Pontedeume

Pontedeume İspanya'nın otonom bölgelerinden biri olan Galiçya'nın kuzeybatısında bulunan A Coruña eyaletine bağlı belediyesi.

Situacion Pontedeume
Galiçya'daki konumu
Antonio Barragán

Antonio Barragán Fernández (d. 12 Haziran 1987, Pontedeume), İspanyol futbolcudur. La Liga ekiplerinden Valencia takımında 19 numaralı formayı giymektedir.

Galiçya serenderi

Galiçya tahıl ambarı (galiç. Hórreo galego), İspanya'nın Galiçya özerk bölgesinde mısır ve diğer tahılların öğütme öncesinde saklamak için kullanılan tipik bir çiftlik yapısıdır. Ambarın dar ve uzun yapısı havanın içeride dolaşmasını kolaylaştırır. Uzun boylu şekli ve yapıldığı malzemeler nemi önler. Üzerinde durduğu ayaklar bitki zararlılarının tırmanmasını engeller. Bu özellikleri ile Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olarak kullanılan serenderlere benzerler.

13. yüzyıl'da Bilge X. Alfonso emriyle düzenlenen Cantigas de Santa Maria kitabında ambarların grafiksel çizimleri bulunur. Ekmeğin üretimi için gerekli olan mısırın ekiminin artmasıyla daha fazla tahıl ambarı inşa edilmiştir.

Galiçya ve Asturya'da varolan kırsal nüfusun azalması ile kullanımı azalan tüm eski tahıl ambarlarını koruma kararı İspanyol devleti tarafından 1973 yılında onaylanmıştır. 1768 yılında Carnota'da inşa edilen tahıl ambarları tarihi-sanatsal anıt olarak kabul edilir.

Tahıl ambarları, 20 metreye kadar değişik boylarda olabilir. En yüksek iki tabaka yüksekliği vardır. Ambarların gövdesi tipik haliyle granit olup, duvar panelleri ahşap veya taştan olabilir ve bir çatı, genellikle tuğladan yapılmıştır. Geleneksel şekilleri dikdörtgen olmasına rağmen L şeklinde, kare, yuvarlak şekillerinde tahıl ambarları da vardır. Sayıları azalmakla birlikte 30 bin kadar tahıl ambarının olduğu tahmin edilmektedir.

Juan Domínguez Lamas

Juan Domínguez Lamas (d. 8 Ocak 1990), Reus takımında orta saha pozisyonunda görev yapan İspanyol futbolcudur.

Profesyonel kariyerine 2008 yılında Deportivo B kulübünde başladı. Daha sonra sırasıyla Deportivo La Coruña, Mallorca ve Reus kulüplerinde oynadı.

A Coruña'nın belediyeleri

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.