Subotica

Subotica (Sırpça: Суботица, Macarca: Szabadka), Sırbistan’ın kuzeyinde, Macaristan’a çok yakın bir konumda yer alan bir şehir ve belediye merkezidir. Ülke içindeki özerk bölge Voyvodina’nın ikinci büyük şehridir. Şehir belediyesi 1008 km2’ lik bir alan üzerine kuruludur. Toplam belediye nüfusu 141 bin civarında olan şehir merkezinin 2011 sayımına göre nüfusu 97.910[1]’tür.

Subotica
Şehir
Subotica Şehri
Град Суботица / Grad Subotica
Szabadka város
Subotica bayrağı

Bayrak
Subotica arması

Arma
Subotica konumu
Ülke Sırbistan Sırbistan
Bölge Voyvodina
İlçe Kuzey Baçka
İdare
 • Belediye başkanı Saša Vučinić (DS)
Yüzölçümü
 • Şehir 1,008 km² (389 mil²)
Rakım 80 m (260 ft)
Nüfus
 (2011[2])
 • Kent
97.910[1]
 • Metropol
141.554[1]
Zaman dilimi UTC+1 (OAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+2 (OAZD)
Alan kodu (+381) 24
Plaka kodu SU

Tarih

Subotica'ya ilk yerleşmelerin 1241-1242 yılları arasında Tatar istilası ile yok olan çevre köylerdeki halk tarafından başladığı bilinmektedir. 1391 yılında Macaristan Krallığı’na bağlı küçük bir kasaba haline geldi. Macaristan Kralı Matthias Corvinus, olası bir Osmanlı saldırısına karşı 1470 yılında bir kale yapılması kararı aldı. 1526 yılında Mohaç Muharebesi sonrasında Subotica, Osmanlı toprağı hâline gelmiştir. Macar nüfusun büyük çoğunluğu ise Macaristan’ın kuzey topraklarına kaçmıştır. Hemen hemen tüm binaları Art Nouveau tarzında yapılmış olan Subotica, bir Katolik merkezidir.

Nüfus Yapısı

2011 yılında yapılan genel nüfus sayımına göre şehir merkezinde 96.483 kişi yaşar. Genişletilmiş şehir yapısı olan belediye Subotica Şehri’nin toplam nüfusu ise 140.358’dir.[2]

Halk arasında Sırpça, Hırvatça ve Macarca konuşulmaktadır. Şehirde Katolik nüfus çoğunluktadır. Katolikler’in yanı sıra Ortodoks ve az sayıda Protestan da Subotica'da yaşamaktadır.

Etnik Yapı

Diller

Sırpça günlük hayatta en çok kullanılan dil, ancak Macar da günlük konuşmalarında nüfusun neredeyse üçte birinin kullandığı bir dildir. Her iki dil de ticari ve resmi tabelalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.[3]

Resimler

Subotica02

Şehir kütüphanesi

Subotica, fontana

Şadırvan bölgesi

Theatre in subotica

Millî tiyatro binası

Subotica17

Şehir evi

Kaynakça

  1. ^ a b c [1]
  2. ^ a b 2011 Sırbistan Genel Nüfus Sayımı İlk Sonuçları (Sırpça) (İngilizce)
  3. ^ "The Use of Hungarian and Serbian in the City of Szabadka/Subotica: An Empirical Study". Erişim tarihi: 8 Eylül 2017.
1975 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası

1975 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası, 18-25 Ekim tarihleri arasında Yugoslavya’da düzenlendi. Dokuzuncu şampiyonaya on iki Avrupa ülkesi katıldı. Maçlar Üsküp, Subotica, Kraljevo ve Belgrad’da oynandı. Avrupa şampiyonluğunu oynadığı tüm maçlarda galip gelen Sovyetler Birliği üst üste üçüncü, toplamda beşinci kez kazandı.

Avrupa E-yolu E75

Avrupa E-yolu E75 kuzey güney referanslı bir Avrupa E-yoludur. Norveç'in kuzeydoğusundaki Vardø'dan başlayan yol Finlandiya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya üzerinden gidip Yunanistan'a ulaşır. Yol 5639 km katettikten sonra Yunanistan'a bağlı Girit adasındaki Sitia kentinde sona erer.E 75 üzerindeki önemli kentler:

Vardø – Varsø – Nesseby – Varangerbotn – Tana bru – Utsjoki – Inari – Ivalo – Sodankylä – Rovaniemi – Kemi – Oulu – Jyväskylä – Heinola – Lahti – Helsinki … Gdynia – Gdańsk – Toruń – Włocławek – Łódź – Piotrków Trybunalski – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała – Žilina – Bratislava – Győr – Budapeşte – Kecskemét – Szeged – Subotica – Novi Sad – Belgrad – Niş – Leskofça – Vranje – Kumanova – Üsküp – Köprülü – Gevgeli – Selanik – Larissa – Lamia – Atina – Hanya – Kandiye – Ayos Nikolaos – Sitia

Bunyevatslar

Bunyevatslar (Sırpça: Bunjevci, Macarca: Bunyevácok) genellikle Bačka bölgesinin kuzey kesiminde, bunun haricinde ve Baranja ve Banat bölgelerinde azınlık olarak yaşayan Slav etnik gruptur.

Katolik kültürüne sahip olan Bunyevatsların siyasi merkezi Subotica şehridir. Kendilerini Hırvat olarak tanımladıkları da görülür.

FK Spartak Subotica

FK Spartak Zlatibor Voda , Sırbistan'nın en üst düzey futbol ligi olan Superliga'da yer alan bir futbol kulübü.

Kup Maršala Tita

Kup Maršala Tita (Sırpça:Куп маршала Тита; Hırvatça: Kup maršala Tita; Slovence: Pokal maršala Tita; Makedonca: Куп на маршал Тито) ya da daha çok bilinen adıyla Yugoslavya Kupası, (Sırpça: Куп Југославије; Hırvatça: Kup Jugoslavije; Slovence: Pokal Jugoslavije; Makedonca: Куп на Југославија), Eski Yugoslavya'da Yugoslavya Birinci Ligi ile birlikte en önemli iki futbol organizasyonundan birisiydi. Kupa, 1923-1940 yılları arasında Kup Kraliya Aleksandra (Sırp-Hırvatça: Куп Краља Александра) ve 1947-1991 yılları arasında Kup Maršala Tita adıyla olarak oynanmıştır.

Kupada yer alacak takımlar ligler bittikten sonra lig sıralamalarına göre belirlenirdi. Turnuvanın adı Yugoslavya dağıldıktan sonra Yugoslavya adı altında birlik olarak devam eden Sırbistan ve Karadağ döneminde de değişmemiştir. 2003 yılında Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adının Sırbistan-Karadağ olarak değişmesinden sonra kupanın adı da Kup Sırbiye i Sırne Gore u fudbalu olarak değişmiştir. Kupanın tasarımını Branko Šotra üstlenmiştir.

Ljupko Petrović

Ljubomir "Ljupko" Petrović (d. 15 Mayıs 1947, Brusnica Velika), Bosnalı Sırp eski futbolcu ve teknik direktör.

1991 yılında Crvena Zvezda'a Şampiyon Kulüpler Kupası kazandırmıştır. Bu başarısıyla bir Yugoslavya takımına bu kupayı kazandıran ilk teknik direktör ve bu kupayı kazanan ilk Yugoslav teknik direktör unvanlarının sahibi oldu.

Nenad Maslovar

Nenad Maslovar (d. 20 Şubat 1967), orta saha pozisyonunda görev yapmış Karadağlı millî futbolcudur.

Profesyonel kariyerine 1986 yılında Bokelj Kotor kulübünde başladı. Daha sonra sırasıyla Spartak Subotica, Velež Mostar, Crvena Zvezda, JEF United Ichihara ve Avispa Fukuoka kulüplerinde oynadı.

Nikola Drinčić

Nikola Drinčić (doğum 7 Eylül 1984), Karadağ'lı futbolcudur. Partizan'da forma giymektedir.

Predrag Đorđević

Predrag Đorđević (Sırpça: Предраг Ђорђевић, d. 4 Ağustos 1972, Kragujevac), Sırp eski futbolcudur. Sol kanat ve sol açık pozisyonlarında görev almaktaydı.

Profesyonel futbolculuk kariyerine 1990'da, ülkesinin Radnički 1923 takımında başladı. 1991'de Crvena Zvezda'ya transfer oldu. 1991-1992 sezonunda Spartak Subotica'da kiralık oynayan Đorđević, 1993'te Yunanistan'ın Paniliakos takımıyla anlaştı. 1996'da Olympiakos'a transfer oldu ve 2009'daki emekliliğine kadar burada forma giyerken, Olympiakos'taki 13 sezonunda 12 lig şampiyonluğu yaşadı. Sırbistan-Karadağ millî takımı (daha önceki adıyla Yugoslavya Federal Cumhuriyeti) ile 37 maça çıkarken 1 gol kaydetti ve ülkesinin 2006 FIFA Dünya Kupası kadrosunda yer aldı.

Péter Lékó

Pétér Léko (d. 8 Eylül 1979, Subotica, Yugoslavya) Macar satranç oyuncusudur. 14 yaşında iken büyükusta oldu (zamanında bir dünya rekoru). Ekim 2007 FIDE listesindeki, 2755 ELO reytingine sahip olması onu dünyada beşinci, ve Macaristan'da bir numara yapar.

Radoman Božović

Radoman Božović (Sırpça: Радоман Божовић; d. 13 Ocak 1953, Šipačno, Nikšić, Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti) bir Sırp politikacı ve Sırbistan'ın eski Başbakanı.Božoviç, Piva Nehri kıyısındaki bir köyde dünyaya geldi. Nikšić'deki ilkokul 1-3. Sınıflarını tamamladı. İlkokuldan sonra Sırbistan'a taşındı ve Ortaokul eğitimini Vrbas'da tamamladı. 1975 yılında Subotica Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra asistan olarak göreve başladı. 1978'de yüksek lisansını tamamladı ve 1981'de Belgrad Üniversitesi'nden doktorasını yaptı. İvan Maksimović ve Dragutin Šoškić başkanlığındaki "Sosyal Mülkiyet ve Ekonomik İlişkiler" başlıklı tezi, gelir temelli ekonominin kuramsal tuzaklarından kaçınarak "toplumsal mülkiyetin mülkiyet dışı sahipliğini" kuvvetle destekliyor. Bir süre sonra Karadağ'a döndü ve Titograd'daki Veljko Vlahović Üniversitesi'nde profesör olarak çalıştı.

Subotica'da, Subotica Komünist Ligi Belediye Meclisi Sekreteri olarak siyasete girdi. Sırbistan Sosyalist Partisine katıldığında, Slobodan Milošević onda büyük bir gelecek vadettiğini tahmin etti. Daha sonraki yıllarda bir dizi kamu görevlerinde bulundu. 1990'da Voyvodina Parlamentosu'na seçildi. 1991'de Voyvodina Yürütme Konseyi Başkanı oldu. Daha sonra, Yugoslavya Parlamentosu'nda ve sonrasında Vojodina'nın temsilcilerinden biri haline geldi. Sırp Parlamentosu'nda SPS milletvekili olarak partinin meclis grubunun lideri ve Sırbistan dışındaki Sırplarla İlişkiler Meclisi Komisyonunun bir üyesi oldu. Voyvodina'daki tecrübesinden ötürü Voyvodina'nın SPS İcra Komitesine seçildi ve burada eyaletteki medya üzerinde denetime sahip oldu.

Ekonomik başarısızlık nedeniyle önceki kabineden istifa ettikten sonra 23 Aralık 1991'de Sırbistan başbakanı oldu. Başbakan olarak sert bürokrattı ve Sırp ekonomisinin yarısından fazlası devlet mülkiyetinde kaldı. Göreve gelmesinden sadece 100 gün sonra, enflasyon şok edici bir şekilde % 10.000'e ulaştı. Onun dönemi, kabineden iki bakanın tutuklandığı ve muhalefet lideri Vojislav Šešelj ile yaptığı sık tartışmalarla, skandallar ile geçti. 10 Şubat 1993 tarihinde, SRS tarafından desteklenen SPS'nin yeni azınlık kabinesi, 20 Aralık 1992 parlamento seçimleri sonucunda kuruldu. Božović, SRS'nin desteğine karşı çıktı, bu nedenle başka bir dönemi reddetti.

Daha sonra Yugoslav Federal Cumhuriyeti Federal Meclisi Vatandaş Odasında SPS milletvekili oldu. 3 Şubat 1993'ten 10 Aralık 1996'ya kadar Oda'nın Başkanı olarak görev yaptı. Meclis oturumları sırasında (özellikle DPT Meclisi üyesi Mihajlo Marković'e karşı) muhalefet milletvekillerine aşırı sözlü saldırganlık ve onları kışkırtmakla suçlandı.

1 Haziran 1993'te Yugoslavya Devlet Başkanı Dobrica Ćocić'in devrilmesinde ve Miloşeviç yanlısı bir aday olan Zoran Lilić'in seçilmesinde önemli rol oynamıştır.

1996'dan sonra SPS'den ayrılıp Karadağ'a emekliye ayrıldı ve burada zaman kayağı yapmaktadır.

Ranko Popović

Ranko Popović (d. 26 Haziran 1967), Sırp eski futbolcudur.

Srđan Plavšić

Srđan Plavšić (d. 3 Aralık 1995), Crvena Zvezda takımında orta saha pozisyonunda görev yapan Sırp futbolcudur.

Subotica Sinagogu

Jakab ve Komor Meydanı Sinagogu, Sırbistan'ın Voyvodina özerk bölgesinin Subotica kentinde bulunan Macar Art Nouveau tarzında bir sinagog. 1901-1902 yıllarında Macaristan Krallığı (Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçası) zamanında Marcell Komor ve Dezső Jakab'ın planları doğrultusunda daha küçük bir sinagogun yıkımıyla inşa edilmiştir.

Subotica Şehir Stadyumu

Subotica Şehir Stadyumu Sırbistan'ın Subotica şehrinde çok amaçlı olarak inşa edilen bir stadyum

Subotica Şehir Stadyumunda çoğunlukla futbol müsabakaları yapılmaktadır. Sırbistan'ın FK Spartak takımının maçlarını yaptığı stadyum, 28.000 seyirci kapasitelidir.

Superliga (Sırbistan)

Superliga (Sırbistan) Sırbistan futbol liglerinin en üst seviyesidir.

Sırbistan'ın ilçeleri

Sırbistan’ın ilçeleri (Sırpça: Управни округ veya Округ) ülkenin idari sisteminde istatistiksel bölgelerin içinde yer alır. Ülkenin idari dağılımında 29 ilçe vardır. Bunlardan 7’si Voyvodina’da, 8’i Şumadiya ve Batı Sırbistan’da, 9’u Güney ve Doğu Sırbistan’da, 5’i fiilen Sırbistan’da yer almayan Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nde yer alır.

Vladan Radača

Vladan Radača (Sırpça: Bлaдaн Paдaчa; 15 Temmuz 1955, Svilajnac), Sırp asıllı Yugoslav eski millî futbolcu ve teknik direktör. 2012 yılından bu yana Spartak Zlatibor Voda'yı çalıştırmaktadır.

Voyvodina

Voyvodina, Balkanlar'da, Sırbistan devleti sınırları içinde kalan ve denize çıkışı olmayan ve Macaristan, Hırvatistan ve Romanya'yla komşu olan, özerk bir bölgedir.

Sırbistan'ın en üst düzey idari birimleri
Bölgeler
İlçeler

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.