La Higuera

Koordinatlar: 18°47′G 64°13′B / 18.783°G 64.217°B

Che Guevara statue
"El Che" anıtı

La Higuera (İspanyolca: "İncir ağacı") Bolivya'daki Santa Cruz bölgesinde, Santa Cruz de la Sierra'nın kuş uçuşu 150 km. güneybatısındaki küçük bir köydür. La Higuera 1950 m rakımda ve 2001 sayımına göre 119 kişilik bir nüfusa sahiptir. Köylülerin çoğunluğu yerli Guarani halkındandır. İdarî olarak La Higuera Pucará belediyesinin bir parçasıdır.

8 Ekim 1967'de Arjantinli devrimci Che Guevara kalçasından vurularak yakındaki Quebrada del Churo adlı koyakta Bolivya Ordusu tarafından ele geçirilmiştir. Böylece Guevara'nın Güney Amerika'ya sosyalizmi getirmek için giriştiği devrim seferine son verilmiştir. Che Guevara burada, ertesi gün öldürüleceği okulda bir gece tutsak olarak kalmıştır. Cesedi ertesi gün sergilenmek üzere Vallegrande'ye getirilmiş ve buradan gizlice götürüldüğü uçuş pistine gömülmüştür.

"El Che" için yapılmış bir anıt ve eski okul binası bu bölgedeki en önemli turist uğrak yerlerindendir. La Higuera 2004 yılında açılan "Ruta del Che" (Che Guevara Yolu)'nun bir durağıdır.

8 Ekim

8 Ekim, Miladi takvime göre yılın 281. (artık yıllarda 282.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 84 gün vardır.

Che (film, 2008)

Che, Steven Soderbergh'in yönettiği ve Benicio del Toro'nun başrolünde yer aldığı, Ernesto "Che" Guevara'yı konu alan 2008 yapımı biyografik sinema filmidir. Film, standart bir kronolojik sırayı izlemekten ziyade genel zaman çizelgesi boyunca serpiştirilmiş anları oblik seriler halinde sunuyor. Arjantinli adlı birinci bölümü Fidel Castro, Guevara ve diğer devrimcilerin Küba'ya ulaşmalarından iki yıl sonra Fulgencio Batista diktatörlüğünü başarıyla devirmelerine kadarki süreçte Küba Devrimi üzerine odaklanmaktadır. Gerilla adlı ikinci bölümde, Guevara'nın devrimi Bolivya'ya getirme girişimleri ve hazin sonu üzerinde duruluyor. Her iki bölüm cinéma vérité tarzında çekilse de çizgisel anlatım, kamera kullanımı ve görsel açından farklı yaklaşımlar barıdırıyor.

Yönetmen Terrence Malick, daha önceden Guevara'nın Bolivya'da bir devrim başlatmak için girişimleri ile sınırlı bir senaryo üzerinde çalıştı. Filmin finansmanlığı sağlanamayınca, Malick projeden ayrıldı ve ardından Soderbergh filmi yönetmeyi kabul etti. Guevara'nın Bolivya'daki faaliyetleri için bir bağlam olmadığını fark eden Soderbergh, Küba Devrimi'ne katılımına ve 1964 yılında Birleşmiş Milletler'deki konuşmasına da filmde yer vermeyi kararlaştırdı. Peter Buchman senaryoyu yazmak için projeye katıldı​​. Senaryo fazla uzun olunca Soderbergh filmi ikiye bölmeye karar verdi ve Temmuz 2007'de başlayarak filmi arka arkaya çekti. Çekimler önce Gerilla için İspanya'da 39 gün, ardından Arjantinli için Porto Riko ve Meksika'da 39 gün sürdü.

Che, 2008 Cannes Film Festivali'nde tek bir film olarak gösterildi. Del Toro, festivalde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı ve film çok olumlu eleştiriler aldı. Filmin Kuzey Amerika'daki haklarının tümüne sahip olan IFC Films, başlangıçta Akademi Ödülleri'ne hak kazanmak için 12 Aralık 2008 itibarıyla bir hafta boyunca filmi tek parça halinde New York ve Los Angeles'ta gösterime koydu. Güçlü gişe performansı filmin New York City ve Los Angeles'te "özel roadshow yayın" olarak gösterimine ve daha sonra ek pazarlara genişletilmesine yol açtı. Ardından Che Bölüm 1: Arjantinli (Che Part 1: The Argentine) ve Che Bölüm 2: Gerilla (Che Part 2: Guerrilla) adıyla iki ayrı film olarak gösterime girdi. Dağıtımı bundan sonra daha da genişledi. Independent Film Channel, filmleri sadece Blockbuster için 1. Bölge DVD halinde yayınladı. Filmler, Ekim 2010 itibarıyla dünya çapında toplam ABD$40.943.131 hasılat elde etmiştir.

Che Guevara

Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928Doğum tarihi[›] - 9 Ekim 1967), Arjantinli Marksist-Leninist siyasetçi, Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların lideri ve devrimci.

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika'yı baştan aşağı dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna inanarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba'da yönetimi ele geçiren Fidel Castro'nun askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketi'nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba'dan ayrıldı. İlk olarak Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri'nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya'ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967'de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera'da Bolivya Ordusu'nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanık olmuşlardır.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara'nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.

Vallegrande

Vallegrande (İspanyolca: "Büyük Vadi") Bolivya'daki Santa Cruz bölgesinde, Santa Cruz de la Sierra'nın kuş uçuşu 125 km güneybatısındaki küçük bir kenttir. Vallegrande Eyaleti'nin başkentidir ve bölgede önemli bir alışveriş merkezidir. Kent 2.030 m rakımda adını aldığı büyük bir vadinin içinde yer alır. Yaklaşık 6.000 nüfusa sahiptir. Vadi içindeki konumu itibarıyla yumuşak bir iklime sahiptir ve bölgedeki en önemli geçim kaynağı tarımdır.

Vallegrande İspanyollar tarafından 1612'de Ciudad de Jesús y Montes Claros de los Caballeros del Vallegrande (Vallegrande şövalyelerinden Montes Claros ve Jesus'un şehri) adıyla kurulmuştur. 18nci ve 19ncu yy.larda düzenli bir şekilde büyüyen Vallegrande 1900 yılında ulaştığı 25.000'lik nüfusuyla bölgenin kültürel merkezi haline gelmiştir. 20nci yy.da ise yakınlardaki Santa Cruz şehrinin gelişmesiyle önemini giderek yitirmeye başlamıştır.

Vallegrande'ye eski Santa Cruz'dan Cochabamba otoyoluna giderken ayrılan bir yoldan ulaşılır ve bir uçuş pisti bulunmaktadır.

Vallegrande'nin uçuş pistinde 1997 yılında Che Guevara'nın cesedinden kalanlar bulunmuştur. 1967 yılında yakınlardaki La Higuera köyünde öldürülen Guevara'nın cesedi buraya gömülmüştür.

Olaylar
Kişiler
Teori
Kitaplar
Filmler
Simgeler
Yazarlar
Diğer

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.