Israel Aerospace Industries

İsrail Havacılık Endüstrisi (İbranice: התעשייה האווירית לישראל ha-ta'asiya ha-avirit le-yisra'el) ya da IAI (תע"א) İsrail'in uzay havacılığı ve havacılık imalatçısı. Hem askeri hem de sivil havacılık konularında hava sistemleri üretir. 2013 itibarıyla 16.000 çalışanı bulunmaktadır. Bu firma tamamen İsrail Hükümeti'ne aittir.

Kaynakça

Boeing 737 kullanıcılar listesi

Boeing 737'ler 190 ülkede, 500'den fazla havayolu şirketi tarafından kullanılmakta ve 1200'den fazla uçuş noktasına ulaşmaktadır. Toplam 8000 uçak sipariş üzerine ve 6000'den fazla teslim edilmiş olup, 4500’i hala servistedir. Herhangi bir zamanda aynı anda dünya üzerinde 1250 tane 737 havadadır.

Gabriel (füze)

Gabriel, İsrail yapımı bir gemisavar füzesidir. Füze, 1967 yılında Israel Aerospace Industries tarafından bir İsrail savaş gemisine düzenlenen bir saldırı üzerine Luz füzesi üzerinden geliştirilmiştir. Mark IV modeli İsrail Deniz Kuvvetleri'nde kullanılırken diğer versiyonlar dünya çapındaki diğer deniz kuvvetlerinde kullanılmaktadır.

IAI Arava

IAI Arava, IAI tarafından üretilen bir İsrail yapımı turboprop askeri nakliye uçağıdır. Uçak, 1960'larda geliştirilmiş olup IAI'nin ilk büyük uçak tasarımıydı. Hem askeri hem de sivil piyasaya yönelikti, ancak sadece nispeten küçük sayılarla üretildi.

IAI Heron

IAI Heron (tam adı The Heron veya Machatz-1) İsrail havacılık sanayi yapımı insansız hava aracı. Heron 35.000 feet irtifada (12 km yüksekte) 24 saat havada kalabilir. 24 saatlik uçuş kapasitesi efektif olup gövdeye monte edilen techizata ve uçuş rotasına uçuş profiline göre azalabilir.

IAI Lavi

IAI Lavi (İbranice: לביא; "genç aslan"), IAI tarafından hazırlanan bir İsrail çok rollü savaş uçağı projesiydi. Uçak, 1980'lerin ortalarında geliştirilmeye başlanmış olup proje yüksek maliyeti nedeniyle iptal edildi.

IAI Westwind

IAI Westwind (eskiden Aero Commander 1121 Jet Commander), IAI tarafından üretilen bir İsrail yapımı iş jetidir. Uçak, İsrail uçak endüstrisinin temel taşlarından biri haline geldi ve 20 yıldır üretimde kaldı. Genellikle yedi yolcu için yapılandırılmışsa da 10'a kadar yolcu taşıyabilir veya hızlı bir nakliye uçağı olarak kullanılabilmektedir.

LAHAT

LAHAT (Laser Homing Attack veya Laser Homing Anti-Tank), İsrail yapımı bir üçüncü nesil yarı aktif lazer güdümlü tanksavar füzesidir. Füze, 1992 yılında Israel Aerospace Industries tarafından geliştirilmiştir. Esas olarak Merkava tanklarının 105 mm ve 120 mm'lik namluları tarafından atılmak üzere tasarlanmış olup geri tepmesiz tüfekler ve düşük ağırlığa sahip askeri zırhlı araçlar da dahil olmak üzere her türlü 105 mm ve 120 mm namlu için de kullanılabilmektedir. Ayrıca, devriye botları için de uygundur ve muhtemelen 105–106 mm'lik geri tepmez tüfekler, İHA'lar, HMMWV'ler ve kundağı motorlu uçaksavarlara da adapte edilmiştir. Diğer tank mühimmatlarından farklı olarak, LAHAT'ın çalışması için herhangi bir tanka ihtiyacı yoktur.

Nimrod

Nimrod, Israel Aerospace Industries (IAI) firması tarafından geliştirilen uzun menzilli bir anti-tank füzesidir. Yarı-aktif lazer güdümlüdür, üzerindeki bir lazer arayıcı yardımıyla, bir lazer işaretleyici ile işaretlenen hedefe gitmektedir. Ana Muharebe Tankları, her türlü zırhlı araçlar, binalar ve koruganlara karşı etkilidir. Anti-gemi füzesi olarak da kullanılabilmektedir.

Hafif Muharebe Araçlarından ve helikopterlerden (CH-53D Sea Stallion) fırlatılabilen iki ayrı versiyonu vardır.

Ofek

Ofek (İbranice: אופק; "ufuk"), İsrail yapımı keşif uydular serisidir. Uydu, Israel Aerospace Industries tarafından Elbit Systems yardımı ile geliştirilmiş olup ilk olarak 1988 yılında fırlatılmıştır. Ofek uydularının çoğu Şavit roketi ile Palmahim Hava Üssü'nden uzaya fırlatılmıştır. Alçak Dünya yörüngesi uyduları olup her 90 dakikada bir bir dünya yörüngesini tamamlamaktadırlar.

Şavit

Şavit (İbranice: שביט; "kuyrukluyıldız"), İsrail yapımı bir fırlatma roketidir. Roket, Israel Aerospace Industries tarafından 1982 yılında uyduları yörüngeye fırlatmak amacıyla geliştirilmiş olup ilk uçuşunu 1988 yılında gerçekleştirdi ve İsrail uzaya araç fırlatma kabiliyeti bulunan sekizinci ülke haline geldi.Şavit projesinin, İsrail'in Jericho kıtalararası balistik füze programından kaynaklanan bir atılım geliştirmesi olduğu düşünülmektedir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.