San Cibrao de Las Höyüğü

San Cibrao de Las Höyüğü, A Ciudá, Lambrica, Lansbrica veya Lanobrica olarak da bilinir, İspanya'da arkeolojik bir kazı alanıdır. Galiçya özerk bölgesinin Orense ilinde San Amaro ve Punxín belediyeleri arasındadır. Dağınık arkeolojik çalışmaların sonucu olarak tepenin MÖ 2. yüzyıl'dan MS 2. yüzyıla kadar iskan edildiği tahmin edilmektedir.[1]

Lambrica, Lanobriga ve Lansbrica isimleri yerleşimin halk arasındaki geleneksel adlarıdır. Tanrı Bandua'ya adanmış bir sunak ve çevresinde Roma döneminde yapılmış çeşitli yerleşimlerden oluşur.

Büyüklüğü Portekiz'in kuzeyindeki Santa Trega ile mukayese edilebilir. Citânia de Briteiros, Castro de Mozinho ve Sanfins diğer en önemli Roma dönemi neolitik yerleşimleri arasında sayılabilir.

San Cibrao de Las Höyüğü
Barrio oeste Las visto desde a segunda muralla exterior do lado sur
San Cibrao de Las Tepe Kalesi
Genel bilgiler
Tür Kale kalıntısı
Konum Flag of Galicia.svg Ourense, Galiçya,  İspanya

Yeri

San Amaro belediyesinin Las San Cibrao bucağında, San Xoan de Ourantes mahallesi sınırları içindedir. Kale kalıntıları 473 metre yükseklikte, San Trocado Dağının üstündeki 384 metre uzunluk ve 314 metre genişliğinde bir alanı kaplar. Minho Nehri'nin yakınında, Ourense kentine 18 km uzaklıkta yer alır. Tepe nehir ile olan görüşü engeller. Dağ dik yamaçlardan yoksun olduğu için kale savunması güç bir noktadır.[2][3]

Arkeolojik kazılar

1921 yılında Florentino Lopez ve Vicente Cuevillas'ın yapacağı arkeolojik araştırmalara izin verilmesi ile ilk kazı çalışmaları başladı.

1922 yılında, Lopez ve Cuevillas'in yönettiği ilk çalışmalar dörtgen şeklindeki bir binanın temellerinin keşfiyle sonuçlandı. Bu çalışmalar 1925 yılına kadar devam etti. Eliptik, dairesel, oval, dikdörtgen ve kare kaynak veya sarnıçlar dışında: Bu alanda, çeşitli yapılar gözler önüne serildi. Bu kampanya, tüm sitenin tanımını yapmak için çalıştı.

Xaquín Lorenzo ve Cuevillas işbirliği ile yönetilen ikinci kampanya 1948 yılında başladı. Alanın batı kanadı kazılarak araştırıldı. 1953 yılında 3. Ulusal Arkeoloji Kongresi'ne katılanlar kazı alanını ziyaret etti ve önemini ve anıtsallığını tanıdı. Ancak sonraki yıllarda alan yağma ve çeşitli ihmalsizliklerle zarar gördü. Ferro Couselo'nun yaptığı girişimlerle önlem alındı. 1980 yılında yavaş bir toparlanma aşamasına başlanarak temizlik ve bakım çalışmaları yapıldı.[4].

Kazılar sırasında çıkarılan arkolojik bulgular Ourense Arkeoloji Müzesi'nde bulunmaktadır.

Galeri

Casa circular croa San Cibrao de Las
Rúa transversal principal de subida á porta leste da croa no Castro de San Cibrao de Las
Vista dunha casa patio na zona leste da antecroa do Castro de Las
Construcións na zona oeste da antecroa do Castro de Las

Wikimedia Commons'ta San Cibrao de Las Höyüğü ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Kaynakça

  1. ^ Cuestión pola que para Pérez Outeiriño ve imposible identificar o Lais mencionado por Hidacio no seu Cronicón, con este poboado, xa que nesas datas o poboado xa estaría abandonado.
  2. ^ "Castro". galiciamaxica.eu. 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  3. ^ "Castro de San Cibrao de Las – Punxín". galiciaenteira.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  4. ^ "Cultura licitará as obras de remate do Centro da Cultura Castrexa en San Cibrao de Lás", artigo en Galicia hoxe, 11 de xullo de 2007 (consultado o 26 de marzo de 2010).

Dış bağlantılar

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.