Wight Adası

Koordinatlar: 50°40′53″K 01°16′51″B / 50.68139°K 1.28083°B

Wight Adası
Törensel Kontluk ve
Tek Seviyeli Yerel İdare Konseyi

Isle of Wight Ceremonial County and
Unitary Authority
ISS uydusundan Wight Adası
ISS uydusundan Wight Adası
Wight Adası Törensel Kontluk ve Tek Seviyeli Yerel İdare Konseyi

[[{{{resmi ad}}} bayrağı|Bayrak]]
Slogan: All this beauty is of God (Tüm Bu Güzellik Tanrıdandır.)
Wight Adasi'nin İngiltere'de konumu
Wight Adasi'nin İngiltere'de konumu
Koordinatlar: 50°40′53″K 01°16′51″B / 50.68139°K 1.28083°B
Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Gǘney Doğu İngiltere
Törensel Kontluk Wight Adası (Isle of Wight) Kontluğu
Tek Seviyeli Yerel Idare ve merkezi Wight Adasi (Isle of Wight) Konseyi
Newport
Yüzölçümü
 - Toplam 384 km2 (148 sq mi)
Nüfus (2011)
 - Toplam 138.400
 - Yoğunluk 364/km² (942,8/sq mi)
  Tahmin
İnternet sitesi: www.iwight.com


Wight Adası (İngilizce: Isle of Wight) Birleşik Krallık'ta İngiltere ülkesinin Güneydoğu bölgesinde bir "törensel kontluk"tur ve "bir tek seviyeli yerel idare birimi"dir. Tek seviyeli yerel idare biriminin yönetim merkezi Newport'dadır.

İngiltere anakarasının yaklaşık 5-8 kilometre güneyinde, Manş Denizi'nde bulunan bir adadiur. Kuzeyinde bulunan Southampton ve Portsmouth liman ve şehirlerine giden kanal şekilli Manş Denizi koluna Solent adı verilmektedir.

Coğrafya

Wight
Uydudan görüntü

Fiziksel coğrafya

Yüzölçümü 384 km2; 2011 tahminine göre nüfusu 138,400 kişi ölüp; nüfus yoğunluğu 364/km2 olmaktadır. Wight Adası, Britanya'nın en büyük alanlı ve en büyük nüfuslu adasıdır. Bu adanın doğu-batı yönünde en büyük eni 37 km ve kuzey güney yönünde eni 20 km olup takriben bir baklava dilimi dörtgen şeklindedir. En yakın anakara parçası Soiüzerinde olup Hampshire kıyıların 6 km uzaktadır. Adada 2852 arazi tarım alanı, 522 arazi üzeri yapılaşmış arazidir. Ada etrafında 88 km kusur uzunluğunda sahil bulunmaktadır.

Wight Adası'nda bulunan arazilerin niteliği gayet çeşitlidir. Bu çeşitlilik dolayısula Wight Adasına "Minyatür İngiltere Adası" adı verilmiştir. Wight Adasının batısı genellikle kırsaldır. Adanın tümün ortasından tepelik bir arazi geçmektedir. Bu tebeşir kayaçlardan oluşan tepelik arazinin nispeten yüksek sırtı sahilden gayet iyice görülür manzaralar yaratmaktadır, Bu tepelik arazinin sırtı denize kadar ulaşmakta ve hatta "Neddles (İğneler)" adı verilen deniz içinde bulunan bir sıra sivri, ince yüksek kayalardan oluşan bir manzara yaratmaktadır. Wight Adası'na gelen turistler için bu deniz içinde kayalar manzarası gayet popüler olarak görülmekte ve fotoğrafı çekilmektedir. Adanın güney batı bölgesi kendine has nadir bulunan sosyal ve tarihi bulunan bir arazidir ve bunun için "Wight'ın Gerisi" olarak adlandırılmaktadır. Adanın en yüksek noktası zirvesi 231 m olan "St, Boniface Down" tepesidir. Adanın diğer taraflarında da çeşitli arazi şekilleri bulunmaktadır. Adanın ortasında doğu-batı yönünde uzanan eski kalkerden tepelik arazinin kuzeyinde arazi alçak rakımlı koruluklar ve meralar halindedir. Adanın güneyi Manş Denizi sahilleridir ve tebeşir kayalardan oluşan be nedenle yumuşak ufalanabilir kayalık olan yüksek sahil yarları doğa manzaraları ile çok sayıda turist çekmektedir. Bu yarlarda bulunan kuşlar, yuvaları ve diğer vahşi hayvanlar uluslararası korumaya tabidirler.

Adanın kuzeyine doğru araziyi yaran çok sayıda küçük akarsu bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü "Medina Nehri" adanın kuzeyine Solent'e akmaktadır. Diğer bir akarsu olan "Doğu Yar Çayı" hemen hemen kuzey-doğuya doğru akmakta ve adanın tam doğusunda bulunan Bambridge Limanı'nda deniz kavuşmaktadır. Bir diğer akarsu "Western Yar Çayı" ise batıda olup Freshwater Körfezi üstünden çıkıp kısa bir mesafe aldıktan sonra Yarmmouth'da bulunan nispeten büyük bir haliçte denize katılmaktadır.

Adanın alanının yarısından fazlasının doğası, özellikle Batı tarafı, "Wight Adası Üstün Doğal Güzellik Alanı" olarak nitelendirilmiştir ve bu bölgede herhangi bir insan yapısı faaliyeti özel koruma statütüye tabi olarak kontrol edilmektedir.

İklim

Wight Adası İngiltere adasının en güneyinde bulunduğu için İngiltere'nin diğer bölgeleinde daha ılıman bir alt-iklime sahiptir. Bunun için Wight Adası, özellikle adanın güneydoğusundaki yazlık tatil merkezleri ile, birkaç yüzyıldır popüler bir iç turizm ve yazlık tatil bölgesi olmuştur. Bu nispeten ılıman iklimi diğer bölgelere nazaran daha uzun bitkisel büyüme mevsimi sağlamakta ve İngiltere'de az görülen bitkisel tarım bu adada yapılabilmektedir.

Yılın tümüne bakılırsa yıllık ortalama ısı 13 °C ve Temmuz/Ağustos ortalama ısısı 18 °C olarak gözlemlenmiştir. Sahil yarları ile korunaklı olan bazı sahil mevkileri, örneğin "Ventnor", daha da sıcak mikro-iklim şartları göstermektedir. Wight Adası Birleşik Krallık ve Batı Avrupa'da bulunan birçok mevkilere nazaran daha çok sayıda güneşli günler görmektedir ve gözlemlenen yıllık açık havalı güneşli saatler ortalaması 1800-2000 saat arasındadır ve bu Wight Adası'nın Kuzey İspanya sahillerinden daha fazla güneşli havası olmasına işaret etmektedir. Gözlemlenen ortalama yıllık yağmur 76.6 cm'dir. En ıslak olan aylar olan Aralık ve Ocak ayları için aylık yağmur gözlem ortalaması 89 cm ve en düşük yağmur gözlem ortalaması ise 51 cm ile Temmuz ayındadır.

Jeolojik coğrafya

Ada gayet çeşitli orijinli jeolojik kayalardan oluşmuştur. Bunlar 127 milyon yıl önce oluşan mezozoik Zamanın kretase Dönemin başlarında oluşan kayalar ile yaklaşık 30 milyon yıl önce Senozoik Zaman'ın Paleojen Dönemi ortalarında oluşan kayalar arasında değişmektedir. Adanın kuzeyi genelikle Tersiyer dönemde ortaya çıkan killerden oluşmakta ve adanın güneyi ve ortasında bulunan kalkerden tepelik arazi ise "kratese" dönemde oluşan tebeşir kayalıklarla kaplıdır. Adadaki kayalar tümüyele Tortul kayaçlardir. Bu kayaclar içerisinde minerallar bulunduran kireç taşı, "çamur taşı" ve kumtaşsı'dan oluşan kayaclardır. Bunlar genellikle tabakalı olarak bulunurlar ve içerlerinde organizma kalıntıları (fosil) bulundururlar. Wight Adası kayaçlarında gayet zengin fosil yatakları bulunmaktadır. Adanın sahillerinde bulunan yarlar deniz tarafından erozyona uğratıldıkça bu fosiller ortaya çıkmaktadır. Bu yarlar ve yarlardan düşen kayalardan oluşan sahillerde, özellikle Whiteçliff Körfezi"'de bulunan ince linyit tabakaları içinde fosilleşmiş yumuşakçalar ve kabukları bulunmaktadır. Adadaki kıyı yarlarında, özellikle Yaverland Körfezi" ve "Compton Körfezi"'ndeki yarlarda ve sahillerde, çok sayıda dinozor fosil kemikleri ve fosilleşmiş dinozor ayak-izleri bulunmuştur. Bu nedenle Wight Adası "Dinozor Adası" olarak da nitelendirilmiştir. Adanın kuzey sahillerinde en genci takriben 30 milyon yıl eski, zengin fosilleşmiş kabuklu deniz hayvanları, timsahlar, kaplumbağalar ve memeliler kemikleri yatakları bulunmaktadır. Adanın güneyindeki tebeşir kayaları Buzul Çağında buz-karla kaplı olup buzullar gayet derin vadiler kazıp açmışlardır. Buzul Dönemi sonunda yaklaşık 10,000 yol önce araziyi kaplayan buz levhası eriyip deniz seviyesi yükseldiği zaman, deniz kenarından gayet dik (nerede ise 90 derece dik) tebeşir kayasından yüksek yarlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan en dramatik görüşlü olanı adanın güneyinde bulunan "Needles" (İğneler)" adı verilen yerlerdir. Ada, İngiltere adasının anakarasından muhtemelen 7000 yıl önce ayrılmıştır.

Komşu kontluklar

Wight Adası bir ada olup Manş Denizi ve kuzeyde bu denizin bir boğazı şeklinde olan Solent ile çevrilidir. Bu deniz ve deniz parçasının ötesinde kuzeybatıda Törensel Dorset Kontluğu, kuzeyde Törensel Hampshire Kontluğu ve kuzeydoğuda Törensel Batı Sussex Kontluğu bulunur:

Kuzeybatı:
Dorset
Kuzey:
Hampshire
Solent
Kuzeydoğu:
Batı Sussex
Batı:
Manş Denizi

Wight Adası
(Isle of Wight)
Doğu:

Manş Denizi
Güneybatı:
Manş Denizi
Güney:
Manş Denizi
Güneydoğu:
Manş Denizi

Önemli yerleşkeler

 • Newport: Wight Adasının yönetim merkezi. "İWight Adası Tek Seviyteli Yerel İdare Konseyi" için merkez. Wight Adası'nda buluna nen önemli çarşı ve alışveriş merkezi. "Medina Nehri" kıyısında kurulu. 19. yüzyılın yarısında Newport Quay limanı İngiltere'nin önemli limanlarından biri idi.
 • Ryde: 30.000 kadar nüfusu ile Wight Adası'nda nüfus bakımından en büyük kasaba. Coğrafi konumu adanın kuzeydoğusundadır. Etrafında kilometrelerce uzanan kumsal sahil şeridi bulunmaktadır. 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında büyük yazlık turizm ve tatil kasabası olmuştur. 19. yüzyılda daha fazla turist çekmek maksadı için metalden eğlence rıhtımı yaptırıldıktan sonra İngiltere'de sahil yazlık tatil merkezlerinde böyle rıhtımlar yaptırılması moda olmuştur. Şehir bu dönemde yaptırılmış olan "Kraliçe Viktoriya Mimarî Tipli" binalar ile İngiltere'de tanınmıştır.
 • Cowes: uluslararası yelkencilik merkezi. Yazın bir hafta süren ve birçok yelkencilik sporu yarışması yapılan "Çowes Haftası" ile meşhurdur.
 • East Cowes: Kraliçe Viktoriya'nın yazlık sarayı olan "Osborne House"'in bulunduğu kasaba. "Norris Şatosu" adlı malikane konağı da bu kasaba yanındadır. 20. yılda 1925-1964 döneminde "Saunders_Roe Şirketi" fabrikası bu kasabada bulunmakta idi. Bu şirket Britanya'da uçak yapımı, deniz uçağı yapımı, roket endüstirisi ve "hava yastıklı tekne geliştirilip üretilmesi ile isim yapmıştı.
 • Sandown: Popüler bir yazlık sahil tatil merkezi. Turistler için görülecek yerleri "Wight Adası Hayvanat Bahçesi", "Binazıor Adası" jeoloji Mmüzesi ve büyük hgolf sahasıdır.
 • Shanklin : Sandoen'in hemen güneyinde diğer bir popüler bir yazlık sahil tatil merkezi. Turistler için görülecek yerleri uzun kumsal plajlar. "Shanklin Chine" adlı yardan denize inen dar bir turistik patika, eski köy merkezi.
 • Ventnor: Adanın güneyindedir. Adanın en yüksek mevki "St. Boniface Down" tepesi yamaçlarında kurulmuş olduğu için dik yokuşlu bir ana caddesi bulunan bir yerleşkedir. Şehrin dik yokuşunun başladığı mevkide pitoresk küçük bir liman, Ventnor Haven, bulunmaktadır .

Ekonomi

Wight Adası Kontluğu'ndaki cari fiyatlarla gayrisafi toplam katma değer ve önemli sektörlerin gayrisafi katma değerleri şu tabloda gösterilir.[1]

Year Bölgesel Gayrisafi Katma Değer (£mil.)[2] Tarım (£mil.)[3] Sanayi (£mil.)[4] Hizmetler(£mil.)[5]
1995 831 28 218 585
2000 1,202 27 375 800
2003 1,491 42 288 1,161

Ulaşım

Wight Adası'nda toplam 767 km uzunluğunda karayolu bulunmaktadır. Ana karayolları adanın önemli şehir ve kasabaları arasında bulunmakta ve ikinci derecede önemli karayolları ise köyleri birbirine bağlamaktadır. Wight Adası Birleşik Krallık'ta hiç otoyol bulunmayan nadir kontluklardan biridir. Bununla beraber Newport'un Coppins Bridge mevkiini adanın tek hastahanesi ve Adadaki hapishanelerin bulunduğu kuzey Newport yakında diğer bir mevkiye bağlayan otoyol standartlarına yakın standartta çifte yol bulunmaktadır.

Wight Adası'nda özel bir otobüs şirketi olan "Southern Vectis" otobüs şirketi merkezi olan Newport'tan tüm ada yerleşkelerini birbirine bağlayan gayet kapsamlı ve düzenli kamu taşıma otobüs ağını işletmektedir.

Wight Adası İngiltere'nin anakarasından deniz kolları ile ayrı olan bir adadır ve bu ada karayolu veya demiryolu köprüsü veya tüneli ile anakaraya bağlı değildir. Wightlink ve Red Funnel gemicilik şirketleri ferileri ile ve Hovertravel şirketi hava yastıklı tekne'den feri ile adayla anakara arasında otomobil ferisi ve yaya yolcu taşıma hizmetlerini düzenli olarak sağlamaktadırlar.

Wight Adası'nda eskiden 55 mildeen daha fazla demiryolu hattından oluşan demiryolu ağı üzerinde demiryolu taşıma hizmetleri verilmekte idi. Günümüzde bu ağın büyük bir kısmı kapatılmıştır. Demiryolu taşıma hizmetleri ancak tek bir hat üzerinde verilmektedir. Bu tek hattın adı "Island Libe" olup Ryde ile Shanklin arasında 14 km uzunlukta tek hattan demiryolu taşıma hizmeti sağlamaktadır. Bu hatta eskiden Londra Metrosu tarafından kullanılmış olan elektrikli yolcu katarları kullanılmaktadır. Bu tek hatta Smalbrook Junction kavşağında bağlanan ve buradan Wootton varoşlarına kadar giden 7.7 km uzunlukta bir hatta nostaljik istim lokomotifleri ile turistik tarihi tren hizmeti sağlanmaktadır.

Wight Adası'nda özel uçak kullanan şirket ve şahısların taleplerini karşılamak üzere Sandown'da ""Isle of Wight Havameydanı" ve "Bembridge Havameydanı" adlı iki özel hava alanı hizmete açık bulunmaktadırlar.

Turizmi teşvik için Wight Adası'nda 322 km uzunluğunda "bisiklet yolu" ağı kurulmuş ve işletilmektedir. Bu bisiklet yollarının gayet büyük bir kısmı diğer karayolaarı dışında bisikletlere özel bir güzergah takip etmektedirler. Bazı bisiklet yolları özel olarak işaretlenmiş "bisiklet patikası" konumundadır. Wight Adası'nda şu "bisiklet patikaları" bulunmaktadır:

 • "Sunshine Trail (Güneş Işığı Bisiklet Patikası)": 19 km uzunlukta Sandown, Shanklin, Godshill ve Wroxall'dan geçen bir yuvaralak tur yapma patikası.
 • "Troll Trail (Troll Bisiklet Patikası)": %90 karayolundan ayrı olan bir güzergahta 13 mil uzunlukta Cowes ile Sandown arasındaki bisiklet patikası.
 • "Round the Island Cycle Route (Adanın Etrafını Dolanan Bisiklet Patikası)": 52 mil uzunlukta bisiklet patikası.

Hapishaneler

Wight Adası'nın etrafının denizle kaplı olması ve anakaraya ancak feriler ile geçilebildiği için ve İngiltere'nin güneyinin yüksek nüfus yoğunluğu olan yerleşkelerine yakınlığı dolayısıyla Wight Adasında 2009'dan beri tek bir hapishane yönetimi altında olan iki önemli hapishane bulunmaktadır:"Albany" ve "Parkhurst". Bunlar eski ordu eğitim kışlalarının bulunduğu arazilerde kurulmuşlardı. 1990'i yıllara kadar bu iki hapishane en güvenceli ve en azılı mahkumların konulduğu "A-Kategorili" hapishanelerdi ama günümüzde bu değişmiştir. Bu iki hapishane İngiltere'de mahkumların kaçmalarının en zor olduğu ve gayet sıkı disiplin uygulanan hapishaneler olarak isim yapmışlardı. 2013'e kadar bunlara komşu olan "Camp Hill "adlı üçüncü bir hapishane de bulunmakta idi ama bu Mart 2013'te kapatılmıştır.

Resimler

Carisbrooke Castle gate 2

Carisbrooke Şatosu muhafazalı kapısı

Isle of Wight coastline

Alum Korfezi, sahil yatları ve arkada "Needles (Igneler)" deniz kayalıkları

Osborne-house1

East Cowes'da Krlaliçe Viktoriya'nın yazlık sarayı "Osborne House"

Newport High Street top

Wight Adası idari merkez Newport'da ana cadde

Cowes Yacht Haven during Cowes Week 2008

Cowes'da yat marinası "Cowes Week" yelkencilik haftası döneminde

Wight Ryder II

Wight Adası'nın İngiltere anakarasına bağlayan hızlı katamaran feri servisi

Kaynakça

 1. ^ http://www.statistics.gov.uk/downloads/theme_economy/RegionalGVA.pdf
 2. ^ Yuvarlama yapıldığı için toplam değişik olabilir
 3. ^ Avcılık ve ormancılık hasılalarını da kapsar
 4. ^ Enerji üretimi ve inşaat hasılasını da kapsar.
 5. ^ Finans sektörü hizmetlerini dolaylı olarak kapsar.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Ada Oyunları

Ada Oyunları, Uluslararası Ada Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen bir uluslararası çok sporlu etkinliktir.

Anthony Minghella

Anthony Minghella (6 Ocak 1954 - 18 Mart 2008) Akademi Ödülü sahibi İngiliz yönetmen, yapımcı ve senarist. 1996 yılında En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü kazanmış, 1999'da The Talented Mr. Ripley ile En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü'ne ve 2003'te Cold Mountain BAFTA En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Carolyn Choa ile evliydi.

Arthur Cecil Pigou

Arthur Cecil Pigou (18 Kasım 1877 – 7 Mart 1959), İngiliz iktisatçısı. 1902'de Cambridge Üniversitesi'nde öğretim üyesi oldu. İktisatta "Cambridge Okulu" nun ileri gelenlerindendir.

Bilimsel çalışmalarında Marshall teorisini geliştirmeye çalışmıştır.

Genel bir değer teorisi üzerinde çalışmakla beraber marjinal fayda

teorisini çeşitli ekonomik konulara başarı ile uygulamış, diğer taraftan Klasik Okul'un serbest ticaret ilkelerinin savunucusu olmuştur.

Ekonomi tarihine "Pigou Etkisi" olarak geçen kavram, Pigou'nun istihdam hakkındaki açıklamasıdır. Pigou burada istihdam hacmi ile ücret değişimleri arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Buna göre gelir seviyesi ve ücret ödemelerine ayrılan kısmın gelire oranı aynı kalır, ücret seviyesi düşerse ülkede istihdam seviyesi artar.

Pigou, 1912 yılında yayımladığı Servet ve Refah adlı eserini 1920'de genişleterek Refah Ekonomisi adıyla çıkarmıştır. 1933'te İstihdam Teorisi'ni, 1935'te Statik Ekonomi Tahlilleri'ni yayınlamıştır.

1940'ta ise İstihdam ve İstikrar Arasındaki İlişkiler adlı kitabını yazmış, bunun ardından da Tam İstihdamdan Sapmalar konulu araştırmalarını bir kitapta toplamıştır.

Bear Grylls

Edward Michael Bear Grylls, (d. 7 Haziran 1974) İnanılmaz Kurtuluş dizisi ile adından söz ettiren Büyük Britanyalı bir maceraperest, televizyon sunucusu ve yazar.

Birleşik Krallık

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı (İngilizce: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), Avrupa'nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanyanın tamamını, İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke. Ülkenin ismi, gerek ülke içinde, gerekse uluslararası camiada genellikle Birleşik Krallık (İngilizce: United Kingdom) olarak kullanılır. Büyük Britanya (İngilizce: Great Britain) sözcüğü de zaman zaman Birleşik Krallık anlamında kullanılır. Birleşik Krallık'ın kurucu unsurlarından oluşmuş, en gelişmiş ve kalabalık ülkesi olan İngiltere'nin ismi ise birçok yabancı medya kuruluşunda ve zaman zaman da resmî kanallarda Birleşik Krallık yerine kullanılır. Ülkenin vatandaşları için kullanılan resmî tanımlama Britanyalıdır (İngilizce: British). Bununla birlikte İngiliz sözcüğü de uluslararası camiada yaygın olarak kullanılır. Briton sözcüğü de gayriresmî şekilde zaman zaman Britanyalı anlamında -özellikle İngiltere'de yaşayan halkı tanımlamak için- kullanılır.Birleşik Krallık dört devletten meydana gelir: Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda. Bu devletlerin, İrlanda Adası'ndaki Kuzey İrlanda hariç, hepsi Büyük Britanya adasındadır. Bunların haricinde krallığa ait irili ufaklı birçok ada vardır. Wight Adası, Lundy, Scilly Adaları, Anglesey ve Hebrid Adaları, Orkney Adaları ve Shetland Adaları bunlardan bazılarıdır.

Man Adası ve Manş Adaları (Jersey, Guernsey, Alderney ve Sark) coğrafi olarak krallığa bağlı olsa da, resmî açıdan özel statüleri vardır. resmî olarak krallığın parçası sayılmazlar, ancak monarka bağımlıdırlar (İngilizce: Dependencies of the Crown). Bu adalar Avrupa Birliği'ne dahil değildirler.

Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu döneminde kapsadığı çok geniş coğrafya nedeniyle "üzerinde güneş batmayan imparatorluk" olarak anılmıştır.

Dorset

Dorset, İngiltere'nin Güney Batı bölgesinde bir "shire" tipi kontluktur. Yönetim merkezi Dorchester'dedır.

Törensel Dorset Kontluğu'nun yüzölçümü 2.653 km²; 2008 tahminine göre nüfusu 710,500 kişi ve nüfus yoğunluğu 265 kişi/km² dir.

Dryosaurus

Dryosaurus, meşe yaprağına benzeyen belli belirsiz dişleri nedeniyle meşe kertenkelesi (Modern Yunanca: δρυο/dryo 'meşe' ve Modern Yunanca: σαυρος/sauros 'kertenkele' kelmlerinin kombinasyonu) adını alan 155-145 milyon yıl önce Jura Devri'nde Afrika ve Kuzey Amerika bölgelerinde yaşadığı düşünülen otobur dinozordur.İngiltere ve Wight Adası bulgu merkezli, 1975'te bulunan Valdosaurus canaliculatus ve 1920'de tanımlanan Dysalotosaurus lettowvorbecki başta Dryosaurus altus'un Dryosaurus türünde sınıflandırılmıştır. Sonradan ayrı cinsler olarak adlandırılmışlardır.

Essex

Essex, Birleşik Krallık İngiltere ülkesinde Doğu İngiltere Bölgesinde birinci seviyede yerel idari birim olarak metropoliten olmayan bir kontluk ve coğrafi bakımdan ve krallık seremonileri için bir törensel kontluktur. Merkezi Chelmsforddur. En yüksek noktası Hertfordshire yakınlarında, Langley köyü civarında Chrishall (147 m).

Güney Doğu İngiltere

Güney Doğu İngiltere (İngilizce: South East England) 1994'te kurularak tanımlanmış ve 1999'da istatistiksel verilere baz olarak kabul edilmiş İngiltere ülkesinin bir resmi bölgesidir. Bu bölgede Berkshire, Buckinghamshire, East Sussex, Hampshire, Wight Adası, Kent, Oxfordshire, Surrey ve West Sussex kontlukları ve törensel kontlukları bulunmaktadır. Fakat genel konuşmalarda "Güney Doğu İngiltere" terimi daha değişik olarak tanımlanmakta kullanılmaktadır. İngiltere bölgelerinin (Büyük Londra hariç) her bölgesi gibi bu yetkilerle donatılmış bir seçilmiş konsey veya idari birim bulunmamaktadır. 1997'de yapılan genel seçimler hükümete gelen İşçi Partisi bölgelere seçilmiş idareler, konseyler ve yerel politik yetkiler vermeyi vadetmişti ama Kuzey Doğu İngiltere bölgesi için bu konuda yapılan referandumda halkın bunu kabul etmemesi dolayışyla bölgelere seçilmiş siyasi idare ve politik yetkiler verilemesi bir kenara bırakılmıştır. 2010 seçimleriyle başa gelen Muhafazakar Parti ve Liberal Parti koalisyonu da kurulmuş olan gölge bölge idarelerini de ortadan kaldırmıştır ve bölgede bulunan 74 yerel idare konseyden temsilcilerinden oluşan "Güney Doğu İngiltere Yerel İdare Konseyleri (SEEC)" adlı bir kuruma stratejik yerel sorunlarla uğraşma hakkı vermiştir.

HMS Abdiel (M39)

HMS Abdiel (M39), Kraliyet Donanması'nın II. Dünya Savaşı'nda kullandığı bir Abdiel sınıfı mayın döşeme gemisidir. Akdeniz Filosu, Doğu Filosu ve Ülke Filosu'nda görev yapmıştır. Taranto limanına 1943'te bırakılan mayın çukur açmıştır. Buna karşın hızlı mayın gemisi oluşundan dolayı ve onun hızı ve kapasitesinden dolayı nakliye görevi de verilmiştir.

Hampshire

Hampshire, İngiltere'nin Güney Doğu bölgesinde bir "shire" tipi kontluktur. Yönetim merkezi Winchester'dedır.

Törensel Hampshire Kontluğu'nun yüzölçümü 3.769 km²; 2008 tahminine göre nüfusu 1,720,600 kişi ve nüfus yoğunluğu 457 kişi/km² dir.

Jeremy Irons

Jeremy John Irons (19 Eylül 1948 İngiltere) Oscar ödüllü İngiliz oyuncu. Tiyatro oyunları, müzikaller ve TV dizileriyle başladığı oyunculuğa sinemada devam etti.

Joey Negro

Dave Lee, İngiliz DJ ve house müzik yapımcısı, aynı zamanda Joey Negro sahne ismiyle de bilinir. Wight Adasında doğmuştur. Yaptığı çalışmaları birçok farklı takma isimle yayınlamıştır. Bu isimlerin arasında Jakatta ismi de yer alır..

Jütler

Jütiler (İngilizce: Jutes, Almanca: Jüten, Latince: "Eutii", "Euthiones"), bir Cermen halkı. Bede'ye göre, 5. yüzyılda Büyük Britanya'yı istila eden Anglus ve Saksonlara katılmışlar, Kent ve Wight Adası civarlarına yerleşmişlerdir. Muhtemelen Jylland'dan (Almanca: Jütland) gelmişlerdir.

Little Eye

Little Eye, İskoç pop/rock grubu. Grup, daha çok şarkıları "Fighting The Future" ve "Choked Up." ile tanınmaktadır. Grup aynı zamanda Red Hot Chili Peppers, The Waterboys, The Specials, Nina Nesbitt, John Newman ve The 1975 ile beraber 2014 Wight Adası Festivali'nde sahne almıştır.

Norfolk

Norfolk, Birleşik Krallık İngiltere ulkesi'nin Doğu İngiltere bölgesinde bir "shire" tipi kontluktur. Yönetim merkezi Norwich'dedir.

Törensel Norfolk Kontluğu'nun yüzölçümü 5.371 km²; 2008 tahminine göre nüfusu 850.800 kişi ve nüfus yoğunluğu 158 kişi/km² dir.

Robert Hooke

Robert Hooke (d. 28 Temmuz 1635 – ö. 3 Mart 1703), İngiliz doğa filozofu, mimar ve birden fazla branşta ihtisas sahibi olmuş bilge birisiydi.

Onun erişkin yaşamı üç farklı dönemden oluşmuştu: paradan yoksun bir bilimsel araştırmacı; büyük bir servet elde etti ve 1666’daki büyük Londra yangınından sonra, sıkı çalışmasının ve büyük dürüstlüğünün vermiş olduğu ün aracılığıyla ayakta kaldı ama sonunda hasta oldu ve kıskanç entelektüel anlaşmazlıkların bir parçası oldu. Bu durumlar onun göreceli tarihsel bilinmezliğine katkıda bulunmuş olabilirdi.

Büyük Londra Yangınından sonra, o bir zamanlar eş zamanlı olarak Kraliyet Derneği deneylerinin sorumlusu ve konsey üyesi, Gresham geometri profesörü ve yangından sonra araştırmaların yarısından fazlasını yerine getirdiğini gösteren kapasitedeki bir Londra araştırmacısıydı. Ayrıca onun zamanındaki önemli mimarlardan birisi olmasına rağmen, şu anda onun yapıtlarından birkaç tanesini görebiliriz ve bunlardan bazılarına genel itibarıyla yanlış atıfta bulunuyor. Londra’da etkisinin bugün bile sürmeye devam ettiği, bir takım planlama sistemlerinin düzenlenmesinde büyük katkısı vardı. Allan Chapman onu “İngiltere’nin Leonardosu” olarak nitelendiriyor.

Hamilik, Yenileme ve Aydınlanma çağı süresince Oxford’da bir bilim tarihi kitabı olan, Robert Gunther’in Early Science in Oxford’u kitabının on dört cildinden beşini Hooke’a adamıştır.

Hooke, Hamilik zamanı boyunca, John Wilkins’in önderliğinde olduğu coşkulu Kralcıların sıkıca kenetlenmiş bir grubun üyesi olduğu, Wadham Koleji’nde eğitim gördü. Burada Thomas Willis ve Robert Boyle’nin asistanı olarak işe alındı. Boyle’nin gaz kanunu deneylerini kullandığı vakum pompalarını inşa etti. Bazı ilk Gregoryen teleskoplarını inşa etti ve Mars ve Jüpiter’in rotasyonlarını gözlemledi. 1665'te, Micrographia adlı kitabıyla bilimsel araştırmalar için mikroskop kullanımını canlandırdı. Hooke’un, fosiller üzerindeki mikroskobik gözlemlerine dayanarak, biyolojik gelişimin ilk savunucularından birisi olmuştu. Işığın dalga teorisinden çıkarım yaparak, ışık kırılma olayını araştırdı ve maddenin ısındığında genleştiğini ve havanın uzak mesafeler tarafından ayrılmış, küçük parçalardan oluştuğunu ilk iddia eden kişi oldu. Harita yapımı ve araştırma alanı çalışmalarına öncülük etti ve ilk modern kuşbakışı görünüşlü harita yapımına dâhil oldu. Londra’nın şebeke sistemi için düzenlediği plan, hali hazırda var olan yolların yeniden inşa edilmesi lehine reddedildi. Ayrıca Hooke, yerçekiminin ters kare yasasını izlediğini gösteren deneysel bir kanıta çok yaklaştı ve böyle bir ilişkinin gezegenlerin hareketlerini yönettiği, daha sonradan Isaac Newton tarafından geliştirilecek bir fikir, varsayımında bulundu. Hooke’un bilimsel işlerinin çoğu Kraliyet Derneği deneylerinin sorumlusu olduğu zamanlarda onun yeteneğiyle yapıldı.

Suffolk

Suffolk, İngiltere'nin Doğu bölgesinde bir "shire" tipi kontluktur. Yönetim merkezi Ipswich'dedır.

Törensel Suffolk Kontluğu'nun yüzölçümü 3.7981 km²; 2008 tahminine göre nüfusu 715,700 kişi ve nüfus yoğunluğu 188 kişi/km² dir.

Törensel Kontluklar
(1998 sonrası)
Daha önceki kontluklar
(1889 - 1998)
Geleneksel kontluklar
(1889'dan önce)
Isle of Wight Council Flag.svg Wight Adası Törensel Kontluğu
Tek seviyeli yerel idare
Şehir veya kasaba

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.