Padrón

Koordinatlar: 42°44′N, 8°39′W

Padrón İspanya'nın özerk bölgelerinden biri olan Galiçya'nın kuzeybatısında bulunan A Coruña eyaletine bağlı belediyesi.

Situacion Padrón
Galiçya'daki konumu

Kayda değer insanlar

Padrón, önemli bir yazarın ev sahibi olmuştur:

Dış bağlantılar

1963 Akdeniz Oyunları'nda yüzme

1963 Akdeniz Oyunları'nda yüzme mücadeleleri Napoli'de yapıldı. Üçü altın, sekiz madalya kazanan ev sahibi İtalya en başarılı ülke oldu.

Camilo José Cela

Camilo José Cela (11 Mayıs 1916, A Coruña — 17 Ocak 2002, Madrid), İspanyol yazar. "Karanlık gerçekçi" olarak tanımlanan üslubuyla 100'den fazla esere imza attı. İspanyol edebiyatının Cervantes'ten sonra en önemli ismi olarak anıldı. 1989'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

Collado Villalba

Collado Villalba, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir belediyedir. Belediye, başkent Madrid'in 39 km kuzeybatısında yer almaktadır. Yüzölçümü 26.50 km² olan belediyenin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 61,597'dir.

Coslada

Coslada, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir şehir ve belediyedir. Şehir, başkent Madrid'in doğusunda yer almakta olup Madrid metropolitan alanının bir parçasıdır. Yüzölçümü 12.1 km² olan şehrin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 84,533'tür.

Faslılar

Faslılar (Arapça: المغاربة‎ el Mağariba), Kuzeybatı Afrika'da konumlanan Fas'ta yaşayan, kökleri Berberiler ile Araplara dayanan halktır. Bugün 35 milyonu Fas'ta olmak üzere Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde de büyük gruplar halinde yaşamaktadırlar.

Galapagar

Galapagar, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir belediyedir. Belediye, başkent Madrid'in 36 km kuzeybatısında yer almaktadır. Yüzölçümü 65 km² olan belediyenin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 32,404'tür.

Havana

Havana (İspanyolca: La Habana, tam olarak San Cristóbal de La Habana), Küba'nın başkenti. 2.2 milyon nüfusuyla hem Küba'nın hem de Karayipler'in en büyük şehridir. Geçim kaynakları başta puro, şeker kamışı ve mısırdır. Havana ayrıca bir turizm kentidir. Kentte ilkbahar aylarında hızı 200 km hıza ulaşan kasırgalar görülür. Havana uzun yıllar ispanyolların sömürgesi altında kalmıştır. Bu sebepten dolayı bazı sokaklarında İspanyol etkisi hala görülür. Havana Latin Amerika'nın önde gelen kentlerindendir. Havana'da tropik bir iklim görülür. Havana sanayi bakımından da gelişmiştir. Kentte yer altı kaynakları da mevcuttur.

Kolombiyalılar

Kolombiyalılar (İspanyolca: Colombianos), Güney Amerika'da yer alan Kolombiya'da doğmuş veya aile kökeni bu ülkeye dayanan insanlardır.

Küba'nın Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü başvuruları

Küba, ilk kez 1978 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü dalında Akademi Ödülleri'ne başvurmuştur. Ödül, Amerika Birleşik Devletleri Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından İngilizce diyalogları olmayan ve ABD dışındaki ülkelerde üretilen uzun metrajlı filmlere her yıl verilmektedir. Ödül, 1956'daki Akademi Ödülleri'ne kadar yoktu. İngilizce olmayan filmler için oluşturuldu ve her yıl verilmeye başlandı.

Majadahonda

Majadahonda, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir belediyedir. Belediye, başkent Madrid'in 16 km kuzeybatısında yer almakta olup Madrid metropolitan alanının bir parçasıdır. Yüzölçümü 38.48 km² olan belediyenin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 70,755'tir.

Mejorada del Campo

Mejorada del Campo, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir belediyedir. Belediye, başkent Madrid'in 20 km doğusunda yer almakta olup Madrid metropolitan alanının bir parçasıdır. Yüzölçümü 17.21 km² olan belediyenin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 22,900'dür.

Navalcarnero

Navalcarnero, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir belediyedir. Belediye, başkent Madrid'in güneybatısında yer almaktadır. Yüzölçümü 100.2 km² olan belediyenin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 26,954'tür.

Níjar

Níjar, İspanya'nın on yedi otonom bölgesinden en kalabalık ikinci bölge olan Endülüs'e bağlı; İspanya'nın güneyinde bulunan Almería eyaletine bağlı belediye. Almería'nın doğu kısmında yer alan belediyenin Akdeniz'e kıyısı vardır. 2009 yılındaki nüfusu; 26,516 kişidir. Belediye, 601 km²'lik bir alanı kaplamaktadır.

Padrão Real

Padrão Real (Kraliyet Sancağı), Portekiz coğrafi keşifleri döneminde denizaşırı sömürgelerle ilgili Portekiz devlet kurumu olan Casa da Índia tarafından yeni keşfedilen yerlere göre hazırlanan ve saklanan gizli dünya haritası. İlk Padrão Real Gemici Henrique zamanında Casa da Índia henüz kurulmamışken hazırlanmıştır.

Padrón Real

Padrón Real,1500’lü yıllarda İspanyol İmparatorluğuna bağlı özel görevli gemilerine bir örneği verilen resmî ve gizli dünya haritası.

Pinto, Madrid

Pinto, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir belediyedir. Belediye, başkent Madrid'in 20 km güneyinde yer almakta olup Madrid metropolitan alanının bir parçasıdır. Yüzölçümü 62.7 km² olan belediyenin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 49,522'dir.

Rivas-Vaciamadrid

Rivas-Vaciamadrid, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir şehir ve belediyedir. Şehir, başkent Madrid'in 15 km güneydoğusunda yer almakta olup Madrid metropolitan alanının bir parçasıdır. Yüzölçümü 67.38 km² olan şehrin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 82,715'tir.

Ukraynalılar

Ukraynalılar (Ukraynaca: українці, ukrayintsi, /ukrɑˈjinʲtsʲi/); tarihteki adları: Kiev Rusları, Rusinler, egzoetnonimleri: Rutenler, Kazaklar, Çerkaslar, Maloroslar - Küçük Ruslar), Doğu Slavları grubuna ait, çoğunluğu Ukrayna topraklarında yaşayan bir etnik topluluktur. Dillerine Ukrayna dili adı verilir.

2001'de Ukrayna çapında yapılan sayımda 130'dan fazla millet ve etnik topluluğa mensup Ukraynalılar içinde %77,8 ile etnik Ukraynalılar en büyük topluluk idi.

Valdemoro

Valdemoro, İspanya'nın Madrid Özerk Topluluğu'na bağlı bir belediyedir. Belediye, başkent Madrid'in 25,2 km güneyinde yer almakta olup Madrid metropolitan alanının bir parçasıdır. Yüzölçümü 64.2 km² olan belediyenin nüfusu 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 72,988'dir.

A Coruña'nın belediyeleri

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.