Ferrari

Koordinatlar: 44°31′57″K 10°51′51″D / 44.532447°N 10.864137°E

Ferrari S.p.A.
Ferrarilogo.png&filetimestamp=20060217232157&
Tip Anonim Şirket
Kuruluş 13 Eylül 1939
Kurucu Enzo Ferrari
Şehir Maranello
Ülke İtalya
Önemli kişiler Sergio Marchione (Başkan)
Piero Ferrari (Başkan Yardımcısı)
Amedeo Felisa (Genel Müdür)
Giancarlo Coppa (Finansman Müdürü)
Alan Otomotiv
Ürün Spor arabalar
Gelir artış 1,921 milyon (2008)[1]
Sahibi Fiat S.p.A.
Çalışan sayısı 2.926 (2007)[2]
Ana sayfa Ferrariworld.com

Ferrari S.p.A., merkezi ve kuruluş yeri İtalya'nın Modena şehrinin yakınındaki Maranello'da olan İtalyan bir lüks spor otomobili üreticisidir. 1929'da Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1947'te pist dışına da yasal olarak uygun otomobil üretimine başlamıştır.

Ferrari'nin hikâyesi, Enzo Ferrari'nin yaşam hikâyesi olarak kabul edilir. Ferrari üzerine yayınlanan hemen hemen tüm belgeseller ve tanıtımlarda Enzo Ferrari'nin yaşam hikâyesi anlatılır.

Tarihçe

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari, Modena şehrinde 1898 yılında dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı'nda babasını ve kardeşlerini kaybettikten sonra 1916 yılında, henüz 18 yaşındayken yalnız kaldı. Yarışçılık kariyeri de bu dönemlerde başladı.

1920 yılında Alfa Romeo'nun yarış pilotlarından biri oldu, ismi de bu dönemde bir efsane misali kulaktan kulağa yayıldı. Onun da öncülüğünde Alfa Romeo araba yarışçılığının bir numaralı ismi oldu. Enzo Ferrari'nin hız tutkusu ve daha önce hiç kimsenin ulaşamadığı hızlarda virajları dönebilme kabiliyetinin yanı sıra arabasının ergonomisinden motor aksamına her şeyiyle ilgilenmesi, onu araba yarışları tarihinin ölümsüzleri arasına soktu.

1929 yılında Scuderia Ferrari'yi Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurdu. 1932'ye kadar yarışmaya devam etti; ancak oğlu Dino Ferrari'nin doğumuyla yarışlardan ayrılarak, otomobil fabrikasının işlerine geçti. Bu dönemde araba motorlarının güçsüzlüğü ve hafif spor arabaların gelişmesi üzerine çalışmalara başladı.

Kontrolündeki yarış takımı katıldığı tüm yarışları kazandı, sadece 1935'te Mercedes'e geçildi. 1935'te Mercedes'in bu yarışı kazanmasında Castrol'un deterjan bazlı motor temizleyicisi büyük rol oynadı. Bu motor temizleyicisi, Mercedes'in motorunu Alfa Romeo'dan daha üstün performanslı ve istikrarlı kılmıştı. Ertesi yıl Castrol ürünlerini Alfa Romeo da kullanmaya başladı; günümüzde de hâlâ Castrol motor bakımı ürünleri sunmaktadır.

Enzo Ferrari'nin yarış otomobillerini yaratma becerisi onu Alfa Romeo'nun sportif direktörü yaptı. Ancak Enzo Ferrari'nin detaylarına bakmadan imzaladığı direktörlük kontratında, ayrılması durumunda 4 yıl başka bir yarış takımında çalışamayacağı ve tasarım yapmasının yasak olduğu kuralı vardı. Böylece kendi yarattığı, o güne kadar eşi benzeri görülmemiş otomobil ergonomisini geliştirmesine de izin verilmedi.

Direktörlükten ayrılmasıyla Auto-Avio Costruzioni'yi kurdu. Bu şirket bazı yarış takımlarına parçalar satıyordu. Doğduğu şehir Modena'da küçük bir araba üretimi atolyesi kurdu ve burada sadece kendinin kullanması için bir araba yapmaya çalıştı. Ancak II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtalya zor günler geçirmekteydi. Modena'nın bombalanmasıyla, tasarımına yeni başladığı arabayı da bitiremeden Maranello'ya taşınmak zorunda kaldı. Yıllar sonra Ferrari Modena 360, Enzo Ferrari'nin kütüphanesinde kalan basit bir ön tasarımı baz alarak Pininfarina tarafından yapılacaktır.

Ferrari'nin kuruluşu ve maddi sorunlar

Maranello'ya kaçışı sonrasında, burada tekrar bir atolye kuran Enzo Ferrari, 1946'da dünya otomotiv tarihin en çok "düşlere giren" ismi Ferrari'yi kurdu.

Ferrari 1951 yılında İngiltere Grand Prix'sinin yanı sıra Le Mans'da da 14 zafer kazandı. 1960 ve 1965 yılları arasında 6 yıl üst üste Le Mans'ı kazanması da Ferrari'yi otomobil yarışçılığının en büyük ismi yaptı. Ancak gelişen dünya ekonomisi sürecinde profesyonelce işleyen şirketlerin hızına erişemedi.

Maddi olarak büyük sorunlar yaşayan Ferrari'nin yaşadığı bu sorun halen günümüzde profesyonelce işlemeyen şirketlerin hazin sonunu simgelemektedir. Genelgeçer bir görüş olarak, profesyonel bir şirketin bir bankadan borç almaya çalışması gerekirken Enzo Ferrari şirketi ayakta tutabilmek için İtalyan Mafyası'ndan borç aldı.

Dino Ferrari'nin ölümü

İtalyan Mafyası'na borcunu geri ödeyemeyen Enzo Ferrari'nin oğlu Dino Ferrari, yaygın kanıya göre (filmlerde ve belgesellerde anlatıldığı üzere) İtalyan Mafyası tarafından zehirlenerek öldürüldü. Bu konudaki bir başka görüşe göre, mahkeme tutanakları "kas gelişememezliği" hastalığından öldüğünü yazar. O dönemde İtalyan medyası bunu Dino Ferrari'nin uyuşturucu kullanmasıyla da ilgili olduğunu sunmuştur; ancak Dino Ferrari'nin 24 yaşında vefat etmesine rağmen arabalar üzerine müthiş bir bilgisi olması, Formula 2 arabaları için V6 motorunu daha 23 yaşındayken düşünüp, Vittorio Jano'ya da ertesi yıl ölmeden önce teknik düşüncelerini iletmiş olması onun son günlerinde bile oldukça zinde olduğunu gösterir.

1956'da Enzo Ferrari hukuksal anlamda bu olayın üzerine fazla gidemedi, zira bu dönemde gerek İtalya, gerek Amerika'daki illegal yaşam ve mahkemeler; Sicilya'daki aileler tarafından yönetilmekteydi.

Oğlunun ölümü üzerine Enzo Ferrari, "Ferrari Dino" serisini yarattı. Ancak bu arabaya Ferrari logosu konulmasına şiddetle karşı çıktı. Bu nedenlede araca "Dino" yazan bir logo konuldu. Bu tasarım Ford'un yarattığı en hızlı ve yarışlardaki en başarılı arabası Ford GT40'a da ilham kaynağı olacaktı.

Ferrari'nin Fiat'a satılması

Ford Ferrari'yi satın almak üzere 1963'te 18 milyon dolarlık bir teklif sundu. Enzo Ferrari hemen hemen her konuda anlaştı, ancak Ford'un yarış takımını kontrol etme isteği Enzo Ferrari tarafından reddedildi ve anlaşma bozuldu. Bu da Ford'un o dönemde yarışlara girmesine sebep oldu. 1969'da oldukça güç durumda kalan Enzo Ferrari şirketin hisselerin yarısını Fiat'a vererek, yönetimden bir adım geri çekildi. Fiat daha sonraki süreçte de hisse alımına devam ederek günümüzde şirketin %90'ının sahibi olmuştur.

Ford'un Ferrari tarafından hazırlıkları yapılmış, birçok masrafa girilmiş projesinin iptal olması ardından; Ford "Ferrari" projesine "Ford GT40" ismi altında devam etti. İki yıl deneme sonrasında, Ferrari'yi yarışlarda geçmesi de Amerikan otomobil yarışçılığının en büyük günlerinden biri olarak kabul edilir. Fiat ayrıca Alfa Romeo, Maserati gibi otomobil markalarına da sahiptir.

Pininfarina'nın Ferrari'yle buluşması ve Enzo Ferrari'nin ölümü

Ferrari-TESTAROSSA-01
Ferrari Testarossa

1969, Ferrari'nin tarihindeki en önemli yıllardan biridir. Bu yıl Enzo Ferrari tasarımcı dostu Battista Farina'nın oğlu Sergio Pininfarina'ya, çizdiği muhteşem çizgiler doğrultusunda şans tanıdı. Prototip olarak sunulan 1969 Ferrari 512s, 1967 Ferrari 206 Dino'nin daha ince ve modern çizgilerle yaratılmış halidir. Üretime geçen 1971 Ferrari BB ile Ferrari dünya otomobil dünyası arenasına tekrar girdi.

1984 yılı, Pininfarina'nın otomotiv dünyasını yeni bir çağa başlatmasına şahit oldu. Tüm zamanların en güzel tasarımlarından biri olarak gösterilen Ferrari Testarossa satışa sunulur sunulmaz yüksek fiyatına rağmen lüks otomobillerde satış rekorları kırdı. Testarossa, halen günümüz spor arabalarının çizgilerini örnek aldığı efsanevi bir otomobil haline dönüştü.

1988'de Enzo Ferrari, Ferrari'nin 40. yılı için üretilen F40'ın sunulmasından bir yıl sonra vefat etti. Enzo Ferrari en çok beğendiği Ferrari'nin F40 olduğunu söylemiştir.

Ferrari F40'ın ilk sahibi, dünya tarihinin en büyük futbolcularından biri olarak gösterilen Diego Maradona'dır. AC Milan başkanı Silvio Berlusconi, Napoli'nin Maradona ile Serie A şampiyonu olması ve 1987'de Coppa Italia'yı alması üzerine Maradona'ya transfer teklifinde bulundu. Napoli başkanı Corrado Ferlaino da, Maradona'yı Napoli'de tutabilmek için ona Ferrari tarafından üretilen tek siyah renk F40'ı hediye etti. Maradona da hâlâ günümüzde kararını Ferrari yüzünden verdiğini söylemektedir.

Enzo Ferrari'nin 1988'de 90 yaşında ölümünün ardından eski sportif direktör Luca Cordero di Montezemolo başkan olur.

1990'lı yıllarda Ferrari

Ferrari Engine older V12
Ferrari V12 motoru

1992 Ferrari 456 GT , 1994 F355 ve 1996 550 Maranello takibi senelerde sunan Ferrari; Dünya'nın dört bir yanında en güzel lüks spor araba olarak tanınmasını sağladı. Ferrari, kuruluşunun 50. yılında F50 modelini limitli sayıda üreterek dünyaya sundu.

1979' dan sonra Formula 1 pilotlar şampiyonluğunu ve 1984'ten sonra da takımlar şampiyonluğunu kazanamayan Scuderia Ferrari yarış takımı, 1990 yılında McLaren'den ayrılan Alain Prost ile anlaştı. 1990 yılının son yarışı Suzuka Büyük Ödülü'nde Ayrton Senna'nın Alain Prost'a kasıtlı çarpması sonucu şampiyonluğu kaçırdı. 1991 ve sonrasında yeteri kadar mücadeleci bir Formula 1 aracı üretemeyen Ferrari, birkaç yıl daha şampiyonluk mücadelesine giremedi.

1993 yılında takımın yönetimine Jean Todt'un getirilmesi ile yeniden yapılanmaya giden Scuderia Ferrari, 1995 yılının sonunda 1994 ve 1995 yıllarının dünya şampiyonu Michael Schumacher ile anlaştı. 1996' da kötü bir sezon geçiren takım, 1997 ve 1998 yıllarında şampiyonluk için tekrar güçlü bir aday olmasına rağmen yine son yarışlarda şampiyonluğu kaçırdı. Ferrari, 1999 İngiltere Büyük Ödülü'nde 1. pilot Michael Schumacher'in kaza yaparak ayağını kırması sonucu yarışlardan uzak kalmasına rağmen, Eddie Irvine ile şampiyonluk mücadelesine devam etti. Ferrari, pilotlar şampiyonluğunun yine son yarışta kaybetmesine rağmen, 1984 yılından beri kazanamadığı "Formula 1 Takımlar Şampiyonu" unvanını kazanmayı başardı.

2000'li yıllarda Ferrari

Michael Schumacher-I'm the man (cropped)
Michael Schumacher 2005 ABD Grand Prix öncesi basın toplantısında

2000 yılında Mika Hakkinen ve McLaren'e karşı Michael Schumacher ile kazanılan pilotlar şampiyonluğu, 21 yıl sonra kazanılmış ilk "Formula 1 Pilotlar Şampiyonluğu" unvanı olmasının yanında 5 yıl sürecek bir başarının da başlangıcı oldu.

2001'de McLaren ve BMW Williams'ın ortak olduğu şampiyonluk yarışını önde tamamlayan Ferrari, 2002'de radikal özelliklere sahip F2002 adlı araç ile büyük bir üstünlük sağlayarak şampiyonluğu sezonun bitiminden çok önce elde etmeyi başardı. 2002 yılının sonunda Ferrari'nin bu üstünlüğü nedeniyle Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Formula 1' de masrafları azaltarak diğer takımların rekabet gücünü arttırmak amacıyla bazı kural değişikliklerine gitti.

2003'te yeni kurallardan etkilenmesine rağmen tekrar hem takımlar hem de pilotlar şampiyonluğunu kazanmayı başardı.

2004'te F2004 ile 18 yarışın 15'ini kazanarak 2002'deki üstünlüğünü daha da ileri taşıyan Ferrari'nin 2004'ü de domine etmesinin üzerine FIA daha radikal kural değişikliklerine gitti. 2005'te aleyhine değiştirilen kurallara ayak uyduramayan Ferrari, araç ile lastik arasında yaşanan uyumsuzluk ve kural değişikliklerinin amacına ulaşması sonucunda şampiyonayı ancak 3. olarak tamamlayabildi.

2006 yılında yapılan yeni kural değişiklikleri ve 3 litre V10 motordan 2.4 litre V8 motora geçişle birlikte yeniden bir toparlanma dönemine giren Ferrari, şampiyonluk mücadelesine tekrar ortak oldu. Monte Carlo Grand Prix'sinin de şampiyon pilot Michael Schumacher'in diğerlerini engellemek adına aracını yolda bıraktığı gibi bir suçlama yüzünden ve ardından yaptığı motor değişikliği ile garajdan; diğer pilot Felipe Massa'nın da sıralama turlarında yaptıgı kazadan dolayı son sıradan başlaması ile tarihindeki en kötu sıralama ile başlamalarına rağmen Michael Schumacher muhteşem bir sürüş ile böyle zor bir pistte 5.'liği elde ederek şampiyon ruhunu ve tecrübesini ortaya koydu.

F2004, birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 aracı olarak kabul edilir. Michael Schumacher de bu dönemde elde ettiği başarılarla üst üste rekorlar kırarak tüm zamanların en başarılı Formula 1 pilotu olmuştur.

2004 yılı itibarı ile, Fiat Ferrari'nin %56'sına, Mediobanca %15'ine, Commerzbank %10'una, Lehman Kardeşler %7'sine ve Ferrari'nin oğlu Piero Ferrari %10'una sahipti.

Ferrari'nin 60. yıl için tasarladığı F60 modeli "Enzo Ferrari" ismiyle satışa sunuldu.

2007 yılında McLaren Takımı'nın GP2 pilotu Lewis Hamilton'u ve Renault'tan Fernando Alonso'yu transfer etmesi ve Ferrari'nin Michael Schumacher'in emekli olmasıyla boşalan koltuğa McLaren Mercedes'ten Kimi Raikkonen'i oturtmasıyla pistin tablosu hayli değişti. İlk yarış olan Avustralya Grand Prix'ini Kimi Raikkonen kazandı fakat daha sonraki yarışlarda bu yeni transfer beklenen başarıyı istenen seviyede gösteremedi.

Takım arkadaşı Felipe Massa ise kararlı ve yarışı sonuna kadar kovalayan bir tablo çiziyordu.Fakat ilerleyen yarışlarda Raikkonen şampiyonluk mücadelesine yeniden ortak oldu.McLaren Mercedes takımının yeni transferlerinin ve otomobillerinin performansı ise Ferrari'de az da olsa ümit kırmaya devam ediyordu.Özellikle yeni transfer çaylak Lewis Hamilton her yarışta adeta çaylak olduğunu unutturuyordu. Fakat sezon içinde Ferrari'nin teknik şefi Nigel Stepney'in Ferrari'nin otomobili hakkındaki yaklaşık 800 sayfalık teknik bilgiyi rakip takım McLaren'e sızdırdığı ortaya çıkınca Nigel Stepney takımdan uzaklaştırıldı ve FIA'ya başvurulup McLaren'e dava açıldı. Dava sonucunda Mclaren Mercedes'in takım patronu Ron Dennis bilgilerin kullanılmadığını söylese de takım 100 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı ve 2007 sezonu içinde almış olduğu tüm takım puanları silindi.McLaren şampiyona sonuna kadar otomobilinde hiçbir değişiklik yapmadan yarıştı.2007 sezonun son iki yarışını Ferrari pilotu Kimi Raikkonen kazanarak Pilotlar Şampiyonası'nda birinci oldu.Takım arkadaşı Felipe Massa ise sezonu üçüncülükle kapattı.2007 sezonu bitmesine rağmen olaylar bir türlü durulmadı.McLaren Mercedes sezonunun son yarışı olan Brezilya Grand Prix'inde benzin deposu ısısı ve benzin miktarını gerekçe göstererek Ferrari'nin kazanmasına itiraz etti fakat mahkeme reddetti ve Raikkonen'in birinciliği tescillendi. Biten yarışlar ve bitmeyen olaylar. Formula 1 2007 sezonu skandalların patlak verdiği bir yıl olarak tarihe geçti.

Ferrari satış prensipleri

Scuderia Ferrari, yakaladığı trendi kullanmasını iyi bilerek talep gördüğü dönemlerde kısıtlı araç üreterek araçlara olan rağbeti artırma yoluna gitmiştir. Bu sayede herkes araca sahip olamıyor ancak bir sonraki modele talep artıyordu. Bu sayede fiyat politikası yükselme eğilimi gösterir oluyordu. Bu teknik genel olarak bütün az üretim yapan otomotiv şirketleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak Ferrari'nin buna ek olarak yaptığı diğer bir husus ise, araçlarını ikinci ele düştüğü zaman aracı kurumlar vasıtasıyla değerinin üstünde fiyatlara toplamasıdır. Bu yolla Ferrari marka araçlar değer kaybetmeyen araçlar olarak anılmaya başlanmıştır. Doğal olarak bu da marka imajı için her üreticinin arayıp da bulamadığı bir katkı demektir. Bu sayede değerine değer katan marka halen avrupa da ve tüm dünyada elindeki araçları satmak isteyen tüm Ferrari kullanıcılarından aracı alarak bu marka otomobillerin ikinci elde piyasanın serbest ellerine düşmesini engellemektedir. Bu yüzden avrupa kaynaklı oto ikinci el sitelerinde eski model veya düşük fiyatlı Ferrari modeline rastlamak zordur, zira bütün satılan araçlarını Ferrari titiz bir çalışma ile her zaman takip altında tutar.

Modelleri

Spor arabaları

Ferrari'nin ilk modelleri sadece spor amaçlı idi, günümüzdeki lüks spor arabası halinde değildi.

 • 1948-1950 166
 • 1951 195 Coupe
 • 1951-1952 212 Coupe/Cabriolet
 • 1952 340 MM Berlinetta/Spider

Orta motorlu V6/V8

Ferrari Dino, ortadan motorlu ilk Ferrari idi. Bu tarz, 1980lerde ve 1990lardaki hemen hemen tüm Ferrari'lerde görünmektedir.

Ferrari F430 TMS
Ferrari F430 TMS

2 kişilik

Ferrari'nin ürettiği 2 kişilik arabaları, satılan arabalarının büyük çoğunluğunu temsil eder.

Orta motorlu 2+2

Ön motorlu 2+2

Orta Motorlu (12 Silindir)

 • 1971-1984 512 Berlinetta Boxer
  • 1971 365 GT4 BB
  • 1976 512BB
  • 1981 512iBB
 • 1984-1996 Testarossa

Süperarabalar

Güncel

 • 360 GTC
 • 360 Challenge
 • 575 GTC
 • FXX
 • Ferrari FXX K (2015)

Eski

 • 1947 125 Sport
 • 1948 166
 • 1949 125 F1
 • 1951 340 America
 • 1952 250MM
 • 1953 340 MM
 • 1953 375 MM
 • 1954 750 Monza
 • 1954 250 Monza
 • 1956 250 Testa Rossa
 • 1960 250 TR60/61
 • 1962 GTO
  • 1965 330 P2
  • 1966 330 P3
  • 1967 330 P4
  • 1967 412 P
 • 1969 312 P
 • 1969 512 S and 512 M
 • 1971 312 PB
 • 1994 333 SP
 • 1996 F50 GT

Kaynakça

 1. ^ italiaspeed.com/2009/cars/industry. "22.01.2009 Fiat Group Q4 and Full Year Financial Report". 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2009-01-22.
 2. ^ fiatgroup.com (2007). "Annual Report 2007" (PDF). 15 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2008-04-08.

Dış bağlantılar

2007 Formula 1 sezonu

2007 Formula 1 sezonu, 61. FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonu. 18 Mart'ta başlayan ve 18 etaptan sonra 21 Ekim'de biten şampiyonayı, Ferrari takımından Kimi Räikkönen kazanmıştır.

2008 Formula 1 sezonu

2008 Formula Bir Sezonu, 62. FIA Formula Bir Dünya Şampiyonası sezonu. 16 Mart 2008 tarihinde başlayıp, 2 Kasım 2008 tarihinde sonlamış olan sezonda, 18 yarış düzenlenmiştir. 2008 sezonunda ABD'de herhangi bir GP düzenlenmemiş, bununla birlikte ilk kez gece yarışı olan Singapur GP'si yapılmıştır. 2007 sezonuna kadar Avrupa GP'si için kullanılan Nürburgring Pisti yerine 2008 sezonunda Avrupa GP'si Valencia Street Circuit isimli pistte gerçekleştirmiştir.

2016 Formula 1 sezonu

2016 Formula 1 sezonu, motor sporlarının yönetici organizasyonu Uluslararası Motorsporları Federasyonu tarafından en üst seviye açık tekerlekli tek koltuklu yarış serisi olarak tanınan Formula 1 Dünya Şampiyonasının 70. sezonu. 2016 Formula 1 sezonuna bu yıl şampiyonaya katılacağı açıklanan Haas F1 Takımı takımıyla beraber 11 takım, toplamda 22 pilot ile gerçekleşti. 20 Mart 2016'da Avustralya'da başlayan sezon, 21. ve son yarış olan Abu Dabi Grand Prix'i ile 27 Kasım'da sona erdi. Mercedes ve Lewis Hamilton sezona üst üste 3. toplamda 3. kez Formula 1 Dünya Markalar Şampiyonu ve Formula 1 Dünya Sürücüler Şampiyonu olarak başladı.

2017 Avustralya Grand Prix

2017 Avustralya Grand Prix (resmi adıyla 2017 Formula 1 Rolex Avustralya Grand Prix) 26 Mart 2017 tarihinde Melbourne'deki Melbourne Grand Prix Pisti'nde yapılan Formula 1 yarışı. Mücadele 1928'deki 100 Mil Yol Yarışı ile başlayan Avustralya Grand Prix tarihindeki 81. yarışı oldu. Yarışı Ferrari takımı sürücüsü Sebastian Vettel kazandı. Vettel bu zafer 2011'den sonra ikinci kez yarışı kazanmış oldu. Yarışmada ikinciliği sıralama turlarında pol pozisyonunu kazanan Mercedes'ten Lewis Hamilton, üçüncülüğü ise yine Mercedes'ten Valtteri Bottas aldı.

2018 Formula 1 sezonu

2018 Formula 1 sezonu, motor sporlarının yönetici organizasyonu Uluslararası Motorsporları Federasyonu tarafından en üst seviye açık tekerlekli tek koltuklu yarış serisi olarak tanınan Formula 1 Dünya Şampiyonasının 68. sezonu.

2018 Formula 1 sezonuna bu yıl 10 takım, toplamda 20 pilot ile gerçekleşmektedir. 26 Mart 2018'de Avustralya'da başlayan sezon, 20. ve son yarış olan Abu Dhabi Grand Prix'i ile 26 Kasım'da sona erecektir. Mercedes sezona üst üste 4. kez Formula 1 Dünya Markalar Şampiyonu olarak başlayacaklar. 2016 Formula 1 pilotlar şampiyonu Nico Rosberg ise 6 Aralık 2016 tarihinde emekli olduğunu ve artık yarışmacağını açıkladı.

Belçika Grand Prix

Belçika Grand Prix (Fransızca: Grand Prix de Belgique, Almanca: Großer Preis von Belgien, Felemenkçe: Grote Prijs van België), her yıl düzenlenen bir Formula Bir Dünya Şampiyonası'nın bir ayağı olan otomobil yarışıdır. Circuit de Spa-Francorchamps pistinde organize edilmektedir.

İlk Belçika Grand Prix'i 28 Haziran 1925'te Circuit de Spa-Francorchamps pistinde koşulmuştur. İlk yarışı İtalya temsilcisi Antonio Ascari kazanmıştır.

Yarışı tarihte en çok kazananan Almanya temsilcisi Michael Schumacher olmuştur. 2017 yılında Birleşik Krallık temsilcisi Lewis Hamilton Belçika Grand Prix'ni birincilikle bitirmiştir.

Felipe Massa

Felipe Massa (d. 25 Nisan 1981) İngiliz Williams takımı adına yarışan Brezilyalı F1 pilotudur. 1.66 m boyunda ve 59 kg ağırlığında olan Massa, yarış pilotluğuna karting yarışlarıyla başladı. 1999 yılında Formula Chevrolet Şampiyonası'nda 5. oldu ve ertesi yıl da Formula Renault Şampiyonası'nı kazandı. 2001 yılında ise Avrupa F3000 Şampiyonası'nı kazandı. Aynı yıl Sauber takımı ile Mugello'daki test sürüşlerine katıldı. 2002 yılında ise Sauber takımının F1 pilotluğunu yaparak F1'e başladı. O sezonki en iyi derecesi beşincilikti. 2003 yılını Ferrari'nin test pilotu olarak geçirdi. 2004 ve 2005 yıllarında da Sauber takımının F1 pilotluğunu yaptı. 2004'teki en iyi derecesi dördüncülük,2005'teki en iyi derecesi ise onüçüncülüktü. 2006 yılında İtalyan Ferrari takımına transfer oldu. Kariyerindeki ilk birinciliğini 27 Ağustos 2006 tarihinde yapılan Türkiye Grand Prix'inde elde etti. İstanbul Park'ta yapılan bu yarışı Massa, pole pozisyonu almasının da avantajıyla büyük bir rahatlıkla kazandı.26 Ağustos 2007 tarihinde İstanbul Grand Prix'ini de birincilikle tamamlayarak İstanbul'da double yaptı. 11 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul Grand Prix' ini de birincilikle tamamlayarak İstanbul' da hattrick yaptı.

2008 Türkiye Grand Prix'i sonrası vediği bir demeçte artık Türkiye pasaportu almayı düşündüğünü belirtmiştir.

2001:Sauber'in test pilotluğunu yaptı.

2002:2002 yılında Sauber'koltuğuna geçti.Sezonu fazla iyi geçmedi.

2003:Ferrari'nin test pilotluğunu üstlendi.

2004:Yeniden Sauber'in koltuğuna geçti.En iyi derecesi 4.'lük olan Massa'nın sezonu bu sefer iyi geçti.

2005:Sauber'de BAR'dan gelen Jasques Villeneuve'nin takım arkadaşlığını yaptı.Bu sezonu da 2004 gibi iyi geçti.

2006 ve Ferrari:BMW'nin Sauber'le birleşmesinden dolayı Massa, Ferrari'ye geçti.Geçenyıla oranla daha iyi bir sezon geçiren Brezilyalı pilot, pilotlar klasmanında Michael Schumacher'in ardından 80 puanla 3. oldu.

2007:Raikkonen'in takım arkadaşı olan Massa 94 puanla 4. oldu.

2008:İlk galibiyetini Bahreyn'de alan Massa, İstanbul'da da galibiyeti bırakmadı.Fransa'yı da kazanan Massa,Almanya'da 3. oldu.Macaristan'da harika bir çıkış yapmasına karşın yarışın bitmesine 3 tur kala motor patlatarak yarışa veda etti.Valencia ve Beliça'yı kazanan Massa 77 puanda ve lider Hamilton'u takip etmekteydi.Singapur GP de yarışı lider götürürken pitstop esnasında takımın yaptıgı büyük bir hata ile ( pit-stop esnasında benzin hortumu takılı halde iken harekete geçmesi için yeşil ışık yakılmış ve benzin hortumu koparak araçta takılı kalmıştı )galibiyeti kaçırdı.Sezonun son yarışında Brezilya'da Lewis Hamilton'un 5. olduğu yarışı lider götürüp şampiyonluğa giderken Hamilton'un ve Sebastian Vettel'in önündeki Timo Glock'un son turun son sektöründe Hamilton'a geçilmesi sonucu Hamilton 5. oldu ve Massa'yı 1 puan farkla geçip şampiyon oldu.

2009 sezonunda en ıyı derecesı 3. luktu bunun en buyuk nedenı sezonun 11. yarısı Macaristan GP sıralama turlarında onundekı aractan fırlayan 800 gram agırlıgındakı yayın kaskını delıp sol gözüne carpması ve daha sonra lastık barıyerlere 190 km hızla carpması ve dıger yarıslara katılamamasına yol actı yalnız 16. yarısta ıyılesmesı ıle ona damalı bayragı sallama ıznı verıldı.

Fiat Dino

Fiat Dino, Fiat'ın 1966-1973 yılları arasında ürettiği eski spor otomobilidir.

Enzo Ferrari'nin genç yaşta hastalıktan kaybettiği oğlu Alfredo Ferrari'nin (takma adıyla Dino'nun) anısını yaşatmak için Ferrari Dino modelini tasarlattırır. Ferrari Dino yani Ferrari 246gt modelinin hastalıklı bir insanı andırması bu yüzdendir. Enzo Ferrari'nin ürettirdiği Dino modelini yarışlara sokabilmesi için önünde bir engel vardır. O da otomobilde kullanılacak motorun en az 500 adet seri üretimi olan bir modelde kullanılması zorunluluğudur. Enzo Ferrari bu noktada Fiat ile anlaşmaya giderek Ferrari motorlu Fiat Dino modelinin üretilmesini sağlar.

2.0 ve 2.4 V6 motorlarıyla satışa sunulan Dino, 2 kapılı Coupe ve Cabriolet (Spider) karoserleriyle çok ünlü oldu. 1973'te üretimden kalktı.

Dino'nun spider modeli Pininfarina, coupe modeli ise Bertone imzası taşır.

Dino modeline (özellikle spider) 90 lı yıllarda üretilen Fiat Coupe modeli ile gönderme yapılarak yeni coupe konsepti üretilmiştir.

Formula 1

Kısaltması F1 olan, Grand Prix Yarışları olarak da bilinen Formula 1; tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisidir.

F1; bir yıl boyunca, her birine Grand Prix adı verilen ve değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar Şampiyonluğu ile Takımlar Şampiyonası (Otomobil Yapımcıları Birinciliği) ödülleri verilir.

Yarışları Jean Todt'un başkanlığını yaptığı FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler. F1'in geçmişinde yarışların çoğunluğu Avrupa'da yapılmış olmasına karşın, son yıllarda artan sayıda yarışlar Avrupa dışına kaydırılmaktadır. Bunda ana neden, FIA'nın gelişen yeni pazarlara açılmak istemesi olsa da, yasal düzenlemelerin AB ülkelerindeki kadar sıkı olmadığı ülkelerin çekiciliği de bu kararda etkin olmuştur. Son yıllarda AB'deki yarışlarda, sağlık gerekçeleriyle tütün ürünlerinin tanıtımlarının yasaklanması, ölümle sonuçlanan bazı kazaların yerel savcılıklarca (takımların savsaması sonucu olup olmadığının) soruşturulması, FIA'ca hoş karşılanmamıştır.Dünyanın en çok izlenen spor dallarındandır. 2010 yılında dünya çapında 527 milyon televizyon izleyicisine ulaşmıştır.

Giovanni Ferrari

Giovanni Ferrari (6 Aralık 1907, Alessandria - 2 Aralık 1982), eski İtalyan futbolcudur. Kariyeri boyunca FC Internazionale Milano formasını 125 kez giymiş ve 35 gol atmıştır. Aynı zamanda 1942-1943 yıllarında İnter Milan'ın teknik direktörlüğünü yapmıştır.

Ciro Ferrara, Virgilio Rosetta ve Giuseppe Furino ile birlikte 8 kez Serie A şampiyonluğu yaşayan 4 futbolcudan biridir. Bu şampiyonlukların 5'ini Juventus ile, 2'sini İnter'le ve 1 kez de Bologna iledir.

İtalya millî futbol takımı ile 1934 ve 1938 yıllarında iki kez FIFA Dünya Kupası kazandı.

Ferrari, 1982 yılında 74 yaşında iken vefat etti.

Grand Tourer

Grand tourer (İtalyanca: Gran Turismo), kısaca GT, uzun mesafe sürüşleri için tasarlanmış yüksek performanslı otomobil. Herhangi bir araç grand tourer olarak isimlendirilebilir, ancak genel kabul iki kapılı coupé gövde ve iki veya 2+2 koltuk, 1991/1995 OBDI standartlarına göre 260Hp 1996/1999 OBDII standartlarına göre 310Hp 2004/2011 EOBD&HDOBD (OBD:On-board diagnostics) standartlarına göre 430Hp (HP:Beygir gücü) düzenlemesidir.

Kimi Räikkönen

[]

Kimi-Matias Räikkönen (d. 17 Ekim 1979), 2007 Dünya şampiyonu Formula 1 pilotu. Finlandiya Espoo'da doğmuştur. Şampiyonayı uzun süre lider götüren Lewis Hamilton'ı son yarışta geçmeyi başarmış ve 110 puanla Dünya Şampiyonu olmuştur. 28 yıl, 4 günlük iken şampiyon olarak tüm zamanların en genç şampiyon olan 7. ismi olmuştur. 2001 yılında F1 Sauber takımı ile Formula 1 pilotluğuna başlamıştır. 2002 yılında Mika Hakkinen'den boşalan koltuğu devralmış ve McLaren Mercedes takımına geçmiştir. Kendisi 2005 Türkiye Grand Prix'sinin birincisi olarak İstanbul Park'ta gerçekleşen yarışların ilkini kazanan kişi olmuştur. 2003 ve 2005 yıllarında dünya ikinciliğini elde etmiştir. 2003'te Michael Schumacher ile birincilik mücadelesine girmiş, 2005'te ise Fernando Alonso ile birincilik için yarışmıştır ancak çeşitli sorunlardan dolayı birinci olamamıştır. Kimi'ye taraftarları ve çevresince soğukkanlılığı ve sakinliğinden dolayı "Buz adam" (Iceman) lakabı takılmıştır.

Daha sonra Ferrari Kimi Räikkönen ile 2007-2009 yılları arasında yarışacağını, 2007-2008 yıllarında kendisine Felipe Massa'nın eşlik edeceğini açıklamıştır. Çok çekişmeli geçen 2007 Formula 1 sezonunda Ferrari takımıyla 1 puan farkla Dünya Şampiyonu unvanını kazandı. 2009 yılında sözleşmesi Ferrari tarafından 20 milyon euro karşılığında karşılıklı olarak feshedilmiş, yerini Fernando Alonso'ya bırakarak Formula 1'den ayrılmıştır. Raikkonen 31 Temmuz 2004 tarihinde eski İskandinavya Güzellik Kraliçesi seçilen Jenni Dahlman ile evlenmiş. 2013'ün başında ayrılıklarını açıklamışlardır. 2012'de Lotus F1 Takımı ile Formula 1'e geri dönerek İstikrar Abidesi unvanını aldıktan sonra 2014 yılı için Ferrari'de boşalan Felipe Massa'nın koltuğu için 2 yıllık bir anlaşma imzalamıştır. 28 Ocak 2015 tarihinde kız arkadaşı Minttu Virtanen'den "Robin" adında bir oğlu dünyaya geldi.

Michael Schumacher

Michael Schumacher (d. 3 Ocak 1969, Hürth-Hermülheim, Almanya), 7 kez dünya şampiyonu olmuş Alman Formula 1 pilotudur. Formula 1 tarihinin en başarılı pilotudur. Ayrton Senna ile birlikte tüm zamanların en iyi pilotu olarak görülmektedir. Formula 1 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan ilk Alman pilottur, Formula 1'in Almanya'da yayılmasına ve ciddi bir izleyici kitlesi olmasında büyük payı vardır. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu FIA'nın 2006 yılında düzenlediği ankette Formula 1 taraftarları tarafından, sezonun en popüler pilotu olarak seçilmiştir.

Formula 1'de yarışmaya 1991 yılında Jordan takımında başlamıştır. Daha sonra Benetton Formula takımıyla anlaşarak ilk tam sezonu olan 1992'de kariyerindeki ilk yarış zaferini kazanmıştır. 1994 ve 1995 yıllarında üst üste 2 şampiyonluk elde ederek "en genç çifte şampiyon" olma unvanını elde etmiştir (bu rekor daha sonra 2006 yılında Fernando Alonso tarafından egale edildi). Benetton Formula takımında yaşadığı 2 şampiyonluğun ardından, 1996 sezonunda başladığı Scuderia Ferrari kariyerinde 2000-2004 arasında 5 şampiyonluk yaşamıştır. Schumacher, aralarında "en çok şampiyon olan pilot", "en çok yarış kazanan pilot", en çok 'en hızlı turu atan pilot", "en çok pol pozisyonu kazanan pilot", "en çok puanı olan pilot" ve "bir sezonda en çok yarış kazanan pilot" gibi unvanların bulunduğu onlarca rekorun sahibidir. "En çok rekor kıran pilot" rekoru, bu anlamda onun başarısının en büyük göstergesidir. Bir sezondaki tüm yarışlarda podyuma çıkan ilk (ve tek) pilot rekorunu 2002 sezonunda kırmıştır.

1999 İngiltere Grand Prix'inin ilk turunda Stowe virajında yaptığı kazada sağ bacağı kırılan ve o sezon 6 yarışı kaçıran Schumacher, 10 Eylül 2006 tarihinde Monza'da yapılan İtalya Grand Prix'nden sonra Formula 1 kariyerini bırakacağını açıklamış, kariyerinin 250. yarışı olan ve 22 Ekim 2006 tarihinde yapılan Brezilya Grand Prix'in ardından emekli olmuş yerini Kimi Raikkonen'e bırakmıştır. Şu anda DTM serisinde yarışan kardeşi Ralf Schumacher ile, Formula 1 tarihinde yarış kazanan ve 1.- 2. podyum derecesini yakalayan ilk kardeşler olma özelliğini taşımaktadırlar. Pist dışında, Schumacher bir UNESCO elçisidir ve sürücü güvenliği için sözcülük yapmaktadır.

2013 yılında Fransız Alpleri'ndeki Meribel kayak merkezinde geçirdiği kayak kazası sonucu ağır yaralanarak komaya girmiştir. Kaza geçirdiği tarihten bu yana tedavisi devam etmekte olup temel fonksiyonlarında dahi zorlanma olduğu bildirilmektedir.

Rubens Barrichello

Rubens Barrichello (d. 23 Mayıs 1972), Brezilyalı Formula 1 pilotu. 1993 yılında Jordan takımı ile F1 başlamıştır sırası ile Stewart 1997-1999, Ferrari 2000-2005, Honda 2006-2008, Brawn 2009, Williams 2010-2011 takımlarında yarışmıştır. Formula 1 tarihinin en tecrübeli pilotu unvanına sahiptir toplamda 326 yarışa katılmış ve 658 puan toplamıştır 11 yarış kazanıp 68 sefer podyuma çıkma başarısı göstermiştir,14 pol pozisyonu ve 17 en hızlı tur zamanına sahiptir.

2000 ile 2005 yılları arasında Scuderia Ferrari takımında Michael Schumacher'in takım arkadaşlığını yapmıştır.

2001 yılında pilotlar şampiyonasında 3. olan Barrichello'nun kariyerinde 10 yarış birinciliği bulunmaktadır. 2002 Avusturya Grand Prix'inde gelen talimat üzerine kendisi 1. sıradayken Schumacher' e yol vererek 2.olmuştur. Podyuma çıktığında ise Schumacher kendisi yerine onu 1.sıraya koymuştur.

2004 Çin Grand Prix'sinden 5 yıl sonra Telefonica Avrupa Grand Prixinde 1.liği elde ederek, kariyerinin 10. birinciğini kazanmıştır.

2012 sezonunda kendine bir koltuk bulamadığı için f1 den ayrılarak IndyCar serisine geçmiş ve halen IndyCarda yarışmaktadır.

Scuderia Ferrari

Scuderia Ferrari, İtalyanca'da Ferrari takımı anlamına gelmektedir. Enzo Ferrari tarafından 1929 yılında kurulmuş olup, uzunca bir dönem Alfa Romeo'nun yarış bölümü olarak faaliyet göstermiştir. 1947 yılında yol otomobili üretmek amacıyla Ferrari'nin kurulması ile birlikte Alfa Romeo bünyesinden ayrılıp, "Gestione Sportiva" adıyla Ferrari'nin bünyesi altına geçmiştir.İlk yıllarında Formula 1 , Formula 2 hem de Le Mans'da varlık gösteren takım 70'lere doğru Le Mans'tan ve 60'larda da F2'den çekilmiştir. F1'de ise halen varlığını sürdürmektedir.

Formula 1 Dünya Şampiyonası kapsamındaki ilk yarışına 1950 yılında Monako'da çıkmış, ilk zaferini de 1951 yılında İngiltere'nin Silverstone pistinde José Froilán González ile elde etmiştir.

Formula 1'de Ferrari ile şampiyon olan pilotlar Alberto Ascari (1952,1953), Juan Manuel Fangio (1956), Mike Hawthorn (1958), Phill Hill (1961), John Surtees (1964), Niki Lauda (1975,1977), Jody Scheckter, Michael Schumacher (2000,2001,2002,2003,2004), Kimi Raikkonen (2007).

Halen Formula 1 Dünya Şampiyonası kapsamında en fazla yarış kazanan, en fazla pol pozisyonu elde eden, en fazla en hızlı tura sahip olan, en fazla podyum elde eden, en fazla pilotlar ve takımlar şampiyonuluğu elde eden takımdır.

Scuderia Toro Rosso

Scuderia Toro Rosso (kısa adıyla Toro Rosso), Minardi takımının 2005 yılında dünyaca ünlü Avusturyalı Red Bull firmasına satılmasıyla kurulmuş Formula Bir takımdır. Bir süre sonra Gerhard Berger takıma ortak olmuş ve %50 hissesini satın almıştır.Takım ilk yarışını 2006 Bahreyn Grand Prix'inde yapmıştır.Takım patronu eskiden BMW motorsporları bölümünde çalışmış Avusturyalı Franz Tost'tur.

Takım Red Bull'un Minardi takımını almasıyla oluşmuştur. Eski Minardi takımının patronu Paul Stoddart'ın isteğiyle takımın merkezi en kötü ihtimalle 2007'ye kadar Faenza'da kalacaktır. Scuderia Toro Rosso Formula Birde Red Bull Racing'in kardeş takımı olarak yarışmaktadır. 2007'de Red Bull Racing'in bitirdiği Ferrari kontratını devam ettirerek Ferrari V8 motorlarıyla yarışacaktır.

Scuderia Toro Rosso takımının tek galibiyetini 2008 yılında İtalya GP'sinde Sebastian Vettel elde etmiştir.

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel (d.3 Temmuz, 1987; Heppenheim, Hesse, Almanya) Alman Formula 1 pilotu. Scuderia Ferrari takımı ile sözleşme imzalamıştır.2006 Türkiye Grand Prix haftasonunda, Cuma günkü antrenman seansında, 19 yaş 53 günlükken, piste Sauber takımının üçüncü pilotu olarak piste çıkan Vettel, Formula 1 tarihinin en genç pilotu unvanını kazanmıştır.17 Haziran 2007 tarihinde koşulan Birleşik Devletler Grand Prix'inde, "bir Formula 1 yarışında start alan en genç 6. pilot" unvanını kazanmakla kalmamış, aynı yarışta "bir Formula 1 yarışında puan alan en genç pilot" rekorunu da kırmıştır. 30 Eylül 2007 tarihindeki Çin Grand Prix'ine bir ara liderlik eden Vettel, bu yarışta da "bir Formula 1 yarışına liderlik eden en genç pilot" rekorunu kırmıştır. 2008 İtalya Grand Prix'inde "bir Formula 1 yarışında pol pozisyonunu kazanan en genç pilot" ve "bir Formula 1 yarışını kazanan en genç pilot" rekorlarını kıran Vettel, "farklı iki takımda yarış kazanan en genç pilot" rekoruna da sahiptir. Vettel Abu Dabi Grand Prix'i sonunda 2010 yılında pilotlar şampiyonluğuna ulaşarak "F1 şampiyonu olan en genç pilot" unvanını Lewis Hamilton'ın elinden almış ve yeni bir rekorun sahibi olmuştur. Bir anlamda rekorların adamı olan Michael Schumacher'in izinden gittiğini göstermiştir. 2011 sezonunda 2011 Formula 1 sezonu'nu domine ederek bitime beş yarış kala şampiyonluğunu ilan etmiştir.

İtalya Grand Prix

İtalya Grand Prix'i (Gran Premio d'Italia) Formula 1 tarihinde koşulan en uzun pistlerden biridir. İlk İtalya Grand Prix'i 4 Eylül 1921'de Brescia'da koşuldu.

Fiat S.p.A. otomotiv markaları
Bölümleri
İştirakleri
Eski markaları

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.