TEMA

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde kurulmuş olan çevreci vakıftır. Erozyon ile mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunması temel amaçlarındandır.[1]

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı
Tema logo.jpg&filetimestamp=20070412155110&
Slogan Türkiye çöl olmasın
Kuruluş 11 Eylül 1992
Tür Sivil Toplum Kuruluşu
Merkez İstanbul-Levent Tema Vakfı Genel Merkezi
Lider Hayrettin Karaca
Resmî site tema.org.tr

Tarihçe

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), 11 Eylül 1992 tarihinde Hayrettin Karaca ve A. Nihat Gökyiğit tarafından, Türkiye'nin geleceğini tehdit eden erozyon, çölleşme tehlikesine karşı toplumsal duyarlılığı arttırmak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesini sağlamak için kuruldu.[2]

Projeler

Meşe Projesi

TEMA Vakfı'nın 1998 yılından beri sürdürdüğü Meşe Projesi, Türkiye genelinde 1 milyon hektar alanda sağlıklı meşe ormanları oluşturmayı hedeflemektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın işbirliği ile gerçekleştirilen projenin toplam maliyeti 1.8 milyar Amerikan doları civarındadır.[3]

Hatıra Ormanı

Tarım ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ile TEMA Vakfı arasında bir protokol düzenlenmiştir. Bu protokol gereği, çeşitli illerde kişi ve kuruluşlar adına fidan dikim çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar Malkara, Mudanya, Konya, Samsun, İzmir, Şanlıurfa, Antalya, Kızılcahamam ve Adıyaman gibi hatıra ormanlarında 389 bin 718 adet fidan dikilmiştir.

Bodrum Türkbükü Biyolojik Çeşitlilik ve Bitkilendirme Projesi

Bodrum ilçesinin Türkbükü ve Gündoğan köyleri hudutlarında olan 130 hektarlık alanın çevresi, doğal bitki türlerinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla dikenli ve kafes telle çevrilmiştir. Bu alana 43 bin 450 adet meşe, kızılçam, yalancı akasya, sakız, kaktüs,badem, at kestanesi ve dallı servi olmak üzere ağaç ve çalı türlerinde fidanlar dikilecektir.

TEM Otoyolu Bitkilendirme Projesi

Karayolları Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, TEMA Vakfı iş birliği ile Ankara - İstanbul TEM otoyolunun 333 km'lik bölümü ağaçlandırılmıştır. Bu kapsamda, İstanbul - Edirne otoyolu Kınalı kavşağında 49 bin 231 adet, Ankara - İstanbul otoyolu Susuz kavşağında 241 bin 844 adet değişik türde fidan, süs bitkileri ve meşe tohumu dikilmiştir.

TEMA - Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Kavacık çıkışının sağ tarafındaki kara yolu alanında ağaçlandırma ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu alanda doğal bitki türleri, biyolojik çeşitlilik faktörü göz önüne alınanak örnek bir peyzaj projesi uygulanmıştır. Estetik değeri yüksek 15 bin adet değişik türde çalı, ağaç ve ağaççık dikilmiştir. Burada halka açık olarak hizmet verilmekte ve çeşitli fidanlar ile süs bitkileri satışı yapılmaktadır.

Bir Milyon Fidan Kampanyası

TEMA'nın başlattığı "Bir Milyon Fidan Kampanyası" hedefine ulaştı. Halkın büyük ilgi ve desteği ile 1 milyon 11 bin 71 fidan toprakla buluştu.

Ödüller

TEMA, UNCCD Sekreterliği tarafından 2012 yılında ilk kez verilen Land for Life ödülünü almaya hak kazanmıştır.[4]

Kaynakça

  1. ^ http://www.tema.org.tr/Sayfalar/Hakkimizda/AmacVeHedefler.html
  2. ^ http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=130
  3. ^ TEMA Vakfı Meşe Projesi URL son erişim tarihi: 9 Şubat 2008
  4. ^ "UNCCD Announces Three Winners for first Land for Life Award". 23 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.

Dış bağlantılar

Adil kullanım

Adil kullanım (İngilizce: Fair use), ABD Telif Hakları Yasası'nda bulunan, telifli malzemelerin, telif sahibinden izin istenmeden, kısıtlı olarak kullanılmasına imkân veren bir doktrindir.

Adil kullanım, akademik amaçlar ve önizleme amacıyla kullanım için ortaya atılmıştır. Bu terim sadece ABD yasalarına özgüdür. Uluslararası genel geçer yasalarda, "adil anlaşma" adı verilen yakın anlamlı bir doktrin bulunur.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, telif sahibinin izni alınmaksızın, hiçbir fikir ve sanat eseri kamuya teşhir edilemez.

Azerbaycan manatı

Manat Azerbaycan'da kullanılan para birimidir. Azerbaycan'ın ulusal parası olarak 15 Ağustos 1992’ten Ruble ile yanaşı kullanılmaya başlanılmıştır. 1 Ocak 1994’ten ülkede geçerli olan tek para birimidir.1 Ocak 2006'dan itibaren 1 Yeni Manat (AZN) 5000 Eski Manata (AZM) eşittir. 1 USD yaklaşık 1,70 AZN'dir.

Yeni manatın 1, 5, 10, 20, 50, 100-lük ve 200-lük banknotları vardır. 1 manat medeniyeti, 5 manat edebiyatı, 10 manat devletçiliği, 20 manat Karabağ sorununu, 50 manat eğitim ve geleceği, 100 manat ekonomik gelişmeyi gösterir.

Die Another Day (şarkı)

"Die Another Day", Amerikalı şarkıcı Madonna tarafından aynı adlı James Bond filminin tema müziği olarak seslendirilen şarkı. Şarkı, 8 numaraya çıkarak Madonna'nın ABD listelerinde top-10'a giren şarkılarından biridir. Şarkı birçok dünya ülkesinde de yüksek başarı elde ederek 1985'teki "A View to a Kill"den beri yayımlanan James Bond temaları arasındaki en başarılı şarkı olmuştur. Şarkı "En İyi Orijinal Şarkı" dalında Altın Küre'de aday gösterilmiştir.

Disneyland Paris

Disneyland Paris, asıl adıyla Euro Disney Resort, Fransa'nın Paris'in doğusunda Marne-la-Vallée kentinde bulunan Disney temalı bir eğlence parkıdır. 12 Nisan 1992 tarihinde açılmış olup Tokyo Disney Resort'un ardından ABD dışında açılan ikinci Disney parkıdır. Yaklaşık 19 km²'lik bir alana sahip olup iki tema parkı, birçok tatil oteli, bir alışveriş, yemek ve eğlence kompleksi ile bir golf sahası ile çeşitli ek eğlence ve eğlence mekânlarını kapsamaktadır. Park, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen tema parkıdır.Disneyland Park, 12 Nisan 1992 tarihinde açılan kompleksin orijinal tema parkıdır. İkinci bir tema parkı olan Walt Disney Studios Park, 2002'de açılmıştır.

Doctor Who

Doctor Who (Türkçe: Doktor Kim), 1963 yılından beri yayınlanan BBC yapımı Britanya bilim kurgu televizyon dizisi. Dizi; Doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı yaratık olan bir Zaman Lordu'nun maceralarını anlatmaktadır. Doktor, dışarıdan 1950'lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştırır. Yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.

Britanya popüler kültürünün önemli bir parçası olan dizi, diziyi izleyerek büyüyen nesli etkilemiştir. Dizinin ara vermeden önceki klasik seri adı verilen dönemi 1963 - 1989 yılları arasında sürmüştür. 1996 yılında yayınlanan televizyon filmi, 2005 yılında tekrar yayınlanmaya başlayan modern seriye geçiş bölümü olmuştur. Modern seriyi, Cardiff'teki BBC Wales'te serinin ilk beş yılında yürütücü yapımcılık ve başyazarlığı üstlenen Russell T Davies başlatmıştır. Modern serinin ilk sezonunda, Christopher Eccleston başrolde yer almıştır. Ayrıca, Doctor Who'nun çoklu medyada Russell T Davies tarafından yapılan Torchwood (2006-2011) ve The Sarah Jane Adventures (2007-2011) adlı yan dizileri ve K-9 and Company (1981) adlı tek bölümlük bir serisi yapılmıştır. Ayrıca bu yapımlarda karakterlere birçok kültürel göndermeler yapılmıştır.

Doktor rolünü bugüne kadar on iki oyuncu oynamıştır. Doktor'un öldükten sonra rejenerasyon geçirmesiyle rol bir oyuncudan başka bir oyuncuya geçmektedir. Doktor, Zaman Lordları'na ait bu özelliği kullanarak ölümcül bir yara aldığında yenilenerek yeni bir vücut ve yeni bir kişiliğe sahip olmaktadır. Böylece dizinin devamlılığı sağlanmıştır. Her oyuncunun canlandırdığı Doktor farklı kişiliğe sahip olsa da, tüm Doktor'lar aynı karaktere sahip olmuş ve aynı hikâyenin bir parçası olmuştur. Zaman yolculuğunun doğası olarak, Doktor'lar bazen birbirleriyle karşılaşmıştır. Şu anki Doktor rolünü oynayan oyuncu, 2017 Noel özel bölümü "Twice Upon a Time"da Peter Capaldi'den rolü devralan Jodie Whittaker'dır.

Doctor Who tema müziği

Doctor Who tema müziği, Avustralyalı besteci Ron Grainer tarafından yazılan ve Delia Derbyshire tarafından BBC Radiophonic Workshop'ta oluşturulan müzik parçası. 1963 yılında televizyon için elektronik müzik olarak yapılan ilk tanıtım müziklerindendir. Büyük Britanya bilim kurgu dizisi Doctor Who için açılış jeneriği olarak kullanılan parça çeşitli şekillerde sunulmuştur.

Televizyonda sayısız düzenlemelerle kullanılmasına rağmen ana melodi hiç değişmemiştir. Tema ilk başta Mi minör olarak yazılıp düzenlenmiştir. Murray Gold'un düzenlemesi dahil olmak üzere birçok düzenlemede Peter Howell (Fa diyez minör) ve Keff McCulloch (La minör) hariç ilk anahtar bozulmamıştır.

Halk müziği

Halk müziği, bir yörenin yerleşik insanları tarafından üretilen, insandan insana aktarılarak yaşayan, sürekliliği bulunan, yüzyıllar boyunca toplumların kendi öz kültürleri ile bezenen,halk tarafından genel kabul görerek yaşayan ve yaratıcılarının adları çoğunlukla belirsiz olan bir müzik türüdür. Dünyanın neresinde olursa olsun halk şarkıları, kent kültürünün dışında üretilmiştir. Bu müzik ve onun eşliğinde yapılan danslar, kırsal kesimin yaşamında kendine özgü anlam ve amaçlar içerir. Ana tema aşktır. Yöresel dil ve üslup özelliklerini yansıtırken sanat kaygısı, yapmacık bir değiş, böbürlenme, kabalık, sertlik,ikiyüzlülük yoktur. Gösterişten arınmış, alçak gönüllü, yalın, gerçekçi içtenlikli, yürekten gelen bir değiş bulunur.

Neredeyse yeryüzündeki her millete ait bir halk müziği bulunur. Halk müziğinin Anadolu'ya özgü biçimine Türk halk müziği adı verilir. Bu tür müzik yine Anadolu'ya özgü Türk halk müziği çalgıları eşliğinde icra edilir.

Muzaffer Tema

Muzaffer Tema (15 Haziran 1919, İstanbul - ö. 4 Ekim 2011, Çeşme, İzmir), Türk sinema sanatçısı.

İstanbul Belediye Konservatuvarı'ndan mezun olan sanatçı; Ankara Devlet Konservatuvarı ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası'nda görev yaptı. 1949'da sinemada ilk oyunuyla, profesyonel oldu. 1959 yılında bir süreliğine Amerika'ya gitti. Zsa Zsa Gabor ile aşk yaşamıştır. Sinemada yeni yüzlerin ortaya çıkmasıyla, karakter rollerinde yer almaya başlayan 1950'li yılların popüler oyuncusu, iki evlilik yaptı. Son zamanlarda reklam filmlerinde rol aldı. Sinema yaşamında dört filmde de yapımcı oldu.

Pocket PC 2002

Pocket PC 2002 kod ismi "Merlin" Microsoft şirketinin Windows Mobile işletim sisteminin 2. sürümüdür. Ekim 2001'de serbest bırakıldı. Pocket PC 2000 gibi, Windows CE 3.0 tarafından desteklenmektedir. 240x320 çözürlüyün (QVGA) Pocket PC cihazları (Cep bilgisayarı) için başlıca hedef olmasına rağmen, Pocket PC 2002 sürümü Pocket PC telefonları ve ilk defa, akıllı telefonlar için kullanılan oldu. Bu Pocket PC 2002 cihazları çoğunlukla GSM cihazları idi. Estetik olarak, Pocket PC 2002 sonra yeni yayımlanan Windows XP tasarımına benzer olması gerekiyordu. Yeni programlar Gerçek zamanlı veri akışı özelliği ile, Windows Media Player 8, Dijital haklar yönetimi desteği ile MSN Messenger ve Microsoft Reader 2, eklendi veya güncellendi. Pocket Wordde bir yazım denetleyicisi ve kelime sayısı aracı içerir ve Pocket Outlook gelişdi. Bağlantı, Palm OS gibi Microsoft olmayan cihazlarda dosya gülmesi, Terminal Hizmetleri ve Sanal Özel Ağ desteği dahil, ve klasörleri senkronize yeteneği ile geliştirildi. Diğer yükseltmelere Pocket Internet Explorerde tema desteği ile gelişmiş UI ve WAP yüklemeler dahil idi.

Power metal

Power metal, ortaçağ efsanelerini, çoğunlukla da Yunan ve İskandinav mitolojilerini tema olarak alan geleneksel heavy metal ile thrash metal ya da speed metal özelliklerini birleştiren, bazen de senfonik öğeler içeren bir heavy metal tarzıdır. En önemli özelliği diğer metal türlerine göre cok daha melodik çok daha hızlı olmalarıdır.

Power metal müziği Almanya ve İskandinavya öncülüğünde doğmuş ve yoluna devam etmiştir. Bilinen en eski power metal şarkısı Rainbow'un 1976 yılında çıkardığı "Stargazer" şarkısıdır. Power metal tam manasi ile 1980'li yılların başında Alman grubu Helloween ile başladı. Iron Maiden ve Judas Priest'ten etkilenen grup özellikle Keeper of the Seven Keys Part 1 albümü ile zirveye ulaştı. Power metal aslında 1970'li yılların rock gruplarından kalma bir mirastır. Değişen müzikalite içinde 70'li yılların rock gruplarının müziklerine biraz daha tempo ve melodi eklenmiştir. 70`li yılların gruplarının kullandıkları kişisel yaşam hikâyeleri, tarihsel olaylar, sosyal yorumlar ve yaşamın gerçeklerini konu alan şarkı sözlerine ek olarak yeni gelişen power grupları şarkı sözlerinde kozmolojik veta metafiziksel konular eklenmiş . Ayrıca bilim kurgu, mitoloji ve fantezide şarkı sözlerinde yer almıştır. Özellikle Tolkien ekolünden gelen gruplar ön plana çıkmışlardır. (Blind Guardian, Iced Earth ve son zamanlarda Elvenking) Power metalde vokaller genellikle normaldir. Yani bir death metal vokali gibi brutal değildir. Bununla beraber iyi bir power metal vokalisti olmak için gerçekten güçlü bir sese ihtiyaç vardır. Vokal oyunları yapabilecek, sözlerdeki duyguyu vokali ile verebilecek iniş ve çıkışları yapabilecek, ses eğitimli kişiler tercih edilir. Genelde konservatvuar eğitimi almış kişiler ön plandadır. Power metal grupları klasik metal grupları düzenindedir, iki gitar, bir bas gitar, bateri, vokal ve çoğunlukla klavyeden oluşur. Nightwish, Rhapsody of Fire, Kamelot gibi gruplar ise senfonik enstrümanlar (keman, flüt, viyola vb.) kullanarak müziklerini zenginleştirmiştir. (bakınız: senfonik power metal)

San Antonio

San Antonio, ABD'nin en büyük 7. şehri ve Teksas eyâletinin en büyük 2. şehridir. Etrafındaki varoşlarıyla Metropoliten San Antonio nüfusu ABD'de 24. büyük metropoliten bölgeyi oluşturur.

San Antonio "Los Alamos" Misyon/Kalesi, "İspanyol Misyonları", "Nehir Yürüyüş Yolu", "Amerikas Kulesi", "Teksas Bowl Stadı" ve "SeaWorlde" ve "Altı Bayrak Fiesta Teksas" tema parkları ile şehir ("San Antonio Kovensiyon ve Misafirler Bürosu" bilgilerine göre) yılda yaklaşık 28 milyon turist ziyaretçi çekmektedir. Şehirde "NBA basketbol" liginde beş defa şampiyon olan San Antonio Spurs takımı bulunmakta ve ülkenin en büyük rodeo yarışması her yıl "San Antonio Stock Show & Rodeo" olarak organize edilmektedir.

San Antonio'da Amerikan askeri güçleri çok önemlidir. Şehirde "Fort Sam Houston", "Lackland Hava Üssü", "Randolph Hava Üssü", ve "Brooks City Üssü" ve şehrin yakınlarında "Camp Bullis" ve "Camp Stanley" kışlaları bulunmaktadır.

Amerika'nın en büyük özel sektör firmalarının sıralandığı "Fortune 500" listesinde bulunan 5 firmanın merkezi San Antonio'dadır. Şehirde bulunan "South Texas Medical Center (Güney Teksas Tıp Merkezi)" güney Teksas bölgesinde tek tip araştırma merkezi olup büyük bir araştırma hastanesi merkezidir.

San Diego

San Diego, Güney Kaliforniya'da ABD ile Meksika sınırında bir sahil şehridir. Şehir sınırları içindeki nüfusu (2010 Nüfus Sayımı itibarıyla 1,301,617 kişi olup) Kaliforniya'nın 2., ABD'nin ise 9. en büyük şehridir.

Şehir ideal iklimi, etrafında bulunan uzun plajları ile ve Meksika sınırındaki Tijuana şehrine yakınlığı dolayısıyla önemli bir turizm merkezi olarak büyük isim yapmıştır. Denizcilik alanında tarhi önemini de korumaktadır. Amerika Deniz Kuvvetlerinin Pasifik Filosu'nun ana üssü ve komuta merkezidir. Bunun yanında doğaya önem veren "SeaWorld" tema parkı, dünyaca isim yapmış olan "San Diego Hayvanat Bahçesi" ve "San Diego Safari Parkı" da çok büyük sayıda ziyaretçi çekmektedir. Diğer taraftan yakında çok kalabalık ve çok gelişmiş bir şehir olan Los Angeles şehir sakinleri de daha sakin olan San Diego'ya büyük sayıda gelmektedirler.

Sasebo

Sasebo (Japonca: 佐世保市 Sasebo-shi), Japonya'nın Nagasaki prefektörlüğünde bulunan bir şehirdir. Yüzölçümü 426.47 km² olan şehrin nüfusu 1 Ekim 2011 tarihi itibarı ile 259,800'dür.

Sasebo'nun ekonomisine gemi inşa ve ilgili ağır sanayi alanları hakimdir. Ayrıca şehrin güneyinde Huis Ten Bosch adlı Hollanda tarzı tema parkı bulunmaktadır.

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi; Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın ortak katkılarıyla 15 Haziran 2013 tarihinde, Ankara'nın Altındağ ilçesinde açılmış olan bir müzedir.

Tokyo Disney Resort

Tokyo Disney Resort (Japonca: 東京ディズニーリゾート Tōkyō Dizunī Rizōto), Japonya'nın Tokyo'nun hemen doğusunda Urayasu kentinde bulunan Disney temalı bir eğlence parkıdır. İlk olarak 15 Nisan 1983 tarihinde bir tema parkı olarak açılmış olup daha sonra iki tema parkı, üç Disney oteli, altı Disney olmayan otel ve bir alışveriş kompleksi olan bir tatil beldesi haline geldi. Park, çevresinden geçen bir havaray hattı ile birbirine bağlanmaktadır.

Until It Sleeps

Until It Sleeps, Metallica'nın 1996 albümü Load daki 4. parçadır, James Hetfield ve Lars Ulrich tarafından yazılmıştır.

Şarkı, hızla radyo listelerinde üst sıralara tırmanmış ve ayrıca S&M albümünde de orkestral biçimde seslendirilmiştir. Grubun ana akım rock listelerinde birinci sıraya dek yükselen ilk parçasıdır.

Şarkının ilk demosu "Fell On Black Days" olarak adlandırılmış, çünkü demo grup üyelerine Soundgarden'in aynı isimli parçasını hatırlatmıştır.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.