Mostar

Koordinatlar: 43°20′0″K 17°48′0″D / 43.333333°K 17.8°D

Mostar
Mostar - Мостар
—  Şehir  —
Mostar şehri
Mostar Old Town Panorama 2007
Mostar Municipality Location
Koordinatlar: 43°20′K 17°48′D / 43.33333°K 17.8°D
Ülke Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosna-Hersek
Entite Hersek
Kanton Hersek-Neretva
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAZD (+3)
Alan kodu (+387) 36
İnternet sitesi: http://www.mostar.ba/
Stari Most from the air
Resmî adı Tarihi Mostar Şehri ve Mostar Köprüsü
Ülke  Bosna-Hersek
Tür Kültürel
Kriter vi
Referans 946
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 2005 (29. Oturum)
Mostar1.jpg&filetimestamp=20061028142400&
Mostar, 1890

Mostar (BoşnakçaMostar, Мостар), Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu'na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nun idarî merkezi olan şehir.

Neretva Nehri'nin kıyısında yer alan Mostar, Hersek'in başkentidir. 105.000 nüfuslu şehir, Bosna-Hersek'teki iç savaş sırasında büyük zarar gördü. Şehre ismini veren ünlü Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkıldı. Savaş sırasında şehrin etnik yapısı değişti. Müslümanlar Mostar'ın doğusunda, Hırvatlar batısında yaşamaya başladı. Sırpların çoğu ise şehirden ayrıldı.

Savaştan sonra şehirde zarar gören binalar tamir, tarihi eserler restore edildi. Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için 15 milyon dolar harcadı. Bu arada yıkılan Mostar Köprüsü ABD, Türkiye, Hollanda, İtalya ve Hırvatistan'ın katkılarıyla Yapı Merkezi tarafından temel, beden duvarları ve zemini güçlendirilen köprü,ER-BU adlı diğer bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. 2005 tarihinde eski Mostar şehri, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındı. Kayseri ile, Mimar Sinan'ın Kayseri doğumlu olduğu için, kardeş şehir ilan edilmiştir.

Kardeş Şehirler

Kaynakça

  1. ^ "İzmir'in kardeş kentleri". İzmir Büyükşehir Belediyesi. 28 Haziran 2012 tarihinde erişildi.
  2. ^ "Kardeş Şehirler - Mostar" (PDF). Antalya Büyükşehir Belediyesinin Resmi Sitesi. 16 Ocak 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2012.

Dış bağlantılar

Galeri

Mostar Stari 2

Mostar

Stari most Kuca

Mostar'da geleneksel bir ev

Mostar 03

Mostar

Mostar 05

Mostar evleri

Bojan Bogdanović

Bojan Bogdanović (d. 18 Nisan 1989 Mostar, Bosna-Hersek) 2.03 m boyunda Kısa forvet pozisyonunda görev alan Hırvat profesyonel basketbolcudur. 2011 NBA Seçmeleri'nde 31. sıradan Miami Heat tarafından draft edilmiş fakat sonra hakları önce Minnesota'ya ardından New Jersey'e geçti. 2014-2015 sezonu öncesi NBA ligi takımlarından Brooklyn Netse transfer olmuştur.

Hırvatistan millî basketbol takımınında en önemli oyuncularından biri olan Bogdanovic 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası, Eurobasket 2011 ve EuroBasket 2013 turnuvalarında millî takımının formalarını terletmiştir.

Bosna-Hersek'in belediyeleri

Bosna-Hersek'in belediyeleri (Boşnakça ve Sırpça: opština (општина); Hırvatça: općina), Bosna-Hersek'in en küçük idari bölümleridir.

Bosna-Hersek, Bosna-Hersek Federasyonu'nda 79 ve Sırp Cumhuriyeti'nde 64 olmak üzere 143 belediyeye ayrılmaktadır. Bosna-Hersek Federasyonu'nda belediyeler herhangi bir kantona ait iken Sırp Cumhuriyeti ise doğrudan belediyelere ayrılmaktadır. Brčko ilçesi ise genel olarak belediye olmasa da istatistiksel olarak kabul edilmektedir.

Belediyeler, genellikle bir kentsel alan ile çevresindeki köyler ve kırsal alanlardan oluşmaktadır. Her belediyenin bir belediye meclisi ve bir belediye başkanı bulunmaktadır. Ek olarak, Banja Luka, Bihaç, Tuzla, Mostar, Zenica, Doboj, Prijedor, Bijeljina, Trebinye ve Široki Brijeg olmak üzere 12 belediye şehir statüsüne sahiptir. Saraybosna ve Doğu Saraybosna şehirleri, sırasıyla başkenti oluşturan 10 savaş öncesi belediyeye denk gelen dört ve altı belediyeden oluşmaktadır.

Derviş Paşa

Derviş Paşa (d.1560, Mostar - ö.1603 Csepel Adası ) Osmanlı devlet adamı ve şairi

Doğu Mostar

Doğu Mostar (Sırpça: Источни Мостар Istočni Mostar), Bosna-Hersek'ın Sırp Cumhuriyeti'nde bulunan bir köy ve belediyedir. Yüzölçümü 85.24 km² olan belediyenin nüfusu 2013 yılı itibarı ile 257'dir.

Dušan Bajević

Dušan Bajević (Duško Bajević) (Sırpça: Душан Бајевић,Doúsan Báyevits) (d. 10 Aralık 1948, Mostar, Bosna-Hersek) Bosnalı eski futbolcu, teknik direktör.

1970-1977 yılları arasında 40 kez Yugoslavya millî futbol takımı formasını giymiş ve bu maçlarda toplam 36 gol atmıştır. Aynı zamanda 1974 FIFA Dünya Kupası kadrosunda yer bulmuş ve Zaire'ye karşı oynanan maçta hat trick yapma başarısı göstermiştir.

Futbolu bıraktıktan sonra kulübü Velež Mostar'da teknik direktörlüğe başlamış ve daha sonra 10 yıl boyunca Yunanistan Ligi'nde çeşitli takımlarda teknik direktörlük yapmıştır.

FK Velež Mostar

FK Velež Mostar, Bosna-Hersek'in en üst düzey futbol ligi olan Premijer liga Bosne i Hercegovine'de yer alan bir futbol kulübü.

Hersek

Hersek (Boşnakça, Hırvatça: Hercegovina, Sırpça: Херцеговина, Hercegovina), merkezinde kabaca Mostar şehri olan Adriyatik Denizi'ne bir çıkış koridoruna sahip Dinar Alpleri'ndeki tarihsel ve coğrafi bölge, günümüzde Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin güney bölümünü oluşturmaktadır. Hersek'in yüzölçümü 9,948 km²'dir (veya diğer kaynaklara göre 10,190 km²). Hersek ile Bosna arasında belirgin bir sınır yoktur. Hersek'in bittiği yerden Bosna'nın başlaması hakkında birçok düşünce vardır.

HŠK Zrinjski Mostar

HŠK Zrinjski Mostar , Bosna-Hersek'in en üst düzey futbol ligi olan Premijer liga Bosne i Hercegovine'de yer alan bir futbol kulübüdür.

Ivan Mikulić

Ivan Mikulić (d. 8 Mayıs 1968, Mostar), Hırvat şarkıcıdır. 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nda "You Are the Only One" adlı şarkı ile Hırvatistan'ı temsil etmiştir ve elli puanla 12. olmuştur.

Luka Modrić

Luka Modrić [[ˈluːka ˈmɔːdritɕ]] (d. 9 Eylül 1985, Zadar), Real Madrid'li Hırvat orta saha oyuncusudur. 27 Ağustos 2012 tarihinde Tottenham Hotspur'dan Real Madrid'e 35 Milyon euro karşılığında 5 yıllık anlaşma sağlamıştır.

Mija Martina

Mija Martina Barbarić (d. 26 Nisan 1984, Mostar), Bosnalı sunucu ve şarkıcıdır. Bosna-Hersek Federasyonu'nun Turizm ve Çevre Bakanlığı sözcüsüdür.

Mija,, 2003 yılında Riga şehrinde düzenlenen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bosna-Hersek'i "Ne brini" adlı şarkıyla temsil etmiştir. Yarışmada 16. olmuştur.

Ayrıca Mostar'daki en büyük Ekonomi Fuarı'nda (Mostar Inc.) 10 yıl boyunca özel etkinliklerin organizatörü oldu.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü (Boşnakça: Stari Most), Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan bir köprü. Orijinal köprü Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edildi ve 9 Kasım 1993'te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanıldı. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullanmıştı. Köprü, çevresindeki kente adını da verdi. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti oldu. Köprüyü yeniden inşa etmek için bir proje hazırlandı ve 23 Temmuz 2004'te yeni köprü hizmete girdi. Köprü, 2005'te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

Nejat Biyediç

Nejat Biyediç, (Boşnakça: Nenad Bijedić, d. 24 Eylül 1959 Mostar, Yugoslavya - ö. 15 Ağustos 2011 Mostar, Bosna-Hersek) Bosnalı asıllı Türk teknik direktör ve eski futbolcudur. Bursaspor camiasi tarafından hem efsane futbolcu hem de efsane teknik direktör olarak görülmektedir. 15 Ağustos 2011 tarihinde uzun süredir mücadele ettiği lösemi hastalığına yenik düşerek doğup büyüdüğü kent olan Mostar'da 52 yaşında hayatını kaybetti. 52 yaşında hayata gözlerini yuman Biyediç'in cenazesi, Mostar'da 17 Ağustos 2011 tarihinde kılınan ikindi namazının ardından toprağa verilmiştir.Eski Yugoslavya'nın Müslüman kökenli ilk başbakanı Cemal Biyediç'in yeğenidir. Aynı zamanda Türk vatandaşıdır.

Prva Liga (Yugoslavya)

Prva Liga, Yugoslavya Krallığı ve sosyalist Yugoslavya'nın en üst düzeydeki futbol ligi idi. Yugoslav futbolunda Yugoslavya Kupası ile birlikte en önemli iki turnuvadan birisiydi.

Senad Lulić

Senad Lulić (d. 18 Ocak 1986; Mostar, Yugoslavya), Serie A takımlarından SS Lazio'da forma giyen Bosnalı Millî kanat oyuncusu.

Sergej Barbarez

Sergej Barbarez (okunuşu: Sergey Barbarez) (d. 17 Eylül 1971, Mostar, Bosna-Hersek, Yugoslavya) Bosna-Hersek millî futbol takımında oyuncu. Sırp bir babayla yarı Boşnak, yarı Hırvat bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Stanko Barać

Stanko Barać (d. 13 Ağustos 1986; Mostar, Bosna-Hersek) Hırvat basketbolcudur. Pivot pozisyonunda görev almaktadır. Aynı zamanda Hırvatistan millî basketbol takımında da forma giymektedir.

Tarik Hodžić

Tarik Hodžić (d. 1 Aralık 1952, Saraybosna), Bosnalı eski futbolcu ve işletmeci. 1983-84 sezonunda Galatasaray formasıyla 16 gol atarak, Süper Lig tarihinde 'gol kralı' olan ilk yabancı (Yugoslavya) futbolcu oldu.

Galatasaray'a gelmeden önce 3 sene Belçika'da RFC Liège takımında oynamıştır. Tarik Hodžić, Galatasaray formasını ilk kez 1982 yılında Fenerbahçe'ye karşı oynanan Türkiye Kupası karşılaşmasında giymiştir. İlk maçı olmasına rağmen attığı golle Galatasaray'ın 2-0'lık galibiyetinde önemli rol oynamıştır. Bu karşılaşmanın 15 gün sonra oynanan rövanşında da yine bir gol kaydederek, takımının turu geçmesini sağlamıştır. Normalde çevik bir futbolcu olmamasına rağmen özellikle Fenerbahçe maçlarında attığı gollerle taraftarların kalbinde özel bir yere sahip olmuştur. Galatasaray'da 2,5 sezon oynadıktan sonra 1984-1985 sezonunda Sarıyerde oynamıştır. Türkiye Futbol Ligindeki ilk yabancı Gol Kralıdır

Futbolu bıraktıktan sonra Saraybosna'nın ünlü çarşısı 'Baş Çarşı'da Galatasaray adı altında bir kebapçı dükkânı açtı.

Vahid Halilhodžić

Vahid Halilhodziç (d. 15 Ekim 1952; Jablanica, Yugoslavya) Fransız vatandaşlığı da bulunan eski Yugoslav millî futbolcu ve Bosnalı asıllı Bosna-Hersekli teknik direktör.

Bosna-Hersek'teki Dünya Mirası Alanları
Bosna-Hersek Federasyonu
Sırp Cumhuriyeti
Brčko İlçesi

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.