Ryukyu Adaları

Ryukyu Adaları (Japonca琉球諸島 Ryūkyū-shotō[1] veya 南西諸島 Nansei-shotō; "Güneybatı Adaları"), Japonya'ya ait Büyük Okyanus üzerinde Kyūshū ile Tayvan arasında yer alan takımadalardır. Ryukyu Adaları kuzeyde Amami, ortada Okinawa ile güneyde Sakishima adalarından oluşmaktadır. Bunlardan en büyük olanı ise Okinawa Adası'dır. Ryukyu Adaları idari olarak Kagoshima (Amami) ve Okinawa (Okinawa ve Sakishima) prefektörlüklerine bağlıdır.[2]

Ryukyu Adaları Doğu Çin Denizi ile Büyük Okyanus arasında sınırı oluşturmaktadır. Adaların iklimi subtropikal olup yoğun yağış alır ve her yıl tayfunlar görülür. Adalardan büyük olanlar çoğunlukla volkanik adalar ve küçük olanları ise çoğunlukla mercan adalarıdır. Bu nedenle topografik olarak büyük adalar daha dağlık ve küçük adalar daha düzdür. Adalarda Japonca ve Ryukyu dilleri konuşulmaktadır. Adaların ekonomisi tarım ve balıkçılık ve önemli bir oranda da turizme dayalıdır.

Ryukyu Adaları'nda önceden Çin ve Japonya'nın vasalı olan Ryukyu Krallığı bulunmaktaydı. 1879 yılında adalar Japonya'ya bağlandı. Japonya'nın II. Dünya Savaşı'ndaki yenilgisi ile adalar ABD yönetimine geçti. Amami Adaları 1953 yılında ve geri kalan adalar ise 1972 yılında Japonya'ya geri verildi. Günümüzde Okinawa Adası'na ABD'ye ait askerî üsler bulunmaktadır.[2]

Ryukyu Adaları
琉球諸島
Coğrafya
Ryukyu Adaları
Ryukyu Adaları
Bölge Doğu Asya
Takımadası Japon Takımadaları
Denizi Büyük Okyanus
Yüz ölçümü 4,642.11 km2
Doruk Miyanoura Dağı (1,936 m)
Siyasi
Ülke  Japonya
Yerleşim yerleri
Demografi
Nüfus 1,550,161 (2005)
Nüfus yoğunluğu 333.93 kişi/km2

Kaynakça

  1. ^ Tsuneyoshi, Ukita (1993). Nihon-dai-chizuchō (Grand Atlas Japan). Heibonsha. ISBN 4-582-43402-9.
  2. ^ a b "Ryukyu Islands". Encyclopædia Britannica. 30 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2016.

Dış bağlantılar

Koordinatlar: 26°30′K 128°00′D / 26.5°K 128°D

Cycas revoluta

Cycas revoluta, Cycadaceae familyasından, değerli bir süs bitkisi türü. Bu palmiye formlu süs bitkisinin büyümesi uzun yıllar almaktadır. Gelişen ağaçlar kökün toprakla birleştiği yerden yumru verir ve bu yolla üretilir doğal ortamında tohumla çoğalır.

Filipin Denizi

Filipinler Denizi Filipinler'in doğusundaki bir kıyı denizidir. Palau'dan Japonya'ya kadar olan bir alanı kaplayarak batı Büyük Okyanus'un bir parçasını oluşturur.

Iriomote Adası

Iriomote Adası (Japonca: 西表島 Iriomote-jima), Sakishima Adaları'na bağlı Yaeyama Adaları'nın en büyük adasıdır. Ada idari olarak Okinawa prefektörlüğünün Taketomi kasabasına bağlıdır. Adanın kuzey sahili boyunca devam eden bir yol köyleri birbirine bağlamaktadır.

Japonya'daki adalar listesi

Bu liste Japonya'deki adalar, adacıklar ve kayalıkların listesidir. Japonya Hokkaidō, Honshū, Shikoku ve Kyūshū olmak üzere dört ana adaya ayrılmakta olup ayrıca 430'unda yerleşim olmak üzere 6000 küçük adaya sahiptir.

Japonya'nın bölgeleri

Japonya'nın bölgeleri (Japonca: 日本の地方 Nihon no Chihō), Japonya'nın coğrafi bölgeleridir. Resmi bir idari bölüm olmayıp geleneksel olarak birçok bağlamda bölgesel bölümler olarak kullanılmıştır. Örneğin, harita ve coğrafya ders kitapları ülkeyi sekiz bölgeye ayırmakta, hava durumu raporlarında hava durumu genellikle bölgelere göre verilmekte ve birçok işletme ve kurum bulundukları bölgenin adını kendi adlarında kullanmaktadırlar (Kinki Nippon Demiryolu, Chūgoku Bankası, Tohoku Üniversitesi, vb.).

Kitadaitō

Kitadaitō (Japonca: 北大東島 Kitadaitōjima), Ryukyu Adaları'na bağlı Daitō Adaları'nın en kuzeyindeki adasıdır. Ada Filipin Denizi üzerinde yer almakta olup idari olarak Kitadaitō köyüne bağlıdır.

Liphistiidae

Liphistiidae, yalnızca Güneydoğu Asya'da kuzeyde Çin ve Japonya'dan güneyde Endonezya'ya uzanan kısıtlı bölgede yaşayan 3 cins ve 89 türden oluşan, çok ender görülen, boru yuvalarda yaşayan zehirsiz örümcek familyası. En ilkel örümcekler bu familyada toplanır.

Minamidaitō

Minamidaitō (Japonca: 南大東島 Minamidaitōjima), Ryukyu Adaları'na bağlı Daitō Adaları'nın en büyük adasıdır.

Miyako Adaları

Miyako Adaları (Japonca: 宮古列島 Miyako Rettō), Sakishima Adaları'na ait bir adalar grubudur. Adalar Yaeyama Adaları'nın doğusunda yer almaktadır.

Miyako Adası

Miyako Adası (Japonca: 宮古島 Miyako-jima), Sakishima Adaları'na bağlı Miyako Adaları'nın en büyük adasıdır. Ada idari olarak Okinawa prefektörlüğünün Miyakojima şehrine bağlıdır.Miyako Adası şeker kamışı ekimi ve kahverengi şeker üretimiyle bilinmektedir. Ada bir köprü ile Ikema Adası'na bağlanmaktadır. Adaya Miyako Havalimanı hizmet vermektedir.

Ryukyu Krallığı

Ryukyu Krallığı (Japonca: 琉球王国, Ryūkyū Ōkoku; Okinawaca: 琉球王国, Ruuchuu-kuku), 15 ve 19. yüzyıl arasında Ryukyu Adaları'nda yer alan bir krallık idi. Krallık küçük topraklarına rağmen Ortaçağ'da Doğu ve Güneydoğu Asya'daki deniz ticaret ağlarının merkezi rolünü oynadı.

Ryukyu dilleri

Ryukyu dilleri (琉球語派 Ryūkyū-goha, 琉球諸語 Ryūkyū-shogo veya しまくとぅば Shima kutuba "ada dilleri"), Japonya'nın güneyinde bulunan Ryukyu Adaları'nda konuşulan ve Japon dillerine ait olan yerel dillerdir. Ryukyu dilleri, bazen Japonca'nın lehçeleri olarak kabul edilse de Japonca ile birbirleriyle karşılıklı anlaşılamamaktadır. UNESCO tarafından dillerden dördü "kesin tehlikede", ve diğer ikisi "kritik tehlikede" olarak sınıflandırılmıştır.

Ryukyulular

Ryukyulular (Japonca: 琉球民族 Ryūkyū minzoku; Okinawaca: Ruuchuu minzuku), Japonya'ya bağlı Ryukyu Adaları'nın yerel halkı olan bir etnik gruptur. Ryukyulular, Japonca'nın yanı sıra anadilleri olan Japon dillerine ait Ryukyu dillerini konuşmaktadırlar. Kültürleri Japon kültürüne yakın olup tarihsel olarak Çin kültüründen daha çok etkilendiler.

Sakishima Adaları

Sakishima Adaları (Japonca: 先島諸島 Sakishima-shotō veya 先島群島 Sakishima-guntō), Ryukyu Adaları'nın güney kısmını oluşturan adalar grubudur. Kuzeydoğuda Okinawa Adası ile güneybatıda Tayvan arasında yer almaktadır ve Miyako, Yaeyama ve Senkaku olmak üzere üç takımadaya ayrılmaktadır. Adalar idari olarak Okinawa prefektörlüğünde yer almaktadır.

Sisal

Sisal (Agave sisalana), Agavaceae familyasından sert coğrafi koşulları seven, kenevire benzeyen, içerdiği sağlam ve dayanıklı elyaf sayesinde tekstil sanayiinde çokça kullanılan bir bitki türü. Sıcak ve nemli iklimlerde yetişir, nem çekme ve esneme özelliği iyidir bundan dolayı gemi halatı yapımında, tarımda ve denizcilikte kullanılır.

Sisal bitkisi Amerika kıtasında, soğuk rüzgar, sert verimsiz toprak ve sıcak güneşte yetişen bir bitkidir. Yaprakları çok elyaflı olup, dokumada kullanılır.

Yaeyama Adaları

Yaeyama Adaları (Japonca: 八重山諸島 Yaeyama-shotō veya 八重山列島 Yaeyama-rettō), Sakishima Adaları'na ait bir adalar grubudur. Adalar Miyako Adaları'nın güneybatısında yer almakta olup Japonya'nın en uzak noktasıdır. Ishigaki şehri adaların siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir.

Yonaguni Adası

Yonaguni Adası (Japonca: 与那国島 Yonaguni-jima), Sakishima Adaları'na bağlı Yaeyama Adaları'nda bir adadır. Ada Doğu Çin Denizi ile Pasifik Okyanusu üzerinde ve Tayvan'ın 108 km doğusunda yer almakta olup Japonya'nın üzerinde yerleşim olan en batıdadaki adasıdır. Ada idari olarak Okinawa prefektörlüğüne bağlıdır.

Yonaguni Adası sahip olduğu doğal güzellikleri ile önemli bir dalış turizmi merkezidir. Bununla birlikte kendi adıyla anılan atı ile bilinmektedir. Adaya Yonaguni Havalimanı hizmet vermektedir.

İshigaki

Ishigaki Adası (Japonca: 石垣島 Ishigaki-jima), Sakishima Adaları'na bağlı Yaeyama Adaları'da bir adadır. Ada 222,6 km² yüzölçümü ile Okinawa prefektörlüğünün üçüncü büyük adasıdır. Ada idari olarak tartışmalı Senkaku Adaları ile birlikte Okinawa prefektörlüğünün Ishigaki şehrine bağlıdır.

Başta Kabira Körfezi ile Okinawa prefektörlüğünün en yüksek dağı olan Omoto Dağı dahil olmak üzere adanın büyük birçoğunluğu Iriomote-Ishigaki Millî Parkı sınırları içerisindedir.Adaya 1771 yılında 85 metre yükseklikte dev bir tsunami vurmuştur. Adaya Yeni Ishigaki Havalimanı hizmet vermektedir.

Şimazu boyu

Şimazu (島津) Japonya'nın Satsuma, Ōsumi ve Hyūga eyaletlerinde yaşamakta olan, Satsuma hanının daimyōsunun aile adıdır.

Şimazu, Minamoto boyunun, Seyiva Genci kolunun soyundan gelmektedir. Kurucu Şimazu Tadahisa'nın (ölüm 1227) babası Şogun Minamoto no Yoritomo (1147-1199) ve annesi Hiki Yoşikazu'nun kız kardeşidir. Tadahisa'nın karısı Hata boyundan gelen Koremune Hironobu'nun kızıdır. Tadahisa ilk olarak Hata boyunun ismini almıştır.

Kendisine 1186'da Şinano eyaletinde bulunan Şioda bölgesi verilmiştir ve Satsuma eyaletinin şugosu olarak adlandırılmıştır. Honda Sadaçika'yı eyaleti kendi adına el koyması için göndermişir ve Yoritomo'yu da Mutsu eyaletine 1189'da olan seferinde eşlik etmesi için yanında göndermiştir. 1196'da Satsuma'ya giderek Hyūga ve Ōsumi eyaletlerini kontrol altına almış ve Şimazu (Hyuga) bölgesinde, ileride adını alacağı bir kale yaptırmıştır.

Şimazu, Kamakura devrinden beri topraklarını devamlı elinde tutan, Edo devri daimyo ailelerinden biri olmuştur. Ayrıca zirvede iken, 700,000 koku geliri ile en zengin (güçlü) tozama ailesi olmuştur.

19. lider olan Yoşihiro (1535–1619) Sekigahara Savaşı, Tokugava Şogunluğu'nun kuruluşu ve Osaka Kuşatması'nda daimyō idi. Yeğeni ve ardılı olan Şimazu Tadatsune 17. yüzyılın ilk 20 yılında önemli bir güce sahip olmuştur ve 1609 yılında Ryūkyū Krallığı'nı (şu anki Okinawa Bölgesi) istila etmiştir. Tokugava Şimazuya ödün vererek bu saldırıyı yapmasına izin vermiştir çünkü Sekigahara'daki kaybından sonra muhtemel ayaklanmasını engellemek istiyordu.. Bu şekilde elde edilen ticari yararlar ve yabancı bir bölgenin tamamını kontrol eden tek daimyō ailesi olmanın siyasi prestiji sayesinde Japonya'nın o zamanlardaki en güçlü daimyō ailelerinden biri olmuştur.

Şimazu boyu, özellikle Sengoku devrinde, hizmetlilerinin ve çalışanlarının sadakatleri ile bilinir. Bazı hizmetli aileleri, Ijuin ve Şirakva, Şimazu boyunun gücünü artırmak için herhangi bir rakibi yok etmeye hazırdılar. Ayrıca Şimazu Japonya'da savaş alanlarında ateşli silahları (arquebus) ilk kullanmaları ile ünlü olmuştur ve yine yerli silah üretimini de başlatmışlardır. Şimazu savaş taktikleri büyük düşman ordularını yok etmelerindeki başarıları ile bilinmektedir, özellikle 1580'lerde Kyūshū'yü fethetmek için çıktıları seferde. Taktiklerinden biri, düşmanın her iki tarafından arquebus birlikleri ile pusuya düşürerek, panik ve dağılmaya yol açmaktı. Daha sonra merkezdeki kuvvetler düşmanı bozguna uğratmak için yayılıyordu. Bu sayede Şimazu Itō, Ryūzōji ve Ōtomo gibi daha büyük boyları yenebiliyordu. yerel üretim, ticareti iyi organize olmuş bir yönetim ve birlikler, hizmetlilerin yüksek sadakati ve Honshū'dan izolasyon sayesinde Şimazu çok büyük ve güçlü bir boy olmuştu.

Şimazu boyunun 31. lideri Hisamitsu (1817–1887), Satsuma'nın önemli rol oynadığı Boşin Savaşı ve Meiji Yenilenmesi'nde Satsuma hanı daimyōsuydu.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.