Galiçya, İspanya

Galisya ya da Galiçya (Galiçyaca: Galiza veya Galicia, İspanyolca: Galicia), İspanya'da bulunan özerk bir bölgedir. Bölgenin yüzölçümü 29.574 km², nüfusu ise 2.738.000 kişidir. Başkenti Santiago de Compostela şehridir. 1981 yılında bu bölgeye özerklik verilmiştir.

Galiçya
A rexión autónoma de Galicia
—  Özerk bölge  —
Cabo Ortegal (Spain)
Galiçya
Bayrak
Galiçya resmi logosu
Logo
Galiçya bölgesi
Galiçya bölgesi
Başkent Santiago de Compostela
Yönetim
 - Tür Özerk
 - Başbakan Alberto Núñez Feijóo (PP)
Yüzölçümü
 - Toplam 29.574 km2 (11.419 sq mi)
Nüfus
 - Toplam 2,796,089
 - Yoğunluk 94,5/km² (244,8/sq mi)
Otonom Statü 16 Mart 1978

Dil

Bölgede konuşulan diller Galiçyaca ve İspanyolca'dır. Galiçyaca, Latinceden türemiş olan ve Portekizce ile benzerlikler gösteren bir dildir. Bölgenin yanı sıra Portekiz ve Asturias'ta da konuşulmaktadır.

İdarî yapı

Bölge dört ile bölünmüştür.

Önemli şehirleri A Coruña, Vigo, Pontevedra, Lugo, Ferrol, Ourense ve Santiago de Compostela'dır.

İklim

Bölgede Atlantik iklimi hüküm sürmekte olup yıl boyu ılıman bir hava yaşanır.Santiago de Compostela şehrinde bir yıl içinde 100 gün yağmurlu geçmektedir. İç bölgelerde ise kışın karlı ve sert geçmektedir.

Siyaset

Şu andaki Galiçya Özerk Yönetimi 16 Mart 1978 yılında kurulmuş 1981 yılında güçlendirilerek bugüne gelmiştir. Hükümetin başında bir Başbakan vardır ve yasama görevi özerk bölge parlamentosundadır.

~Galiçya Başbakanları~

Galiçya Parlamentosu

Parlamento 75 temsilciden oluşur.

Anxo Quintana

Anxo Manuel Quintana González, (d. 1959, Galiçya) Galiçyalı siyasetçi. Galiçya Milliyetçi Bloğu'nun lideri olmakla beraber Galiçya hükümetinin Başkan yardımcısıdır. 1999 yılında İspanyol Senatosuna giren tek Galiçyalıdır. İspanya içinde Galiçya bölgesinin ulusal olarak tanınması için çalışmaktadır.

Aziz Dominik Kilisesi

Aziz Dominik Kilisesi (galiç. Iglesia de San Domingos), İspanya'nın Galiçya bölgesinin Pontevedra şehrinde bulunan eski kilise. 1895 yılında İspanya Kültürel Miras listesine alınmıştır. Şu anda Pontevedra müzesinin bir parçasıdır. Müze olarak kullanılan kilisenin biri büyük olmak üzere beş yarım kubbe şeklinde yapısı ve güney duvarı, 1282 yılında inşa edilen girişi günümüze sağlam olarak gelebilmiştir.

Bartolomé García de Nodal

Bartolomé García de Nodal (Pontevedra, 1574 - 1622) İspanyol kaşiftir.

Kardeşi Gonzalo García de Nodal ile (1569 - 1622) beraber olarak İspanya'nın hizmetinde bulunmuştur.

Seyahatleri, onları Kap Horn'un güneyine sürüklemiş, 12 Şubat 1619'da Diego Ramirez Adaları'nı keşfetmişlerdir. Adalara, geografları Diego Ramírez'in adını vermişlerdir.

Camilo José Cela

Camilo José Cela (11 Mayıs 1916, A Coruña — 17 Ocak 2002, Madrid), İspanyol yazar. "Karanlık gerçekçi" olarak tanımlanan üslubuyla 100'den fazla esere imza attı. İspanyol edebiyatının Cervantes'ten sonra en önemli ismi olarak anıldı. 1989'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

Club Baloncesto Breogán

Club Baloncesto Breogán SAD ya da kısaca CB Breogán, İspanya'nın Galiçya bölgesinde yer alan İspanyol basketbol kulübüdür. Kulüp, İspanya sınırları dışında, kulübe 1970'ten beri çoğu zaman sponsor olan Cafés Candelas'nın adıyla anılır. Breo, Breogán ve Breogán Lugo da kulübe yönelik olarak kullanılır. Kulüp maçlarını kendisine ait olan ve 23 Ekim 1992'de kullanıma açılan 7.500 seyirci kapasiteli Pazo dos Deportes'da oynamaktadır.

Eduardo Viso

Eduardo Viso Abella (16 Aralık 1919, Melón - 6 Temmuz 1995), İspanyol futbolcu ve teknik direktördür. Orta saha pozisyonunda görev aldığı futbolculuk kariyerini sonlandırmasının ardından teknik direktörlük yapmıştır.

Elena Salgado

Elena Salgado Méndez (d. 12 Mayıs 1949, Ourense, Galiçya, İspanya) İspanyol siyasetçi, eski bakan.

Fernando González Laxe

Fernando González Laxe (6 Eylül 1952, La Coruña) Galiçyalı siyasetçi ve devlet adamı. 1987 ve 1990 yılları arasında başbakanlık görevi yapmıştır.1977 yılında da kongrede görev almıştır.

Galiçya

Galiçya olarak bilinen iki yer vardır:

Galiçya, İspanya'da özerk bir bölge.

Galiçya (Orta Avrupa), Polonya ve Ukrayna sınırları içinde bulunan tarihi bir bölge.

Galiçya sarışını (sığır)

Galiçya sarışını (Galiçyaca: " Rubia Galega") veya Galiçya kızılı, İspanya'nın Galiçya bölgesine has yerli bir sığır cinsidir. İsmini renginden alan bu tür kırmızı ve sarıdan başka farklı renklerde de olabilir.Galiçya kızılı başta eti için yetiştiriken bir türdür. Sütü de genellikle geleneksel Tetilla peynirinin yapımında kullanılır. Cinsin kaydı ilk olarak 1933 yılında tutulmuştur. 1900'lerde Simmental, Braunvieh ve Güney Devons sığır türlerinin melezlenmesiyle elde edilmiştir. Galiçya sarışını, uysaldır ve çifte koşulmaya uygundur; yavaş hareket eder.

Galiçya serenderi

Galiçya tahıl ambarı (galiç. Hórreo galego), İspanya'nın Galiçya özerk bölgesinde mısır ve diğer tahılların öğütme öncesinde saklamak için kullanılan tipik bir çiftlik yapısıdır. Ambarın dar ve uzun yapısı havanın içeride dolaşmasını kolaylaştırır. Uzun boylu şekli ve yapıldığı malzemeler nemi önler. Üzerinde durduğu ayaklar bitki zararlılarının tırmanmasını engeller. Bu özellikleri ile Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olarak kullanılan serenderlere benzerler.

13. yüzyıl'da Bilge X. Alfonso emriyle düzenlenen Cantigas de Santa Maria kitabında ambarların grafiksel çizimleri bulunur. Ekmeğin üretimi için gerekli olan mısırın ekiminin artmasıyla daha fazla tahıl ambarı inşa edilmiştir.

Galiçya ve Asturya'da varolan kırsal nüfusun azalması ile kullanımı azalan tüm eski tahıl ambarlarını koruma kararı İspanyol devleti tarafından 1973 yılında onaylanmıştır. 1768 yılında Carnota'da inşa edilen tahıl ambarları tarihi-sanatsal anıt olarak kabul edilir.

Tahıl ambarları, 20 metreye kadar değişik boylarda olabilir. En yüksek iki tabaka yüksekliği vardır. Ambarların gövdesi tipik haliyle granit olup, duvar panelleri ahşap veya taştan olabilir ve bir çatı, genellikle tuğladan yapılmıştır. Geleneksel şekilleri dikdörtgen olmasına rağmen L şeklinde, kare, yuvarlak şekillerinde tahıl ambarları da vardır. Sayıları azalmakla birlikte 30 bin kadar tahıl ambarının olduğu tahmin edilmektedir.

Galiçya Özerklik Tüzüğü (1936)

Galiçya Özerklik Tüzüğü (1936), 1936 yılında Galiçya'nın İspanya bünyesinde özerklik kazanması için oluşturulan tüzük. İspanya Meclisinde oylamaya sunularak kabul edildi. İspanya İç Savaşı'nın (1936-1939) başlaması ile birlikte askıya alındı. Savaşı kazanan Frankocular tarafından tamamen yürürlükten kaldırıldı. Franco iktidarının sona ermesinden sonra 1981 yılında yeniden oluşturulan özerklik tüzüğüne emsal oldu.

Gloria Portiki

Gloria Portiki (Galiçyaca: Pórtico da Gloria), Santiago de Compostela Katedrali girişinde süslenmiş sütunlar ve heykellerlen oluşan tarihi portik. Eser Romanesk mimarisini temsil eden eser ve Romanesk heykelciliğinin en muhteşem örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Havari Yakup'un Yılı

Aziz Yakup'un Yılı (Galiçyaca: Ano Santo Xacobeo), İsa'nın havarilerinden Zebedi oğlu Yakup'a (Santo Xacobeo, Santiago) adanan yıllara verilen isimdir.

25 Temmuz'un (Aziz Yakup'un Günü olarak kutlanır) Hristiyanlıkta kutsal olan pazar gününe denk geldiği yıllar, Año Santo Jacobeo unvanını alırlar. Bu olay 6-5-6-11 yıllık aralıklarla gerçekleşir. Yani her yüzyılda 14 defa Aziz Yakup'un Yılı kutlanır. Bu yıllarda Katolikler dini kutlamalara katılabilirler. Katılmak için şunları yapmak gerekir:

Galiçya'da bulunan Santiago de Compostela Katedralini ziyaret ederler. İnanışa göre Zebedi oğlu Yakup'un kabri burada bulunmaktadır.

Bazı duaları ve kutsal metinleri okurlar, Santa Misa'ya katılmak tavsiye edilir.

Komünyon ve kefaret ayinlerine katılırlar. (toplamı 15 gün olmalıdır.)Bu ibadeti gerçekleştirmekte aranan fazilet, işlenilen günahlardan arınmak ve günahlardan mutlak bir pişmanlık ve acı duymaktır.

Aziz Yakup'un Yılı ilk defa Papa Calixto II tarafından 1126 yılında kutlandı. En son iki kutlama 1999 ve 2004 yıllarında yapıldı, bir sonraki ise 2010 yılında olacaktır.

Luar na Lubre

Luar na Lubre Galiçya (İspanya) kökenli etnik müzik grubu. (Galicia, España)

Kelt müziği yaparlar. (música celta, celtic music) Galiçya'nın en ünlü gruplarından biridir.

Lugo

Lugo, İspanya'nın on yedi özerk bölgesinden, ülkenin kuzeybatı köşesinde bulunan Galiçya özerk bölgesine bağlı dört eyaletten biri olan Lugo'ya bağlı 67 belediyeden biridir. Lugo belediyesinin nüfusu, 2005 yılı nüfus sayımlarına göre 92.271 kişidir.

Manuel Fraga Iribarne

Manuel Fraga Iribarne (23 Kasım 1922; Vilalba, Lugo, Galiçya, İspanya - 15 Ocak 2012; Madrid, İspanya), Galiçyalı muhafazakâr bir siyasetçi ve devlet adamı. 15 yıl boyunca Galiçya Başbakanlığı yapmıştır. İspanya'da Franco rejiminin en önemli ideologlarından biridir. Ayrıca İspanyol Halk Partisi'nin onursal başkanıdır.

Pedro Alonso

Pedro Alonso, (21 Haziran 1971, Vigo, Galiçya, İspanya), İspanyol dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu. Kraliyet Dramatik Sanat Lisesi'nden mezun oldu, ek olarak Teatro de la Danza'da eğitim gördü, burada dersler verdi.

Vikinglerin Galiçya seferleri

Vikingler'in Galiçya seferleri, Vikingler'in dokuzuncu ve onikinci yüzyıllar arasında Atlas Okyanusu üzerinden Galiçya'ya yaptıkları yağma ve fetih hareketlerini kapsar.

İspanya'nın en üst düzey idari birimleri
Özerk topluluklar
Özerk Şehirler
Bağımsız bölgeler
Üyeler
Gözlemciler

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.