Hadera

Koordinatlar: 32°27′0″K 34°55′0″D / 32.45°K 34.916667°D

Hadera
Hadera - Giv'at Olga
Hadera

[[{{{resmi ad}}} arması|Arma]]
Koordinatlar: 32°27′K 34°55′D / 32.45°K 34.91667°D
Ülke İsrail
Bölge Hayfa
Yönetim
 - Tür Şehir (1952'den beri)
 - Belediye başkanı Zvika Gendelman
İnternet sitesi: Şehrin resmi web sitesi


Hadera, İsrail'in batısında yer alan bir liman şehridir. Şehrin nüfusu 53.000'dir. Şehir 1890 yılında kurulmuştur.

Kardeş şehirler

Kaynakça

  1. ^ "Charlotte Sister Cities Worldwide - Hadera". Erişim tarihi: 30 Kasım 2008.

Dış bağlantılar

Aşdod

Aşdod, İsrail'in Akdeniz kıyısındaki bir şehirdir. Güney Bölgesi'nde bulunan şehir 210,500 kişilik nüfusu ile ülkenin beşinci en büyük kentidir. Şehrin adı yazılı eserlerde ilk olarak MÖ 17. yüzyılda, Kenan kaynaklarında geçer. Aşdod Limanı ise İsrail'in en büyük limanıdır ve ülke ithalatının %60'ı bu limandan yapılır. Ayrıca Aşdod kenti önemli bir endüstriyel merkezdir. Modern Aşdod ise 1956 yılında kurulmuş ve 1968 yılında şehir statüsü kazanmıştır. Şehirde daha çok İstanbul'dan ve Rusya genelinden göç eden Gürcü Yahudileri yaşamaktadır.

Aşkelon

Aşkelon (Arapça: عسقلان ʿAsqalān), İsrail'in Güney bölgesinde bulunan bir sahil kasabasıdır. İsrail'in başkenti Tel Aviv'in 50 km güneyinde, Gazze Şeridi'nin 13 km kuzeyinde bulunmaktadır.

Besançon

Besançon [[bəzɑ̃ˈsõ]] (Almanca: Bisanz, Latince: Vesontio), Fransa'nın doğusunda bir komündür. Doubs departmanında ve Franche-Comté bölgesinin başkentidir.

Saat teknolojisine (mikroteknik) uzun bir dönem ev sahipliği yapmıştır. Saint-Louis katedralinde bulunan astronomi saati bunun en güzel örneğidir.

115.000 nüfuslu şehrin yerlilerine bisontins (ve kadınlara bisontine(s)) denir.

Hayfa

→ Bu madde Hayfa şehri ile ilgilidir. Hayfa Bölgesi için bu sayfaya bakınız.

Hayfa (İbranice: חיפה; Arapça: حَيْفَا), İsrail'in kuzeyinin en büyük şehri ve ülkenin üçüncü büyük şehridir.

İsrail'de yoğun olarak Arap nüfus barındıran bir kenttir. Kutsal Kitaplarda (Ahd-i Atik, Tevrat) adı geçmiştir. İbraniler, Romalılar, Araplar,Haçlılar, Osmanlılar Hayfa'yı yönetimlerinde tutmuşlardır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın kenti tekrar ele geçirmesi öncesinde Hayfa 1799'da Napolyon Bonapart tarafından da işgal edilmiştir.

Kutsal Kitaplarda geçen Kermil Dağı Hayfa'dadır. Bu dağda Hristiyanlık, Müslümanlık için kutsal bir kalıntı olan İlyas Peygamberin mağarası vardır.

Ayrıca bu dağ yamaçlarında Bahai Dininin Dünya Merkezi ile güzelliğiyle tanınmış bahçeleri ve terasları vardır.

Hertsliya

Herzliya, İsrail'in Tel Aviv Bölgesine ait 87,000 nüfuslu ilidir.

Kayserya

Kayserya (İbranice קֵיסָרְיָה; Arapça قيسارية, Kaysaria) İsrail'de antik liman kenti Kayserya Maritima'nın kenarında yer alan bir şehirdir. Şehir, Hadera şehrinin yakınlarında İsrail Sahil Düzlüğünde,Tel Aviv ve Hayfa'nın (45 km) tam ortasında yer alır. Günümüz Kayserya'sı 2007 Aralık ayı itibarıyla 4,500 kişilik bir nüfusa sahiptir ve İsrail'de özel bir şirket (Kayserya Gelişim Şirketi) tarafından yönetilen tek şehirdir.

Ligat ha'Al

Ligat ha'Al İsrail futbol liglerinin en üst seviyesidir.Lig 1949 yılında kurulmuştur.UEFA ligleri sıralamasında 19. sıradadır.

Ligde 14 takım mücadele etmektedir. Normal sezonu ilk 6'da tamamlayan takımlar şampiyonluk turuna, normal sezonu son 8'te tamamlayan takımlar Küme düşme turuna kalacaklar. Şampiyonluk turunda şampiyon olan takım UEFA Şampiyonlar Ligi Elemeye, Sonraki 2 sırayı alanlar ise UEFA Avrupa Ligi Elemeye katılacak. Küme düşme turundaysa son 2 sırayı alan takımlar küme düşer.

Lod

Lod (İbranice: לוֹד‎; Arapça: اَلْلُدّْ‎, al-Ludd; Yunan-Latin Lydda) Tel Aviv'in 15 kilometre güneydoğusunda Arap-Yahudi şehridir. Şehir İsrail'in orta bölümünde bulunmaktadır. 2007 yılı sonunda şehrin nüfusu 67.000'dir. Lod'da Roma ve Yunan döneminde kurulmuş tarihi bir şehre kadar ilk yerleşimler uzanmaktadır. İsrail'in ana uluslararası havaalanı olan Ben Gurion Uluslararası Havaalanı burada bulunmaktadır. Havaalanının ismi daha önceleri Lod havaalanıydı. Havaalanı ve bağlı sanayiler Lod'da oturanlara iş olanakları sağlar. Yahudilerin 1948'den bu yana anavatana dönüşünü sağlayan ana kuruluş Yahudi Ajansı burada bulunmaktadır.

Osmanlı döneminde Lod kentinde hiç Yahudi yaşamamaktaydı. 19 yüzyılda kentte küçük bir Yahudi topluluğu yaşamaya başladı. 1921 yılında Arap isyanlarıyla Yahudiler şehirden atıldılar. 1944 yılında kentin nüfusunun 5'te 1'i Hıristiyan Araplardan oluşmaktaydı.

1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında kenti Irgun ve Hagana örgütleri ele geçirdi. 50.000 civarında Arap yerleşimci diğer kentlere sürüldü.Bu sürgünün amacı Tel Aviv ile Kudüs arasındaki stratejik açıdan önemli yolu güvenli hale getirmekti.

1972 yılında Lod Havaalanı'nda Japon Kızıl Ordusu tarafından düzenlenen terörist saldırı Lod Havaalanı Katliamı olarak tarihe geçti, 26 kişi öldü. George Habaş Lod kentini şehir İsrail askerleri tarafından boşaltılmışken ziyaret etti.

2001'de yapılan nüfus sayımına göre nüfusun %80'i Yahudilerden, çoğunluğu Müslüman olmak üzere %19.7'si Araplardan oluşmaktadır.

Nasıra

Nasıra, Aşağı Celile bölgesinde tarihi bir kasaba. Modern İsrail'in kuzeyindedir.

Nüfusu 64.500 (2006).

Yüzölçümü 14,2 km².İncillerde Meryem ve kocası Marangoz Yusuf'un memleketi olarak geçer. İsa'nın çocukluğunun geçtiği yerdir ve Hristiyanlıktaki en önemli hac merkezlerinden birisidir.

İsa'nın doğum yeri Beytüllahim olarak kabul edilmekle birlikte memleketi sıklıkla Nasıra olarak geçer. Hristiyan kaynaklarda İsa, zaman zaman "Nasıralı İsa" olarak anılır. Bu nedenle Hristiyanlık dini "Nasranilik" olarak da adlandırılır.

Netanya

Netanya, İsrail'in bir şehri. Tel Aviv'in 30 km kuzeyindedir. 14 kilometrelik bir plaja sahip olan Netanya, çok popüler bir turizm şehridir. İsrail Merkez İstatistik Bürosu'na göre 2009 yılı sonunda şehir 183.200 toplam nüfusa sahiptir.

Nürnberg

Nürnberg, Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı şehir. Bu eyaletin en büyük ikinci şehridir ve endüstri başkenti kabul edilir. Nüfusunun %4,5'ini Türkler oluşturur.

Tarihsel olarak bu şehir Roma Germen İmparatorluk merkezlerindendir. Orta Çağ'da Alman ressam Albrecht Dürer'in de doğup yaşadığı yerdir.

Nürnberg, Almanya'nın en büyük şehirleri arasında olup, günümüzde ortaçağdan kalma surlarının büyük kısmına sahip olan tek şehirdir. Surların içine dahil olan Nürnberg Kalesi, tarihsel ve mimari açıdan Avrupa'nın en önemli tahkimatlarından biridir.

Kentte II. Dünya Savaşı öncesi kalabalık Nazi mitinglerinin yapıldığı yerler bugün müzedir. II. Dünya Savaşı sırasında, Nürnberg, Wehrkreis (askeri bölge) XIII. merkezi oldu ve uçak, denizaltı ve tank motorları dahil olmak üzere askeri üretim için önemli bir yerdi. Flossenbürg toplama kampındaki bir yan kampı burada yer aldı. Şehir ciddi şekilde 1943-1945 yılları arasında Müttefik uçaklarının bombalaması ile hasar gördü. 2 Ocak 1945 tarihinde, Orta Çağ'dan kalan şehir merkezi İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ve ABD Ordusu Hava Kuvvetleri tarafından bombalandı ve şehrin yaklaşık yüzde doksanı sadece bir saat içinde yok oldu. 1.800 kişi öldü ve yaklaşık 100.000 kişi yerinden oldu. ABD 3. Piyade Tümeni, 42. Piyade Tümeni ve 45. Piyade Tümeni tarafından 17-21 Nisan 1945 tarihlerinde süren şiddetli bir savaş ile Alman direnişçilerine karşı kentte ev-ev ve blok-blok ilerleyerek savaşıldı.

Tahribatın yoğun derecesine rağmen, şehir savaştan sonra yeniden inşa edildi ve Orta Çağ'dan kalan bazı binaların yeniden inşası da dahil olmak üzere, savaş öncesi görünümünü geri dönüldü. Ancak, eski İmparatorluk kentinin tarihi yapısal durumun büyük bölümü sonsuza kadar ortadan kaybolmuş oldu.

Şehir, savaş suçlularının yargılandığı Nürnberg Mahkemesine de ev sahipliği yapmıştır. Hitler'in en sevdiği şehir olarak da bilinir.

Kent Lebkuchen'i ile meşhurdur.

Nüfusu 529.756

Koordinatları 49.27° kuzey 11.5° doğu.

Ofra Harnoy

Ofra Harnoy, (d. 31 Ocak 1964 Hadera, İsrail) Kanadalı çellisttir.

Petah Tikva

Petah Tikva (Türkçe karşılığıyla: Umutların Başlangıcı, İbranice: פֶּתַח תִּקְוָה‎) İsrail'in orta bölümünde bulunan bir şehirdir. Nüfusu 188.900'dür.

Kentteki ilk Arap-Yahudi çatışması, 1886 yılında Arapların Yahudilere saldırmasıyla başladı. Şehirde meydana gelen Mayıs 1921 Arap isyanında 4 Yahudi öldü. İkinci intifa sırasında kente üç kez saldırı düzenlendi.

27 Mayıs 2002'de, İntihar bombacısı bir alışveriş merkezinin çıkışındaki cafede kendini patlattı. Biri bebek iki kişi öldü.

25 Aralık 2003'te, Bir İntihar bombacısı otobüs durağında kendini havaya uçurdu. 4 sivil hayatını kaybetti.

5 Şubat 2006'da düzenlenen saldırıda iki sivil yaşamını yitirdi.Petah Tikva, kuzeydeki Hayfa'dan sonra İsrail'deki en büyük ikinci endüstriye sahip kenttir. Sanayi üç bölgede toplanmıştır: Kiryat Arye, Kiryat Matalon ve Segula. Tekstil, metal işleri, plastik, işlenmiş gıda ve sabun sanayi kente bulunan sanayi dallarıdır. Son yıllarda yüksek-teknoloji üretimi yapan kuruluşlar Petah Tikva sanayi bölgelerine taşınmıştır.

Ra'anana

Ra'anana (İbranice: רַעֲנָנָּה), İsrail'in Merkez bölgesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu 2016 yılı itibarıyla 71,686'dır.

Ramla

Ramla (İbranice: רַמְלָה‎ Ramlāh; Arapça: الرملة‎, veya Ramle ve bazen Rama), Arap ve Yahudi nüfusunun yaşadığı İsrail'in orta bölümünde bulunan bir şehirdir. Şehir pek çok kez el değiştirmiştir. Abbasiler, Haçlılar, Selçuklular, Memluklar, Türkler ve İngilizler kente belirli süreler hakim olmuşlardır. Arap ve Osmanlı idaresi altında Ramla, Filistin'de önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Şehirde pek çok kez şiddetli depremler meydana gelmiştir. 715, 1033, 1068, 1546 ve 1927 yılında depremler meydana gelmiştir. Şehirde 1347'de Büyük Veba Salgını ortaya çıkmıştır.

Son yıllarda kenti güzelleştirmek amacıyla 2001 yılında belediye müzesi açılmıştır. Yeni alışveriş merkezleri ve parklar yapılmıştır.

2004 yılı sonu istatistiklerine göre kentte 63.000 kişi yaşamaktadır. %80'i Yahudi olmak üzere, çoğu Müslüman olmak üzere %20 Arap nüfusu bulunmaktadır.

Rehovot

Rehovot, İsrail'de bir kent. Tel Aviv'in 20 km güneyinde bulunmaktadır. 23.041 km²'lik bir alan üzerine kurulu olan Rehovot şehrinin 2009 yılı sonunda İsrail İstatistik Merkez Bürosu'na göre toplam nüfusu 112.700'dür. Şehirde tarımsal araştırmalar yapılması için 1932 yılında Kudüs İbrani Üniversitesi'ne bağlı bir Ziraat Bölümü açılmıştır. 2004 yılı itibarıyla şehirde 19.794 öğrenci ve 53 okul bulunmaktadır.

Rişon LeTsiyon

Rişon LeTsiyon (İbranice: רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן), İsrail'in Merkez Bölge'sinde yer alan, ülkenin en kalabalık dördüncü şehri.

Wikimedia Commons'ta Rişon LeTsiyon ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Sahil Güvenlik (film)

Sahil Güvenlik (İngilizce: Baywatch), aynı adlı diziden uyarlanan ve Seth Gordon tarafından yönetilen 2017 yapımı Amerikan aksiyon komedi filmi. Senaryosunu Mark Swift ve Damian Shannon'ın yazdığı filmin başrollerinde Dwayne Johnson, Zac Efron, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Jon Bass, Ilfenesh Hadera ve Priyanka Chopra yer aldı. Film ABD'de 25 Mayıs 2017'de Paramount Pictures aracılığıyla vizyona girdi.

Saint Paul, Minnesota

Saint Paul, Amerika Birleşik Devletleri'nin orta batı bölgesinde bulunan Minnesota eyaletinde bulunan ikinci büyük nüfuslu ve bu eyaletin başkenti olan şehir.

Hemen batı kıyısında bulunan Minneapolis ile birlikte Twin Cities olarak bilinir. Minnesota eyaletinin başkentidir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.