Lahana

Lahana (Brassica oleracea), ya da kelem[1], turpgiller (Brassicaceae) familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki.

Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Lahana
Lahana bitkisi

Lahana bitkisi
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Klad Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots (İki çenekliler)
Klad Core eudicots
Klad Rosids
Klad Eurosids II
Takım: Brassicales
Familya: Brassicaceae (Turpgiller)
Cins: Brassica
Tür: B. oleracea
Kültür Grubu

Brassica oleracea Capitata

Dış bağlantılar

Lahana çeşitleri

İçeriği

100 gram lahana ortalama olarak 110 kJ' dür ve:

Lahana yemekleri

  • Zeytinyağlı lahana sarması
  • Coleslaw - beyaz lahana bazlı salata
  • Kapuska
  • Karalahana çorbası
  • Lahana bayıldı
  • Lahana sarma

Kaynakça

  1. ^ http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=KELEM
Dumlusu, Of

Dumlusu, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir. 2012'deki Büyükşehir yasasıyla birlikte mahalle statüsünü almıştır.

Kalafat, Cide

Kalafat, Kastamonu ilinin Cide ilçesine bağlı bir köydür.

Karalahana

Karalahana ya da yaprak lahana (Brassica oleracea Acephala), turpgillerden (Brassicaceae), geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, kış sebzesi olarak yetiştirilen ve yaprakları koyu yeşil olan bir lahana çeşididir. Doğu Karadeniz (Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon) halkının temel besin maddesidir. Yaz-kış yenilen bu sebzenin adı Eski Yunanca'daki lahana "yenilebilen sebze" kelimesinden gelmekte ve bölgede kelem, lu (Lazca), pancar, pezük, şaviphali (Gürcüce) olarak da adlandırılmaktadır.

Kargıcak, Milas

Kargıcak, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kargıcak mahallesi, Milas ilçesine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihi LABRANDA ören yerine bu mahallenin içinden geçen asfalt yolla ulaşılır. Mahallenin geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık büyük bir öneme sahiptir. Mahallede zeytin yağı fabrikası mevcut olup salamura zeytincilik de yapılmaktadır. Köy yaklaşık 100 haneden ve nüfus olarak da 250 ile 350 arasında bir nüfusa sahiptir. Mahallenin gençleri okumakta ve sanayi sektöründe çalışmakta, orta yaşlı halkta tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köy sürekli ilçeye, Kızılcayıkık, Bahçeburun, Kırcağız köylerinin hudutları içinde kalan ovadan tarla alıp tarlalara ev yapıp oralara taşınmak suretiyle o köylere göç vermektedir ama Kargıcak mahallesiyle ilişkileri kopmadığı için onlar Kargıcak'lıdır. Mahallede 3 derslikli bir okul vardır. Mahallede en çok zeytin yetiştirilmektedir. Bahçelerde portakal ve mandalina, ayva, nar, üzüm yetiştirilmektedir. Ayrıca, ovada tarlalarda tarım ürünleri karpuz, kavun, karnabahar, lahana, marul, domates, biber, salatalık, börülce, fasulye, ıspanak v.b sebzeler yetiştirlmektedir. Yeni yenide mahallede şeftali ve erik ağacı dikimine başlanmıştır.

Kore mutfağı

Kore mutfağı, Kore Yarımadası ve güney Mançurya'daki eski tarım ve göçebe geleneklerinin doğal çevre ve farklı kültürel eğilimlerin karmaşık bir etkileşim yoluyla gelişmiştir.Kore mutfağı büyük ölçüde pirinç, sebze ve ete dayanmaktadır. Kimchi hemen hemen her zaman her öğünde servis edilir. Yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında susam yağı, doenjang (fermente fasulye ezmesi), soya sosu, tuz, sarımsak, zencefil, pul biber, gochujang (fermente kırmızı biber ezmesi) ve lahana yer almaktadır.

Kosova mutfağı

Kosova mutfağı (Arnavutça: Kuzhina Kosovare), Kosova'ya özgü etnik grupların geleneksel yemeklerinden oluşan, Balkan mutfağının bir temsilcisidir. Arnavutluk ile tarihsel ve etnik bağları nedeniyle, Arnavut mutfağından önemli ölçüde etkilenmiş ve diğer Balkan ülkelerinin unsurlarını da benimsemiştir.

Ekmek, süt, et, meyve ve sebzeler Kosova mutfağında önemli yer tutar. Tariflerin çeşitliliği ile Kosova mutfağı, ülkenin sıcak yazları ve uzun süren kışları ile yakından ilişkilidir. Karasal ikliminin bir sonucu olarak, yaz aylarında taze sebzeler tüketilirken, sonbahar ve kış boyunca turşu tüketilir.Kahvaltı Kosova'da genellikle hafiftir ve kruvasan, sandviç, omlet, salamlı tost, işlenmiş peynir, marul, kahve ve çaydan oluşur. Süt eklenmiş tahıllar, waffle, simit ve ev yapımı ballı veya marmelatlı krepler de sıkça, özellikle çocuklar tarafından tüketilmektedir.

Kuzdere, Suşehri

Kuzdere, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı 'Turhu'dur. Sivas iline 161, Suşehri ilçesine 29 km uzaklıktadır. Dağları; Zeyfe, Göldağı , Kabak tepe, Kızıleniş'tir. Komşu köyler; eski adı İlvat olan Taşbayır ve eski adı Hayıs olan Sütlüce'dir. Köyün iklimi,karadeniz iklimi etkisi içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve |hayvancılığa]] dayalıdır. Ekin, patates ve lahana yetiştirilmektedir. Patatesi çok ünlüdür.

Kıyıboyu, Of

Kıyıboyu, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir.

L

Ll, Türk alfabesinin 15. harfi, harfin kullanım sıklığı % 5,75. Arap alfabesine dayalı Osmanlıcada lâm adıyla bilinirdi. L, ince ünlülerle beraber kullanıldığı zaman ön damak, kalın ü nlülerle beraber kullanıldığı zaman da alt damaktan çıkarılan yumuşak, yayvan ve akıcı bir sestir.

L sesi, Orta Asya Türkçesinden beri Türkçenin bütün lehçelerinde ince ve kalın şekliyle yer almıştır. Türkçe kelimelerde kelimelerin yalnız ortasında ve sonunda geçince, dilimizde kelime başında "L" sesi bulunmadığından, halk ekseriya bir sesli harf getirir. (ilazım lazım, ilahna lahana gibi) Ancak bu durum her kelimede görülmeyebilir.

Lahana, Hayrabolu

Lahana, Tekirdağ ilinin Hayrabolu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Pazarköy, Rize

Pazarköy, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Saraycık, Ünye

Saraycık, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Sarma

Sarma, Yaprak sarması ya da Yaprak dolması, bulgur ya da pirinç başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, genellikle beyaz lahana, kara lahana, dut yaprağı, kiraz yaprağı veya asma yaprağıyla sarılmasıyla yapılan bir yiyecek. Osmanlı mutfağı kökenli olup, Osmanlı İmparatorluğu'nın hüküm sürdüğü topraklarda yapılmaktadır. Zeytinyağlı sarma ya da kıymalı sarma şeklinde farklı çeşitleri vardır.

Sarıyayla, Reşadiye

Sarıyayla, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Turşu

Turşu kurma çeşitli sebze ve meyvelerin salamura adı verilen tuzlu, asitli çözeltide bir süre bekletilerek uzun süre saklanabilecek hale getirilmesidir. Genelde kırsal alanda kışa hazırlığın önemli bir kısmıdır. Elde edilen ürüne turşu denir.

Arkaik kültürde ilk kez topraktan yapılma büyük boy küpler içerisinde kurulumu yapılmaktaydı. Ticari ürün olarak kullanılmaya başlandığı antik çağlarda ahşaptan yapılan kaplarla taşındığı ve saklandığı da görülmekle birlikte ahşap ve asidin reaksiyonları nedeniyle kalıcı olarak hep toprak kaplar tercih edilmiştir. Günümüzde bu tür toprak kapların yerini plastik, cam kavanoz, paslanmaz teneke kaplar almıştır.

Türklerde önemli bir yeri vardır. Türkiye'de geleneksel olarak adına Ankara Çubuk ilçesinde festival düzenlenmektedir. Çubuk Belediyesi "Çubuk Turşusu" adına patent almıştır.

Türk mutfağı

Türk mutfağı, Türkiye'nin ulusal mutfağıdır. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı hem Balkan ve Orta Doğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler.

Uğurlu, Ortahisar

Uğurlu, Trabzon ilinin Ortahisar ilçesine bağlı bir mahalledür.

Trabzon merkezine 14 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, nemli Trabzon iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi temel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgede Çay, Fındık, Mısır, Lahana, Patates başlıca yetiştirilen tarımsal ürünlerdir.

Yeniköy, Maçka

Yeniköy, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir mahalledir.

Çatalçam, Amasya

Çatalçam, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.