Güney Morava

Güney Morava (Sırpça ve Makedonca: Јужна Морава, Južna Morava; ArnavutçaLumi Morava; BulgarcaБългарска Морава Bılgarska Morava[1][2]), Büyük Morava Nehri'nin kollarından biri olan nehirdir. Nehir 295 km uzunluğunda olup Makedonya'dan başlayarak Orta Sırbistan'da Batı Morava ile birleşerek Büyük Morava Nehri'ni oluşturmaktadır.

Güney Morava
Moravac'ta Güney Morava
Moravac'ta Güney Morava
Kaynak Karadağ
Ağız Büyük Morava
Havza ülkeleri Makedonya
Kosova
Sırbistan
Bulgaristan
Uzunluk 295 km

Kaynakça

  1. ^ Български хроники: история на нашия народ от 2137 пр. Хр. до 1453 сл. Хр. Стефан Цанев, TRUD Publishers, 2008, ISBN 9545288612, str. 346.
  2. ^ Bŭlgaria 20-ti vek: almanakh, Filip Panaĭotov, TRUD Publishers, 1999, ISBN 9545281464, p. 1013.

Koordinatlar: 43°41′57″K 21°24′18″D / 43.69917°K 21.405°D

Büyük Morava

Büyük Morava (Sırpça: Велика Морава / Velika Morava), Sırbistan'daki en büyük akarsu sistemi olan Morava nehir grubunun son bölümüdür. Orta Sırbistan'daki Stalać kasabası yakınlarında, Batı ile Güney Morava'nın birleştiği noktadan başlar. Buradan itibaren 185 km katederek, Semendire'nin kuzeydoğusunda Tuna'ya katılır.

Dejanović Hanedanı

Dejanović ya da Dragaš Hanedanı (Sırp Kiril Alfabesi: Дејановић, Драгаш) orta çağda yaşamış, Stefan Dušan (1331-1355), V. Stefan Uroš (1355-1371) ve 1371 yılında yapılan Çirmen Muharebesi sonrası girilen çöküş döneminde Sırp İmparatorluğu'na hizmet etmiş soylu bir Sırp hanedanıdır. Çirmen Muharebesi sonrası Osmanlı Devleti ile vasallık ilişkisinde bulunmuştur. Hanedan dönemin en önemli aileleri arasında sayılır ve bir zamanlar kabaca bugünkü Sırbistan, Bulgaristan ve Makedonya'nın topraklarının birleştiği bölgede hakimiyet kurmuştur. Son iki Bizans İmparatoru anne tarafından bu hanedana mensuptur.

Ataları sebastokrator Dejan, imparator Stefan Dušan'ın hizmetinde olan bir soylu ve Teodora-Evdokija ile yaptığı evliliği münasebetiyle Dušan'ın kayınbiraderiydi. Dejan, Dušan döneminde Kumanova ve Preševo'nun kontrolünü elinde bulunduruyordu. Zayıf Uroš döneminde, güçlü despot Jovan Oliver'in ölmesi üzerine yukarı Struma ve Köstendil bölgelerinin kontrolünü sağlamak üzere despot olarak görevlendirilmiştir. Dejan'ın ölümünün ardından, çocukları Jovan ve Konstantin'e bıraktığı Kumanova ve Preševo dışındaki çoğu bölge Vlatko Paskačić'e verildi. Ortaklaşa hükümdarlık süren Dragaš kardeşler, Zayıf Uroš'un ölümünün ardından imparatorluğun çöküş döneminde bölgelerinin genişliğini başlıca güney toprakları olmak üzere iki katına çıkarmayı başardılar. Bu bölgeler bugün Vranje ve Preševo'dan, Radomir, İştip, Radoviş ve Ustrumca'ya kadar uzanır. Yıkıcı Çirmen Muharebesi'nden iki yıl sonra, 1373 yılında Dragaš kardeşler Osmanlı devletinin vasalı olmuşlardır. 1377 yılında Jovan Dragaš öldükten sonra, Konstantin Dragaš Osmanlı önderliğinde vasallık yapmayı sürdürmüştür.Konstantin Dragaš ve onun batıdaki bölgesel komşusu olan bir başka Sırp vasal Marko Mrnjavčević 1395 yılında, I. Bayezid önderliğinde, Eflaklılara karşı yapılan Rovine Muharebesi'nde Osmanlı safında savaşırken ölmüşlerdir.

Dejanović Hanedanı bölgelerinde birçok kilise ve manastır inşa ettirmiştir. Bunlardan bazıları Dejan tarafından yaptırılan Zemen Manastırı ve Arhiljevica Kilisesi, Konstantin Dragaš tarafından yaptırılan Poganovo ve Osogovo Manastırı olarak sayılabilir.

Konstantin Dragaš'ın kızı Helena Bizans İmparatoru II. Manuil (hükümdarlık yılları 1391-1425) ile evlenmiştir. Bu evlilikten son Bizans İmparatorları VIII. İoannis (hükümdarlık yılları 1425-1448) ve XI. Konstantinos (hükümdarlık yılları 1449-1453) dünyaya gelmiştir. İstanbul'un Fethi sırasında 1453 yılında hayatını kaybeden XI. Konstantinos annesinin soyadı olan Dragáses (Δραγάσης) ile de biliniyordu.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.