Parish

Parish ya da pariş[1][2][3], Hristiyanlıkta kendi kilisesi, cemaati ve din adamları olan küçük idari birim. Parişten sorumlu olan papaza (pariş papazına) yardımcı olan küratörler ve diğer papazlar olabilir. Genellikle bir toprak ağasının kontrolünde olan manor (tımar) ile aynı coğrafi alanı kaplar ve bu alandaki dinî işlerden sorumludur. Zaten bir manorun varlığı ve kapsadığı nüfus o yöredeki parişin kurulmasının nedenidir.

BerndorfEnsembleMargaretenplatz
Berndorf, Avusturya'daki St. Margarete Pariş Kilisesi, yanındaki okul ve papazın ikametgâhı.

Kaynakça

  1. ^ "parish." Tureng.com. Erişim: 14 Aralık 2012.
  2. ^ Berlin Antlaşması Sonrasında Balkanlar’da Cemaat-i İslamiyelerin Teşekkülü (1878-1918)
  3. ^ Papa kiliselere birer göçmen aileyi misafir etme çağrısı yaptı
1904 Yaz Olimpiyatları'nda futbol

1904 Yaz Olimpiyatları'ndaki futbol yarışmaları 16-23 Kasım tarihleri arasında, Francis Sahası'nda düzenlendi. Bu turnuva Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından resmî olarak tanınsa da FIFA tarafından tanınmamaktadır.

Etkinlikte, ikisi Amerika Birleşik Devletleri'nden, biri Kanada'dan olmak üzere üç takım mücadele etti. Her iki takımın diğeriyle birer maç yapması planlansa da, üçüncü maç berabere sonuçlandığından bu maçın tekrarı oynandı. Turnuva sonucunda iki galibiyet elde eden Kanada takımı Galt FC birinci olurken, Amerikan takımları Christian Brothers College ve St. Rose Parish organizasyonu sırasıyla ikinci ve üçüncü tamamladı.

1976 NBA Seçmeleri

1976 NBA Seçmeleri, 10 turdan oluşmuştur ve toplamda 173 oyuncu seçilmiştir. Robert Parish, Adrian Dantley ve Alex English'in aralarında olduğu üç Hall of Famer oyuncu ve Los Angeles Clippers baş koçu Mike Dunleavy, Sr. bu draftta seçildi.

Denver Nuggets, Indiana Pacers, New Jersey Nets ve San Antonio Spurs takımlarına ABA-NBA birleşmesi sonucu draftta oyuncu seçimi hakkı verilmedi.Yanında yıldız olan oyuncular Basketball Hall of Fame'e seçilen oyunculardır. Koyu şekilde yazılan oyuncular ise All-NBA Team kadrosuna seçilen oyunculardır.

Baton Rouge

Baton Rouge, ABD'nin güneyinde bulunan Louisiana eyâletinin başkenti ve "Doğu Baton Rouge Kontluğu" (parish) merkez şehri olan bir şehirdir. Louisiana eyaleti içinde, 1995'teki Katrina Kasırgası sonucunda New Orleans şehrinin nüfus kaybedip küçülmesinden sonra eyaletin en kalabalık şehri olmuştur. Ama New Orleans yine büyüyüp nüfus kazanmış ve Baton Rouge eyaletin nüfus bakımından ikinci büyük şehri olmaya dönüşmüştür, Baton Rouge şehir sınırları içinde nüfusu (2010 Nüfus Sayımı itibarıyla) 229.553 kişidir. Ama şehrin varoşları ile birlikte metropoliten bölge nüfusu (yeni 2010 itibarıyla) 802.484 kişidir.

Elfrid Payton

Elfrid Payton, Jr. (d. 22 Şubat 1994), National Basketball Association (NBA) takımlarından Orlando Magic forması giyen Amerikalı profesyonel basketbolcu. 1.93 metre boyunda, 84 kilogram ağırlığında bir oyun kurucudur. Özellikle savunması ve çizdiği akıl dolu oyunlarla tanınmaktadır.

Ellen DeGeneres

Ellen DeGeneres (d. 26 Ocak 1958), Amerikalı oyuncu ve komedyen. Stand up kariyerine Teksas'ta, küçük bir kulüpte başladı.

Ellen isimli dizide başrolü oynadı. 1997'de lezbiyen olduğunu açıkladıktan sonra birçok tepkiyle karşılaştı ama bu tepkilere rağmen dizinin popüleritesi arttı. Birçok firma (başta Chrysler olmak üzere) diziden sponsorluğunu çekti. Fakat dizi yine de bir Emmy Ödülü almayı başardı.

1997 ile 2000 yılları arasında aktris Anne Heche ile beraber oldu. 1999'da Anne Heche ile evlenmeyi planladı ancak çiftin ayrılması ile bu evlilik planı gerçekleşemedi. 2000 yılında 3,5 yıllık ilişkisini noktalayan Ellen DeGeneres aktris ve fotoğrafçı Alexandra Hedison ile birlikte oldu. 2004 yılında da dört yıllık ilişkisini noktalayan Ellen, Portia de Rossi ile 17 Ağustos 2008 tarihinde Beverly Hills'de evlendi. DeGeneres, de Rossi ile evleneceklerinin haberini, kendisinin sunduğu televizyon programında duyurmuştu.25 Şubat 2007'de yapılan 79. Oscar Ödül Töreni'ni sunmuştur.

Komedyen-oyuncu Ellen DeGeneres 1982 yılında ABD'nin en komik insanı seçilmiştir.

Ely

Ely şehri Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Doğu İngiltere (East) bölgesinde olan Cambridgeshire Kontluğu'nun bir şehri, ozel sahirsel "mahalle yorel idaresi" (parish) olan ve katedrali ve piskoposu olduğu için ve 1974de verilen bir kraliyet berati ile şehir statüsu bulunan bir yerel idare birimi ve yerleşkedir.

Ely'nin 2001 Nüfus Sayımına göre nüfus 15.102 olup İngiltere'de bulunan şehir statüsü tasiyan kentler arasında (Somerset Kontlugu'nda bulunan Wells ile ic merkezi Londra Şehrindan sonra) ucuncu küçüklük sirasini almakta ve Birleşik Krallık'ta bulunan şehrilerin nüfus küçüklüklerine göre siralanmasında ise Wells, Londra Şehri, St Davids, Bangor, ve Armagh'dan sonra 6. sirayi almaktadır.

Estonya'daki şehirler listesi

* Şehir bir belediye olarak değil de bir parish yönetiminin parçasıdır.

Greg Monroe

Gregory Keith Monroe, Jr. (d. 4 Haziran 1990), National Basketball Association (NBA) takımlarından Milwaukee Bucks forması giyen Amerikalı profesyonel basketbolcu. 2010 NBA Seçmeleri'nde Pistons tarafından 7. sırada seçilmiştir. Georgetown Üniversitesi'ndeki ilk senesinde Big East Yılın Çaylağı ödülüne layık görülmüştür. Monroe, Pistons'ta #10 numaralı formayı giyen son oyuncudur. Bu numara, 1 Nisan 2011'deki Bulls maçının devre arasında Pistons tarafından Dennis Rodman adına emekli edilmiştir.

Lancaster Şehri

Lancaster Şehri (İngilizce:City of Lancaster) Birleşik Krallık İngiltere ülkesi Kuzey-Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire kontluğuna (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir ve bir "şehir" olma statüsü taşır. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Lancaster kentidir.Lancaster Şehri "1972 Yerel İdare Kanunu" ile yaratılmış bir hukuki yerel idare birimidir. "Lancaster" coğrafi yerleşkesini sınırları içine aldığı gibi; bunun yanında Morecambe, Heysham gibi ufak şehirleri ve Carnforth gibi bir kasabayı ve birçok köy ve kırsal küçük yerleşkeyi de içinde bulundurur.

Lancaster Şehri yerel idaresi 1972'de kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan beş değişik yerel idare birimi bulunmaktaydı. Bu beş eski yerel idare birimleri adları: "Lancaster Belediye İdaresi", "Morecambe ve Heysham Belediye İdaresi", "Carnforth Şehirsel Bölge İdaresi", "Lancaster Kırsal Bölge İdaresi" ve "Lunesdale Kırsal Bölge İdaresi" idi ve hepsi Lancashire Kontluğu'na dahildiler.

Lancaster Şehri yüzölçümü 575 km² ve 2011 Nüfus Sayımı'na göre bu sınırlar içindeki nüfus 138,375 kişidir.

Lichfield

Lichfield, Birleşik Krallık'ta, İngiltere ülkesinde Batı İç (West Midlands) bölgesinde Staffordshire kontluğuna bağlıdır ve bu kontluk içinde bir şehir mahallesi (civil parish) statülü, yetkileri çok sınırlı, ama "Lichfield Şehri Yerel İdaresi" adı taşıyan bir ikincil bir yerel idare statüsü bulunmaktadır. Lichfield Orta Çağ'dan kalma eski bir katedrali olması dolayısıyla ile şehir statüsü taşımaktadır. Lichfield Birleşik Krallık'ta şehir statüsünü taşıyan ama yerel idare olarak otonom olmadan bir üst kontluk tarafından idare edilen 7 şehirden biridir.

Lichfield şehrinin önemi üç kulesi bulunan eşsiz katedralinden ve ilk İngiliz Dili Sözlüğü'nü 18. yüzyılda hazırlamış olan Samuel Johnson'un doğum yeri olmasındadır.

Preston Şehri

Preston Şehri (İngilizce: City of Preston) Birleşik Krallık İngiltere ülkesi Kuzey-Batı İngiltere bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire kontluğuna (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan borough" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir ve 2002den itibaren de bir "şehir" olma statüsü taşır. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Preston, Lancashire kentidir.Preston metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972'de kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Preston Kontluk Beldesi (County Borough)", "Fulwood Şehirsel Bölgesi" ve "Preston Kırsal Bölgesi"'nin büyük bir kısmı.

Preston Şehri yüzölçümü km2 ve en son 2001 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfus 132,000 kişidir.

Ripon

Ripon şehri Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Yorkshire ve Humber bölgesinde bulunan metropoliten-olmayan "Kuzey Yorkshire Kontluğu"'na bağlı ikincil bölge "Harrogate Beldesi Yerel İdaresi"'ne bağlı ve çok sınırlı bir "mahalle yerel idaresi (succesor parish council)" bulunan ve orta-çağlardan kalan katedrali bulunması dolayısıyla şehir olma statüsü de taşıyan bir şehirsel yerleşkedir. Ripon küçük bir şehir olup İngiltere ülkesinde bulunan şehir statüsü taşıyan beldeler arasında nüfus sıralamasında alttan dördüncü sıradadır. Ripon'un coğrafi olarak ve kraliyet törenleri için "Kuzey Yorkshire" törensel kontluğuna bağlı olduğu kabul edilir.

Robert Parish

Robert Parish (d. 30 Ağustos 1953 Louisiana), Pivot mevkiinde forma giymiş eski NBA Oyuncusudur.

Salford

Salford Birleşik Krallık Kuzey-Batı bölgesinde törensel Greater Manchester Mmetropoliten Kontluğu içinde coğrafi olarak Manchester kentinin bir parçası olan eski bir kenttir. Yerel idare bakımından tek-seviyeli Salford Şehri metropoliten bölgesi (district) olarak idare edilmekte ve çok sınırlı bir "özel ardıl semt/köy yerel idaresinin (succesor parish council)" merkezidir.Salford tarihsel olarak Manchester daha köy iken bir şehir statüsu taşımaktayken 19. yüzyılda Manchester'in çok hızla büyümesi ile o şehrin bir kısmı olarak görülmeye başlanmıştır.

Salisbury

Salisbury, Birleşik Krallık'ta, İngiltere ülkesinde Güney-Batı (South-West) bölgesinde 2009da "tek-seviyeli yerel idare" statüsü verilen Wiltshire kontluğuna bağlıdır ve bu kontluk içinde bir şehir mahallesi (urban parish) statülü, yetkileri çok sınırlı, ama "Salisbury Şehri Yerel İdaresi" adı taşıyan bir ikincil bir yerel idare statüsü bulunmaktadır. Salisbury ortaçağlardan kalma eski bir katedrali olması dolayısıyla şehir statüsü taşımaktadır.

Salisbury bazen Yeni Sarum Şehri olarak da anılır ve böylece 1220 tarihinde yeni şehrinin, kuzeyinde bir tepeden bulunan eski orijinal yerleske olan antik Eski Sarum şehrinden ayrılarak kurulmus olduğuna da atıf yapılmıstir.

Şehir Wiltshire kontluğunun güney-doğusunda bulunan ve büyük ve çok duz olan Salisbury ovasının kenar tepelerine yakın konumlanmıştır. Yerleske 5 değişik akarsunun birleştiği bir mevkide kurulmuştur. Bunlardan Nadder, Ebble, Wylye ve Bourne besinci akarsu olan Avon Nehrinin kollarıdır. Ama bu Avon Nehri, Yukari Avon, Warwickshire Avon veya Shakespeare'in Avon adıyla da anilan İngiltere'de Bristol'de denize karisan Avon Nehrinden değişiktir, ve bu Avon İngiltere'nin güney sahilinde Dorset kontluğunda Christchurch'de denize kavusur.

Slidell, Louisiana

Slidell, Amerika Birleşik Devletleri'nin Louisiana eyaletine bağlı St. Tammany ilçesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 27.068'dir.

St Albans

St Albans, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Doğu (East England) bölgesinde ve Hertfordshire kontluğu içinde bulunan ve sınırlı yetkilerle mahalle yerel idaresi (civil parish) statüsünü taşıyan ve Harpenden'i de içeren St Albans Şehir ve Bölgesi Yörel İdaresi ve bir Belediye Reisi (mayor) ile yönetilen ve 1877'de Kraliçe Victoria beratı ile şehir olma statüsü kazanmış bir yerleşkedir.

Truro

Truro, Birleşik Krallık'ta, İngiltere ülkesinde Güney-Batı (South-West) bölgesinde Cornwall kontluğuna bağlıdır ve bu kontluk içinde bir sehir mahallesi (civil parish) statülü, yetkileri çok sınırlı, ama "Truro Sehri Yörel Idaresi" adı taşıyan bir ikincil bir yerel idare statüsü bulunmaktadır. Truro 1876'da Kraliçe Viktoriya'nin verdiği bir berat ile şehir statüsü taşımaktadır.

Cornwall ilinin yönetim merkezi olan kentin nüfusu 20.920'dir. Truro kentinde, limanından dolayı ticaret gelişti. Bölgede maden kaynaklarından (özellikle kurşun) dolayı madencilik sektörü gelişti. Şehir, Truro Kathedrali ile meşhurdur.

Wells

Wells Şehri Birleşik Krallık İngiltere ülkesinde bulunan eski bir kucuk kenttir. Yerel idari bakimdan Güney Batı bölgesindeki Somerset ("shire" tipi) Kontluğu'nun Mendip Metropoliten Olmayan Yerel Bolgesi'nin bir parçasıdir ve

çok sınırlı bir "özel ardıl mahalle yerel idaresi (succesor parish council)" idaresi de bulunur.

Ortaçağlardan beridir bir katedrali bulundugu için 1205'te "şehir" olma statüsü verilmiş ve o tarihten itibaren, nüfus bakımdan bir köy veya kasabadan farklı olmamakla beraber, İngiltere'de bir "şehir" olduğu kabul edilmektedir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.