Kasık

Kasık, insan anatomisi'nde kasık kemiği'nin herhangi bir tarafında bulunan,[1] batın ve uyluk/but arasındaki birleşme yeri.[2]

Dr Bock plate11a
Kasığın değişik bölgeleri. (3) kasıksal/inguinal kanalı belirtir

Kaynakça

  1. ^ "WebMB.com: Groin problems and injuries". 15 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2008.
  2. ^ Dorland's (2012). Dorland's Illustrated Medical Dictionary (32nd bas.). Elsevier. s. 739. ISBN 978-1-4160-6257-8.
Bebek takım elbisesi

Bir bebek elbisesi, bir T-shirt'e benzeyen, bebekler tarafından giyilmek üzere tasarlanmış bir giysidir; tişörtlerden, belinin altındaki bir uzantı, çıtçıt veya kasık üzerinde kapatılmasını sağlayan velcro ile ayrılırlar. Kasıktaki açıklığın amacı, bebek bezine erişimi kolaylaştırmaktır. Tişörtler gibi, bebek giysileri de çeşitli tasarımlara sahiptir ve iç çamaşırları veya dış gömlekleri olarak giyilebilir.Bu kıyafetin diğer isimleri arasında Onesies (ABD'de genellikle jenerikmiş gibi kullanılan tescilli bir marka), sürüngenler, bebek bezleri, babygro, babygrow, mameluco veya snapsuits yer alıyor. Babygro aynı zamanda ABD'de 1950'lerde Walter Artzt tarafından icat edilen bir ticari markadır.

Bitler

Bit (çoğul: bitler) yaklaşık olarak Phthiraptera takımından, 5.000 türü bulunan kanatsız böceklerdir. Bitler tek delikliler, pangolinler, yarasalar ve memeli deniz hayvanları dışındaki her tür kuşlar ve memelilerde yaşayabilen sıcakkanlı zorunlu parazitlerdir. Bitler tifüs gibi hastalıkların taşıyıcısıdırlar.

Çiğneyici bitler konakçıların tüyleri ya da kılları arasında yaşar ve deri ile diğer atıklarla beslenirler; emici bitler ise konakçıların derisini delerek kanları ve diğer salgılarıyla beslenirler. Genellikle bütün hayatlarını tek bir konakçı üzerinde geçirirler ve sirke adıyla da bilinen bit yumurtalarını kıllara veya tüylere yapıştırırlar. Yumurtaların içindeki nimfa tamamen yetişkin olmadan önce üç defa tüy dökerler ki, tüm bu süreç yaklaşık olarak dört hafta sürer.

İnsanlar üzerinde konaklayabilen üç tür bit bulunmaktadır. Bunlar baş biti, vücut biti ve kasık bitidir. Vücut biti bilinen herhangi bir böceğin en küçük genomuna sahiptir. Bu nedenle model canlı olarak sıkça kullanılmış ve çokça araştırılmıştır.

Bitler en azından Orta Çağa kadar tüm insan topluluklarında bulunmuştur. Halk hikâyelerinde, The Kilkenny Louse House gibi şarkılarda ve James Joyce'un Finnegans Wake adlı romanında bile söz edilmiştir. Genellikle bu tür alanlarda kendilerine psikiyatrik bozukluk olan sanrısal parazitozunda yer bulmuşlardır. Bit, mikroskobinin ilk konularından biriydi ve Robert Hooke'un 1665 yılında yayımladığı Micrographia kitabında böcekten söz edilmişti.

Boks

Boks, iki kişinin hakem gözetiminde karşılıklı yumruklaşarak; her kafaya vurduklarında tek puan topladıkları spor müsabakasıdır. Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, ses çıkarmak uyarı almasına neden olur, üç uyarı bir ihtar (-1 puan) alınmasına neden olur. Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takarlar.

Cinsiyet değiştirme ameliyatı

Cinsiyet değiştirme ameliyatı, kadından erkeğe ya da erkekten kadına dönüşmek için yapılan tıbbi uygulamadır. Ameliyatın gerçekleşmesi için hastane, komisyon raporları, mahkeme kararı gerekmektedir. Erkek cinsiyetine sahip olmak isteyen kadınlara yapılacak olan penis için iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar ön kol derisiyle ya da bacaktaki ince kemik üzerindeki deriyle yapılan protezlerdir. Bu ameliyat, penisi oluşturacak flapların hazırlanması, yeni idrar yolu oluşturulması ve alt yüzden görünüm gibi evrelerden oluşmaktadır. Kadın cinsiyetine geçmek isteyen erkeklere yapılan ameliyatlarda penis derisi dipten çepeçevte kesilerek eldiven parmağı gibi yüzülür ve çıkartılır. Derisiz kalan penisteki süngersi, kavernoz dokular (corpus cavernosum) iki yana kasık derisi altına gömülür böylece vulvanın büyük dudakları (labia majora) gibi kabarıklık sağlanır.

1931'de Berlin'de Dora Richter, vajinoplasti cerrahi ameliyatını geçiren ilk transseksüel kadın oldu.Bu olayın bir benzeri 1930-1931 yılları arasında Dresden'de Lili Elbe ile gerçekleşti. İlk ameliyat Dr. Magnus Hirschfeld tarafından denetlendi ve orijinal seks organları çıkarıldı. Ardından başarısız bir uterus naklinin de gerçekleştiği dört ameliyat ile devam etti. Uterus naklinin başarısız olması sebebiyle Lili Elbe hayatını kaybetti.

Erkek külotu

Erkek külotu, uylukların aşağıya uzandığı stillere karşılık, kısa, rahat bir iç çamaşırı ve mayo türüdür. Son zamanlarda kadınlar için de tasarlanmışdır.

Külotlar, genellikle pelvis boyunca kasık ve kalçaya uzanan, hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilen kumaşa bağlı bir bel bandı ile çeşitli farklı stillere sahiptir. Yüzme külotu yüzme yapanlae için yaratılmışdır.

Erkek iç çamaşırı durumunda, külotlar, boxer şortlarının aksine, kullanıcının eril üreme sistemini nispeten sabit bir pozisyonda tutar, bu da erkeklere popüler bir iç giyim seçeneği sunar. Atletik aktivitelere katılan veya gevşek iç çamaşırından daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını hissedenler sağlayabilir. Kısaca farklı kesimlerle varyasyonlar var, bazıları daha geniş bir bacak ve diğerleri daha dar bir bacak, midi, dolu, spor, aktif, mini, bikini gibi isimler sunuyor. Bazı külotlara kesimi sadece yan taraftaki bel bandına kadar, tanga denir.

Fıtık

Fıtık, anatomik yapının bozulması ile doku veya organların normal yerinden başka bir alana yer değiştirmesidir.

Gladyatör

Gladyatör (Latince: gladiator: kılıç ustası silahşör, gladius: kılıç), Eski Roma'da genellikle savaş esirleri ve kölelerden oluşturulan, Romalı insanları eğlendirmek, Roma halkını askerliğe, dövüşlere ve olası savaşlara hazırlamak amacı ile halkın seyirciliği refakatinde birbirleri veya vahşi hayvanlarla dövüşmek zorunda bırakılan insanlardır.

Gladyatörlerin her biri farklı silahlara sahiptir. Hemen her gladyatör elinde bir kılıç veya mızrak, başında ağır metalden siperli miğferle ve üstü çıplak olarak dövüşürdü. Altta bir kasık örttüğü ve onu tutan bir kemer bulunurdu. Arenanın kumlu zemininde ayakkabı ya da sandalet giyilmez, ayak bileklerini destekleyici kısa tozluk kullanılırdı.

Teçhizatları hangi sınıftan veya milletten olduklarını ele verirdi. Thraex küçük köşeli kalkan Eques ise küçük yuvarlak kalkan taşır, Retiarius ağ ve mızrak ile dövüşmeyi yeğler, çoğunlukla görüş ve işitmeyi zorlaştırdığından miğfer kullanmazdı. Büyük dikdörtgen Lejyon kalkanlarına benzer kalkan kullananlar Murmillo, Secutor ve Provocator adıyla anılırdı. Kalkan kullanan gruplar kılıç boyutlarına ve kullanım şekillerine göre değişirdi. Çiftlerin oluşturulmasında kesin, net ve değiştirilemez kurallar vardı. Equites, Provocatores ve Essedari sadece kendi sınıfından bir rakiple dövüşebilen sınıflardı. Bunun sebebi, bazı ekipmanların diğer ekipmanlardan üstün olması ve gladyatörlerin bu silahlarla eğitim almamasından kaynaklanırdı. Murmillo olan Thraex ya da Hoplomachus sınıfından olanlarla, Retiarius ise Secutor ya da nadiren Scissor'a karşı dövüşürdü.

Bir gladyatörün azat edilmesi için bir devlet yetkilisinin onu tahta kılıçla (rudis) kutsaması gerekirdi. Önceleri sadece aşağı tabakadan seçilen gladyatörlük, daha sonra bir meslek haline geldi ve gladyatör yetiştirmek amacı ile akademiler açıldı. Bu akademilerin genel adı da Ludus'dur. Ayrıca Roma imparatorlarından Commodus'un da gladyatör oyunlarından hoşlandığı ve bu dövüşlere katıldığı bilinmektedir. Gladyatör filmi, gladyatörlüğün tarihine ve Marcus Aurelius devrine ışık tutmaktadır.

Kadın cinsel bölge kılları

Kadın cinsel bölge kılları kasık kılın çıkarılmasıdır. Vücut sanatının alanlarından biri olarak aynı zamanda bir dizi prosedür (güzellik salonu ya da ev yapımı), sıkı bir dizide gerçekleştirilir ve çekici bir görüntü yaratmak için özel teknikler kullanılır. Kasık bölgesinde geçici ve kalıcı kıl stili, kıvırcık epilasyon, vajazzle veya dekoratif öğelerle diğer ek dekorasyon yapılır.Uygulama esas olarak kadınlarla ilişkilendirilirken, erkeklerin kasık saçlarını çıkarmak için erkek ağdası yapılır.

Kasık höyüğü

İnsan vücudunda ve genel olarak memelilerde, kasık höyüğü, yuvarlak bir yağlı kitledir ve kasık kemiklerinin kasık semptomu üzerinde bulunan yağ dokudur.Kadınlar için kasık höyüğü, vulvanın ön kısmını oluşturur. Dış dudaklar, klitoris, üretra, vajinal açıklık ve vulval vestibülün diğer yapılarını çevreleyen, pudendal yarık olarak bilinen karıkın her iki tarafında, iç dudaklara (kelimenin tam anlamıyla "büyük dudaklar") ayrılır.

Kasık kılı

Kasık kılı, ergen ve yetişkinlerin cinsel organları bölgesinde bulunan terminal vücut kılıdır. Bunlar, cinsiyet organlarının üzerinde ve çevresinde ve bazen de butun iç kısmında bulunur. Pubis kemiğinin etrafındaki pubik bölgede, pubik yama olarak bilinir. Kasık kılı erkeklerde testis torbası ve kadınlarda vulvada bulunur.Her ne kadar çocukluk döneminde bölgede ince vellus kılları mevcut olsa da, kasık kıllarının, ergenlik döneminde kadınlarda östrojen ve erkeklerde androjenlerin artan seviyelerinin bir etkisi olarak ortaya çıkan daha ağır, daha uzun ve daha kaba kıl olduğu düşünülmektedir. Kasık kılı vücuttaki diğer kıllardan farklıdır ve ikincil cins özellikleridir. Birçok kültür kasık kılını erotik olarak görür ve çoğu kültürde kasık kılı hem erkeklerin hem de kadınların her zaman kapalı kalması beklenen cinsel organlarla ilişkilidir. Bazı kültürlerde kasık kıllarının, özellikle dişilerden çıkarılması normaldir; uygulama kişisel hijyen bir parçası olarak kabul edilir. Diğer kültürlerde, kasık kıllarının (örneğin bir mayo giyerken) maruz kalması estetik olmayan veya utanç verici olarak kabul edilebilir ve bu nedenle görünür olmasını önlemek için kırpılır veya başka türlü şekillendirilir. Kasık kıl fetişizmi veya pubephilia, bir insanın kasık kılını görme veya hissetme yoluyla cinsel uyarılma yeridir.Kasık kılları, hem kız hem de erkek çocuklarda artan testosteron seviyelerine karşılık olarak oluşur. Bu kıl kökleri androjene duyarlı bölgelerde bulunur ve uyarılır kasık kılları geliştirir. Tanner ölçeği kasık kıllarının gelişimini açıklar ve ölçer. Ergenliğin başlangıcında, vücut seks hormonularının yükselen seviyelerini üretir ve buna karşılık, genital bölgenin cildi daha hızlı ve pürüzlü, genellikle daha kıvrımlı, daha hızlı büyüme oranıyla saç üretmeye başlar. Kasık kıllarının gelişiminin başlangıcı pubarche olarak adlandırılır.

Kasık mantarı

Kasık mantarı veya tıbbî ismiyle Tinea cruris, kasık bölgesinde oluşan bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle sporcularda ve şişman, çok terleyen kişilerde görülür. "Kasık kaşıntısı" diye de bilinir.

Kıl dönmesi

Kıl dönmesi kılın deri içine doğru büyümesi halidir. Kıl folikülünün enfeksiyonu (folikülit) ile beraber görülebilir. Tıraş olmaktan kaynaklanan kronik deri iltihabında (Pseudofolliculitis barbae) da görülebilir. Derinin tıraş edildiği bölgelerde (sakal, kasık, makat) sık görülmekle beraber hemen her yerde olabilir.

Genelde kuyruk sokumunda meydana gelen, ve içi kıl dolu, acı verici enfeksiyonlar (pilonidal kist) da halk arasında "kıl dönmesi" olarak bilinse de bu enfeksiyonların içinde kıl kökleri bulunmadığı için nedeni kılların deri içine doğru büyümesi değildir.

Kızıl (hastalık)

Kızıl özellikle 3-7 yaş aralığındaki çocuklarda görülen bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Adını genelde hastanın vücudunda, özellikle dil, yüz, koltuk altları ve kasık bölgesinde kırmızı lekeler oluşturmasından alır. Ancak bu lekelerin hiç oluşmadığı enfeksiyonlar da görülür. Yetişkin yaşlarda da hastalığa yakalanmak mümkündür.

Meme

Meme (Latince mamma), meme ucu ve çevresindeki bölge. Her ne kadar erkekler de meme uçlarına sahip olsalar da, memeler kadınlarda daha belirgindir ve fonksiyonları daha fazladır.

İnsan göğsünün morfolojik yapısı ergenliğe kadar erkek ve kadınlarda aynıdır. Ağrılı tüylü kızlar için (meme gelişim aşaması), büyüme hormonu ile birlikte dişi cinsiyet hormonları (temelde östrojenler) memelerin filizlenmesini, büyümesini ve gelişmesini sağlar. Bu süre zarfında, meme bezlerinin büyüklüğü ve hacmi büyür ve göğüste dinlenmeye başlar. İkincil cins özellikleri (göğüsler, kasık kılları, vb.) gibi gelişim aşamaları beş aşamalı Tanner ölçeğinde gösterilmektedir.

Pantalette

Pantalette kadınlar, kızlar ve çok genç erkeklerin 19. yüzyılın başlarından ortalarına kadar giydikleri bacakları örten iç giyimi idi.

Pantalette, 19. yüzyılın başlarında Fransa'da ortaya çıktı ve hızla İngiltere ve Amerika'ya yayıldı. Pantalette bir tayt, tights ya da uzun çekmece şeklinde idi. Düğmeler veya bağcıklarla bele tutturulmuş her bacak için bir tane olmak üzere tek parça veya iki ayrı giysi olabilirler. Kasık hijyen nedeniyle açık bırakıldı. En sık beyaz keten kumaşıydılar ve tutamlar, danteller, kesimler ya da broderie anglaise ile süslenebilirlerdi.Kadınlar için ayak bileği uzunluğunda pantaletitler, bacaklara maruz kalmaları halinde mütevazı bir şekilde kaplandığından emin olmak için krinolin ve halka etek altına giyildi. 19. yüzyılın ortasına kadar, çok genç erkekler genellikle elbise, önlük ve pantalet giydi, bunlar genellikle kızların giyimi ile ilişkiliydi. Genç erkekler, en azından tuvalet eğitimi alana kadar bu şekilde giyinmiş olurdular.

Pubarş

Pubarş, ergenlik dönemi zamanı kasık kıllarının ilk görünüşünü ifade eder. Pubarş ergenliğin fiziksel değişimlerinden biridir ve ergenliğin tamamından bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Pubarche genellikle kadınlarda artan östrojen düzeylerinden ve erkeklerde androjen bezlerden, yumurtalıklardan veya testislerden kaynaklanan androjenlerden kaynaklanır, ancak aynı zamanda bir anabolik steroide maruz kalmaktan da kaynaklanabilir.Pubarche erken (erken veya orta çocuklukta) ortaya çıktığında, prematür pubarş veya erken ergenlik olarak adlandırılır ve bir değerlendirme gerektirebilir. Erken adrenarş, erken pubarş'ın en sık nedenidir. Konjenital adrenal hiperplazi, adrenallerin ve gonadların androjen üreten tümörleri nedeniyle erken olaylar ortaya çıkabilir. Adrenar, merkezi ergenlik ve tüm patolojik durumlar dışlandığında, izole edilmiş erken pubarş terimi, ergenliğin diğer hormonal veya fiziksel değişiklikleri olmadan erken yaşta açıklanamayan kasık kıllarının gelişimini tanımlamak için kullanılır.

Tanner ölçeği

Tanner ölçeği (Tanner aşamaları olarak da bilinir) çocuklar, ergenler ve yetişkinlerde fiziksel gelişim ölçeğidir. Ölçek, cinsel organlar ve göğüslerin büyüklüğü, üreme organları, testis hacmi ve kasık kıllarının gelişimi gibi dış birincil ve ikincil cins özelliklerine dayalı fiziksel gelişim ölçümlerini tanımlar. Bu ölçek ilk önce bir İngiliz çocuk doktoru olan James Tanner tarafından tanımlandı ve bu nedenle adını taşıdı.Doğal varyasyon nedeniyle bireyler, özellikle ergenlik dönemi zamanlamasına bağlı olarak, Tanner aşamalarından farklı oranlarda geçer. HIV tedavisinde, hangi tedavi rejiminin takip edileceğini (yetişkin, ergen veya çocuk) belirlemek için Tanner ölçeği kullanılır.Tanner evreleri, meme büyüklüğündeki, erkek ve dişi genital organlarındaki değişiklikler ve kasık höyüğü kıllarının gelişimi gibi dış birincil ve ikincil cinsel özelliklerdeki değişikliklerin fiziksel olarak izlenmesine dayanır.Doğal özelliklere bağlı olarak, insanlar, özellikle ergenliğin zamanlamasına bağlı olarak, Tanner aşamalarından farklı hızlarda geçerler.

Temizleme (sansür)

Temizleme veya arındırma (İngilizce: Expurgation), bir eserin uygun görülmeyen kısımlarının çıkarılarak sansür uygulanmasıdır.

Özellikle kitaplar için kullanılan bir terimdir. William Shakespeare'in çalışmalarını düzenleyerek 1818'de yeniden yayınlayan Thomas Bowdler'ın kitaplarına kadın ve çocuklara daha uygun olması için temizleme uygulanmıştır. Bu nedenle yazarın soy adıyla oluşan bowdlerization terimi de kullanılır. Buna benzer olarak temizleme için Edward Gibbon'ın Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi adlı kitabı örnek gösterilebilir.

Temizlemeye tabi tutulmuş çalışmaya İncir yaprağı (İngilizce: fig-leaf edition) da denir. Bu benzetme eski nü resimlerde vücudun kasık bölgesinin ve göğüslerin incir yaprağıyla örtülmesine atıfta bulunarak yapılmıştır.

Veba

Veba, Yersinia pestis adındaki bakteri tarafından oluşturulan enfeksiyon hastalıklarına verilen genel isimdir.

Antik Çağlar'dan itibaren tanınmış bir hastalıktır. Lakabı ¨Kara Ölüm¨dür. Orta Çağ'da 1347-1353 arasında, Avrupa nüfusunun üçte birinin kaybedilmesinden sorumludur. (Ayrıca bu hastalık 1347-1348 yılları arasında Venedik nüfusu 130.000 iken 70.000'e düşmesine neden olmuştur.) Modern antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Gelişmiş ülkelerin tamamında ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda ortadan kaldırılmış olmasına rağmen Asya ve Afrika kıtalarının bazı bölgelerinde hâlen görülebilmektedir.

Kendini 4 şekilde gösterebilir:

Bubonik

Septisemik

Pnömonik

Gastro-intestinalBulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı kanısı yaygındır, ancak gerçekte bakteriyi yayan bir tür piredir ve fareler de bu hastalığın kurbanıdırlar. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

Hastalık, mikrop kapıldıktan 2-8 gün içerisinde kendini gösterir. Hastada aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık görülür.

Dili de kahverengi ve kurudur. Yapılacak ilk iş hastayı tecrit etmektir. Çevresindeki sağlıklı kişiler koruyucu aşı olmalıdır. Bugün için önemi olmayan ve eski devirlerde de olduğu kadar çok görülmeyen bu hastalığın tedavisi için geç kalmadan sağlık kuruluşlarına haber vermek gerekir.

'Hıyarcıklı veba' ('bubonik veba') veba hastalığının en yaygın biçimidir. Hastalığa Yersinia pestis adı verilen enterobakteri neden olur. Bakteri vücuda girdikten sonra 3 ila 8 gün içinde etkisini gösterir. Belirtileri, yüksek ateş, üşüme duygusu, başağrısı, ishal ve bubo adı verilen, lenf bezi şişmeleridir. Deri altında ve iç organlarda kanama başladığı zaman da, akan kanın birikmesi sonucu ciltte siyah lekeler oluşur.

Geçmişte belirli dönemlerde bu hastalığın büyük salgınları yaşanmıştır. 14. yüzyılda kara ölüm olarak kayıtlara geçen salgının, hıyarcıklı veba olduğu sanılmaktadır.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.