Huzistan Eyaleti

Huzistan Eyaleti (Farsça: استان خوزستان, Ostān-e Khūzestān), İran'ın 31 eyaletinden birisidir.

64.055 km² yüzölçümündeki eyaletin 2006 resmi nüfusu 4.274.979'dur. Yönetim merkezi Ahvaz'dır. Ayrıca ülkenin en önemli petrol üretim merkezlerinden birisi olan Abadan bu eyalet sınırları içindedir.

Huzistan Eyaleti
استان خوزستان / Ostān-e Khūzestān
Konum
Huzistan Eyaletinin İran'daki konumu.
Bilgi
Yönetim merkezi:: Ahvaz
Alan : 64.055 km²
Nüfus(2005):
 • Nüfus yoğunluğu :
4.345.607
 67,8/km²
İl sayısı: 23
Zaman dilimi: IRST (UTC+03.30)
  -Yaz (Yaz saati uygulaması): IRST (UTC+04.30)
Diller: Farsça
Kürtçe
Arapça
Bahtiyari
Luri
Kaşkayca
Cidi
Afşarca

Konum

Huzistan Eyaleti, ülkenin güneybatısında yer alır. Irak'a sınırı, Basra Körfezi'ne ise kıyısı vardır ve bu konumuyla ülkenin askeri öneme sahip bölgelerinden birisidir.

Eyaletin kuzeyinde İlam ve Luristan eyaletleri, kuzeydoğusunda İsfahan Eyaleti, doğusunda Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti, güneydoğusunda Kohkiluye ve Buyer Ahmed Eyaleti, güneyinde Buşehr Eyaleti ile Fars Körfezi ve batısında boylu boyunca Irak devleti bulunmaktadır.

Geçmişi

Eski Elam uygarlığının sınırları içinde yer alır ve eski başkenti Susa'dır. Başkent Ahvaz, Büyük Darius yazıtlarında görülen 'Avaz' ve 'Avaja' kelimelerinin anagramıdır.

Etnik yapı dağılımı

2010-yılında Huzistan eyaletinin ahalisinin
ana diline esas etnik terkibi[1]
etnik grup oranı
Araplar
  
55.60%
Farslar
  
29.90%
Lurlar
  
11.20%
Azeriler
  
2.50%
Diğer
  
0.20%
Tasniflenmemiş
  
0.60%

Yönetim

Eyalet 23 şehristana ayrılır. Eyaletin önemli şehirleri Behbahan, Abadan, Andimeşk, Hürremşehr, Bender İmam Humeyni, Dezful, Şuştar, Omidiye, İze, Bağ Melik, Bender Mahşehr, Deşt Azadigan, Ramhürmüz, Şadgan, Susa, Mescid-i Süleyman, Minoo Adası ve Huveyze'dir.

Kaynakça

  1. ^ شطرح بررسی و سنجش شاخص‌های فرهنگ عمومی کشور (شاخص‌های غیرثبتی){گزارش}:استان خوزستان/به سفارش شورای فرهنگ عمومی کشور؛ مدیر طرح و مسئول سیاست گذاری:منصور واعظی؛ اجرا:شرکت پژوهشگران خبره پارس -شابک:۹-۴۸-۶۶۲۷-۶۰۰-۹۷۸ *وضعیت نشر:تهران-موسسه انتشارات کتاب نشر ۱۳۹۱ *وضعیت ظاهری:۲۷۶ ص:جدول (بخش رنگی)، نمودار (بخش رنگی)
Andimeşk

Andimeşk (Farsça: انديمشك), İran'ın Huzistan Eyaleti'nde şehir.

Andimeşk şehristanı

Andimeşk şehristanı (Farsça: شهرستان اندیمشک), İran İslam Cumhuriyeti'nde Huzistan Eyaleti'nin 24 şehristanından birisidir.

Şehristanın 2006 yılı toplam nüfusu 154.081 kişi ve 33.159 hanedir.,

Arap Baharı

Arap Baharı, (Arapça: الثورات العربية, - al-Thawrāt al-ʻArabiyyah), 2010 yılında başlayan ve günümüzde de süren, Arap Dünyasında yaşanan halk hareketlerine verilen ortak addır.

Arap Baharı; Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkmış; bölgesel, toplumsal bir siyasi-silahlı harekettir. Protestolar, mitingler, gösteriler ve iç çatışmalar yaşanmıştır. Halklar, özgürlük mücadelesi adı altında birçok Arap diktatörünü resmen devirmiştir.

Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemen'de büyük çapta; Moritanya, Suudi Arabistan, Umman, Irak, Lübnan ve Fas'ta küçük çapta olmak üzere tüm Arap Dünyasında başgösteren mitingler, protestolar, halk ayaklanmaları ve silahlı çatışmalardır.

İslami demokrasi talepleri artmıştır. Birçok uzman bu eşi görülmemiş halk hareketini, Arap dünyasında yaşanan en büyük değişim olarak yorumlamaktadır.

Bavi şehristanı

Bavi şehristanı (Farsça : شهرستان باوی‎), İran'da Huzistan Eyaleti'nin 24 şehristanından birisidir.

Şehristanın 2006 yılı toplam nüfusu 81.665 kişi ve 14.423 hanedir. Yönetim merkezi Mollasani şehridir.

Elam

Elam (Elam dilinde Haltamti), İran'ın güneybatısında M.Ö. 3000'li yıllarda var olmuş antik bir medeniyet ve tarihsel bölge. Elam ülkesi, bugünkü İran'ın güneybatısındaki Huzistan Eyaleti ve civarındaki topraklara denk düşer. Elam'ın başkentinin Susa olmasından dolayı eski kaynaklarda bazen Susiana olarak geçer.

Elam, tarihöncesi dönemin sonlarından itibaren Mezopotamya ile yakın ilişkili bir medeniyet olarak yükseldi. Elamlılar, Mezopotamya'dan etkilenerek Sümer-Akad çivi yazısını kabul ettiler. Elam, İran Platosu üzerinde, merkezi Anşan ve Susa (Şuşan) olan krallıklardan oluşuyordu. Elam, İran kültür ve medeniyeti'nin teşekkülünde çok önemli bir role sahiptir. Elam dili, izole dil olarak kabul edilmektedir.

Gotvend

Gotvend (Farsça: گتوند), İran'ın Huzistan Eyaleti'nde şehir.

İdari olarak Gotvend şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 nüfusu 21.428'dir.

Gundeşapur Akademisi

Koordinatlar: 32°17′N, 48°31′E

Gundeşapur Akademisi (Farsça: دانشگاه گنديشاپور, Dânešgâh Gondišâpur) geç antik çağda Gundeşapur'da bulunan bir öğrenim akademisi; Sasani İmparatorluğunun düşünce üretim merkeziydi. Tıp, felsefe, teoloji ve fen konularında eğitim veriliyordu. Fakülte sadece Zerdüştlük ve Pers gelenekleri hakkında deği,l aynı zamanda Yunan ve Hint kültürleri de öğretiliyordu. The Cambridge History of Iran (Cambridge İran Tarihi)'ne göre akademi antik dünyada (Avrupa, Akdeniz ve Yakın Doğu) 6. ve 7. yüzyıllardaki en önemli tıp merkeziydi.

Hamidiye, Huzistan

Hamidiye (Farsça: حميديه), İran'ın Huzistan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin Ahvaz şehristanı'ndaki, aynı isimli Hamidiye bahşı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 21.977 kişi ve 3.949 hanedir.

Huzistan Düzlüğü

Huzistan Ovası İran'ın Huzistan eyaletinin ve Ahvaz, Susa ve Abadan şehirlerinin bulunduğu alanda olan nispeten düz bir bölgedir. İran'ın en büyük düzlüğüdür ve dünyanın tarım için en uygun bölgelerinden bir tanesidir. Karın ve Karkheh gibi nehirler tarafından beslenir. Huzistan Düzlüğü Mezopotamya ile sınırdır ve ondan Arvandrud nehri ile ayrılır. Huzistan antik Elam kültürünün merkezidir.

Kale Tol

Kale Tol (Farsça: قلعه تل), İran'ın Huzistan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin Bağmelik şehristanı'nın, Merkezî bahşı'nda bulunan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 8.604 kişi ve 1.704 hanedir.

Otoyol 5 (İran)

Otoyol 5 (Farsça: 5 آزادراه), İran'da başkent Tahran'ı Fars Körfezi'ne bağlayan otoyoldur.

Tahran, Merkezi, Kum, Luristan ve Huzistan eyaletlerinden geçen yol tam olarak tamamlanmamıştır.

Seydun

Seydun (Farsça: صيدون‎), İran'ın Huzistan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin Bağmelik şehristanı'ndaki, aynı isimli Seydun bahşı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 5.439 kişi ve 962 hanedir.

Sohrab Bahtiyarizade

Sahrab Bahtiyarzade (Farsça: سهراب بختيارى زاده; d. 11 Eylül 1972, Ahvaz), İranlı eski futbolcudur. Defans pozisyonunda oynamaktaydı.

Veys

Veys (Farsça: ويس‎), İran'ın Huzistan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin Bavi şehristanı'ndaki, aynı isimli Veys bahşı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 14.024 kişi ve 2.478 hanedir.

Veys, eyaletin orta kısmında, Karun Nehri'nin doğu yakasında bulunmaktadır. Eyalet merkezi Ahvaz şehrinin 30 km. kuzeydoğusundaki şehir, 39 numaralı karayolu üzerindedir.

Çoğa Zenbil

Çoğa Zenbil (Farsça: چغازنبيل), Elam dilince Dur Untaşı, İran'ın Huzistan eyaletinde, Susa şehrinin 30 km güneydoğusunda ve Ahvaz'ın 80 km kuzeyinde bulunan Elam İmparatorluğu arkeolojik sit alanı. Özellikle orta Elam dönemine (MÖ y. 1500-1000) tarihlenen kalıntılarıyla tanınır.

İran'daki yerleşim birimleri listesi

İran'daki şehirler ve şehristanlar listesi, İran'ın 31 eyaletini (ostan), bu eyaletlere bağlı olan şehristanları ve bunlar içindeki şehirleri düzenli biçimde içeren listedir.

Şadgan

Şadgan (Farsça: شادگان), İran'ın Huzistan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin kendi adını taşıyan Şadgan şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 48.642'dir.

Şuş şehristanı

Şuş şehristanı (Farsça: شهرستان شوش), İran'ın Huzistan Eyaleti'nin 23 şehristanından birisidir.

Şehristanın 2006 yılı toplam nüfusu 189.793 kişi ve 33.313 hanedir. Yönetim merkezi aynı isimli Şuş şehridir.

Şuşter Tarihi Su Sistemi

Şuster Tarihi Su Sistemi, (Farsça: سازههای آبی شوشتر), karmaşık bir sulama sistemi olan Sasani döneminden kalma bir ada şehridir. İran'ın Huzistan Eyaleti'nde bulunur. 2009 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edildi ve İran'ın Birleşmiş Milletler'in listesinde yer alan 10. miras alanı oldu.MS 3. yüzyılda Sasani emrinde bir Roma iş gücü tarafından inşa edildi, en doğu Roma köprüsü ve Roma barajıydı ve İran'da bir baraj ile bir köprüyü birleştiren ilk yapıydı.Site, UNESCO tarafından "yaratıcı dehanın bir başyapıtı" olarak nitelenmiştir.

Flag of Iran.svg Huzistan Eyaleti
Yönetim merkezi
Şehristanlar (A-K)
ve Şehirler
Şehristanlar (L-Z)
ve Şehirler
Diğer yerleşim yerleri
Turizm
Eyaletler

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.