеціальностей за ВАКом#18 Архітектура архітектурно-будівельна майстерня

Галерея архітектурних творів

Agrigent BW 2012-10-07 13-09-13

Агрідженто, Італія. Храм згоди.

Greek temple ruins

Колони храму Афіни з пісковику, Пестум.

Milano Grazie 1

Вівтарна частина церкви Санта-Марія-делле-Граціє, Мілан.

Tempietto05

Маленький храм Браманте (Темп'єтто), Рим.

Tempietto San Pietro exterior niche ceiling

Маленький храм Браманте. Напівциркульна ніша з мушлею.

Wells.cathedral.front.arp

Сомерсет, Кафедральний собор, Британія.

St. michael's cathedral 041

Трапезна з церквою Івана Богослова, 1713 р. Михайлівський монастир (Золотоверхий), Київ.

Lemko church.jpg&filetimestamp=20110208155732&

Лемківська церква Св. Михайла, 1777, село Шелестове, Україна.

Gosprom Kharkiv

Держпром, Харків, Україна.

Див. також

Література

14 вересня

14 вересня — 257-й день року (258-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 108 днів.

Цей день в історії: 13 вересня—14 вересня—15 вересня

1719

1719 (MDCCXIX) — невисокосний рік.

Наближується завершення Північної війни. В Європі також триває Війна за французьку спадщину.

6 березня

6 березня — 65-й день року за Григоріанським календарем (66-й у високосні роки). До кінця року залишається 300 днів.

Цей день в історії: 5 березня—6 березня—7 березня

9 листопада

9 листопа́да — 313-ий день року (314-ий у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 52 дні.

Цей день в історії: 8 листопада—9 листопада—10 листопада

Інтер'єр

Інтер'є́р (фр. intérieur — внутрішня частина, середина; від лат. interior — ближчий до середини) — архітектурно й художньо оздоблена внутрішня частина будинку, що забезпечує комфорт людині та визначає функціональне призначення приміщення. Також термін може вживатися щодо оздоблення салонів транспортних засобів: авто, літака, залізничного вагона і т. д. Також картина, малюнок і т. ін., на яких зображено внутрішню частину якого-небудь приміщення.

Аддис-Абеба

Адди́с-Абе́ба (Аддіс-Абеба; з амхар. нова квітка) — столиця та найбільше місто Ефіопії. Місто має окремий статус міста-регіону.

Місто розташоване на Ефіопському нагір'ї, на висоті понад 2400 м, біля підніжжя та на схилах гори Ентото. Аддис-Абеба є найбільшою столицею країни без прямого виходу до моря. Місто часто називають «столицею Африки» або «Парижем Африки» через її історичне, політичне та дипломатичне значення для континенту.

Білий дім

Білий дім (англ. the White House) — резиденція президента США у Вашингтоні (Пенсильванія-авеню, 1600).

Являє собою маєток в неокласичному стилі (архітектор Джеймс Хобан). Будівництво почалося у 1792, закінчилося 1 листопада 1800. Цього ж дня першим його господарем став другий президент США Джон Адамс.

Спочатку іменувався як «Президентський палац» або «Президентський особняк», перше розмовне вживання терміна «Білий дім» відноситься до 1811. Офіційною назва стала лише у 1901 з розпорядження Теодора Рузвельта. З 1909 робоче місце президента знаходиться в Овальному кабінеті в лівому крилі будівлі.

У журналістський мові термін «Білий дім» вживається як синонім адміністрації президента США (аналогічно «Єлисейський палац» тощо).

Зображений на банкноті номіналом в 20 доларів.

Замок Дерріквін

Замок Дерріквін (англ. Derryquin Castle) – один із замків Ірландії, розташований в графстві Керрі. Замок являв собою башту, кам’яний укріплений будинок, що був збудований в XVIII столітті в маєтку Паркнасілла, що біля селиша Снім. Замок стояв в 40 км (25 миль) на південний захід від міста Кілларні і був знесений у 1969 році. До нашого часу не лишилося навіть руїн.

Замок збудував ірландський архітектор Джеймс Франклін Фуллер. Він складався з двох частин – трьохповерхового будинку та чотирьохповерхової вежі, що проходить через центр двоповерхового крила. Замок був побудований у стилі норманських середньовічний замків з зубцями та всіма ознаками оборонної споруди.

Замок Леслі

Замок Леслі (англ. — Castle Leslie) — один із замків Ірландії, розташований в графстві Монахан, біля селища Гласлоу, в 7 милях на північ від міста Монахан. Належить шотландському клану Леслі. Нинішній власник — сер Джон Леслі. Архітектор замку — В. Лінн. Замок збудований в 1870 році.

Заслужений архітектор України

Заслу́жений архіте́ктор Украї́ни — державна нагорода України — почесне звання України. Встановлено 10 жовтня 1969 року під назвою «Заслужений архітектор Української РСР». Нині має назву «Заслужений архітектор України» і надається Президентом України відповідно до Закону України «Про державні нагороди України». Згідно з Положенням про почесні звання України від 29 червня 2001 року, це звання надається:

Особи, яких представляють до присвоєння почесного звання «Заслужений архітектор України», повинні мати вищу освіту на рівні спеціаліста або магістра.

Кінотеатр

Кінотеа́тр — приміщення для публічного показу і перегляду кінофільмів.

Ломбардія

Ломба́рдія (італ. Lombardia) — адміністративний регіон в північній Італії. Складається з 12 провінцій. Столиця — Мілан. Населення — 10 020 210 осіб (2012).

Народний артист Росії

«Народний артист Російської Федерації» — почесне звання в Росії, яке надається не раніше чим через п'ять років після присвоєння почесного звання «Заслужений артист Російської Федерації» або «Заслужений діяч мистецтв Російської Федерації» артистам, режисерам, балетмейстерам, диригентам, хормейстерам, музичним виконавцям, що створили високомистецькі образи, спектаклі, кінофільми, телеспектаклі, телефільми, концертні, естрадні, циркові програми, музичні, телевізійні й радіовистави, які внесли видатний вклад у російську художню культуру й одержали широке суспільне визнання.

Звання було встановлено наказом Президії Верховної Ради РРФСР 10 серпня 1931 року й іменувалося «Народний артист РРФСР». З 1992 року — сучасна назва.

Павія

Павія (італ. Pavia) — місто та муніципалітет на півночі Італії, у регіоні Ломбардія, столиця провінції Павія, знаходиться на річці Тічино.

Павія розташована на відстані близько 460 км на північний захід від Рима, 32 км на південь від Мілана.

Населення — 72 205 осіб (2014).

Щорічний фестиваль відбувається 9 грудня. Покровитель — San Siro.

Місто є південним передмістям Мілана. Виробництво швейних машин, верстатів, турбін, сільськогосподаських машин і устаткування, радіоелектронних виробів, штучного волокна; нафтопереробна, швейна, меблева, харчова промисловість.

Університет (з 1361).

Місто зберігає середньовічну зовнішність. Численні романські споруди (базиліка Сан-Мікеле, 1117–1155, та інші), готичний замок Вісконті (1360–1365), ренесансний собор (1488-92, архітектори Дж. А. Амадео, Д. Браманте, Дж. Дж. Дольчебуоно та інші; фасад — 19 ст.), церква Санта-Марія ді Канепанова (кінець 15 ст., архітектор Дж. А. Амадео). Музей замку, Пінакотека Маласпіна, музей Чертозі. Поблизу Павії монастир Чертоза (з 1396; ранньоренесансний фасад церкви, з 1473, архітектор Дж. А. Амадео тощо).

1525 року біля Павії відбулася відома битва, в якій армія Габсбургів розгромила французьку армію й полонила французького короля Франциска I.

Прага

Пра́га (чеськ. Praha) — столиця та найбільше місто Чеської Республіки, адміністративний центр Центральночеського краю (чеськ. Středočeský kraj), а також двох її районів Прага-Захід та Прага-Схід. Прага розташована в західній частині Чехії, в історичній області Богемія.

У X-XII століттях Прага була столицею Чеського князівства, у XII-XVIII століттях — столицею Чеського Королівства, у 1806—1867 рр. — столицею Чеського королівства у складі Австрійської імперії, у 1867—1918 рр. — провінційним містом Австро-Угорської імперії, у 1918–1939 та 1945–1948 рр. — столицею Чехословацької Республіки, у 1939–1945 рр. — німецького протекторату Богемії та Моравії, у 1948–1990 рр. — Чехословацької Соціалістичної Республіки, у 1990–1992 рр. — Чехословацької Федеративної Республіки, а з 1993-го — столицею Чеської Республіки.

Прага відома поетичними назвами: Місто ста веж, Матір міст, Злата Прага.

Силин Олесь Опанасович

Оле́сь (Олекса́ндр) Опана́сович Си́лин (* 9 жовтня 1913, Скадовськ — 12 квітня 2007, Київ) — український архітектор, Заслужений архітектор України та Заслужений працівник культури України.

Флоренція

Флоре́нція (італ. Firenze, IPA: [fiˈrεnʦe]; вимоваопис файлу; Fiorenza, [fjoˈrεnʦa] в середньовічній італійській поезії, Florentia латиною) — місто в Італії, столиця регіону Тоскана та провінції Флоренція.

Населення — 381 037 осіб (2014).

Попри віддаленість від моря й постійні політичні суперечності, Флоренція XIII-XVII століть зробила грандіозний внесок у розвиток європейської та світової цивілізації. Місто дало світові таких гігантів, як Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Данте і Галілей. Місцевий діалект ліг в основу літературної італійської мови, флорентійська монета стала еталоном для всієї Європи, флорентійські художники розробили закони перспективи, флорентійські мислителі започаткували епоху Відродження, а флорентійський мореплавець Амеріго Веспуччі дав своє ім'я двом континентам (хоча це і сталося несправедливо щодо їхнього першовідкривача).

За результатами опитування, що провів журнал Forbes серед фахівців 2010 року, Флоренція потрапила до дванадцяти найгарніших міст світу.

Щорічний фестиваль відбувається 24 червня. Покровитель — Святий Іоан Хреститель.

Флоренція — місто-побратим Києва.

Іншими мовами

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.