Güzin Özipek

Güzin Özipek, (d. 11 Mart 1925 - ö. 12 Ağustos 2000), Türk opera, sinema ve tiyatro sanatçısı.

Ticaret lisesinin ortaokul bölümünden mezun olan sanatçı, Beyoğlu'ndaki Ses Opereti'nde 1944'te Cemal Reşit Rey ve Ekrem Reşit Rey kardeşlerin Hava Cıva operetinin İzmir turnesiyle sanat yaşamına başladı. Bir yıl sonra Yolculuk Var, Tatlı Sert, Zırdeliler, Yaman Şey, Platin Palas ve Kâtibin Karısı gibi operetlerde rol alarak, Muammer Karaca tiyatrosunda görev yaptı.

1956'ya kadar Karaca Tiyatrosu'nda kalmakla birlikte, 1952 yılında İstanbul Yıldızları filminde Muammer Karaca ile baş rolde oynayarak sinemaya da adım attı.

Evlenip Bolu'ya yerleşmesi üzerine sanat hayatına 12 yıl ara veren sanatçı, 1965'te Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu'nda Keşanlı Ali Destanı müzikali ile yeniden sahnelere döndü. 1966'da Gen-Ar Tiyatrosu'na geçen Özipek, 1971'den sonra bir süre de Haldun Dormen ile çalıştı.

Bu arada asıl mesleği mühendislik olan eşi Aydın Tezel'i de sanat yaşamına çeken Güzin Özipek, eşiyle birlikte 1969-1974 yılları arasında yedi film ve birçok fotoroman çevirdi. Son dönemde Bizimkiler dizisinde "Babaanne Leyla Hanım" rolünde 12 yıl oynayan sanatçı, 56 yılını sahnelere verdikten sonra 75 yaşında rahatsızlanarak öldü.

Güzin Özipek
Güzin Özipek.jpg&filetimestamp=20070727221839&
Doğum 11 Mart 1925
İstanbul, Türkiye
Ölüm 12 Ağustos 2000 (75 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Meslek Opera, tiyatro ve sinema sanatçısı
Etkin yıllar 1944-2000

Filmografi

Dış bağlantılar

11 Mart

11 Mart, Miladi takvime göre yılın 70. (artık yıllarda 71.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 295 gün vardır.

12 Ağustos

12 Ağustos, Miladi takvime göre yılın 224. (artık yıllarda 225.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 141 gün vardır.

1989 yapımı Türk filmleri

1989 yılı içinde toplam 109 adet film çekimi yapılmıştır.

30. Altın Portakal Film Festivali

30. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 17 - 20 Ekim 1993 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen film festivalidir.

Aaahh Belinda

Aaahh Belinda, Atıf Yılmaz'ın yönettiği ve başrolünde Müjde Ar'ın oynadığı 1986 yapımı Türk filmi. Filmin senaryosu Barış Pirhasan'a aittir.

Abbase Sultan

Abbase Sultan Turgut Demirağ'ın yönettiği 1968 yılında çekilmiş Türk filmidir. Fimin başrol oyuncusu Türkân Şoray'dır.

Ben Bir Sokak Kadınıyım

Ben Bir Sokak Kadınıyım, Ertem Eğilmez'in yönettiği 1966 yapımı bir Türk filmi.

Bir Teselli Ver (film)

Bir Teselli Ver, Ömer Lütfi Akad'ın 1971'de çektiği 35mm sinema filmidir. Filmin başrol oyuncusu Orhan Gencebay'dır. Akad bu filminde gecekondulaşmaya değinmiştir.

Film'de kullanılan müzikler Gencebay tarafından İstanbul plağa okunmuştur. Orhan Gencebay'ın ilk filmidir ve hiçbir oyunculuk tecrübesi olmadan sahne almıştır. Gencebay'ın seslendirmesini Toron Karacoğlu yapmıştır.

Davacı (film)

Davacı, Kemal Sunal'ın 1986 yapımı bir filmidir. Bursa'nın Yenişehir ilçesinde çekilmiştir. Filmde, bir köyde yaşayan iki komşunun aralarındaki dava ve süregeçen 7 yıl anlatılmaktadır. Yargı düzenine bir eleştiridir. Bir bakıma adalet kapısına gidip adalet ararken bir daha düşünmenize neden oluyor.

Filmin yönetmenliğini Zeki Ökten yapmış, senaryosunu Umur Bugay yazmıştır. İlk gösterim Ocak 1987'de yapılmıştır.

Fotoğraflar

Fotoğraflar, Türkçe bir film.

Gramofon Avrat

Gramofon Avrat, Sabahattin Ali'nin aynı isimli hikâyesinden esinlenilerek senaryolaştırılmış 1987 yapımıYusuf Kurçenli filmi.

Hasret (film)

Hasret, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'ın yaptığı 1974 yılı yapımlı sinema filmidir. Filmde bir gazino assolistine aşık olan bir kemancının (Engin Çağlar) ve zengin bir iş adamının hikâyesi anlatılmaktadır.

Kalbimin Efendisi

Kalbimin Efendisi, Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini üstlendiği 1970 yapımı Türk filmidir. Başrollerinde Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit'in yer aldığı filmde, bir iftira sonucu eşi tarafından terk edilen ve çocuğundan uzak kalan bir genç kadının öyküsü konu edilmektedir.

7. Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi yönetmen, senaryo (Sadık Şendil) ve yardımcı kadın oyuncu (Lale Belkıs) ödüllerini kazandı.

Namus Düşmanı

Namus Düşmanı, 1986 tarihli Zeki Alasya-Metin Akpınar filmi.

Raziye (film)

Raziye, Melih Cevdet Anday'ın aynı isimli romanından uyarlanmış 1990 yapımı Türk filmi.

Yakışıklı

Yakışıklı, başrollerini Kemal Sunal ve Ayşegül Uygurer'in paylaştığı 1987 yapımı Türk Filmidir.

Yaprak Dökümü (film, 1967)

Yaprak Dökümü, yönetmenliğini Memduh Ün'ün yaptığı 1967 yapımı Türk filmi. Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü adlı eserinden uyarlanan filmin başrollerini Güzin Özipek, Semiramis Pekkan, Cüneyt Gökçer, Fatma Girik, Ediz Hun ve Nurhan Nur paylaşmıştır.

Yazlıkçılar

Yazlıkçılar, 1993-1998 yılları arasında, önce TRT 1'de, 1994 yılından itibaren de Star TV'de yaz aylarında yayınlanmış tv dizisi. Oyuncu kadrosunun ağırlıklı kesimi Bizimkiler dizisinin oyuncularından oluşan dizin çekimleri önce Tekirdağ'a bağlı Kumbağ'da, daha sonra Burhaniye'ye bağlı Ören'de yapıldı. Bugay Yapım'ın gerçekleştirdiği Yazlıkçılar'ın yönetmenliğini Yalçın Yelence üstlenmiş, müziklerini Arif Erkin bestelemiştir.

İzin (film)

İzin, senaryosunu Yılmaz Güney'in, yönetmenliğini ise Temel Gürsu'nun yaptığı 1975 yapımı Türk filmidir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.