León

León (Leonca : Llión). İspanya Kastilya Leon Özerk Bölgesinde il ve bu ilin merkezi olan şehir. 2002 nüfusu 135.794 kişidir. Şehir Madrid'e 333 km Valladolid'e ise 134 km uzaklıktadır.

Escudo de León
León arması

Coğrafya

Leon kenti bir nehir teras ve nehir ve Bernesga Torío ve izdiham at 840 metre yükseklikte bulunmaktadır. Olarak Galicia ve Asturias gitmek zorunda olduğu il merkezinde, yer Kuzey Yarımadası stratejik bir yerde, yer alıyor.

Hava

Her ne kadar biraz yazları en Cantabrian dağ aralığı için yakınlığı ile yumuşattığını Leon iklim Akdeniz, kıta olduğunu.

Sıcaklık, 10,9 °C, yıllık ortalama, soğuk kışlar ile sık frosts ile soğuk olan (ortalama yılda don 74 gün). Sırasında ağır snowfalls nadirdir Kar her yıl ortalama 16 gün boyunca, düşüyor. Summers şehrin yüksekliği ile 27 °C maksimum sıcaklıkları temperli vardır

Katedral

Catedral de León
Katedral

Leon bu harika gotik katedral için Onüçüncü yüzyılda Avrupa sanat mucize, vitray bir Avrupa'nın en büyük kabul etti ünlüdür

Dış bağlantılar

1970 FIFA Dünya Kupası

1970 FIFA Dünya Kupası, Dünya Kupalarının dokuzuncusu olan bu turnuva, Meksika'da, 31 Mayıs-21 Haziran tarihleri arasında düzenlenmiştir. Meksika Ekim 1964'te FIFA tarafından ev sahibi ülke olarak seçildi. Bu turnuva aynı zamanda Kuzey Amerika kıtasında düzenlenen ilk dünya kupası olmuştur. Bu turnuvanın şampiyonu 21 Haziran günü finalde İtalya'yı 4-1'lik sonuçla geçen Brezilya oldu. Brezilya bu kupayı üçüncü kez kazandı ve Jules Rimet kupasının ebedi sahibi oldu. Efsane futbolculardan biri olarak kabul edilen Pele de 3 kez şampiyon olan ilk futbolcu oldu. Turnuvada Batı Almanya 3., Uruguay da 4. oldu.

1986 FIFA Dünya Kupası

1986 FIFA Dünya Kupası 13. Dünya Kupası olup Meksika'da düzenlenmiştir. 31 Mayıs ile 29 Haziran arasında düzenlenen kupayı finalde Federal Almanya'yı 3-2 yenen Arjantin kazanmış olup, Fransa üçüncülüğü elde etmiştir.

Turnuvaya damgasını vuran ve takımın dünya şampiyonluğu olmasına büyük katkısı bulunan Diego Maradona, İngiltere ile oynanan çeyrek final maçında, takımının ilk golünü, yıllarca "Tanrının eli" olarak anılacak olan, eliyle atmış olsa da, 2. golü orta sahadan 6 kişi çalımlayarak atmıştır.

1986 FIFA Dünya Kupası için başlangıçta Kolombiya seçilmiştir ama Kolombiya'nın o yıllarda yaşadığı ekonomik sorunlar, 1983'te bu hakkından vazgeçtiğini ilan etmesine sebep olmuştur. Statü yine değişmiş ve toplam 24 takım 6 gruba ayrılmıştır. İlk iki takım bir üst tura kalırken, üçüncü olanlardan en iyi 4 tanesi ilk ikiyle birlikte son 16'ya kaldı. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri ile kıyasıya yarışan Meksika bu sayede bir Dünya Kupasını iki kere düzenleyen ilk ülke olmuştur. "Meksika dalgası" bu dünya kupasında ortaya çıkmıştır.

Arroyomolinos de León

Arroyomolinos de León, İspanya'nın on yedi özerk bölgesinden en çok nüfusa sahip olan, ülkenin güneybatı köşesindeki Endülüs otonom bölgesinin 8 eyaletinden Portekiz ve Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan Huelva eyaletine bağlı belediyesi. Arroyomolinos de León belediyesinin nüfusu, 2005 yılı nüfus sayımlarına göre 1.078 kişidir.

Caracas

Caracas, Güney Amerika ülkesi Venezuela'nın başkentidir.

Şehir, ülkenin kuzeyinde, yakınındaki Karayip Denizi'nden yükseklikleri 2130 metreye dek çıkan dağlarla ayrılan ve iki yanındaki dağların arasında kıvrılarak ilerleyen dar bir ovada yer alır. Caracas'ın denizden yüksekliği 750 ile 900 metre arasında değişir.

Kent içinde ('Libertador Department' bölgesinde) 2004 sayımına göre 1,9 milyon kişi yaşasa da, bu sayı çevresindeki varoşlarla birlikte 5,1 milyonu bulur.

Caracas, 1567'de Santiago de León de Caracas adıyla İspanyol sömürgeci Diego de Losada tarafından kurulmuştur.

2015 yılında dünyanın şiddet oranı en yüksek şehirleri sıralamasında 100.000 kişi başına 120 cinayet ile ilk sırayı almıştır

Cañaveral de León

Cañaveral de León, İspanya'nın on yedi özerk bölgesinden en çok nüfusa sahip olan, ülkenin güneybatı köşesindeki Endülüs otonom bölgesinin 8 eyaletinden Portekiz ve Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan Huelva eyaletine bağlı belediyesi. Cañaveral de León belediyesinin nüfusu, 2005 yılı nüfus sayımlarına göre 419 kişidir.

II. Fernando

II. Fernando (II. Aragonlu Ferdinand)(10 Mart 1452 – 23 Ocak 1516), Aragon Kralı (1479–1516), Sicilya Kralı (1468–1516), Napoli Kralı (1504–1516), Valencia, Sardinya, ve Navarre, Barcelona Kontu ve Kastilya Kralı (1474-1504). Eşi Kastiyalı İsabella ile birlikte İspanya'da Müslüman egemenliğine son vermiş ve Reconquista'yı tamamlamıştır.

Fernando 10 Mart 1452'de Sos del Rey Católico'da doğdu. Babasi Aragonlu II. Juan, annesi Juana Enríquez'dir. Infanta Isabella ile evlendi. Bu evliliğinden 5 çocuğu oldu.

Kastiyalı İsabella

Juan (Asturias Prensi),

Joanna (Kastilya ve León Kraliçesi),

Maria (Portekiz Kraliçesi),

Catherine (İngiltere Kraliçesi)II. Ferdinand ve eşi Aragonlu Isabella Granada'da bulunan Müslümanlar için çok onemli olan Elhamra sarayı'nı ele geçirmişlerdir. Elhamra'nın yapımı devam ederken Endülüs'ün diğer önemli iki şehri Córdoba ve Sevilla (1236 ve 1248'de) Hıristiyan Kastilyalıların eline geçmiştir ve oradaki Müslüman halk çeşitli işkencelere uğramıştır.

Aragonlu Isabella öldükten sonra 1505 yılında Germana de Foix ile evlendi. 1516 yılında öldü.

Juan Antonio Pizzi

Juan Antonio Pizzi (d. 7 Haziran 1968), forvet pozisyonunda görev yapmış İspanyol millî futbolcu ve teknik direktör.

Profesyonel futbolculuk kariyerine 1987 yılında Rosario Central kulübünde başladı. Daha sonra sırasıyla Toluca, Tenerife, Valencia, Tenerife, Barcelona, River Plate, Rosario Central, Porto, Rosario Central ve Villarreal kulüplerinde oynadı.

Kalusha Bwalya

Kalusha Bwalya (d. 16 Ağustos 1963), forvet pozisyonunda görev yapmış Zambiyalı millî futbolcu ve teknik direktördür.

Kastilya ve Leon

Kastilya Leon (İspanyolca : Castilla y León), 94.223 km² yüzölçümüyle İspanya'nın en büyük bölgesidir. 2.511.000 nüfusa sahiptir. Başkenti Valladolid şehridir. Tarihi Leon Krallığı ve Eski Kastilya topraklarının üzerinde kuruludur.

León FC

Club León kısaca León, 1943 yılında Meksika'nın León, Guanajuato şehrinde kurulmuş bir profesyonel futbol kulübü.

León Havalimanı

León Havalimanı (İspanyolca: Aeropuerto de León), (Leonca: Aeropuertu de Llión) (IATA: LEN, ICAO: LELN) İspanya'nın León kentindeki uluslararası havalimanıdır. Kente uzaklığı 6 km'dir. 2007 yılında havalimanını 161,705 yolcu kullanmıştır.

León Krallığı

León Şehri Romalıların 7. Lejyonu tarafından kurulmuştur. Bağımsız bir Leon Krallığı 913 yılında kurulmuştur. Krallık 16. yüzyıla kadar devam etmiş daha sonra İspanya Krallığı ile birleşmiştir. Modern Leon İli ise 1833 yılında kurulmuştur.

León ili

León ili, İspanya'nın Kastilya ve Leon özerk bölgesine bağlı bir ili. Merkezi, ile adını veren León kentidir.

Mauro Boselli

Mauro Boselli (d. 22 Mayıs 1985), Arjantinli futbolcudur. Liga MX ekiplerinden León'da oynamaktadır.

Monterrey

Monterrey (Kralın Dağı) Meksika'nın Nuevo León eyaletinin başkentidir. Ülkenin başkenti Meksiko şehrinin kuzeyinde olup 2,109,049 metropolitan alan nüfusu ile ülkenin dördüncü büyük şehridir.

Nuevo León

Nuevo León, (Tr. "Yeni León", ok. "nuebo leon") Meksika’nın kuzeydoğu eyaletlerinden biridir. Eyalet, İspanya'daki eski bir krallığa atfen adlandırılmıştır. Kuzeyde ve doğuda Tamaulipas eyaletiyle, güneyde San Luis Potosí eyaletiyle ve batıda Coahuila (ok. “kvavila”) eyaletiyle komşudur. Kuzeyde, Nuevo León ile ABD'nin Teksas eyaleti arasında 15 km.'lik (9 mi) bir sınır mevcuttur.

Nuevo León'un başkenti Monterrey'dir. Diğer önemli şehirler ise Guadalupe, Santa Catarina ve San Nicolas de los Garza'dır.

Sebastião Lazaroni

Sebastiao Lazaroni (d. 25 Eylül 1950, Rio de Janerio), Brezilyalı teknik direktör.

2006-2007 sezonu başında Trabzonspor'da göreve gelmiştir. Ancak ligin 5. haftasında yönetim kurulu tarafından sözleşmesi feshedilmiştir.

Teksas

Teksas (İngilizce: Texas) Amerika Birleşik Devletleri'nde en kalabalık ikinci (Kaliforniya'dan sonra) ve en geniş ikinci eyalet, Kıta ABD'sinin en geniş eyaleti. Coğrafi olarak ülkenin merkezi güneyinde yer alır. Teksas güneyde Meksika'nın Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, ve Tamaulipas eyaletleri ile uluslararası sınır; batıda New Mexico, kuzeyde Oklahoma, kuzeydoğuda Arkansas ve doğuda Louisiana eyaletleri ile sınır oluşturur. Teksas 268.820 milkare (696.200 km2) alana ve sürekli artan 26.4 milyon (Haziran 2013) nüfusa sahiptir.Houston Teksas'ın en büyük ABD'nin dördüncü en büyük şehri, San Antonio ise eyaletin en büyük ikinci ve Birleşik Devletler'in en büyük yedinci şehri. Dallas-Fort Worth ve Greater Houston sırasıyla en büyük dördüncü ve beşinci ABD metropolitan bölgesi. Diğer büyük şehirler El Paso ve eyalet başkenti Austin'dir. Teksas'a eskiden bağımsız bir cumhuriyet olduğunu belirtmesi ve Meksika'dan bağımsızlığın alınma mücadelesini hatırlatması amacıyla yalnız yıldız eyaleti anlamına gelen "Lone Star State" lakabı takılmıştır. "Yalnız Yıldız" bugün Teksas eyalet bayrağında ve Teksas eyalet mühründe bulunur. Eyalet adı olan Teksas (Texas) adının kökeni, Caddo dilinde arkadaşlar anlamına gelen "Tejas" kelimesinde gelir.

İspanya'nın illeri

30 Kasım 1833'de kabul edilen yasaya göre, İspanya 17 özerk bölgeye ve 48 ile bölünmüştür. İlerleyen yıllarda, 1837'de, Kanarya Adaları'ndan iki adet ilde bu illere eklenmiştir ve toplam 50 il olmuştur.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.