Kuzeybatı

Batı ile kuzeyin tam arasına verilen ad. Bu tam aradan kuzeye kadar olan bölge , kuzey kuzeybatı ; tam aradan batıya kadar olan bölgeye ise batı kuzeybatı adı verilir.Bu yönler genellikle deniz ve havayollarında kullanılır. Kuzeybatı pusulada NW (North - West) olarak belirtilir.kuzey , kuzeybatı ve batıyı bir üçgen kabul edersek kuzeybatının açısı 90 derecedir.

Brosen windrose tr
Rüzgar gülü

Dış bağlantılar

Coğrafi Yönler

Doğu | Batı | Kuzey | Güney

Coğrafi Yönler

Kuzeybatı
Kuzey

Kuzeydoğu
Batı Dünya Doğu
Güneybatı
Güney
Güneydoğu
Arhangelsk

Arhangelsk, Rusya'nın Avrupa'da yer alan kısmının kuzeyinde bulunan Onega'dan Yugorsky'ye kadar uzanan bolgeye ve bölgede bulunan bir şehre verilen addır.

Burası doğal bir limana benzer. Rusya Federasyonu'nda yönetim birimi olan bir kenttir. Beyazdeniz kıyısında, Kuzey Dvina Irmağı ağzı yakınında önemli bir ticaret merkezi olma özelliğini taşır.

Aruba

Aruba (Felemenkçe telaffuz: [aːˈrubaː]), Karayip Denizi'nin güneyinde, Küçük Antiller'in yaklaşık 1,600 kilometre batısında ve Venezuela'nın 29 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada. Kuzeybatı ile güneydoğu ucu arası 32 kilometre, en geniş noktası ise 10 kilometre uzunluğundadır. Bonaire ve Curaçao ile birlikte ABC Adaları olarak adlandırılmaktadır.

Aruba, Hollanda Krallığı'nı meydana getiren dört ülkeden biridir. Başkenti Oranjestad şehridir. Yüz ölçümü 179 km2 (69,1 sq mi) olan adanın nüfusu 2010 sayımına göre 102.484'tür.

Aşağı Saksonya

Aşağı Saksonya (Almanca: Niedersachsen), kuzeybatı Almanya'da başkenti Hannover olan bir eyalettir. Diğer önemli kentleri ise, Wolfsburg, Salzgitter, Celle, Goslar, Göttingen, Osnabrück ve Braunschweig'tir. Yüksek Almanca'nın (Almanca: Hochdeutsch) konuşulduğu bölgelerden biridir.

Batı Avrupa Yaz Zaman Dilimi

Batı Avrupa Yaz Zaman Dilimi (BAYZD, UTC+01.00), Batı Avrupa Zaman Dilimi'nin yaz zaman dilimidir. Eş Güdümlü Evrensel Zaman'dan bir saat ileridedir. Batı ve Kuzeybatı Avrupa'nın bazı bölümlerini, aşağıdaki bölgeleri içerir:

Kanarya Adaları

Portekiz

İrlanda

Birleşik Krallık

Faroe AdalarıBatı Avrupa Yaz Zaman Dilimi, Birleşik Krallık'ta Britanya Yaz Zamanı (BST) ve İrlanda'da İrlanda Standart Zamanı (IST) olarak bilinir.

Clermont County, Ohio

Clermont İlçesi veya Clermont County, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinde yer alan bir ilçedir. İlçenin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 197,363'tür.

Görice Kuzeybatı Havalimanı

Görice Kuzeybatı Havalimanı (ICAO: LAKO) Arnavutluk'un güneydoğusundaki Görice ilindedir. 01/19 doğrultusunda bir adet pisti bulunmakadır. Pistin uzunluğu 2,278 metredir. Yüzeyi beton/topraktır.

Kettering, Ohio

Kettering, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinde yer alan ve Montgomery ilçesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 56,163'tür.

Kuzeybatı Federal Bölgesi

Kuzeybatı Federal Bölgesi (Rusça: Се́веро-За́падный федера́льный о́круг / Severo-Zapadnıy federalnıy okrug), Rusya'nın 8 federal bölgesinden biridir. Yüzölçümü 1.677.900 km², 2002 sayımına göre nüfusu 13.974.466'dır.

Kuzeybatı Grubu (NBA)

Kuzeybatı Grubu, Amerikan profesyonel basketbol ligi NBA'nın Batı Konferansı'nda bulunan üç grubundan bir tanesidir.5 takımdan oluşur.

Kuzeybatı Toprakları

(dikkat tarihteki ABD'deki Kuzeybatı Bölgesi değil!!!)Northwest Territories (NWT; Fransızca: les Territoires du Nord-Ouest), Kanada'nın Kuzey Kanada denen kuzey bölgelerinden biridir.

Diğer iki bölge olan Yukon ve Nunavut'un ortasında yer alan NWT; batıda Yukon'la, ve doğuda Nunavut'la sınırlarını paylaşır. Güneyinde Kanada'nın batı eyâletlerinden Britanya Kolumbiyası, Alberta ve Saskatchewan yer alır. 1,171,918 km²lik devasa yüzölçümüne rağmen bölgede Ocak 2005 tarihi itibarıyla yalnızca 42,944 kişi yaşamaktadır. Bölgenin başkenti, 1967 yılından bu yana Yellowknife'tır.

ABD sınırındaki Büyük Göller bir tarafa bırakılırsa, Kanada'nın en büyük iki gölü olan Great Bear (Büyük Ayı) ve Great Slave (Büyük Esir) gölleri NWT'dedir. Kanada'nın en uzun nehri olan Mackenzie Nehri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Nahanni River (Nahanni Nehri) Ulusal Parkı bölgenin sahip olduğu ilgi çekici doğal oluşumlardan bazılarıdır.

Kıpçak grubu

Kıpçak grubu veya Kıpçak dilleri, Türk dillerinin bir koludur. Yaklaşık 30 milyon kişi bu gruba ait dillerden birini konuşur. Avrupa, kuzey Orta Asya, Kafkasya, Sibirya ve Kırım, Kıpçak dillerinin konuşulduğu bölgelerin başında gelir. Adını Kıpçakların dili Kıpçakçadan alır.

Minnesota Timberwolves

Minnesota Timberwolves, NBA'de Batı Konferansı Kuzeybatı Grubu'nda yer alan Minnesota takımıdır. 1989'da kurulmuştur. Maçlarını Target Center'da oynar.

Takım kurulduktan bu yana ilk kez 2004 yılında Kevin Garnett'in yanına kaliteli isimler eklenmiş ve normal sezonda Batı Konferansı birincisi olunmuştur. Ancak batı finallerinde Los Angeles Lakers'ı geçememişlerdir. 2007'de takım tarihinin en başarılı oyuncusu olan Kevin Garnett, Boston Celtics'e gönderilmiş ve yeniden yapılanma dönemine girilmiştir.

Mojave Çölü

35°0′30″K 115°28′30″B

Mojave Çölü, ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nin güneydoğusunun büyük bir bölümünü ile orta bölümlerinin küçük bir parçasını işgal etmekle beraber Mojave; Güney Nevada'nın, Güneybatı Utah'ın ve Kuzeybatı Arizona'nın küçük bir alanını kaplar. Mojave'de en yüksek irtifa 610 metredir, bu sebeple Mojave genellikle en yüksek çöl olarak bilinir fakat tezat bir şekilde Kuzey Amerika'daki en alçak çöl irtifası (-86 metre ile) Mojave'nin bir parçası olan meşhur Death Valley'de ölçülmüştür. Arazinin yüzölçümü 124.000 kilometrekaredir.

Çölün sınırları bir tür palmiye olan Yucca brevifolia ağaçlarının doğal yaşam alanı olarak belirlenmiştir. Bölgenin topografik sınırları Tehachapi Dağı ile San Gabriel Dağları ve San Bernardino Dağları'ıyla oluşmaktadır. Çölde 1.750 ile 2.000 tür bitki çeşidi olduğuna inanılmaktadır.

Mojave çölü nüfusun en seyrek yerleşim gösterdiği yer olmakla beraber birkaç tane büyük şehri de ihtiva etmektedir, bunlar: Kalifornia'daki Lancaster ve Victorville yerleşkeleriyle örneklenebilir fakat Las Vegas ve Henderson kentleri bunların en büyükleridir.

Newark, Ohio

Newark, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinde yer alan ve Licking ilçesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 47,573'tür.

Pakistan

Pakistan veya resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da bir ülkedir. Umman Denizi'ne 1.046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6. olup, 1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan'dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947'de kurulmuştur. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp batısı bugünkü Pakistan, doğusu ise Bangladeş olmuştur. Pakistan'da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır ve federal başkenti İslamabad'dır.

Rusya'nın federal bölümleri

Rusya'nın federal bölümleri (Rusça: субъекты Российской Федерации subyektı Rossiyskoy Federatsii), Rusya Anayasası'na göre Rusya'nın en üst düzey idari bölümleri olan kurucu varlıklardır. Rusya, 85 adet federal bölüme ayrılmakta olup bu bölümler cumhuriyetler, kraylar, oblastlar, federal şehirler, özerk oblastlar ve özerk okruglar olmak üzere altı düzeyde toplanmaktadır.Her federal bölümün kendi anayasası, yöneticisi, parlamentosu ve anayasa mahkemesi bulunmaktadır. Bu federal bölümlerin hepsi eşit bir biçimde iki delege ile Federal Meclis'in üst meclisi olan Federasyon Meclisi'nde temsil edilirler. Bununla birlikte sahip oldukları özerklik bakımından farklılık gösterirler. Çukotka Özerk Okrugu istisna olmak kaydıyla özerk okruglar kendi federal haklarıyla birlikte kendilerinden daha büyük bir federal bölüme bağlıdır.

1993 yılında Rusya Federasyonu 89 federal bölümden oluşmaktaydı. 2008 yılına kadar federal bölümlerin sayısı birkaç bölümün birleşmesi nedeniyle 83'e düştü. Son olarak 2014 yılında Kırım'ın ilhakının ardından Sivastopol ve Kırım Cumhuriyeti Rusya'nın 84. ve 85. federal bölümleri haline geldiler. Bu bölümler uluslararası alanda Ukrayna'nın parçası olarak kabul edilmektedirler.Tüm federal bölümler daha büyük sekiz federal bölge altında toplanmıştır. Bu bölgeler idari bölümler olmayıp federal hükûmetin farklı federal bölümlerdeki faaliyetlerini organize etmekten sorumludurlar.

Springfield, Ohio

Springfield, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinde yer alan ve Clark ilçesinde yer alan bir şehirdir.. Şehir Mad Nehri üzerinde yer almaktadır. Şehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 60,608, metropol nüfusu ise 138,333'tir.

Youngstown, Ohio

Youngstown, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinde yer alan ve Mahoning ve Trumbull ilçesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 66,982 olup metropol nüfusu 555,506'dır.

Çekoslovakya

Çekoslovakya, Orta Avrupa'da 1918 ile 1992 arasında varlığını sürdürmüş ülke. 1 Ocak 1993'te Slovakya ve Çek Cumhuriyeti adlı iki bağımsız devlete bölünmüştür.

Dağılmadan önceki başkenti Prag'dı. Denize kıyısı olmayan bir ülke olan Çekoslovakya 127.903 km²'lik bir alanı kaplıyordu. Güneydoğuda Avusturya ve Macaristan, doğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Polonya, kuzeybatı ve batıda da Almanya ile çevriliydi.

Çekoslovakya Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'nda yenilmesinden sonra bugünkü Çek ve Slovakya topraklarında kuruldu. II. Dünya Savaşı'ndan önce Münih Antlaşması ile Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. Savaş sonrasında, 1945-1990 arası Doğu Bloku'na katılmış, 1980'lerin sonlarında Doğu Avrupa'daki demokratikleşme dalgası sırasındaki Kadife Devrim ile demokrasiye dönmüştür.

1 Ocak 1993'te Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye ayrılmıştır. Çekoslovakya'nın tüm hakları ayrı ayrı Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ne geçmiştir. Çekoslovakya'nın yaşadığı bölünme; dünyada hiçbir sorun yaşanmadan ve tek bir kurşun atılmadan ortaya çıkan tek hükümranlık bölünmesidir. Bu modele Çekoslovakya tipi bölünme modeli denmektedir.

Çek Cumhuriyeti bayrağı eski Çekoslovak bayrağı ile aynıdır. Çekoslovakya'nın dağılmasının ardından Slovakya yeni bir bayrak kabul ederken, Çek Cumhuriyeti bu bayrağı tarihsel bağları nedeniyle sürdürdü.

İbranice

İbranice yahut İbranca (עִבְרִית, İvrit, İbranice söylenişi ) Afro-Asyatik dillerin Kuzeybatı Sami (Semitik) dil grubunun Ken'an koluna bağlı ve 7 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. İsrail'in resmî dili olmakla beraber İsrail dışında yaşayan Yahudi azınlıklar tarafından da konuşulur. İbranice, 22 harflik İbrani Alfabesi ile sağdan sola doğru yazılır. İsrail ve ABD başta olmak üzere Avustralya, Kanada, Almanya, Filistin, Panama ve Birleşik Krallık'ta konuşulur. Bunun dışında Batı Şeria'da Yahudi olmayan bir azınlık ve dünyanın birçok yerindeki Yahudi azınlıklarca da yerel dilin yanında Ladino, Yidiş veya Aramice ile beraber dini dil olarak konuşulur.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.